sosyal fobi

*bir dönem benim kendisinden muzdarip olduğŸum rahatsızlık. *
aşŸırı çekingenlik ve bunun getirdiğŸi fizyolojik tepkiler. her ne kadar tamamen psikolojik olduğŸu söylense de rahatsızlığŸın altında tamamen kimyasal oluşŸumlar vardır.
insan ve diğŸer toplumsal varlıkları birarada tutan kimyanın er kişŸide zayıflamasıdır. sadece çekingenlik olarak tanımlanamayacak ve hafife alınamayacak bir durumdur. bu benim şŸahsi tespitim tabii. kendine güvensizlikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. yani kişŸisel telkinlerle kontrol altına alınamaz. günümüzde pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.
devamını gör...
kişinin soyal ortamlarda yargılanacağını, küçük düşeceğini, mahcup olacağını, zayıf ve yetersiz görüneceğini düşünerek sosyal ortamlardan kaçınması durumudur. yaşam kalitesini çok etkileyen bir hastalıktır. psikoterapi ve ssrıgrubu ilaçlar tedavide etkilidir.
devamını gör...
iç sesle konuşmaya başlamak abartmak başkasıyla konuşmaya başlayınca afallamak konuşamamak ve nihayetinde seçici dilsizlik denen durumun oluşmasına imkan vermek.
devamını gör...
mesela, minibüste verdiği paranın üzeri gelmeyince bir türlü isteyemeyen ve bu sebeple büyük sıkıntı yaşayandır bu hastalığa sahip olanlar.
devamını gör...
belirli sosyal ortam ve performansla yüzleşme ve korku kaygısı olarak tanımlanan bir anksiyete bozukluğudur.bu durumdaki kişiler bu tür koşullardan kaçınma ya da bu kaygı hissine rağmen söz konusu şartlara dayanç gösterme davranışı sergilerler.
devamını gör...
*

terim ilk kez marks ve gelder adlı doktorların tıp literatürüne soktuğu biliniyor. en basit tanımı ise diğer insanların yanında yeme, içme, titreme, kızarma, konuşma, kusma korkusu. bu insanların aklından geçen ilk cümle ise ‘‘herkes bana mı gülüyor.’’ masada bir fıkraya gülünüyor olabilir ama sosyal fobik kişi biraz abartılı bir benzetmeyle birkaç saniye içinde o gülümsemeyi kendine mal ederek intihar etmek üzere bir çatı katı aramaya başlayabilir.

sosyal fobisi olanların en belirgin fiziksel şikayetleri sıcak ya da soğuk basması, titreme, çarpıntı, baş ağrısı, kaslarda gerilme, midede batma hissi ve terleme oluyor.

erkeklerin yüzde 70'inde, kadınların yüzde 30'unda rastlanıyor.

bu utangaçlık hastalığının en çok korku oluşturduğu durumların başında tanıştırılma, yetkili biriyle karşılaşma, telefonda konuşma, ziyaretçileri karşılama, alay edilme, toplum önünde konuşma, evde aileyle yemek yeme, bir işi yaparken izlenme geliyor.

doktora başvuranların yüzde 70'i üniversite mezunu veya halen üniversite öğrencisi, yüzde 5'i ise işsiz. hastalığın sosyal hayatı baskılayıcı ve genel yaşamdaki olumsuz etkileri nedeniyle bu hastalığın sosyal destek sistemleri zayıf, evlilik oranları ise çok düşük.

doktora başvuranlar kişilerin yüzde 80'ini halkla ilişkiler uzmanları, yöneticiler, avukatlar ve gazeteciler oluşturuyor.

demiş tempo 2012 aralık sayısında...
devamını gör...
tamamen kişisel bir tecrübe ama zannımca cinselliği nispeten yaşayamayan insanlarda gözüken bir özellik. evlilik öncesi veya sonrası olarak siyah-beyaz kıvamında değişikliği bizzat gözlemlemişimdir. freud eminim ki bu konuya el atmıştır.
devamını gör...
uzmanlara göre aşağıdakilerden en az on tanesini yaparken endişe duyuyor ve korkuyorsanız sosyal fobi'niz var ve doktora görünmelisiniz.

başkalarının oturduğu odaya girmek

ilgi merkezi olmak

bir partiye gitmek

çok iyi tanımadığınız birinin gözlerinin içine bakmak

israrcı bir satıcıyı reddetmek

biri ya da birileri tarafından izlenirken çalışmak ya da yazı yazmak

çok iyi tanımadığınız birine telefon açmak

topluluk içerisinde telefon açmak

küçük bir grupla beraber bir aktiviteye katılmak

yabancılarla tanışmak

genel tuvaleti kullanmak

ön hazırlık olmadan bir topluluk önünde konuşmak

bir malı parası iade edilmek üzere geri götürmek

toplulukta yemek yemek

çok iyi tanımadığınız birine karşı görüş bildirmek ya da onu onaylamamak

toplulukta içki içmek

cinsel ya da romantik bir ilişki amacıyla biriyle yakınlaşmaya çalışmak

yönetici konumunda biriyle konuşmak

beceri, bilgi ve yetenekle ilgili bir sınava girmek.

*

(bkz: elalem ne der)
devamını gör...
sosyal fobilinin bayrak taşıyanı olarak bir şeyler söylemek isterim bu konuda. öncelikle sosyal fobili kişiyle asosyal kişiyi aynı kefeye koyan varsa hemen vazgeçsin yoksa ağzına kürekle vururum. sosyal fobi bir seçim değil psikolojik rahatsızlıktır. toplumda görülme sıklığı da bir hayli yüksek deniyor fakat ben şu zamana kadar gerçek hayatta (internette değil) benim dışımda sosyal fobili birini görmedim. belki benim gibi saklanmayı tercih ettikleri içindir. peki sosyal fobi nedir? sosyal fobi dolmuşta inecek var diyememek, sınıfta fikrini beyan edememek, arkadaş ortamına girememektir. çünkü her an yanlış yapacağım korkusunu üzerinde taşır bu kişiler. sanki birileri onları izliyor açığını yakalamaya çalışıyormuş gibi düşünür. bazıları böyle olmadığının da farkındadır yani kimsenin onunla ilgilenmediğini bilir ama bilinç altı rahat davranmasına izin vermez. çeşitli tedavi yöntemleri olduğu söyleniyor. karşılaştırmak doğru mudur bilmem ama bana göre kanser gibi beter bi hastalıktır sosyal fobi. ikisi de sizi hayattan alıkoyar.
devamını gör...
çocukken ailede,akrabaların arasında lafı ciddiye alınmamış,davranışlarına gülünmüş çocuklarda ileride ortaya çıkma ihtimali yüksek rahatsızlık.
devamını gör...
adem güneş/ rahat bırakın beni kitabı okunarak bir nebze aşılacak problem.

kitap ergenlik terapisi ama her yaştan insan için şifalıdır zannımca. ufak bir hikaye. 1 saatinizi alır.
devamını gör...
bir tehdit algılandığında kişi savunma sistemlerini devreye sokamadığı zaman görülebilecek rahatsızlık. beyin hemen kaç mesajı yolluyor. aslında çekincelerinin, korkularının üstüne gitse başaracak ama zihin işte. zihin bedeni etkiliyor. her şey çevredeki uyarıcılara verdiğimiz zihinsel tepkilerde bitiyor.
devamını gör...
insanların kendisi gibi olmadığını düşünmesiyle başlayan fobidir...

yani bu tür insanlar insanlara iyilik yapıldığında iyilik göreceğini zanneder. ya da bir espri yapıldığında komik olmasa bile nezaketen gülünerek o kişinin kalbinin kırılmaması gerektiğini düşünür. herkesin saflık ve salaklık olarak algıladığı şeylerin bir insaniyet göstergesi olduğunu düşünür...

böyle düşünmeyen insanlarla tanıştıkça da kendi kabuğuna çekilir...

sosyal fobinin temelinde insanlara güvensizlik yatmaktadır zannımca.
devamını gör...
''problemlerinizin üzerine giderek bunları yenebilirsiniz.''

bu klişe her ne kadar çoğu hastalıkta yemesede bunda yiyor arkadaşlar. topluluk içinde olduğunuz zaman ne gibi takıntılarınız olduğunu veya rahatsız olduğunuz şeyleri şöyle bir düşündükten sonra genel kriterlerle karşılaştırıp, sizin bu hassasiyetlerinizin normal olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. bunları tespit ettiktikten sonra, telkin yoluyla, kendi kendine bir destek olma yöntemiyle bu gibi takıntıları minumuma indirme imkanı kesinlikle vardır. emin olun doktora gittiğiniz zaman onun size yapacağı yine telkin olucaktır. yani bunun bir ilacı yok tamamen, bazı kalıplardan kendimizi kurtarmamız gereken bir tedavi şekli uygulanır.

herkesin kendince bazı, takıntı diyelim, takıntı yada endişe duyduğu durumlar haller oluyor. benim küçüklükten gelen bir takıntı diyelim. kadın erkek farketmez biri suratıma uzun süre baktığı zaman ben de korkunç bir sinir ve gerginlik durumu oluyor. ama ben ne yapıyorum, problemin üzerine giderek her bakanın ağzını yüzünü dümdüz ... değil tabi ki, bu benden kaynaklanan bir özgüvensizliktir, birinin bakması bana hiçbir etki etmez veya zarar vermez. işte bu nopktayı yakaladığım zaman hiç bir sıkıntım olmuyor. demek ki nedir ''first analysis of problem after solution of problem.'' şimdi bunu yazarken şöyle düşünebilirim''ya ingilizce yazıyorum ama millet ben ezikler mi'' bu soru geldi, bunu şu şekilde bertaraf ediyoruz, kimin ne düşündüğü bana bir zarar veremez, ben de bir değişikliğe sebep olmaz.içimden bu geldi ve bunu yazıyorum ve kimin ne düşündüğünü sallamıyorum. kesinlikle anlaşılmasın ki her istediğimi yaparım bana kimse karışamaz. hayır! ahlak saygı sevgi sınırlarını muhafaza ederek rahat olmak başka, ötekisi çok başka...

sorunun küçüğü büyüğü yoktur bir şey insanın aleminde yer kaplıyorsa sorundur ama sorunları çözmek yine Allah için sorun sahibinin elindedir. herkese Allah akli, ruhi, bedeni sağlık versin...

devamını gör...
sosyal fobide en sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıralanabilir.
- çarpıntı
- titreme
- terleme
- kaslarda gerginlik
- midede rahatsızlık hissi
- göz temasından kacınma
- göğüste sıkıntı hissi
- sıcak ya da soğuk basması
- başta ağırlık hissi - başağrısı.
- konsantrasyon eksikliği.
- yüz kızarması.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar