skype

internette görüntülü ve sesli konuşŸma aracıdır. msn'den daha kaliteli olduğŸu açıktır. yazışŸmada msn, konuşŸmada skype tercih edilir.
devamını gör...
odak noktası yazışma değil görüntülü konuşma olan programdır. görüntü ve ses kalitesi en yüksek program olması yanında ücretsizdir.

yazışma kısmı msn kadar alternatifli olmasa da güzeldir.
devamını gör...
türkiye'de skype çok fazla tanınan, bilindik bir marka değil. ne yazık ki değil.
mesela nasıl ki amerika'da motorola hüküm sürerken türkiye pazarını ericson elinde tutuyordu, burada da özellikle görüntülü im teknolojisini microsoft tutuyor msn'le.

halbuki im mantığını yani instant messenger olayını türkiye'de sadece chat maksatlı tüketen enduser'lar, böylesi data transferlerine izin veren aynı zamanda konferans aramalara imkan tanıyan voip mantığına bir türlü geçiş yapamadı.

bunun alt etkenleri de türkiye'deki internet bağlantılarının çevirmeli ağlardan direkt olarak adsl'e geçmesi. arada hiç isdn bağlantının oluşturulmaması. skype bu notkada birçok imkan tanırken teknolojik altyapımız enduser açısından skype kullanmaya elverişli değil.

bunun dışında tabi kültürel eksiklik de sözkonusu. oha lan ne alakası var demeyin. skype gibi im transfer hızı son derece yüksek programlarda / arayüzlerde yurtdışı bağlantılar son derece rahat kurulabilirken, bizim insanımız yurt dışında sadece oğluyla kızıyla görüşmek için (o da küçük bir kesim için) kullanıyor. oysa yurtdışındaki firmalarda dahi skpye hem telefon ücretlerini düşürmek hem de conference calling yapma adına imkan tanıyor. ve bu son derece verimli, dibine kadar kullanılıyor.

bizde yurtdışı bağlantı kimsede yok. hadi varsa bile antalya'da tanıştığı rus çıtırının ismini bilir, ona da msn den yazılır bizimki. onun dışında bir bağlantı kurayım, dil geliştireyim, ticarete girişeyim, bilgi transformasyonunda bulunayım diyenler olmadığı için pek, skype gibi geniş yelpazelere kanat açan arayüzler de malesef türkiye'de tutunamıyor. he, eleman sadece orasını burasını göstermek için, hatuna yazılmak için türlü şebeklikler yapma uğruna webcam kullandığını da düşünürsek, msn bu abazan ihtiyacı zaten yeterince karşılıyor. skype gibi dalaverelere gerenk de duyulmuyor haliyle.

kamuoyuna duyrulur.


hanimiş: instant messenger uygulamalarında skype 1 numaradır. yurtdışındaykene sabit hatları da cep telefonlarını da hatta ve hatta arjantin'deki halamı, nikaragua'daki dayımı, benin'deki teyzemi, nyanmar'daki amcaoğlunu cüzi miktarlardaki para karşılığında arardım. şu anda türkiye'ye gelince, tabi bu toprakların penceresinden dışarı bakmak bile ne mümkün? namümkün!
devamını gör...
önümüzdeki 5 yıl içerisinde; wireless internetin daha da yaygınlaşması (sokakta, ulaşımda vs.) ve iphone, blackberry gibi aletlerle bilgisayarsız kullanılabilmesi durumunda gsm operatörlerinin köküne kibrit suyu dökecek olan programdır. yakın bir zamanda önce gsm sonra da karasal ve uydu televizyon yayınları yavaş yavaş yok olacak yerini internet tv ve voip (skype) alacak.
devamını gör...
yeni bilgisayar aldığm yaklaşık 2-3 hafta önce. eve geldim bi baktım windows7 ile barabar skype'da yüklemişler. iyi olmuş kısaca. şifremi de unutmasaydım bal dök yala olacaktı durum ama neyse.
devamını gör...
pc, mac, iphone, ipad ve android platformlarını destekleyen, internet bağlantısıyla sesli iletişim sağlayan program. kredi yüklemek koşuluyla internet bağlantısı kullanılarak normal telefonlar aranabiliyor, telefon numarası atanabiliyor. uluslararası görüşme fiyatlandırması oldukça uygun.
devamını gör...
ses ve görüntü kalitesi iyi fakat bağlantı kalitesi yönünden sınıfta kalan uzakları yakınlaştırıcı teknolojik hede. yan yana olmak varken buna mecbur olmak da ayrı bir sıkıntı.
devamını gör...
çevrenizdeki insanlar kullanmıyorsa yüklemenizin hiç bi anlamı olmayan program. bazı şirketler toplantılarını burda yapıyorlar hem evde oluyor hem de verimli.
devamını gör...
zamanında almanyadaki bir arkadaşım ile görüşmek için kullandığım program. ses ve görüntü kalitesi güzel. yazmak için elverişli değil.
devamını gör...
indirdikten sonra kurulum aşamasında;

''lütfen skype yüklenirken bekleyin, bu bir kaç dakika alabilir'' yazısı yaklaşık 1 saattir ekranımda!

devamını gör...
--- alıntı ---
görüntülü görüşme dendiğine akla ilk gelen isimlerden biri olan skype, kulağa garip gelse de mantıklı bir isim. şimdilerde microsoft çatısı altında faaliyet gösteriyor olsa da avrupa’lı girişimci tarafından kurulan firma, geliştirdikleri teknolojiyi “sky peer to peer” olarak tanımlamış. peer to peer işlemini kablosuz olarak yapıldığı için “havadan görüşme” olarak çevirebileceğimiz bu tanımlama kullanılmış.

elbette bu tanım bir marka olmak için hem karmaşık hem de uzun olduğundan ismi “skyper” olarak kısaltmaya karar vermişler. fakat daha sonra skyper.com adresinin başkası tarafından alındığını görünce mecburen ismi skype olarak kısaltmak zorunda kalmışlar.
--- alıntı ---
devamını gör...
çok hesaplı tarifeleri vardır. senelik $ 50 ödeyerek amerika ve canada ev, iş ve cep telefonlarıyla sınırsız görüşme yapabilirsiniz. fekat, oralardan buraları aramak o kadar uygun olmuyor.bu sebeple amerika ve canada daki sevdikleriniz sizi aradigida "sen kapa yazmasın, ben arayım" inceliğini gösterebilirsiniz.

skype! sizi sevdiklerinize yakınlaştırır
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar