siyasal islam

ehil kişŸiler tarafından islam'ı parça parça siyasete alet etme işŸlemi. (dip not: burdaki ehil islam ehli değŸil, işŸinin ehli manasında kullanılmışŸtır)
devamını gör...
islam bir yaşam biçimidir, yaşamın hiç bir noktasından soyutlanamaz. o yüzden ''islamı siyasete alet etmek'' zırvası, bu halkın değerlerine sahip çıkan partilere yönelmesini engellemek için ortaya atılmış bir yalandır.

öte yandan; bu memlekette bu işin (islam davası) siyasi partiler eliyle yürütülmesini de savunmuyorum. (belki doğru da bulmuyorum)

ne yani; hz. muhammed (s.a.v) medine'de bir islam hakimiyeti sağlayarak, Allah'ın emirleri doğrultusunda bir devlet yönetmedi mi? yoksa sadece ibadetlerin özgürce yapılması için mücadele verdi, kazandı ve iş yönetime gelince onu başkalarına mı bıraktı?
devamını gör...
allâh'ın siyâsete karışamayacağını iddia edenlerin, bunu açıkça söylemektense, bir kavramla ifâde ederek hem üzerlerine tepki çekmeyi önlemeleri hem de yapacakları düşmanlığı yapmalarıdır.siyâset kelimesinin gerçek mânâsının bilinmemesi ise cabası.insanı bilmediği konuda konuşmaya sürükleyen nedir, sanırım bunu hiçbir zaman anlayamayacağım, vallâhu a'lem.

(bkz: islam siyaseti)
devamını gör...
önce particilikle başlar, sonra oy verenler tekfir edilir, en sonunda afganistanda ya da çeçenistanda kendine bomba bağlayıp havaya uçmakla son bulur.
din ve ideolojinin farkını kalın bir çizgiyle çizmeyenleri böyle bir son bekler.bir arkadaş da Allah*siyasete karışamaz mı? demiş.herhalde kader konusunu pek kavrıyamamış.siyasetçilerin yaptığı her fiili yaratan o değil mi?
devamını gör...
islam'ı kavramlara ayırdığımızda, ilgili kavramın anlam alanı içine giren bölümünü/parçasını ifade eder sadece. ama bütünün kendisi değildir.
devamını gör...
laf üretme merkezinde yapılan laf ebeliği. "din" üzerinden şahsi/kurumsal üstünlük kurma, statü elde etme çabası. kendini olduğundan yüksek gösterip diğerlerini düşman göstererek ötekileştirme.
devamını gör...
daha küçücük veled iken anlamıştım bu siyasal islamcılardan bi hayır gelmeyeceğini. vicdanlarını sattılar diyeceğim ama vicdanları yokmuş be abi. hepsi yanar döner adamlar. istisnası var diyenin alnını karışlarım.
devamını gör...
münafıklıktır. burjuva demokrasisinde(veya proleter diktatörlüğünde ne dersen de) islam adıyla siyaset yapmaya çalışıp tavizler vererek, münafık çizgiye ulaşılır. he taviz verilmeyince ne olur derseniz. (bkz: 28 şubat)
devamını gör...
müslümanların karşısında bulunanların isimlendirdiği bi kavramdır...

hiç bir müslüman çıkıpta "ben siyasal islamı temsil ediyorum" dememiştir...

dolayısıyla bizden olmayan, bizim üretmediğimiz bir kavramdır...

en iyi niyetle yaklaşacaksak meseleye, müslümanların islamın ilkeleri doğrultusunda politik siyaset yapması şeklinde tanımlanabilir...

ama taviz vermeden, ve sınırların dışına çıkmadan...

kesinlikle...
devamını gör...
kuran ilkelerinden olan ahlak ve insan a, hakkın rububiyetine dair esasları farkında olmadan geri plana itip kuran ın sadece yüzde bir i ile ilgilenme durumunun kitleselleşmesi halidir.
devletleşme ve siyasallaşma kuranın yüzde birini ilgilendirdiği belkide ilgilendirmediği halde kuran ı bu imiş gibi gösterme hin liği, sihridir. bırakın o yüzde biri ilede yöneticiler ilgilensindir..
devamını gör...
rasulullah'in bizzat uyguladigi ve hulafei rasidun ve diger devlet kademelerindeki sahabelerin ellerinden geldigince uygulamaya calistigi islam'in hayatin her alaninda tatbik edildiginin delili olan sekli.

unutmayalim, Allah bize bu dini sadece bireyle Allah arasinda iliskiyi duzenlemek, ibadet yada merasim icin gondermedi. islam hayatin ekonomi, siyasi, askeri gibi her alanini kaplayan ve Allah'in eksiksiz tamamladigi bir dindir. bu dini birakip da insanlarin akil ve hevasiyla uydurdugu batil sistemlerden medet ummak ya da Allah'in indirdigini yok sayan laikligi benimsemek ise buyuk bir gunah ve sirktir.
devamını gör...
(#816710) kardesimizin saydigi partilerin hicbiri islami bir siyasi metod olarak almamislardir. zaten iktidari ele gecirdiklerinde ya da koalisyona girdiklerinde de islam degil kapitalist nizamla yonetmislerdir.

siyasi islam demokratik laik duzende uygulanmaz, onlarin niyetleri bu yonde olsa da izledikleri metod islami degildir. laiklik ve demokrasi gibi taguti bir kufur sisteminde iktidari ele gecirip yavas yavas seriati getirme dusuncesi bozuk ve dusuktur. muslumani sonuca goturmez, aksine hedeften uzaklastirir. cunku metod peygamberi bir metod degildir ve Allah'in tasvip etmedigi bir metodtur. Allah'in dinini cigneyip demokratik laik sistemde bir yil dahi gecici olarak siyaset yapip islami devrim yapma niyetinde olanlara gene Allah nusret vermez. Allah sadece minhacul nubuvvet'ten sapmadan yuruyen ve sadece islami tek akide olarak benimsemis, takiyye, ice sizma, basamakcilik munafik ve yahudilerin taktigini izlememis, saf ve temiz kalmayi basarmis muslumanlara nusret verir.

bu yuzden musluman, once siyasi dusunce yapisini gozden gecirmeli, sonra muhafazakar olup kapitalizmin kilifi demokrasi icinde sonuca gitmeye calisan liderlerden mi yoksa Allah'tan mi yardim istenmeli onu dusunmeli. daha sonra ise Allah'in ipine tekrar sarilmali ki Allah da onlara nusret versin.
devamını gör...
insanları islamdan soğutmak maksatlı düzenek. siyasal islam yokken insanların refleksleri çok daha iyiydi. neyin ne kimin ne olduğunu biliyorduk. şimdi kimin eli kimin cebinde belli değil. ılımlı islamcı hükümetimizin içinde yahudi asıllı milletvekilleri var desek bir Allahın kulu şaşırmaz. bu şaşkınlığı engellemekle mükellef zaten siyasal islam dediğimiz nane.
devamını gör...
(#816730) siyasi islam, denilince neden herkesin aklina demokratik laik duzende siyaset yapan ve islami motifleri kullanan ve kendilerine muhafazakar olarak halka lanse eden ve Allah'in dinini, yasadigi dar-i kufur memleketine ve yeryuzune hakim kilmak icin degil de, menfaat bagiyla bir arada duran kisilerin kurdugu siyasi partiler akla geliyor? onlarin yaptigi zaten islam la bagdasmaz. cunku boyle bir orta yolculuk islam'da yeri yok. islam bir pasta degil ki bir butununu alip seriatin gerisini birakasin! onlar kapitalizmi islami motiflerle ve islami sosla sunuyorlar. kapitalizm gene kapitalizm olarak kufur olma ozelligini koruyor. hicbiri seyi degistiremiyorlar. aksine muslumanlara zaman kaybettiriyorlar.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar