soğuk su ile banyo yapmak

duş almak da diyebilirsiniz tabi.

oldukça sağlıklı. vücut için hatta sıcak suyun saçlar için bile zararlı olduğunu söylüyorlar. tabi bu işin yazı var bir de kışı var. yazın çoğu insan yapabilir ama kışın ? bunu yapabiliyorum da, küvete buz doldurup içine girenler varmış. asıl soğuk banyo oymuş. onu hiç denemedim ve düşünmüyorum. pek gözüm kesmiyor. bence o kadarı faydalı değil zararlı olur.
devamını gör...
direnci arttırdigina dair toplumda bir kanı var. fakat yoğun spor sonrası kas ağrılarına iyi geldiği konusunda ben de hem fikirim. lakin soğuk duş almaktan kasıt bütün duş süresince soğuk su ile yıkanmak değil vucuda şoklama yöntemi yapmaktır. ve kafaya da tutulmuyor diye biliyorum sadece vücuda.
devamını gör...
her sabah şunu yapan insanları anlamıyorum. bir de bunların egosu var, ben her sabah esas buzz gibi suyla yıkanırım. büyükbabam 90 yaşında hala her sabah soğuk suyun altına girer. diye sürekli bu eylemi büyük bir haşmetle gerçekleştirdiklerini anlatırlar.
devamını gör...
yaz kış yapmaktan zevk aldığım aktivite. öncelikle kafa tarafı soğuk suyla iyice yıkanır ve sinirler otomatik olarak soğuk suya alışır. özellikle yazın çok güzel oluyor. hava sıcak ve birden soğuk suyun altına girme imkanı mevcut. ne kadar güzel bir hayat dedirtiyor insana.

bir de er kişiler için köyde bunun dere versiyonu mevcut. o daha hoş.
devamını gör...
normal suyla duş aldıktan sonra önerilen. bünyede şok etkisi yaratır. kan dolaşımını hızlandırır, cilt yüzeyini düzeltir, baş ağrılarını giderir. sadece duş sonrası ayaklar bile soğuk suyla yıkansa büyük fayda.
devamını gör...
yazın serinlemek adına yapılan duş alma şekli fakat bilinenin aksine vücutta geçici rahatlama sağlar. çünkü soğuk suyun etkisiyle vücut sıcaklığı düşen beden, sıcak hava ile karşılaşınca bir zaman sonra daralmaya başlar. oysa sıcak suyla duş aldığınızda artan vücut sıcaklığına mevcut olan ısı düşük gelecektir ve ferahlama etkisi daha uzun olacaktır. bu kıyağımı da unutmayın he.
devamını gör...
temmuz-ağustos bandında sadece serinlemek istediğimde yaptığım aktivite. eğer temizlik maksatlı banyoya giriliyorsa sıcak su, lif, kese, duş jeli, şampuan, ponza taşı ve patates filesi olmadan asla yıkanmam çünkü kendimi temizlenmiş hissetmiyorum.
devamını gör...
hava ısınır ısınmaz yaptığım ve gerçekten nefes kesici bir şey olsa da herkese sağlıklı olduğundan kaynaklı önerdiğim bir eylem olup tabiri caizse zıplaya zıplaya banyo yapmanın eyleme geçmiş halidir.
devamını gör...
yansam yapışsam yine de yapmayacağım şey. ancak bir defa kendi isteğimle yaptım, o da arkadaşlarım ilk kez bize geleceği ve otobüsten indiklerinde gidip onları almam gerektiği için suyun ısınmasını beklemeyip soğuk duş almıştım. arkadaşlığım fenadır.
devamını gör...
bu yasima kadar yapmadigim yakinda yapamaya basla niyettinde olduğum sey.

yaz günü bere takanla
kis gunu soğuk suyla banyo yapan insana dikkatli yaklasmak gerek bu arada. kayışta bi sıkıntı olabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar