şivan perwer

23 aralık 1955 urfa doğumlu, vicdan sahibi kürt ozan.
kürt meselesine ideolojik değil, insan hakları çerçevesinden bakabilen, önemli kişiliklerden biri.
devamını gör...
23 ekim 2011 van depremi nedeniyle aşağıdaki mesajı yayımlamıştır. bazı şeyler görece uzaktan daha net görünüyor demek ki. önyargısız ve hüsnü zan ile bakmak yeterli.

''kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yürekli ve cesur insanlar hep beraber seferber olmuş, gece gündüz demeden belki bir kişiyi daha enkaz altından kurtarırız umuduyla çıplak elleriyle enkaz kaldırıyorlar. bu kişilere sonsuz teşekkür ediyorum. zira hiçbir şekilde ayrım yapmaksızın, tamamen önyargısız olarak, insanlığın gerektirdiği sıcaklığı ve kardeşliği taşıyorlar van'a.

öyle inanıyorum ki memleketimizde barışı ancak bu anlayışla inşa edeceğiz. gelecekte sağduyulu bu insanların daha da güçlü, daha da fazla söz sahibi olmalarını diliyorum. güçlü olsunlar ki yine son günlerde baş gösteren çirkin ve ırkçı söylemlerin sahibi bazı reytinge odaklanmış barbi ve kenlere karşı koyabilsinler.

burada beni endişelendiren husus ise, bu tür söylemlerin halkın bir kısmı tarafından kabul görüyor olması ve bu tür ırkçıların bu iğrençliği yıllardır devam ettirebilmeleridir. gerçekten barış isteniyorsa, ahmet kaya kardeşimi linç eden zihniyete medya patronları artık geçit vermemelidir. irkçı ve ayrımcı söylemleri hangi taraftan her kim dile getiriyorsa, onu şiddetle kınıyorum.''

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
çok güzel ve özel bir sese sahip sanatçı. çok ağır, yürek dağlayan şarkılar da, çok neşeli, düğünlerde oynarken çalınabilecek şarkılar da söyleyebiliyor. her ruh haline uyuyor sesi. dünya müziği için iyi ki var dediklerim arasındadır.
tadımlık için:
(bkz: leyla)
(bkz: ey ferad)
(bkz: halepçe)
devamını gör...
tanım: şanlıurfanın siverek ilçesinin bir köyünde dünyaya gelmiş ünlü halk sanatçısı.

kürtleri dünyada temsil eden bunun yanında çeşitli dillerde,özellikle türkçe söylediği türküleriyle aklımı başımdan alan,miras aldığı mezopotamya kültürünü komplekssiz ve silahsız icra edebilen yegane büyüğümüzdür.memleketimden çıkan bu barışa uzanan elleri öperiz.
devamını gör...
fethullah gülen hakkında şunları söylemiştir. aslında ikiside gurbet yönü ile aynı kaderi paylaşıyor.

--- alıntı ---
alıntı
--- alıntı ---


ben asla kimsenin üyesi olamam, bu mümkün değil, kimse beni böyle hesaplamasın. ben sanatımı seviyorum ama o dostları da seviyorum. sayın gülen barışçıl bir zaat. ilmi seven dünyanın her tarafında okullar açmış böyle bir kişi türkiye için bence yararlıdır. ilımlı islam'ın oluşabileceği en iyi ülke türkiye'dir. demokratik islamizm. bu gerekiyor aslında. islamı bu şerden de kurtarmak gerekiyor aslında. bu bağnaz tutucu Allah’ın verdiği şeyle insanları kestiğini söyleyen insanlardan kurtarmak gerekiyor.

--- alıntı ---
alıntı
--- alıntı ---
devamını gör...
rivayet veya sokak dedikodusu odurki bir gün los angeles sokaklarında dolaşırken tuhaf giysilerinden dolayı islamafobia üzerine uygulanan yasalar vardır o gün için amerikada ''terörist'' zannedilerek polis tarafından nezarete atılır. yine rivayet odurki amerikadakı gülenciler tarafından büyük bir türkiyeli sanatcı denilerek kurtarılır. o gün bu gündür gülen hocayı epey bir sevmeye başlamış..
devamını gör...
şuan yurt dışında yaşıyan kürt müzisyen, şair, yazar ve tarihçiymiş. kimisi çok sever kimisi ise hiç sevmez nedendir orasını bilmem ama müziği hoştur özellikle naze adlı parçasını bi dinlemek lazım.
devamını gör...
ince bir kar tabakasının kapladığı yolda arabanızla ilerlerken , oturup kaçak çay içerken, tadelle yerken insanı alıp bambaşka diyarlara götüren neverland ozanı.. onu dinlerken kendinizi yalnız hissetmezsiniz..bıkkınlık vermeyen, kulağı yormayan harika, munis bir sese sahip..kürtçeyi o kadar saf, o kadar yalın, o kadar temiz ve o kadar içten konuşuyorl ki, onun ağzında kelimeler mesafe katediyor, kademe atlıyor, bambaşka bir şeye dönüşüyor.. görünümüne aldanmayın, şeker gibi adamdır..
devamını gör...
37 yıl aradan sonra bugün ilk defa türkiye'ye gelecek olan kürt ozan. efsanedir kendisi. onu efsane yapan sadece sesi ve eserleri değil, yasakçı devlet zihniyetiydi.
kasetlerinin satılması yasak olan fakat gizli saklı, el altından yapılan kayıtlar neticesinde çoğu kürdün evinde vardı onun kasetleri. şarkıları ezbere bilinirdi. asker baskınlarına karşı kasetlerin gömüldüğü dahi olurdu.
işte bu yasaklar, onu dinlemenin aynı zamanda tehlikeli oluşu, efsane olmasının baş sebebidir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar