sokağa çıkma yasağı

#özgürler 

olağanüstü hallerde valilik ve buna eşdeğer mülki makamlar tarafından halkın sokağa çıkmasını engelleyen yasaklar bütünü olarak tanımlanıyor.

son zamanlarda doğu ve güneydoğu'da çok fazla uygulanan ve teöre karşı mücadele etmek için başvurulan bir yöntem. halkın can güvenliği esas alınarak bu karar veriliyor fakat buna ne kadar özen gösterildiği meçhul. sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde maalesef sivil insanların ölümüne sebep olunuyor.

şu an için birşey demek söz konusu değil fakat bu yasaklar ileride beyaz toroslar gibi bela olacak gibi duruyor.
devamını gör...
yolda kalmamıza sebep olan yasak.
ne dönebiliyoruz ne gidebiliyoruz.
hiç bir haberi kaynağından duyma imkanımızda yok. neler oluyor neler yaşayacağız bunu da bilmiyoruz bekliyıeuz yolda sadece.
devamını gör...
şimdi insanlar avmelere gidip sürtemeyecek mi? sıkar lan biraz. kimseyi tutamazsınız. işin cıvıklığı bi yana ultra modern zamanlardayız sokağa çıkarmamak ne demek? sen kimsin hem.
devamını gör...
olağanüstü haller durumunda kontrolü sağlamak ve kimsenin zarar görmemesi için yapılan bazen tırmanan terör olaylarını kontrol altına almaya sağlayan toplum dizginleme yöntemi.
devamını gör...
çok değil 15 yıl falan önce nüfus sayımlarında da uygulanan ilkellik. ben sayıldım hacı deyip yine çıkamıyordun. bir gün önce bira stoklaman gerekiyordu.
devamını gör...
12 eylül sonrasında bu yasağı farkında olmadan on dakika deldiği için bir ay gözaltında kalan bir adamla tanışmıştım. savcının karşısına çıkıp derdini anlatması bir ayı bulmuş.
devamını gör...
eski nüfus sayım sistemindeki uygulama.

çok hevesle beklemiştim 2000 yılındaki nüfus sayımı nedeniyle sokağa çıkma yasağını. çünkü babam ilk defa bütün gün evde bizimle kalacaktı. işinden dolayı bayram, haftasonu nedir bilmezdik. koskoca bir gün beraber olmak için can atmıştım. gerçekten tek düşündüğüm buydu. unutamıyorum.
devamını gör...
korona virüsünün ilerlediği ülkelerde uygulanan yasak. önce bizdeki gibi tavsiye oluyor sonra kimse uymuyor vaka sayısı hızla artınca kolluk gücü ile uygulanıyor.

anlamak çok zor olmasa gerek. herkes bir süre evinde dursa ölen ölecek kalan iyileşecek salgın ortadan kalkacak.

kötü senaryo olarak daha yavaş yayılacak ve hastanede yatacak bir yatak bulabileceksin.

bakalım çocuğu testiyi kırdıktan sonra mı döveceğiz yoksa kırmadan önce mi?
devamını gör...
14 gün kuralına dahil edilmesi gereken. herkes bir süre evinde otursun. ihtiyaçlar devlet eliyle sağlansın. asker polis bir kere de darbe yüzünden değil de, gerçekten ettiği yemindeki gibi ülkesi ve milleti için uykusuz kalsın. virüs az biraz temizlensin ülkeden.
devamını gör...
ülkemizde şu an böyle bir yasak gelmedi ama insanların bu duyarsızlıkları devam ederse bizde de yasak başlayacaktır. aslında tedbir alınacaksa tam olarak buradan başlanmalıdır. virüs yayıldıktan sonra devletin de, sağlık çalışanlarının da işi daha zor olacaktır.
devamını gör...
bunu hastalığın başında 14 gün uygulayıp sonra ortadan kaldırılabilecek bir tedbir olarak görmek yanlış.

zaten sokağa çıkma yasağı gelen ülkelerde de 14 günle sınırlı değil. belirsiz sürelerle ilan edilmiş yasaklar var.

türkiye gibi 15-20 vaka görülmüş yerde ülke çapında 14 gün yasaklasan ne olacak? serbest hale getirdiğinde dışarıdan gelecek tek vaka 3 günde aynı yere getirecek.

ekonomiyi 14 gün durdurmaktan bahsediyoduz. sıfıra indirmek.

kaldı ki bu virüsten etkilenen, vücudunda virüs fink atan ancak bunun farkında bile olmayan insanlar var ve 14 günde yok oluyor değil.

şu aşamada hiçbir mantığı yok ülkemizde uygulanmasının. sokağa çıkma yasağına varana kadarki tedbirleri 5-10 vaka görülür görülmez almış bulunmaktayız. hastalık sebebiyle ölen yok.
devamını gör...
felaket tellallığı yapmıyorum, kızabilirsiniz, fitne falan diyebilirsiniz ama önünde sonunda ülkemizde yaşanacaktır.

her gün hasta sayısı çoğalıyor. bu kişilerin temas ettiği, temas edilen kişilerin temas ettiği vs vs herkes şu an şüphelidir. bizim insanımız evinde kendi kendine kalmaz, çıkmayın dendikçe inadına çıkar. bu önlem devletin gücüyle hayata geçecektir.
devamını gör...
vaka sayısının sadece 18 olması ve hastalıktan ölenlerin olmamasını düşününce, aşırılığa kaçılmış önlem olacaktır kanaatindeyim. zaten şu zamana kadar bir salgın olmuş olsaydı, çoktan ülkemizde olmuş olurdu.
devamını gör...
virüsün yayılma hızını düşündüğümde bir de vatandaşlarımızın virüse bakış açısını gördüğümde uygulanması gerektiğini düşündüğüm uygulama.

dipçik zoru olmasa millet evine girmez. hem sokağa çıkma yasağını da yaşamadım kendi adıma. o eksikliği ruhum kaldıramaz şu 2020 senesinde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar