sözlük müslümanlarının ağzının bozuk olması

özellikle moderasyonun daha çok gözüne çarpan durum.

adam gelmiş şeriatı savunuyor. yani kur'an'daki yönetim şeklini. bu adamın kur'an ahlakına sahip olması gerekiyor ama maşallah argo da eksik olmuyor ağzından.

argoyu geç bariz küfür olanları da çok görüyoruz. peki neden böyle diye sorunca anlatmak istediğimi en doğru şekilde anlatıyorum, bunun söylenmesi gerekiyordu, ama karşı taraf da böyle yapıyor gibi kur'an ve müslümanlıkla alakası olmayan, yeri olmayan bir sürü tartışma içine giriyoruz.

insanı üzen durumdur. karşıdakinin ağzından ne çıkarsa çıksın müslüman edebini muhafaza etmeli ve müslümanın ağzından kötü laf çıkmamalı.

not: şimdi sözlük müslümanı lafına takılan olur. müslümanlar deseydim genellemenin dibine vurmuş olacaktım. en iyisi klavye mücahitliğinde buluşalım.
devamını gör...
malesef sadece sözlükte değil; reel hayatta da geçerli durum.
sanırım yetersizlik belirtisi. karşı tarafın önermesine, ilim eksikliği nedeniyle karşılık veremeyince kişi öfkeleniyor. ne konuştuğunun farkına varamıyor.

dikkat etmek lazım.
tek bir nasihat isteyen ashabına "öfkelenme" diyen bir rasulun ümmetiyiz; herkes bir dikkat ediyorsa sözlerine islam davetçisi bin dikkat etmeli!..
devamını gör...
müslümanların yüzde sekseninde olan özellik, siz hakaret etmeden biraz kışkırtırsınız ama onlar hemen hakarete saldırıya, şiddete başvururlar. neden? müslümanlar çünkü.

edit: kafa kesecekmiş gel kes len hadi
devamını gör...
sanal kimliklerin arkasına saklanan herkes için geçerli sayılabilecek durum.. ağzı bozuk olmasa bile bir çoğunun karakteri bozuk olabiliyor yada kendini olduğundan daha farklı gösterme çabası içine girebiliyor..
konuya dönecek olursak; doğru ve yerinde bir tespit.. herhangi bir konu hakkında tartışırken bir müslümana yakışacak şekilde tavır sergilemek zorundayız.. küfür yada argo kesinlikle hiçbir insanın ağzında hoş durmuyor..
devamını gör...
sözlük gavurlarına dert olan durum.

sonra vay efendim neden ağzını bozuyorsun. müslümanları eleştirirken diğerleri diye eleştir, ama ahkam kesmeye gelince herkesten fazla müslüman ol. yok öyle dava.
devamını gör...
"ne alakası var?" gözlemi. hadi alakayı geçtim, ahlaktan bahsederken "sözlük müslümanları" yakıştırmasıyla "ağzı bozuk" yakıştırmasını birleştirip müslümanları zan altında bırakan müslümanın ahlakı ne olacak onuda konuşalım. sanki hepsi ingiliz kraliyetinden asillerde müslümanlar gelip paçozluk yapıyor. sanki hepsi üslup meselesinde nezaketten kırılırken müslümanlar argoyla küfür gösterisi yapıyor.

bir kere şeriat istiyorsa bile şeriat bir yönetim biçimidir. konuşma kılavuzu değil. pekala her müslümanın gönlünden şeri düzen geçer lakin herkesin eksikleri ve yanlışları bulunabilir. bu bir ikilem değildir. düzeltmesi gerekir ancak üslubu bozuk diye hakkı konuşmayacak değildir.

geçiniz efendim...
devamını gör...
tabii küfretmeyen müslüman küfreden müslümandan evladır fakat keşke siz de müslüman olsanız da küfretseniz laikçi kardeşler. keşke ağzınızdan şeriatı savunma namına bir cümle çıksa da küfürlü çıksa.
devamını gör...
sözlük müslümanı değilim. normalde de müslümanım. yalnız Allah şahidim, burada ağzını eğe eğe konuşan laiklerden zirve gibi bir ortamda da aynı performansı beklerim. ha aynı dangozluğa cesaretleri varsa alınlarından öpüp özür dilerim. aynı seviyede cevap hakkımızı kullanıyoruz maksimum. bu bir ağız bozukluğuysa sözlük geneline sirayet etmiş durumdur.

(bkz: ben hariç)
devamını gör...
rahmetli necip fazıl gençliğe hitabesinde diyor ki ;
--- alıntı ---

tek cümleyle, Allah'ın, kâinatı yüzüsuyu hürmetine yarattığı sevgilisinin âlemleri manto gibi bürüyen eteğine tutunacak, o'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak, barınak tanımayacak ve o'nun düşmanlarını ancak lağım farelerine denk muameleye lâyık görecek bir gençlik...

--- alıntı ---

lağım farelerine, lağım faresi olduklarını hatırlatmak yadırganacak bir iş değil .
devamını gör...
yalnız dikkat ettim de, başlıktan sözlük müslümanlığı gibi bir anlam ortaya çıkıyor. düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. 'sözlükteki müslümanların ...' veya 'sözlükteki müslüman yazarların ...' olarak değiştirilebilirse daha güzel olur.
devamını gör...
"ağır tahrik" gibi nedenler dışında müslüman kişi, düzgün konuşma edebine ve ahlakına riyaet etmelidir.

aksi takdirde, sen de karşıtın gibi davranırsan, ondan ne farkın kalır? neyi iddia edebilisin?

...

bir de başkasına kötü laf söyleme dışında, nefsani olarak, bilinçli bir şekilde elastik laflar ediliyor. bu zekilik değil. cinsellik anıştırmaları, böylesi bir yerde hiç hoş ve doğru değil.

şu var ki, yapılan dini savunular olmasa, kullanılan lisana bakarak, kimse buranın mütedeyyin, muhafazakar insanların bulunduğu yer olduğunu kolay kolay anlayamaz. oysa, din sadece bir fikir midir?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar