sosyalizm

sönceleri avrupa'da ütopik olarak tartışılırken karl marx tarafından güncel hayat sorunlarına cevaplar içerecek şekilde düzenlenip bilimselleşen ideoloji. artı değer, emek, para politikası gibi temel kavramlar sosyalizm düşüncesinin temelini oluşturur.
devamını gör...
mal ve mülkün küçük bir zümre tarafından toplanıp, kalan halkın sömürülmesini engelleme amaçlı ideoloji. en önem verilen konu gelir dağılımındaki eşitsizliği ortadan kaldırmaktır.
(bkz: gelir dağılımı)
devamını gör...
liberallerin özellikle son krizden sonra pratikte başarısız diyince gülmekten karnıma ağrılar soktuğu insan için en ideal yönetim biçimi. burda dikkat etmeniz gereken insan kısmı.
devamını gör...
islamla herhangi bir başka sisteme göre çok çok benzer yönleri bulunduğu halde neden sosyalizmin solda islamcılığın sağda olup birbirlerine çok uzakmış gibi durmasını anlayamadığım sistem. halbuki yine sağda olan milliyetçilik islamcılıktan bir çok yönden farklılaşmasına rağmen islamcılıkla beraber sağda kabul edilir.
devamını gör...
istirakiyye ,yani toplumculuk uretim arac ve gereclerinin halk tarafindan denetlenmesini ongoren ve kapitalizmin yerini almasi dusunulen bir sistemdir. sinifsiz topluma ulasma ogretisi ile toplumsal evrim ve emekci sinif kurulmasi sarttir. sosyalizmin evrimi tamamlamasi ile marksizm gecis olacaktir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar