sivas köftesi

neredeyse sıfır baharat özelliğine rağmen içerdiği lezzet ve diğer köftelere nispetle taşıdığı boyut (el ayası kadar geniş) ile vazgeçilmez bir köfte çeşidi. sivas'ta mis kebap restoranında da tadına bakılmalı. çok leziz.
devamını gör...
sadece etten oluşan köfte. yoğrulmuş lop et. ben pek sevmedim bu köfteyi, biraz sert ve köfteyi köfte yaptığını düşündüğüm katkılardan yoksun. fakat, lop et yemeyi sevenler severler tabi.
devamını gör...
sivas köftesi yedikten sonra dünya 5 dk lığına güzelleşir.
diğer tüm gastronomi safsataları gözünüzde sinek kanadındaki toz kadar değersizleşir.
antep urfa adana bolu vs. mutfakları gereksiz bir çaba gibi gözükür gözünüze.
ölmeden önce mutlaka tatmalısınız.
öldükten sonra soğuyor.
devamını gör...
muntekim gicirbey'in tükürük köftesi olarak bildiği yörsel lezzet. bu köfte içerisinde bellir miktarda tuz dışında bir şey içermez.


"etlerin sinirlerini, damar ve zarlarını ayıklayın. her iki cins eti 20 gr tuz ilave ederek birbirine iyice karıştırın. kıyma makinesinde orta kalınlıkta bıçakla bir defa çekin ve elde ettiğiniz kıymayı tam üç dakika yoğurun. (dikkat edilirse kıymaya tuzdan başka bir şey eklenmedi.)

yoğurma işleminden sonra eti buzdolabında en az 12 saat dinlendirin. yoğrulmuş ve dinlendirilmiş bu kıymayı orta bıçaklı kıyma makinesinde bir daha çekin. homojen hale gelmiş kıymadan 25 gramlık parçalar alın, avcunuzda yarım cm kalınlığında 6-7 cm uzunluğunda oval köfteler hazırlayın. ara sıra elinizi az suya batırın. (elde su çok olursa köfteyi dağıtır.)

hazırladığınız köfteleri alevsiz yoğun korlü meşe kömürü ateşinde ızgara yapın. her porsiyona 7 köfte gelecek (175 gr) biçimde, sivas pidesinin üsüne koyarak servis yapın."

yani muntekim dostum köftede türürük yok. * şekli ve şemali de bilmenyenler için şöyledir;

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar