sosyal medya

#haber  #ilişkiler  #özgürler 

zaman ve mekan sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşŸımın, tartışŸmanın esas olduğŸu bir insanã® iletişŸim şŸeklidir. sosyal medya platformlarında insanlarla buluşŸur ve ileşŸimde bulunursunuz. insanlara yardım eder, yardım alır sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız.

diye bir tanım var.

lakin benim hala tam anlayamadığŸım kavram ve işŸ.
devamını gör...
yavaş yavaş ruhları çekip alan, insanları da sanal kılmaya başladığını düşündüğüm oluşumların genel adı. imdi, diyebilirsiniz ki, ortadoğuda sosyal medya marifetiyle bir çok devrim oldu, devrim ateşi yakıldı. amenna, etkisi olmuştur. fakat biz millet olarak bi garibiz sanki. artık eylemlerde slogan yerine twit atılıyormuş gibi bir his oluştu bende. getireceği tekbiri ayfonunun ekranına yazmayı tercih etmeye başlayan bir güruh oluşmaya başladı sanki. rabbim cümlemizi sanallıktan ve sanallığın uyuşukluğundan muhafaza buyursun.
devamını gör...
yok sayılmış, görmezden gelinmiş nesillerin var olma çabası.

ünlülere, zenginlere hayallerini kurdukları yaşamlara yakın olmanın verdiği mutluluk.. bir de gasteci uslubları yok mu. hani şu kendinden emin tavırlar falan. işte buna gülüyorum.
devamını gör...
gerçek hayatta gerçek insanlarla konuşulmayan sözlerin söylendiği ortam. yani orda değer buluyor bir tek. söz uçar yazı kalır misali insanlar yazıya daha çok değer veriyorlar. ya da kendini ifade edemeyenler klavye arkasında daha bir rahat oluyorlar.

sosyal hayatta yer edinemeyenlerin de sığınağı haline gelmiştir.bir tür ego tatmin merkezi diyebiliriz sosyal medya için. misal, facebook'ta yapılan "durumumu beğenir misin, fotoğrafımı beğenir misin" muhabbetleri de bunun bir kanıtı.

tüm bunlar bir yana sosyal medya, duyuru yapabilmek veya kolay iletişim kurabilmek için biçilmiş bir kaftan. oluşturulan saçma sapan grupları saymazsak, herhangi bir yemek organizasyonu, ya da kan bulma gibi hayati önem taşıyan bir duyuruyu bir çok kişiye ulaştırmada birebir. insanları bilinçlendirme ya da bazı meseleler için tartışma ortamı hazırlamasını da es geçmemek lazım.

devamını gör...
çağın en büyük trendi. daha dün “bu facebook, twitterda ne yapıyorsunuz? anlamıyorum.” diyenler, şimdi hep bir elden markalarının sosyal medyada yer alması için çabalıyor.

ve geride kaldıkları için de sağa, sola aç kurtlar gibi saldırıyorlar. ve bu nedenden dolayı da markalarına zarar veriyorlar.

hele bir de işin kolayına kaçıp işi iyice amatörleştirip ''amann ne olacak canım işte açarız bir facebook hayran sayfası bir de twitter hesabı yönetir bizim kamil abi'' tarzı yaklaşanlar ise tamamen acziyetleri için de boğuluyorlar. (kusura bakmasınlar)

zira facebook fan page, twitter account açmakla işler hallolmuyor. onu 9 yaşımdaki kardeşim de yapar. (bu arada o da iyice apaçi olmuş) çünkü bu hesapları açıp sadece insanların fan olmasını, like veya follow etmesini beklemek altın gününde hamur işlerini götürüp sonra da ay su içsem yarıyor ayol spor da yapıyoruz ama hala veremedik şu kiloları diyen teyzenin durumundan farksız. eğer bu sayfaları layıkıyla yönetmeyecekseniz hiç açmayın daha iyi. sonra geri dönüşleri öyle bir zarar veriyor ki markaya çıkarmak için bu zararı zuckerberg'den yardım istesen imkansız. madem öyle kullanılacak hesap hiç açmayın ki böylece en azından saygınlığınızı yitirmezsiniz. bir de twitter hesabından her 30 saniyeden bir güncelleme olmaz bayarsın takipçini. sonra da öyle bakakalırsın who.unfollowed sayfalarına falan kim engellemiş bakalım beni diye. heyhat giden gitti ne çare... her gün kendinizle ilgili promosyonel veya insanları zerre kadar ilgilendirmeyen konularda iletiler yolladıkça daha çok blok yersin tabi.

onun haricinde çok çetrefilli bir alanla karşı karşıyayız. gün gelir krizlere girersin, işler sıkışır bu durumda sosyal medya kriz yönetimi noktasında bilgi sahibi olmak lazım. o çok değerli kamil abini de yıpratırsın bilgisayar karşısında. sonrada ne olur en son güncellemen ağustos 2010 olur tabi. ne oldu oysaki binbir hevesle açılmıştı tüm hesaplar. hayda bütün o hevesler söndü, gitti. bin senedir uğranılmayan korku filmi evleri gibi kalan yüzlerce hesap var ortada. hem de hepsi başlangıçta büyük bir hevesle giriş yapmışlar sosyağ ağlara. neden yürümemiş? zannımca markanın stratejisine göre sosyal medya stratejileri ve aksiyonlarını oluşturamamışlar da ondan. *

neyse bu konuya bir ara devam ederiz gelelim şimdi de twitter da takipçi kaybediyorum diyen bizlere:

bir toplantıda (sosyal medya ile alakalı) katılımcılara bir twitter hesabını takip etmeyi neden bıraktıkları sorulduğunda %66’sı aşırı tweet göndermesini sebep olarak göstermiş. %58 tweetlerin otomatik olarak gönderildiklerini düşündükleri için takip etmeyi bıraktıklarını söylerken, %47 aynı linki birden fazla paylaştığını sebep olarak göstermiş... bu da böyle bir tüyo olsun bakalım...devamını gör...


--- alıntı ---

"sosyal medyayı işleri daha iyiye götürmek için kullanmalısınız." ifadesini kullanan li, şirketlere, "müşterileriniz her zaman bir adım önde olacak ve siz hiçbir zaman müşteriler üzerinde yüzde yüz kontrole sahip olamayacaksınız." dedi. ünlü sosyal medya uzmanı, gerçek hayatta hepimizin çok iyi bildiği durumu bir kez daha dile getirmiş oldu. ancak uzmanlığı olan sosyal medya yönetiminde bu durumla nasıl başa çıkılacağının yöntemini de verdi. charlene li'den sosyal medya yönetiminde şirketlerin dikkat etmesi gerekenlere ilişkin birkaç not:
- şirketler kendileri hakkında sosyal medyadaki tartışmaların içinde olmak ve onlara yön verebilmek için dürüst ve olabildiğince şeffaf olmalı.

- monolog yapmak ve tek taraflı mesaj vermek yerine diyaloğa girmeli, müşterileriyle iş odaklı iletişim kurmak yerine daha insanî bir yaklaşım benimsemeli.

- sosyal medyada iletişiminiz sürekli olmalı.

- müşteriler, dinliyormuş gibi yapanlarla gerçekten dinleyenleri anlarlar. gerçekten dinleyin ve bunu da onlara hissettirin.

- müşterilerinizin söylediğini iş fırsatlarına ve ürünlerinizde fark oluşturacak yenilikçiliğe dönüştürün.

- tartışma başladığında bırakın müşterileriniz sizi savunsun. en iyi pazarlamanın "ağızdan ağza" olduğunu unutmayın.

- eğer farklı müşteri profili için ürünleriniz varsa sosyal medyadaki mesajlarınızı tek hesaptan vermeyin. farklı kitlelerle farklı hesaplardan iletişim kurun.

- unutmayın, geleneksel ve kontrolcü anlayış artık yeni medyada işe yaramıyor.

- başarı, insanı odağına alan "açık liderlik"ten geçer. "açık liderlik nedir?" diye soranlara da işin ayrıntısını anlattığı kitabı okumanızı öneririm.

- benim de bir önerim var; siz kitabı okuyun ama sosyal medya yönetim işini mutlaka profesyonellere yaptırın.

- ve yukarıda yazılanları hem şirket hem de müşteri tarafı gibi algılayıp kül yutturmayın, kül yutmayın!


--- alıntı ---


http://zaman.com.tr/yazar.d...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar