soyadı

#özgürler 

herkesin bir tane olan ama sadece bayanlarınki değişme gösteren hede.

edit: erkeklerinki değişmiyor anlamında demiştim. ve genelde bayanlar değiştirmeme veya 2 tane kullanma haklarını kullanmıyorlar benim gördüğüm üzre.
devamını gör...
soyadı kanunu çıktığı zamanlar, nüfus memurları köyleri tek tek dolaşır, kayıt yapmak için soyadı olmayan kişilere, bazı nüfus memurları, kendileri soyadı koyarlarmış. büyükler böyle anlatır. mesela bir adam demircilik işi yapıyormuş, tek başına demir dövüyormuş, bunu gören nüfus memuru senin soyadın demir olsun demiş. demir bir soyadı olmuş.

ancak dikkatimi bir şey çekiyor, o da; soyadı tüysüz, kıllı, sülük gibi olan kişiler hangi açıdan bakarak veya bakılarak bu soyadlarını almışlar, gerçekten merakımın konusudur.
devamını gör...
bir kayıtsal gereklilik. aslında bir fişleme gereci de denilebilir bu zımbırtıya. bazı balkan ülkelerinde ve kafkaslarda soyadı olarak dedenin ismi kullanılır misal. yani bu bölgelerde soyadı sürekli değişkendir. bizde neden bu kadar mesele yapılıyor anlamış değilim.
devamını gör...
bir kadın düşünün* evleniyor ve soyunun adı değişiyor. çok garip. ve bunu kabullenip kütüğünü soyunu tamamen unutuyor.
devamını gör...
komikli olanlarıyla dalga geçmekten kendimi alamadığım isim türü. yaşadığım ilçede karşılıklı iki tane işletme fark ettim bugün. birinin ismi tiravaç lokantası birinin ismi civelek kafe. tahmin edersiniz ki ikisi de sahiplerinin soyadlarını taşıyor. sözlük, soyadım tiravaç veya civelek olsa kısaltmalarını kullanırım. oraya buraya rebel t, rebel c yazarım. tutup bunları dükkana vermek nedir? bilmiyorum aşırı dalga geçiyorum bu soyadlarıyla. kesin ileride soyadım şebelek olacak. üstad rebel şebelek...*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar