sokağa çıkma yasağı

#özgürler 

olağanüstü hallerde valilik ve buna eşdeğer mülki makamlar tarafından halkın sokağa çıkmasını engelleyen yasaklar bütünü olarak tanımlanıyor.

son zamanlarda doğu ve güneydoğu'da çok fazla uygulanan ve teöre karşı mücadele etmek için başvurulan bir yöntem. halkın can güvenliği esas alınarak bu karar veriliyor fakat buna ne kadar özen gösterildiği meçhul. sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde maalesef sivil insanların ölümüne sebep olunuyor.

şu an için birşey demek söz konusu değil fakat bu yasaklar ileride beyaz toroslar gibi bela olacak gibi duruyor.
devamını gör...
yolda kalmamıza sebep olan yasak.
ne dönebiliyoruz ne gidebiliyoruz.
hiç bir haberi kaynağından duyma imkanımızda yok. neler oluyor neler yaşayacağız bunu da bilmiyoruz bekliyıeuz yolda sadece.
devamını gör...
şimdi insanlar avmelere gidip sürtemeyecek mi? sıkar lan biraz. kimseyi tutamazsınız. işin cıvıklığı bi yana ultra modern zamanlardayız sokağa çıkarmamak ne demek? sen kimsin hem.
devamını gör...
olağanüstü haller durumunda kontrolü sağlamak ve kimsenin zarar görmemesi için yapılan bazen tırmanan terör olaylarını kontrol altına almaya sağlayan toplum dizginleme yöntemi.
devamını gör...
çok değil 15 yıl falan önce nüfus sayımlarında da uygulanan ilkellik. ben sayıldım hacı deyip yine çıkamıyordun. bir gün önce bira stoklaman gerekiyordu.
devamını gör...
12 eylül sonrasında bu yasağı farkında olmadan on dakika deldiği için bir ay gözaltında kalan bir adamla tanışmıştım. savcının karşısına çıkıp derdini anlatması bir ayı bulmuş.
devamını gör...
eski nüfus sayım sistemindeki uygulama.

çok hevesle beklemiştim 2000 yılındaki nüfus sayımı nedeniyle sokağa çıkma yasağını. çünkü babam ilk defa bütün gün evde bizimle kalacaktı. işinden dolayı bayram, haftasonu nedir bilmezdik. koskoca bir gün beraber olmak için can atmıştım. gerçekten tek düşündüğüm buydu. unutamıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar