skhizein

bir jeremy clapin kısa filmi, aynı zamanda animasyonu, belki farklı birşŸey deniyordur çizgi-animasyon?? kim bilir... içeriğŸine bakacak olursak: bir meteor çarpması sonucu kendinden 91 santim uzaklaşŸmışŸ olan henry'nin hayatını anlatır, kendisine ulaşŸmak için başŸka bir meteor çarpışŸması gerektiğŸini düşŸünür, ve fakat bu sefer 75 santim de aşŸağŸı kayar. sonuçta hem 91 santim uzakta hem de 75 santim aşŸağŸıdadır, film biter.

tabii korkunç bir zekanın ürünü olduğŸu açık, sadece 13 dk süren bir filmle insanın aklına bu kadar çok imge ve soru işŸareti sokmak herkesin yapabileceğŸi birşŸey değŸil.

filme gelirsek, benim zihnimde uyananlara gelirsek yani.. işŸyerine, apartmanına baktığŸımızda "normal" olan henry, standartlaşŸtırılmışŸ hayatıyla, kendine yabancılaşŸmışŸtır. kendinden uzaklaşŸmak, kendine yabancılaşŸmak; hayatın bu derece aynılaşŸtığŸı, standartlaşŸtığŸı bir yerde o kadar aynılaşŸmak ki, artık kendini tnaıyamamak, kendinin ayırdına varamamak... kendisinin farkına varmak için hayat tarzı farklılığŸına ihtiyaç duymanın sonucunda, hayat tarzını "marka"sını farklılaşŸtıramadığŸı ölçüde toplumun içinde yok olmak, kendi içine göçmek... toplum içinde kimse bunun farkına varmamaktadır.

psikiyatrist şŸöyle der: "yani gerçekte bir hasar yok değŸil mi?"

evet, bir hasar yok, yani günlük hayatı idame ettirmektedir henry:"gerisi sadece bir organizayon meselesi" demektedir. yaşŸanan şŸey, kendinden uzaklaşŸmak olduğŸu için dışŸarıdan belli olmaz, belki sadece insanların bir bakışŸ atacakları kadar farkedilir (işŸyerinde yaşŸanan sahne), mesela bir arkadaşŸ gelip sorar: "birşŸey mi oldu, kötü görünüyorsun." toplumun içinde yine yaşŸamaya, günlük hayatı sürdürmeye, bazı ufak tefek teklemelerle devam edebilir insan, zira sorun zaten kendimizle yaşŸadığŸımız bir sorundur. ama kanıksanabilir, alışŸılabilir, henry'de zaten gömüldüğŸü yerde artık şŸikayetsizdir, öyle yaşŸayacaktır. ama insanlar onu farketmez, fardememektedir.

aslında insanlık tarihinin en büyük dertlerinden biri değŸil midir farkedilememek? gogol'ün "palto"su , raskolnikov, hikmet benol'un yaşŸadıkları farkedilememenin hikayesi değŸil midir? ama burda unutmamamız gereken birşŸey var, süleyman seyfi öğŸün'ün dediğŸi birşŸey bu: "karındeşŸen jack yalnız bir adamdı"

evet, karındeşŸen jack ya da sweeney todd yalnız adamlardı; belki etraflarında birçok insan vardı, aynı henry gibi, ama yalnız adamlardı. dolayısıyla bu hikayede henry "buradayım" diyorsa sonda, ve biz modern dünyada bu sese "nerdesin" diyen bir sesin gelmeyeceğŸini biliyorsak, şŸunu da biliyoruz demektir: henry, kendisine ses vermeyenleri cezalandırmaya başŸlayabilir, okul basabilir, komşŸularını öldüren bir seri katil olabilir, kedileri kesebilir, zevk için kundaklama yapabilir, seks manyağŸı, eroinman olabilir, olabilir, olabilir...

modern dünya yalnızlaşŸtırdığŸı, birey yapma vaadiyle ele alıp, toplum içinde duyulmayan, görülmeyen, dokunulmayan bir "yok"luğŸa düşŸürdüğŸü insanın, bu yokluk içinde kendini, iyice yok hissedeceğŸi aygıtları da hazırlamışŸtır. bu aygıtlarla insan günlük hayata gömülerek bir yok insan olabilir, olmaktadır, olmuşŸtur.
devamını gör...
--! spoiler !--
ben her zaman burada değildim. normaldim. o olaydan önce orada olurdum, kanepenin üstünde. burada, boşlukta, olmam gereken yerden 91 santimetre uzakta olmazdım. hepsi o şey yüzünden oldu. 150 tonluk bir meteor. bir işaret bırakacağı kesindi. 91 santimetre… şimdi tam 91 santimetre uzaktayım, kendimden.

hüzünlü bir karakter ve hoş müzikler eşliğinde şizofreni üzerine olabildiğine doğal bir hikaye anlatıyor skhizein. yönetmeni jérémy clapin’in ilk eseri olmasına karşın gerek görselliği, gerekse duygusu yönünden tatmin edici, özgün ve vurucu bir kısa animasyon.
--! spoiler !--

muhteşem bir animasyon. hayatta mili metrelerin bile ne kadar önemli olduğunu pek güzel aktermış. hepi topu 5-6 dakika ama uzun metrajlı onca filme bin basar .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.