ne anlattığını bilen yazardır. ve çoğu örneğinde görürsünüz ki, uzun yazma özelliği o yazarın karakteristik bir özelliğidir. yazar arkadaşımız bir kere uzun uzun yazmaya başladıktan sonra kısa tanım yazamaz artık.

sözlüklerde uzun zaman geçirmiş kişiler girer bu gruba genelde. yazılacak pek çok şeyi yazmıştır ve belli bir doygunluğa ulaşmıştır. bundan sonra yazacakları kendi bakış açısıyla da tatmin edici olmalıdır.

isteyerek yazılan bir yazının zaten kısa olması imkansızdır. yazma arzusu olduktan sonra parmaklar tuşlara dokunmaya başlar. uzun yazı iyidir, anlatmak istediklerini rahat rahat anlatırsın, bazen de canın yazmak istemez, dokunamazsın. ve uzun tanım yazma özelliği bulunan yazarlar çoğu zaman tek cümlelik tanım yazmaya gerek görmez.

tabii sözlüklerde uzun ve kısa tanım ayrımının da kişiden kişiye değiştiğini unutmamak gerek. 3 paragraflık yazıyı uzun olarak düşünen ve okumaya tenezzül bile etmeyen yazarlar olduktan sonra uzun tanım yazılmaz kolay kolay. çünkü uzun yazı yazan insan okunduğunu bilmek ister, en azından bi kaç oy ile geri dönüş yapılmasını bekler.

ne çok uzun dedim ben ya? uzun lafın kısası uzun entry yazarlarını sevin, onları sevindirin.
devamını gör...
"giremeyen" derken yani sanki buna mani olan varmış gibi olmuş.oysa yazan -yazar demek biraz ağır kaçıyor- yazmaya başlarken uzunluğunun ne kadar olacağını pek düşünmez.gelişine vurur ya gol olur ya taç olur.
önemli oolan yazının akışıdır.upuzun bir yazı o kadr güzel anlatılır ki siz sonuna nasıl geldiğini anlayamazsını bile.ama sıkıcı bir yazı ise kendini ilk paragrafta az çok belli eder ve okunmaz.

kısa yazmak ise evet biraz daha zordur.derin bir mevzuyu bir cümle ile sözlük için konuşacak olursak bir bkz ile özetlemek,nokta atışı yapmak ayrı bir meziyettir.

okumak iyidir,okuyun.
devamını gör...
çözüm istiyorsa birkaç hafta tivikır'da takılması yeterli olacak olan yazar. ama ben yine yazacağımı yazarım gerekirse konuyu 10 tivite yayarım diyorsa bu iş böyle olmaz, bilsin.
devamını gör...
az ve öz konuşmayı bilmeyen sözlük yazarıdır. hakikaten bazı tanımlar birkaç cümle ile açıklanabilecekken uzuyor da uzuyor.yine de arama motorları açısından iyi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar