siyam

başparmakla işaret parmağı arasındaki uzunluk. (el gergin durumdayken)

(karış'la karıştırılmamalıdır. karış:başparmak ile serçe parmak arasındaki açıklıktır.)
devamını gör...
bir güneydoğu asya ülkesi olan tayland ın eski adı. başkenti tayland dilinde melekler şehri anlamına gelen bangkok'tur.
krallıkla yönetilmektedir. ülke, bir anayasaya sahip monarşik bir yönetim sistemi içindedir. idari olarak 72 eyalete (changwat) ayrılmıştır. tayland’da her eyalet bir vali tarafından idare edilir. eyaletler, bölgelere (amphoe), onlar da küçük bölgelere (tambol) ve bunlar da köylere (muban) ayrılır.ana dili taycadır, nüfusun %90'ı budizm inanışına sahiptir.
ülkenin ilk yerlileri güney çin’den göç eden insanlardır. taylandlılar, 11. yüzyılda bölgeye gelerek bir krallık kurdular. tayland kurulduğundan bu yana avrupalı güçlerin istilasına ve sömürgeciliğine uğramayan güneydoğu asya’nın biricik ülkesidir. ülke kara incinin vatanıdır.
tayland’da 1932 yılında monarşik idareyi sınırlayıcı kansız bir ihtilal oldu. 1941 yılında ülke japonlarca işgal edildi. harpten sonra batı siyaseti gütmeye başlayan tayland, vietnam’a bir askeri birlik gönderdi. 1972 yılında bu birliklerini tekrar geriye çekti.
tay toplumu klan veya sıkı sınıf ayrılıkları taşımayan gevşek bir yapıdadır. monogami aileler temel sosyal birim kabul edilir. çoğunlukla köylerde yaşar ve tarımla uğraşırlar. genellikle iç ticaret ve el sanatları bunların elindedir. yalnız uzak mesafelere yapılan ticaret çinli tüccarların kontrolü altındadır.
tayland’da en çok ve meşhur olan hayvan fildir. öyle ki tay hanedanlığının sembolü olmuştur. maymun, siyam kedisi, geyik, tapir, uçan maki, papağan, sincap, gibbon ülkede yaşayan diğer hayvanlardır. ayrıca nesli tükenen kooprey ve hog geyiği gibi nadir bulunan hayvanlar da yaşamaktadır. ülkede pekçok çeşitli tropikal kuş cinsi mevcuttur.
suya dayanıklı bir ağaç olan tik ağacından çok güzel oymalar, eserler görmek veya satın almak mümkündür.
ülkenin yeraltı kaynakları oldukça zengindir. başlıca mevcut mineraller; antimon, kalay, petrol, gaz, kurşun, tungsten, manganez, demir, tuz, volfram, çinko, linyit ve alçıtaşıdır.
her asya ülkesinde olduğu gibi tayland'ın da kendine özgü ve uyulması gereken kuralları vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar