siyasal islam

ehil kişŸiler tarafından islam'ı parça parça siyasete alet etme işŸlemi. (dip not: burdaki ehil islam ehli değŸil, işŸinin ehli manasında kullanılmışŸtır)
devamını gör...
islam bir yaşam biçimidir, yaşamın hiç bir noktasından soyutlanamaz. o yüzden ''islamı siyasete alet etmek'' zırvası, bu halkın değerlerine sahip çıkan partilere yönelmesini engellemek için ortaya atılmış bir yalandır.

öte yandan; bu memlekette bu işin (islam davası) siyasi partiler eliyle yürütülmesini de savunmuyorum. (belki doğru da bulmuyorum)

ne yani; hz. muhammed (s.a.v) medine'de bir islam hakimiyeti sağlayarak, Allah'ın emirleri doğrultusunda bir devlet yönetmedi mi? yoksa sadece ibadetlerin özgürce yapılması için mücadele verdi, kazandı ve iş yönetime gelince onu başkalarına mı bıraktı?
devamını gör...
allâh'ın siyâsete karışamayacağını iddia edenlerin, bunu açıkça söylemektense, bir kavramla ifâde ederek hem üzerlerine tepki çekmeyi önlemeleri hem de yapacakları düşmanlığı yapmalarıdır.siyâset kelimesinin gerçek mânâsının bilinmemesi ise cabası.insanı bilmediği konuda konuşmaya sürükleyen nedir, sanırım bunu hiçbir zaman anlayamayacağım, vallâhu a'lem.

(bkz: islam siyaseti)
devamını gör...
önce particilikle başlar, sonra oy verenler tekfir edilir, en sonunda afganistanda ya da çeçenistanda kendine bomba bağlayıp havaya uçmakla son bulur.
din ve ideolojinin farkını kalın bir çizgiyle çizmeyenleri böyle bir son bekler.bir arkadaş da Allah*siyasete karışamaz mı? demiş.herhalde kader konusunu pek kavrıyamamış.siyasetçilerin yaptığı her fiili yaratan o değil mi?
devamını gör...
islam'ı kavramlara ayırdığımızda, ilgili kavramın anlam alanı içine giren bölümünü/parçasını ifade eder sadece. ama bütünün kendisi değildir.
devamını gör...
islami hassasiyetleri yüksek kişilerin bir araya gelerek ülke siyasetinde islami pencereden görüş vermeleridir.
devamını gör...
laf üretme merkezinde yapılan laf ebeliği. "din" üzerinden şahsi/kurumsal üstünlük kurma, statü elde etme çabası. kendini olduğundan yüksek gösterip diğerlerini düşman göstererek ötekileştirme.
devamını gör...
daha küçücük veled iken anlamıştım bu siyasal islamcılardan bi hayır gelmeyeceğini. vicdanlarını sattılar diyeceğim ama vicdanları yokmuş be abi. hepsi yanar döner adamlar. istisnası var diyenin alnını karışlarım.
devamını gör...
münafıklıktır. burjuva demokrasisinde(veya proleter diktatörlüğünde ne dersen de) islam adıyla siyaset yapmaya çalışıp tavizler vererek, münafık çizgiye ulaşılır. he taviz verilmeyince ne olur derseniz. (bkz: 28 şubat)
devamını gör...
müslümanların karşısında bulunanların isimlendirdiği bi kavramdır...

hiç bir müslüman çıkıpta "ben siyasal islamı temsil ediyorum" dememiştir...

dolayısıyla bizden olmayan, bizim üretmediğimiz bir kavramdır...

en iyi niyetle yaklaşacaksak meseleye, müslümanların islamın ilkeleri doğrultusunda politik siyaset yapması şeklinde tanımlanabilir...

ama taviz vermeden, ve sınırların dışına çıkmadan...

kesinlikle...
devamını gör...
kuran ilkelerinden olan ahlak ve insan a, hakkın rububiyetine dair esasları farkında olmadan geri plana itip kuran ın sadece yüzde bir i ile ilgilenme durumunun kitleselleşmesi halidir.
devletleşme ve siyasallaşma kuranın yüzde birini ilgilendirdiği belkide ilgilendirmediği halde kuran ı bu imiş gibi gösterme hin liği, sihridir. bırakın o yüzde biri ilede yöneticiler ilgilensindir..
devamını gör...
rasulullah'in bizzat uyguladigi ve hulafei rasidun ve diger devlet kademelerindeki sahabelerin ellerinden geldigince uygulamaya calistigi islam'in hayatin her alaninda tatbik edildiginin delili olan sekli.

unutmayalim, Allah bize bu dini sadece bireyle Allah arasinda iliskiyi duzenlemek, ibadet yada merasim icin gondermedi. islam hayatin ekonomi, siyasi, askeri gibi her alanini kaplayan ve Allah'in eksiksiz tamamladigi bir dindir. bu dini birakip da insanlarin akil ve hevasiyla uydurdugu batil sistemlerden medet ummak ya da Allah'in indirdigini yok sayan laikligi benimsemek ise buyuk bir gunah ve sirktir.
devamını gör...
türkiye'de sırasıyla mnp, msp, refah ve fazilet şimdi saadet partisi temsil etmektedir.
devamını gör...
(#816710) kardesimizin saydigi partilerin hicbiri islami bir siyasi metod olarak almamislardir. zaten iktidari ele gecirdiklerinde ya da koalisyona girdiklerinde de islam degil kapitalist nizamla yonetmislerdir.

siyasi islam demokratik laik duzende uygulanmaz, onlarin niyetleri bu yonde olsa da izledikleri metod islami degildir. laiklik ve demokrasi gibi taguti bir kufur sisteminde iktidari ele gecirip yavas yavas seriati getirme dusuncesi bozuk ve dusuktur. muslumani sonuca goturmez, aksine hedeften uzaklastirir. cunku metod peygamberi bir metod degildir ve Allah'in tasvip etmedigi bir metodtur. Allah'in dinini cigneyip demokratik laik sistemde bir yil dahi gecici olarak siyaset yapip islami devrim yapma niyetinde olanlara gene Allah nusret vermez. Allah sadece minhacul nubuvvet'ten sapmadan yuruyen ve sadece islami tek akide olarak benimsemis, takiyye, ice sizma, basamakcilik munafik ve yahudilerin taktigini izlememis, saf ve temiz kalmayi basarmis muslumanlara nusret verir.

bu yuzden musluman, once siyasi dusunce yapisini gozden gecirmeli, sonra muhafazakar olup kapitalizmin kilifi demokrasi icinde sonuca gitmeye calisan liderlerden mi yoksa Allah'tan mi yardim istenmeli onu dusunmeli. daha sonra ise Allah'in ipine tekrar sarilmali ki Allah da onlara nusret versin.
devamını gör...
insanları islamdan soğutmak maksatlı düzenek. siyasal islam yokken insanların refleksleri çok daha iyiydi. neyin ne kimin ne olduğunu biliyorduk. şimdi kimin eli kimin cebinde belli değil. ılımlı islamcı hükümetimizin içinde yahudi asıllı milletvekilleri var desek bir Allahın kulu şaşırmaz. bu şaşkınlığı engellemekle mükellef zaten siyasal islam dediğimiz nane.
devamını gör...
(#816730) siyasi islam, denilince neden herkesin aklina demokratik laik duzende siyaset yapan ve islami motifleri kullanan ve kendilerine muhafazakar olarak halka lanse eden ve Allah'in dinini, yasadigi dar-i kufur memleketine ve yeryuzune hakim kilmak icin degil de, menfaat bagiyla bir arada duran kisilerin kurdugu siyasi partiler akla geliyor? onlarin yaptigi zaten islam la bagdasmaz. cunku boyle bir orta yolculuk islam'da yeri yok. islam bir pasta degil ki bir butununu alip seriatin gerisini birakasin! onlar kapitalizmi islami motiflerle ve islami sosla sunuyorlar. kapitalizm gene kapitalizm olarak kufur olma ozelligini koruyor. hicbiri seyi degistiremiyorlar. aksine muslumanlara zaman kaybettiriyorlar.

devamını gör...
islam ı bilmeyen,nüfus kağıdında islam yazarken lütfedip ne kitabını ne de sünnetini açıp bakmayan,bırakın bir islam ilmihalini okumasını, gusl etmesini bile bilmeyen güruh tarafından adlandırılan söz.islam, müslümanın her yerinde her işinde vardır . şeriat-i garrâ gelsin sizin hakkınızdan.amin.
devamını gör...
islamın siyasalı sosyalı mı olurmuş islam islamdır. müslüman müslümandır.
devamını gör...
başı kopan yahut kopartılan müslümanların çil yavruları gibi sağa sola dağılmalarının ardından meydanların boş kalmasıyla onlara rağmen onlar adına ortaya atılan isimlendirmelerden sadece bir tanesi. islam'ın önüne ve ardına eklenenlerin hakikatı gölgelediğini çok iyi biliyoruz.

ancak "hak" ve "hakikat" yerini bulana değin onların anladığı dilden konuşmaktan başka çaremiz var mı. onların anladığı dilden konuşmak sadece söz'ü kapsamıyor aynı zamanda eylemi de. elimizden gelmiyorsa dilimizden ki bu en zayıflarındandır...

gel-gör ki, dünyanın çeşitli yerlerinde müslümanlar ölürken yahut öldürülürken bunu getirip siyasal islam'a bağlamak neyin zihnidir bilemiyorum. hangi zihin kodlarıyla düşündüğünü de merak etmiyor değilim. "siyasal islam" dedikleri mesele mısır'da ihvan ı müslimin filistin'de hamas mı? zihinlerinde yaftaladıkları ağızlarından dökülüyor. mısır'da asker darbe yapınca mursi'den hesap(!) sormaya kalkışanlar, asker adeviyye meydanında katliam yapınca siyasal islam'ın vahim neticeleri diye ortaya çıkmak çok da sağlıklı bir yaklaşım olmasa gerek. ortada bir karın ağrısının olduğu muhakkak. bence vahim olan ikircikli tavrınızdır. karda yürüyüp izini belli etmeyenlere nacizane tavsiyemiz Allah rızası için susun!

devamını gör...
siyasal islam, laik ve demokratik nizamda islami motifler kullanarak siyaset yapmak degildir. siyasal islam, rasulullah sallahu aleyhi ve sellem'in uyguladigi ve hulefa-i rasidun'un hakkiyla tatbik etmeye calistigi, metodtur. kufur sistemini, kufur sisteminin icine sizarak daha az zararli ve daha az harammis gibi gorunen bir kufurle yenmeye calismak ve islami asama asama yuzlerce yil surecek bir zaman dilimi icinde hayat sahasina tekrar getirmeye calismak, kesinlikle siyasal islam olarak tanimlanamaz. bu olsa olsa ortayolculuk (kavvamcilik) olur ve gradualistlikten baskasi degildir.
devamını gör...
tyrkiye de http://cokmustur.ne istedikleri bile belli degil.islam http://birligi.la yan yana on adam toplanamiyor o seyhden bu cemaatten bu http://topluluktan.ne islam birliginden bahsediyorsun bana!daha misir icin birlesememissin.hala buyuk elciliklerin onunde 2 kisi toplaniyor.ayrimcilik diz boyu.
seriat.seriat ki en ozgurlukcu sistem.elinize versek halkin %30u yok olur.katliam chp binalarindan baslar.
roboski.ortak bir tepki yok!islamcilar parca parca
genisleteyim kürt meselesi.hala yok sayanlar var.neden?turkiye de islamcilik sagciliktan kopmustur.yani hala icinde milliyetcilik devletcilik vardir.
gezi.asil parcalanma,asil cokus burda oldu.hic bir sekilde ciddiye alinmadi olaylar.darbecilere,almanya ya baglandi.kendileri de biliyordu da iste devletin bekasi.
son olarak sunu da diyeyim.
turkiye de islamcilik faşizmdir!
devamını gör...
bireylerle değil, bireyleri kapsayan devletle ilgilenen bir akımdır. devletin yönetimini ele almakla, devletin baskıcı gücünü inandıkları değerler yönünde kullanmayı planlamaktadırlar.
devamını gör...
bu sıralar çokça tartışılan mes eledir. nedir ne değildir konunun ehli olan yazarlar anlatsa da öğrensek detaylıca.
devamını gör...
her müslüman siyasal islamcıdır diye başlayayım sözlerime. siyasal islam kavramı; laik devlet yapısıyla birlikte hayatımıza girmiştir ve kemalizmin müslümanın tersten punduna düşürmesinin metodlarından biridir.
ne dedik her müslüman siyasal islamcıdır. bu tartışılmaz. neden siyasal islamcıdır? bir kere siyaset peygamber sünnetidir. dolayısıyla islamı siyasetin dışında kabul edemeyiz. kabul edemediğimiz gibi islamın içinde olmadığı bir siyasal yapıyı da kabul edemeyiz. bizler ideolojiler üstüyüz. islam bir din ve ideolojidir. üstünlüğümüz ise bizim ideolojimizin ilahi olmasında yanadır. söz gelimi, belirli bir ahlak doktirini geliştiren bir partinin ahlak anlayışı kendi ülkesindeki birçok insana uymayabilir. ya da geniş çapta ele alalım dünyanın diğer kesimlerinin ahlak anlayışıyla uymayabilir. ama siyasal islamcı bir yapılanmanın ahlak anlayışı geneldir. kapsayıcıdır. bu esnada bir şeyi de belirtmeden geçemeyeceğim, ahlak kavramı islam dini ile birlikte hayatımıza girmiştir. halak yani yaratmak kelimesiyle aynı kökenden gelmesi ilginçtir. yanı insanın fitratında ahlak vardır.
bunu inkar edenler yahu islam dışı bir ahlak geliştirmeye çalışanlar hüsrana uğrar.
dedimya kemalizmin tersten punduna düşürme metodudur diye. nasıl mı? sen bir müslüman olarak müslümanca bir bakış açısıyla siyasi bir fikir ortaya koymanı peşinen engeller. der ki sana, dinin bir kenara bırak ve bu mesele hakkında öyle yorum yap. yani senin ideolojik alt yapını süpürür ve konuşmanı ister. eee ne konuşacağız. daha doğrusu altımızdan islam çekildiği an kimin bakış açısıyla konuşacağız? işte durum aynen bu. göğsümüzü gere gere siyasal ümmetçiyiz, siyasal islamcıyız diyebiliriz. zira bizler hayatın her noktasına islam nazarıyla bakmaya mükellefiz.
devamını gör...
bir çok ajanın bilhassa siyonistlerin içine sızdığı oluşum.
devamını gör...
henüz ne demek olduğunu anlayamadığım kavram. siyaset hayatın uzağında değildir. hayatın içindedir. örnek verecek olursak, peygamber efendimiz (sav)'in mute harbi'ni düzenlemesi ne kadar cihat kavramı ile izah ediliyorsa da, bir o kadar da siyasi bir öneme sahiptir.
islam, köşeye geçerek ruhban hayatı yaşamak değildir. islam, bir hayat nizamıdır. hayatın her safhasında bize yol gösterir. dolayısıyla böyle dinamik bir dinimiz var. siyasal islam diye bir kavram oluşturma ve bu kavram üzerinden islam'ı hayattan uzaklaştıma amacı vardır. bazen islamcılar da deniyor. işin garip olan tarafı güya bu grupların karşısındaki insanların kendilerini muhafazakar olarak sınıflandırmaları. muhafazakar olmak bilinçsiz bir tepki meydana getirir. reaksiyoner tepkiler bunun eseri. müslüman ne muhafazakardır, ne de islamcıdır. müslümanın ismi müslümandır. bu ismi Allah seçmiştir. müslüman, islam'ın hayat nizamı olduğunu bilir. bu hayat nizamını arzular, bu hayat nizamında yaşamak ister.
devamını gör...
tabiri caizse birilerine batar inim inim inletir.müslümanların kendi cografyalarinda kendi yöntemleri ile yönetilmelerini istemezler.
devamını gör...
çatı aday'ın ekmeleddin ihsanoğlu olmasına, siyasal islam karşıtları ne diyecek merak ediyorum. yıllardır siyasal islam'a karşı olanlar mührü eklemeddin'e nasıl basacaklar? biraz tutarlılık lütfen.. biraz..
devamını gör...
islamın nezih mesajını insanlara duyurma adına siyaseti yol olarak seçen genel akım.

özellikle osmanlı'nın son dönemleriyle fikri altyapısı oluşmaya başlamış ve bugün pek çok ülkede ve batıda büyük ses getirebilmişlerdir temsilcileri.

mevcut hükümet de her ne kadar gömlek değiştirme metaforuyla bunu bir süre inkar etmiş olsa da kökeni siyasal islamdır ve bugün gelinen noktada öyleyiz veya değiliz diyen, dense de bunu önemseyecek pek kimse yok.

siyasal islam bir emri maruf yöntemi olarak haylice tenkid edilmiş. özellikle başlangıçtaki şevk ve samimiyet hiçbir zaman o kıvamda korunamamış. çünkü alet olarak kullandığı siyaset dili, karşısındakini ötekileştirmeye ve şeytanlaştırmaya kilitlidir. siyasetin doğası budur. hele hele bu alanda başarı elde edilirse, yani "güç", siyasi erk, bir şekilde ele geçirilmiş ise kaçınılmaz son gelir. her kanunsuzluk davaya hizmet perdesi altında hoş görülür. yandaşların yolsuzlukları mazur görülür. dar-ül harpçiler peydah olur ve olur olmaz her pislik cihad ediliyor diye örtbas edilir.

türkiye'de bugün yaşanan hengame bundan ibarettir. ırak ve suriye'de türetilen kara cahil selefi-tekfirci akımlar da bundan beslenir.

dini siyasete meze yapmak, islam dinine her zaman en büyük zararı vermiştir.

seyyid kutup gibi yapmalı, iğneyle kuyu kazmalı...
devamını gör...
türkiye için "en parlak kadrosu" diyebileceğimiz akp hükümeti, kimi temsilcileri ve taraftarları için tam bir hayal kırıklığı olmuştur.
devamını gör...
arap müslümanlığıdır,
türk müslümanlığından çok farklııdr.

türk müslümanlığı dosttlarıyla yükselir,
siyasal islam yükselmek için düşmanlık güder,
misal israil olmasa siyasal islam olmaz

türk müslümanlığı sukunet içerir,
siyasal islam ise hemen cellalenip kılıçları çekerek saldırıya geçer

türk müslümanlığı küçük cihaddan ziyade büyük cihada yoğunlaşır,
siyasal islam ise küçük cihadla uğraşır durur

türk müslümanlığı kur an dinlerken kafayı eğip tefekküre dalmayı öğretir,
siyasal islam ise kur an dinlerken sanki marş söyler gibi Allah Allah nidaları ile bağırmayı öğretir,

türk müslümanlığı gittiği yerden silinmez, kalıcı olur, örneğin balkanlar
siyasal islam ise gittiğinde biter, örneğin endülüs

türk müslümanlığı dini tekeline almaz herkesi kardeş gibi görüp, islamı yaymayı hedefler,
siyasal islam ise dini tekeline alır din kardeşini dahi kesmeyi hedefler, işide bakın şimdi

türk müslümanlığı fatihler gönderir ülkeler gönüllere girer fetheder,
siyasal islam furkanlar gönderir, birilerine yem eder....


devamını gör...
en büyük belirteçlerinden birisi sadece arap müslümanlarının acılarına karşı duyarlıdır. eğer kim siyasal islamcı, kim değil diye merak ediyorsanız buna bakın yeter.

örneğin doğu türkistan'a ağlamaz mısır'a ağladığı kadar. myanmar umurunda değildir filistin umurunda olduğu kadar.

böyleyken böyledir.
devamını gör...
--- alıntı ---
siyasi islam, muhalefet ideolojisidir ve muhalefetteyken demokrasiden bahseder. ama iktidara gelince farklı olana ne yapılacağına dair ne teorisi ne hazırlığı vardır. ya biat ister, ya düşman sayar.
--- alıntı ---
devamını gör...
rahmetlik erbakan hocamın deyişi ile patates dinlilerin hoşuna gitmeyen şeydir.her türlü aksiyonu bu şekilde yaftalarlar.
devamını gör...
islâm şeriati, hukuk, siyaset, insan hakları ve sosyolojiyi en iyi şekilde yansıttığından, kontrol edilen islâm ülkelerinde müslümanlara "bakın siz de temsil ediliyorsunuz" hissiyatı yaşatıp, şeriatten uzak tutmanın yöntemlerinden biridir. ve yerini sayısal islâm'a bırakmıştır. sonuçta asrın ilahı para, siyasal değil ancak sayısal ifade edilebilir.
devamını gör...
siyasal islamla ilgili pek araştırma yapmadım ama türkiyedeki her müslüman bi bakıma siyasal islam ideolojisine uyuyor.osmanlı zamanında şeriat devletin yönetim biçimiydi ancak sonradan kurulan cumhuriyet ile gelen laiklik toplumu cemaatlere böldü.sonucunda devlet yönetiminde seküler kesime karşı müslümanların haklarını koruması için siyasi oluşumların meydana gelmesine sebep oldu.günümüzde olaylar çorba olmuş durumda.akp nin siyasal islami olup olmadığı ayrı bi konu merkez solun islam işbirliği teşkilatı başkanını çatı aday yapması bunun en büyük göstergesi.
devamını gör...
islam'ın kendisi zaten siyasal olduğu için tekrar sıfat gereksiz.

siyasetsiz islam mı olurmuş! bütün dünya sistemlerine ve gayrimeşru siyasetlerine savaş açmış bir din.

tabi siyasete bulaşmasını istemeyenler kafasına vurunca elindeki ekmeği kaptıran mıymıntı müslüman hayal eriyorlar.
devamını gör...
müslümanın siyaset yapmasından midesi ekşiyenlerin uydurduğu kavram. bu oltaya gelen müslümanları da ayrıca öpmek, okşamak lazım.
devamını gör...
siyasal islamcı diyenle oy vermek şirktir diyen aynı amaca hizmet eder. namazını kıl, orucunu tut, vergini ver ama yönetime karışma, oy verme heh işte o zaman iyi vatandaş olursun, senden memnun olurlar.

devamını gör...
gerizekalı turnusolü bir kavram. bi herif ikide bir siyasal islam deyip duruyorsa bilin ki katıksız gerizekalıdır ve muhtemelen fetullah sempatizanıdır. ne olduğunu kendileri bile bilmedikleri iki kelimelik bir tamlama uydurmuşlar bi aşşa bi yukarı... bakıyosun, seküler siyaset mi istiyor "e yok tam öyle değil de", şeriatçılığı mı kast ediyor, "yok öyle de değil" e ne anasını satayım bu... akp ve milli görüşü yabıştırdım isim uydurdum demiyor da "siyasal islam"... açıklaması da şu, bunlar dini siyasetle kirletiyormuş müslümanları kötü tanıtıyormuş... kime ? batı'ya... çok sert çıkıyomuş bunlar kahramanlık yapıyomuş yapmasalar liboş olsalar, fetullah gibi yavşak olsalar daha iyi olurmuş din için... iyi yaranırmışız batı'ya... ya hadi bi ordan... yeter oğlum ya... bu millet sizin gibi yumuşak olmayacak işte... işe yaramasa da, bağırmaya devam edecek... hadi yeter artık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar