snowpiercer

güney kore li yönetmen joon-ho bong un ilk hollywood filmi. başrolünde captain america rolüyle tanıdığımız chris evans oynuyor. tabi bir de the good the bad the weird, the host ve memories of murder filmlerinden tanıdığımız koreli oyuncu kang-ho song var ki ilk defa bir hollywood filminde oynuyor. bir çizgi romandan sinemaya uyarlananan bu film post apokaliptik bir dünyada, sürekli hareket halinde olan bir trende geçiyor. cidden ilginç bir konusu var. şöyle ki:

--- alıntı ---

gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır..

--- alıntı ---

filmin fragmanı:

http://urlji.com/3gcmit

devamını gör...
insanlığın ne olduğu ve dünyanın nereye doğru gittiği konusunda bir film olduğu için izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. içinde günümüz dünyasına gönderme niteliğinde mesajlar bulunabilir ama bu mesajları çok doprudan vermemesi didaktik olmaması filmi daha izlenir kılıyor.

aksiyon adına filmde başarılı sahneler var ama bana göre film daha çok politik bir eleştiri filmi. filmi izleyince küresel ısınma konusunda ister istemez düşünüyorsunuz ve bu aslında uyarı niteliği de taşıyan bir film. zaten bana göre iklim değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan dünyanın yaşanabilir olması durumunun bitmesi konulu yapımların dayandığı temel nokta bu konuların gerçeğe yönelik bir tarafının da olması. yüzbaşı amerika kış askeri de bilim kurgu ya da fantastik bir film belki ama dünyanın sonunu iskandinav mitolojisini oluşturan dünya dışı varlıkların getirmesi ihtimaline kıyasla küresel ısınmanın yaşama son vermesi daha mümkün görünüyor.
devamını gör...
finali çok tatmin etmese de post apokaliptik bir atmosfer içinde sağlam bir sistem eleştirisi yapan etkileyici film. her ne kadar temelde trenin vagonları birbirine bağlı olsa da hepsinin birbirinden bağımsız dünyaları temsil ettiği fakat yine de bir bütünün parçalarını temsil ettiğinden ötürü hikâye açısından single set production olduğu söylenebilecek olan bu film, tren metaforunun filmlere başlı başına bir atmosfer kazandırdığı genellemesine de uyuyor. genellemeyi yapan da benim, fazla bir beklenti içine girmeye gerek yok.
devamını gör...
başyapıt diyemesem de bekleneni veriyor. tedirgin edici bir atmosferi de var. sonuçta post apokaliptik olduktan sonra ne çekseler izlerdim.
devamını gör...
son yıllarda izlediğim en başarılı filmlerden. bir mikrokozmos adeta. dünya ahvali-tren alegorisi üzerinden gerçekten sıradışı bir yapım olmuş. sınıflar arası çatışmalar, sosyolojik birtakım altmetinler, adaletsizlik ve final bölümünde gözümüze sokulan çocuk işçilerin dramı. son olarak kang ho song reyisin muhteşem oyunculuğu. o nasıl bir yüz ifadesidir aga. izleyin izletin efendim...
devamını gör...
aslında abartıldığı kadar olmayan ama ortalamanın üzerinde bir film.

konu ve atmosfer itibariyle izleniyor. tren fikri filmi izleme nedeni adeta. ayrıca oyunculuklar ve filmin sonundaki ters köşe çok iyi. fakat çok daha güzel işlenebilecek bir konuydu bu.

yukarda arkaaşların da söylediği gibi matrix akla geliyor izerken. kafama en çok takılanlardan biri de lokomotife ulaşmak önemli ve çok tahlikeliyken bazı vagonlardan ellerini kollarını sallayarak geçmeleri ve vagon ahalisinin hiçbir şey yokmuş gibi işine gücüne devam etmesi olmamış.

sonuç olarak eleştirilebilir noktaları olsa da izlenilebilir bir film.

kaos vardı. donarak ölmedik. ama şükredecek vaktimiz de yoktu.
devamını gör...
oyunculukları-senaryosu oldukça iyi olan,baştan sona kendini izleten kaliteli bir film.kimi yerlerinde mantık hataları olsa da filmi gayet başarılı buldum.aksiyon-bilimkurgu sevenler kaçırmamalı.izleyin,izlettirin.
devamını gör...
gayet izlenir buldum. görsel ve sözlü şiddet ilginçti. sonu biraz zayıf kalmıştı. matrix'le uzaktan yakından alakası yoktu.

uzun ama sıkmıyor. oyunculuk başarılı. anahtarcı elemanın koreliydi galiba, korece söyledikleri bile konseptten anlaşılıyordu. her vagonda farklı ortam ilginçti. bu tip bir hologramda fazla mantık aranmaz. yoksa, tren vagonunu akvaryum tüneli yapmış vatoz besliyorsun; bunun suyu nasıl değişecek. değil mi?

uzun süredir ilk kez beğenerek izlediğim bir yapım, popülerler dışında.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.