sizin dedeleriniz bu vatan için ne yaptı

hala dedeleri üzerinden ekmek yiyip kendi başına bir şey başaramamış biri için bile saçma sapan bir tivit. deden yapması gerekeni yaptı, adamlar padişahtı sonuçta. varoluş amaçları ülkeyi yönetmek düzen vermekti. bir yerlerde yanlış yaptıysa tabi ki eleştirilecek. ayrıca ölmüş gitmiş adamlar, hala ne bu övme-yerme savaşı...
devamını gör...
benim dedemin dedesi ismail efendi çanakkale şehididir. ahmet'in dedesi de keza öyle. mehmet'in dedesi sarıkamış'ta, süleyman'ın dedesi de büyük taarruz'da şehit düştü. ayşe'nin nenesi cepheye silah taşıdı, fatma'nın nenesi dört evladını cepheye gönderdi.

dedelerimizin mezarları vatanın dört bir tarafında ve çoğu da isimsiz. vatan için ne yaptıkları herkesin malumu. tartışmaya hacet yok.
devamını gör...
neyi amaçladığı belirsiz soru. bu soruya gelecek bütün cevaplar sorunun sahibini rüsva eder.

dedenin yaptığıyla övünmek nedir? hiçbir şey olmaktır.
ben mesela dedemin babasını biliyorum, onun babası yok. nereye gittiği, nerede gömülü olduğunu kimse bilmiyor. bilmediğim bir şeyle bile seni vururum. savaşta şehittir derim. o dedenin yokluğunu belgeleyebiliyorum sadece çünkü. ama savaşta öldü, ama hovardalıkta öldü... kim bilir. beni niye bağlar, beni niye övündürür?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar