sosyal bir statü olarak islam

dünyanın yaratılışından beri üremeye devam eden insanoğlu, hiçbir zaman "aga biraz durup dinleneyim, geçmişimin muhasebesini yapayım" dememiş, "pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" mantığıyla zevk ve sefa içine dalmıştır. Allah teala da gönderdiği peygamber ve kitaplarla insanoğluna, hayata sadece üremek için gelmediklerini bildirmiştir.
"özet geç lan!" dediğinizi duyar gibiyim, sadede geliyorum hemen;
asr-ı saadette, kişilerin sosyal statülerini belirleyici etkenler olarak,"evlat, kadın, mal, para, deve, koyun, arazi" gibi dünyalık öğeler yerine, "amel, ibadet ve fî sebilillah cihad" yani kısaca "islam" tek statü olmuştur.
günümüzde islamı kendimize statü edinmemiz zaten mümkün görünmüyor. cemaatler olsun, partiler olsun, tamamıyla cahiliye dönemine ait bir tutum içerisindeler. konuyu nereye bağlayacağım?
leyla ile mecnun, bu dizide dikkatimi çeken en güzel şey bu bahsettiğim olguyu, islam değil de, "arkadaşlık ve dostluk" üzerinden yürütmeleri. ben kendime lazım olanı aldım, siz de bilin istedim. "ne kâ alakalı ehe" diyenin de canı cehenneme. o kadar uğraştık yazdık lan, azcık kıymet bilin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar