sosyal medya yasası

yakında meclise geleceği söylenen yasa. maddelerin ak partili bir yetkili şöyle açıklamış:

''mhp ile birlikte çalıştığımız bu düzenleme çok önemli. bütün kamuoyunu yakından ilgilendiriyor. sosyal medya ile ilgili sosyal ağ düzenleyici şirketler yurt dışında. bizim yaptığımız düzenleme ile bu şirketlere sorumluluk getiriyoruz.
yeni oluşan yaşam alanıyla ilgili düzenleme içerisinde. fransa'da almanya'da amerika'da arayışlar var. sosyal medya ile ilgili hukuk düzenlemeleri uluslararası standarda gelmedi. hakarete, tacize son vermeyi hedefliyoruz.
bu düzenlemeyi yaparken birinci önceliğimiz özgürlükler. bütün dünya sosyal medya ile ilgili bir arayış içinde. her ülke düzenlemeler yapıyor. sosyal ağ sağlayıcıları adı altında bir düzenleme, bir muhataplık oluşturmak istiyoruz.
günlük erişim 1 milyondan fazlaysa temsil olacak.
bu düzenlemenin en önemli amacı da idari olarak, hukuki olarak ve mali olarak bir muhataplık teşkil etmek.
(temsilci bulundurulmazsa...)

5 aşamalı yaptırım süreci var. temsilcisi olmayan sosyal ağ sağlayıcılara 3 aylık reklam vermeme yasağı getirilecek. birinci önceliğimiz asla sosyal ağ sağlayıcıların kapanması değil. kurul tarafından 10 milyon idari para cezası olacak. 30 günlük bekleme süresinden sonra bu kez de 30 milyon tl'lik bir idari para cezası daha olacak.
6 aylık sürede raporlama zorunlu olacak.
temsilici olmayan ağa 10 milyon tl ceza verilecek.
temsilcisi olmayan kurum yeni reklam yapamayacak.
kişilik hakkı ihlalinde 5 milyon tl ceza uygulanacak.
hak ihlalinde temsilciye başvuru mekanizması olacak.
ağ sağlayıcısından zararın tanzimi istenecek.
sosyal ağlarda 'unutulma hakkı' olacak.
hukuki zeminde varlıklarını sürdürmelerini istiyoruz.
yurtdışı hesaplardan paylaşımlar için tebligat yapılacak.''

benim anladığım, sosyal medyalar türkiyeden çıkacak. yerine yerli ve milli sosyal ağlar ortaya çıkacak. bu konuda hükümet dünyasözlüğü düşünebilir. *

kaynak: buradan
devamını gör...
54 milyon kullanıcıyı ve sosyal medyayı ilgilendiren yasa.
mecliste kabul edilmiş.
küfürden başka bir şey yazamayan topluluk düşünsün.
devamını gör...
hiç kimse maddeleri falan okumuyor bu yüzden muhalefet tarafından sansür yasası olarak millete yediriliyor.

sosyal ağ sağlayıcıları ile bir muhataplık ilişkisi kurulup belli başlı şikayetler doğrudan değerlendirmeye alınacak. yani biri ananıza mı sövdü bacınıza mı sövdü size ne diyon lan osuruk mu dedi hemen şikayet edeceksiniz. la oğlum galdır şunu diyecek o da gönderiyi 48 saate kadar silecek.

bunun yanında unutulma hakkınızı da kullanabileceksiniz. yani çıplak videonuz internete mi düştü. google'da adınız falan hiç çıkmayacak gerekli başvuruları yaptıktan sonra.

muhalefet insanlara sözcü'nün internet sitesi kapanıyormuş yerine cami yapılıyormuş gibi anlatmasına da anlam veremiyorum açık konuşmak gerekirse.

arkadaşlar bir de lütfen siz okur musunuz ben mi yanlış yeri okuyorum acaba.

mesela netflix yılda 50 milyon dolardan fazla kazanıyor bu ülkede. peki soruyorum bu firmadan vergi almayıp bakkal ahmet amcadan neden vergi alıyoruz afedersiniz mal mıyız biz?

üstelik bunca abone var ülkemizin bu içerikleri denetleme hakkı yok. neden yok? var olması durumunda korkunuz akp hükümetinin denetleyecek olması mı? yani olsun ama akp bu işi beceremez diyen de duymadım. bunu söyleyen varsa burada hak verilebilir lakin netfiliksi kapatacaklar looooo diye yaygara yapmak daha basit geliyorsa siz bilirsiniz.


twtitter'da adnan oktarcıların paylaşımlarını görüyoruz mesela her girdiğimizde bu hoşunuza mı gidiyor? koca memeler parlak oğlanlar ha. bir gece ansızın silmedik mi bu bot hesapların tivitlerini. üfff. ama tayyip'in anasına bacısına karısına kızına sövemeyecek olanlar da üzgün onu da anlarım.

şu yasayı bi okuyun ya ben heralde yanlış yeri okuyorum ya da günlerdir duyduğumuz her şey yalan rüzgarıymış.
devamını gör...
ya aslında bu yasa ıdam yasası gibi. özünde idam yasası adildir. yani kısasa kısas uygular. kimsenin içinde ah kalmaz. ama uygulamada suistimal edilen, daha çok hükümetlerin gözüne kestirdiklerine uygulanır. aynı şekilde sosyal medya yasası da özünde mantıklı ama uygulamada daha çok muhalifleri susturmaya yarayacak bir araç olacak. zira ak parti gezi parkından sonra muhalefeti sosyal medyaya hapsetmisti. sokağa çıkana topla tüfekle daliyordu. ama gelinen noktada sosyal medyaya da giriyor. ne diyek hayırlı olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar