sloganlarla düşünmek

verimsiz, üretkenlikten hayli uzak ve oldukça sığ bir düşünme biçimi.

mottolar ilham vermeleri ve insanı motive etmeleri bakımından tabi ki faydalıdırlar ancak düşünürken sıklıkla onları kullanmak insanın zihnini köhneleştirir. aman dikkat!
devamını gör...
kardeşi, bilinmeyen kelimeleri cümledeki genel anlamdan çıkarmak olan eylem.
bir anlık çözüm sunsa da uzun vadede asla gerçek bir başarı ve sonuç getirmez. slogan belki propaganda yapmaya yarar ama düşünmenin hakkını vermeye yetmez.
devamını gör...
her ne kadar sloganlar geniş bir düşünce zeminin veciz bir ifadesi gibi dursa da zamanla slogan ön plana çıkar ve düşünce derinliği kaybolur. bu sefer slogan sizi esir alır. anlamlı argümanların neticesi olan sloganlar anlamsızlaşmaya başlar. kurur. hayat özelliğini kaybeder. slogan sizi taassuba götürebilir ve başka bir şey görmek istemeyebilirsiniz. misal: kur'anın kendisin için söylediği "hak geldi batıl zail oldu" mealindeki ayeti alır kendi siyasetinize slogan yaparsınız. o slogan altında ezilip kaybolursunuz. kendi meslek ve meşrebinizden başka herkesi batıl görürsünüz. bu bence içtimai hayat için çok ürkütücü ve üzücü bir durum. kur'anın bütünleştirici özelliğini kaybeder ayrıştırırsınız. düşünsenize bu ve bunun gibi cümleler ne kadar da kendi amaçlarından uzakta kullanılıyorlar. kelimelerin gözü olsa zannederim ağlarlardı.
devamını gör...
düşünerek slogan atmak daha iyidir.
ergenlikte sloganlar hoş olabilir. ama yaş 25 olmuşsa hala sloganlarla yetiniyorsanız, hâlâ ham kalmışsınız demektir ve ham kalacaksınız demektir.
devamını gör...
sığ düşünmektir.

her slogan bir ideoloji, bir fikir, bir dava belirtir.
doğru ve ya yanlış insan bunlara bağlanır, bunları savunur, etrafını göremez.

inandığın, savunduğun dava,fikir,ideoloji doğru dahi olsa yanlış olanı görebilmek, seni hazırlıklı hale getirir, neye karşı ne savunma yapabilirsin bunu gösterir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar