smokin

smokin birçok sosyal etkinlikte erkekler tarafından giyilen yarı resmi bir giyim çeşididir. ceket ve pantolon genellikle siyah iken içine beyaz kesik yakalı bir gömlek giyilir ve siyah papyon takılır. seyrek olarak gece mavisi renkli olana da rastlanır.
devamını gör...
gece ziyafetlerinde,galalarda ve gece eğlencelerinde erkeklerin giydikleri, önü açık, ceketi daha çok atlas yakalı takım elbise.
devamını gör...
19. yy ingiltere'sinde bir burjuva yada aristokrat evinde puro odası(seegar divan yada smoking room) denilen özel bir oda bulunurdu. bu oda sadece ve sadece erkeklere açıktı. zira bu centilmen inlerinde mevzubahis genelde erkek erkeğe konuşulabilen, önemli konulardı; neden mi sonuç mu tartışılır. o zamanlarda "kadınlar birşeyden anlamaz nasılsa" fikrinin de gözü dönmüş feministlerce çarmıha gerilmediğini tahmin ediyorum. *

sadece erkeklere açık dediğimiz bu odanın, ayrıca bir usülü adabı vardır. tütün içme seremonisine uygun -herhalde giysilere sinen o leş kokudan sıyrılmak için icat edilmişti- bir kıyafet; yani smoking dress giyilmesi, oda mensuplarından muhakkak beklenirdi.

işte bu döner dolaşır; smokin olur.
devamını gör...
dün öğrendiğim çok keyif aldığım bir bilginin kaynağı giyisi. sigara içen kişilerin, sigara kokusu üstlerine sinmesin diye giydikleri bir kıyafetmiş aslen. smoking....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar