sokak köpeği çetesi

üyelerinden herhangi birinin ıslık yerine geçebilecek bir komutuyla bütün çetenin aynı yöne doğru koşup toplandığı ve tehlikeyi algılamaya çalıştığı çetedir. diklenme, yol tutma, eldeki poşetlerden haraç kesmeye çalışma gibi kötü alışkanlıkları vardır.
devamını gör...
bu grup içinde, en küçük enik diye tabir ettiğimiz, çıbanın başı bunlar oluyor. tiz bir havlamayla bütün grubu gaza getirip saldırıyı başlatan bunlar.
devamını gör...
bizim evin alt sokağındaki çocuk parkını mesken tutmuş çetedir.

hedef kitlesi arabalar. insanlara saldırmıyorlar. yalnız her arabaya da saldırmıyorlar. artık neye göre bir kriter belirliyorlarsa saldırdıkları arabaya mutlaka bir hasar veriyorlar. zira bu çete gelen geçen arabaya yalandan havlayan araba durunca ya da uzaklaşınca havlamayı kesen çete gibi değil. grup halinde arabanın etrafını kuşatıyorlar ikisi arabanın önüne geçip şoförü hız kesmeye mahkum ediyor , yavaşlayan arabaya ön tampona diş geçirme ya da arka lastiği ısırarak patlatma gibi eylemleri var . son eylemlerinde bir kaç tanesini eksik gördüm ama sayıları azalınca arkadaşlarının intikamı için yemin etmişler gibi saldırıyorlardı.
devamını gör...
ortaokul zamanlarımın korkulu rüyasıydı bu ekipler. okul ile aramda yürüyerek katetmek zorunda kaldığım yaklaşık 5 kmlik bir yol vardı.
gittiğim yerler arasında bazen çayırlık çimenlik, kestirme olduğu için yol olmayan yerler vardı.
özellikle kış günleri sabahın erken saatlerinden yola çıktığımızdan mütevellit bu ekipler de daha yeni yeni uyanmış vaziyette o çayırlık yerlere uzanıyorlardı. bazen oradan geçtiğimde içlerinden birisi kafayı bir anda kaldırıp şimşek gibi bir bakış atardı.
o an var ya o an...
eğer o an etrafı bir ayıktırsa, ya da mevzu var beyler gelin sesi çıkarsa ayvayı yemiştim çoğu zaman. ama şükür ki ben onlara onlarda bana alışmış olmalı, aramızda hiç öyle bir tatsızlık olmadı.
devamını gör...
o kadar da tehlikeli varlıklar değillerdir. topluluk ruhundan kendilerini güvenle sarhoş etmiş gariban evsiz güzel varlıklardır özünde. büyük ihtimal umurlarında bile olmayacaksınız. saldırma tehlikeleri az da olsa vardır. ama öyle bir tehlikeyle karşılaşırsanız kaçmayın. ellerinizi havaya kaldırarak bedeninizi olduğundan büyük gösterip deli deli hareketler yaparak onlardan fazla bağırın. anında kaçacaklardır. kesin bilgidir. yayalım.
devamını gör...
şimdi buraya "hiç rastlamadığım çete, nerde yaşıyorsunuz kardeşim" yazarsam biliyorum ki sabah önümü kesecekler. bu konuda bile büyük konuşamıyoruz sevgili sözlük, rabbim böyle imtihan ediyor bizi de.
devamını gör...
hemen hemen her gün, türkiye'nin başka bir bölgesinden vukuat haberleri geliyor bu çetelerle ilgili. büyük bir sorun ve hayvansever-insansevmezler yüzünden çözüm üretilemiyor.
devamını gör...
ülkemizi hindistanla esitleyen olaydır. nedense sokak köpekleri avrupa birliği uyum yasalarından nasibini almamıştir çünkü avrupa'da tek bir sokak köpeği yoktur, her türlü yasanin vatandaşın aleyhine çıkarılması gibi bir huyumuz var
devamını gör...
birbirlerini yalayip durur bunlar, temizlenmek adina zira kirleri tek basina temizlenemeyecek kadar coktur sokaktan sebep. cokca da havlarlar yerli yersiz. tabi, hayvan ne bilsin yerini ya da haddini; hayvanliginin geregini yapacak illa. hic sevilmedikleri icin mi boyle saldirganlar, ac olduklari icin mi bilmiyorum. veteriner arkadaslar daha iyi bilirler. nerden bakilirsa bakilsin aciyorum her durumda.
devamını gör...
her sabah elimde vileda sopasıyla yürüyüşe çıkıyorum, her an av olacakmışım hissi, korku, tedirginlik...
bir bunlar bir de tinerciler yüzünden kulaklık bile takamiyorum, bıktım.
geçen sene sokağa gezmeye çıkan kedimin etrafını sarıp, sırayla ısırıp birbirlerine attılar, parçaladılar, gerçekten sadece zevk için parçaladılar.
balkondan bakakaldim , yanına gittiğimde parçalanıp bırakılmış et ve kemik yığını buldum.
bir parça bile yememislerdi.
kurt kadar yırtıcı içgüdüleri hâlâ aktif, bir araya geldiklerinde o evcilleştirdigimizi düşündüğümüz tatlı köpüşler vahşi birer kurda dönüşebilir.
devamını gör...
hayatım büyük şehirlerde geçti ve hiç sokak köpeklerinin toplu saldırısına uğramadım. yalnız kasaba ve köy köpekleri diye bir olgu var. onlardan korkmak lazım. köy köpeklerinin motivasyonu biraz daha farklı, elektrik aydınlatması da olmadığı için insan her ihtimale karşı elinde bir sopayla gezmeli diye düşünüyorum. belki de eşeleyecek çöp bulamadıklarından agresif oluyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar