soğuk savaş filmleri

soğuk savaş yılları deyince akla ilk olarak abd ve rusya’nın mücadelesi gelir. bu yılları konu alan filmler heyecan ve aksiyonun ön planda olduğu filmlerdir. kayda değer içerikleriyle bazı filmler;

tinker tailor soldier spy – köstebek – 2011 abd gizli istihbarat örgütü control’de çalışan başarılı bir casus emekli olur fakat kısa bir süre sonra bu casus ingiltere hükümeti tarafından kiralanır. ingiliz gizli istihbarat servisi sirk’in büyesinde ssbc için çalışan bir ajan olduğundan şüphelenirler. böylece budapeşte’den istanbul’a uzun bir yolculuk ve serüven başlamış olur.

three days of the condor – akbabanın üç günü – 1975; cıa ajanı olan joseph turner ’condor’ kod adına sahiptir. turner’in görevi basılı olan dökümanları okumaktır. fakat aniden arkadaşlarının şüpheli öümleri başlar. turner bu ölümlerin arkasından giderek gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

from russia with love – rusya’dan sevgilerle bir james bond filmi olan rusya’dan sevgilerle filminin bir bölümü istanbul’da geçmektedir. bond, rus konsolosluğu’ndaki gizli bir cihazı almak için gelir istanbul’a. fakat bu ona kurulan bir tuzaktır. film’de türk karakterler de yer almaktadır.

dr. strangelove – doktor garip aşk – 1964--bu filmde soğuk savaşa dair ironi içeren bir kurgu ortaya konmuştur. amerika’nın üst düzey yöneticilerinin düştüğü yanlışlıklar mizahi bir dilde ele alınır. soğuk savaş dönemi kurgulanmıştır. fakat sscb ile abd arasındaki yanlış anlaşılma nükleer patlama ile sonuçlanacaktır.farklı tanıtım: soğuk savaş içerisinde olan sscb ile abd ilişkilerini iğneleyici bir şekilde inceleyen filmde, abd’li general ripper, sscb üzerinde sıradan bir keşif uçuşu yapan abd uçağına saldırı emri verir ve olaylar gelişir. bunu haber alan dönemin abd başkanı ise pentagon’da yetkililerle bir toplantı düzenleyerek durumu değerlendirir. savaş durumunda olabilecek olaylara mizahi bir şekilde yanaşan film, stanley kubrick yapımıdır.

the spy who came ın from the cold soğuktan gelen casus 1965 yılı yapımıdır. "en iyi erkek oyuncu" oscar adaylığı dahil 2 dalda adaylığa sahip film, yazar john le carre'nin çok satan casus romanından uyarlama...alec leamas, soğuk savaş döneminde doğu almanya'ya gönderilmiş bir ingiliz casusudur. dışarıdan bir göçmen, ingiltere'den kaçan bir istihbarat görevlisi gibi görünse de asıl amacı komünist topraklarda bilgi kirliliği yaymaktır. zaman ilerledikçe kendi hükümetinin onu kullandığını fark edecektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar