sıtma

--- alıntı ---
Allahü teâlâ, günahı çok olan kullarını affetmeyi murad edince, onlara çeşitli hastalıklar, sıkıntılar vermekte ve böylece o sıkıntılarla günahlarını affetmektedir. bir hadis-i şerifte; (sıtma hastalığı, insanın günahlarının hepsini temizler. dolu tanesinde toz olmadığı gibi, sıtmalının günahı kalmaz) buyurulmuştur.
--- alıntı ---
devamını gör...
plazmodyum isimli bir kan parazitinin bir kac alt tipinin yapabildigi, anofel cinsi disi sivrisineklerle bulasan hastalik. bu parazit kirmizi kan hucrelerinin icine girer, orada urer ve sonra hucreyi parcalayarak disari cikar. genelde bu dongu cogu plazmodyum tarafindan ayni zamanlarda gerceklestirilir, hani saatlerini ayarlamislar gibi. sitma nobeti ise kan hucrelerinin parcalanmasi sonrasi ortaya cikar. kisi once titrer, ardindan atesi cikar ve sonrasinda terler.

p. vivax ve p. ovale gibi daha sik gorulen alt tiplerin olusturdugu sitma tedavi edildigi muddetce olumcul degilken; p. falciporum cinsinin sitmasi cok hizli ilerlediginden ve sistemik tutulum yaptigindan oturu olum ihtimali %50nin ustundedir.

not: asil soylemek istedigimi unuttum.

orak hucreli anemisi veya talasemi hastasi/tasiyicisi olan kisiler sitmaya dogal direnclidirler. cunku plazmodyum, halihazirda bozuk olan kirmizi kan hucrelerini enfekte edememektedir (reseptor eksikliginden oturu).
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar