soba külü boşaltımı

sobaya odun, kömür taşımaktan daha pis ve sevilmeyen bir iş.
o külü boşaltmadan önce sobanın etrafında güvenlik şeridi çekilir. gazeteler bezler serilir , elektrikli süpürge hazırda bekletilir. he en son da tozutmadan dökecek bir yer aranır .

sırf bundan kurtulmak için doğalgaz alanlar var çevremizde . biz dahil . tek kişinin yaşadığı evde 1,5 odanın ısınması için 300 lira bayılmak da cefası işte. ısınma da ısınma olsa ha bacaklarımın üzerinde battaniye var lan , soğuk bi yerde yaşasak ne olacaktı acaba . yaşasın soba külü. *
devamını gör...
kova, külün döküleceği yere kulp ile götürülür. közler hala etkiliyse tuttuğunuz elinizin parmak üzerleri yanmaya başlayacaktır. hızlı hızlı el değiştirmek gerekir.
vardığınız yerde kova yan yatırılır. kovanın en altındaki delikten kulp geçirilir ve kova ters çevrilir ve kaldırılır.
kül ile birlikte ızgaranın düştüğünü de göreceksiniz. ızgara bazen küllerin içinde kaybolur. kova kulpu ile kül karıştırılır ve ızgara bulunur. kova ağzı yukarı gelecek şekilde kaldırılır.

asıl iş burada başlıyor. ızgaranın kovanın dibine yerleştirilmesi; ızgaranın tam ortasında tutulacak küçük bir çıkıntı vardır, oradan tutup koyabilirsiniz. fakat hala sıcaksa bu durumda kulpun yardımı gerekli. kulp ızgaranın üst tarafından takılarak yamuk bir şekilde kovanın içine indirilir. ızgaranın en alt noktası kova dibine değdiğinde kulp çekilir ve en alt noktadan tekrar ızgaraya takılarak kaldırılır. bu konuda ustaysanız ilk iki hamlede başarırsınız. yok acemi iseniz hamle sayınız fazla olacaktır.
ızgara yerleştirildikten sonra artık kömür doldurmaya hazırsınız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar