bir yazar, argo ve küfür kullanmadan fikirlerini ifade edebilir mi?
küfür kullanımına müsamaha gösterilmeli midir?
küfrün ahlaki boyutu nedir?
bi kişinin yazın özgürlüğünün sınırları nelerdir?
küfür özgürlük mü yoksa ahlaki bir problem mi?
sözlük ortamında küfür ve argo kullanımının sınırları ne olmalıdır? bu konudaki kısıtlama özgür düşünceye ket vurmak mıdır yoksa belli bir seviyeyi korumaya çalışmak mıdır?
devamını gör...
bir yazar, argo ve küfür kullanmadan fikirlerini ifade edebilir ama argo kullanmak isterse de özgürlüklerin kısıtlanmaması adına üstüne varılmamalıdır.

küfür kullanımına müsamaha gösterilmemelidir. zira 'müsamaha göstermek' sözlüklerde kimsenin üzerine vazife değildir. her yazar yazdığından kendi sorumludur. ahlak bekçiliği yapmayalım lütfen.

küfrün ahlaki boyutu şudur ki; küfür etmek ayıptır..

bi kişinin yazın özgürlüğünün sınırları - her zaman öğrendiğimiz gibi- başka birisinin yazın özgürlüğünün başladığı yerdir.


küfür hem özgürlük hem de ahlaki bir problemdir.

sözlük ortamında küfür ve argo kullanımının sınırları .... yukarıda anlattım.
devamını gör...
şahsımda gereken tartışma sokaktaki küfürbaza ses edemeyip sözlükteki argo kelimeye takılan yazar başlığı altında ** *
gereken açıklama da (#269855) entrysinde yapılmıştır.

bu konuda şahsi olarak en baştan şunu söylemek isterim. vakti zamanında yönetici bir iki arkadaşa "zaman zaman ben dozunu kaçırabiliyorum farkında olmadan, kusura bakmayın. siz gerekli ayarlamayı yapın ama siz yapın" demişliğim var. kendileri de yapıyorlar bu ayarlamayı... gerek silerek gerek "hacım bi editler misin?" diyerek.

küfür? kesinlikle hayır... argo?! kesinlikle "belli sınırlar dahilinde ve tadını kaçırmaksızın" evet.
kimse kusura bakmasın ama kullanmak zorundayım ki : tadını çıkartmak ile b.kunu çıkartmak arasındaki ince çizgi'yi belirlemek elzem. bu çizgi dahilinde argo'ya müdahale hakkaten tatsız ve yersiz olduğu gibi yönetim seve seve bu baskının doğurduğu sonuçlar itibariyle daha da fazla argoya yer vermek zorunda kalır. kesinlikle kalır. ne taraftan sıkarsanız başka taraftan patlar arkadaş... bunu algılamak şart. bugün sıkarsın yarın sıkarsın öbürgün çok daha beterine eyvallah çekmek zorunda kalırsın. bu sefer ya sözlüğün kapısına kilit vurup eyvallah dersin ya da "dün böyleydi bugün böyle" diyip tüm akil kadron, sözlüğü o günlere getiren sağlam yazarların basar giderler zibil gibi kalırsın ortada sözlük. biz örneklerini gördükte konuşuyoruz... bil isterim.

yer yer tadı mevcut. bunu da engellerseniz işin içinden çıkamazsınız.
birazcıkta laissez faire laissez passer
devamını gör...
argo; yerine göre ahenk katabilir, renk olabilir veya sinir katsayısı göstermek konusunda alt çizgi görevide görebilir ancak küfür; iğrençleşmelerin başgösterme sebebidir, o onu anasına, öteki diğerinin nenesine derken 1. sözlük harbi çıkar ellam. belli sınırlamalarla argoya evet, küfre hayır.
devamını gör...
sözlük ortamında argo olmak zorunda. zaten önüne geçemezsiniz, etik bir yönetim iseniz.

küfür de olmalı. ama sorgusuz, sualsiz yönetim inisiyatifinde. yönetim tık diye silebilmeli ve açıklama yapmak durumunda olmamalı. tabii halk mızırdar, onun küfrü duruyor neden benimkini sildin diye. kayırma vb olur. dolayısı ile zaten cogitoda kullanıcıların genel profiline bakarsak, yasaklanmasında beis yok.

bence yönetimin manaya dikkat etmesi lazım. herif, senin fikirlerin ontario çocuğu diye alenen yazıyor misal; hani sorulsa kendisine "ben ona demedim fikirlerine dedim metafor yaptım höhhöühha, kızdırma beni bak hmmmm yaparım, bendne ala cürmük yok lan memlekette" diyecek, bilgimiz dahilinde uyarı bile almıyor; aldıysa bunu dediğimi es geçiniz. ben de ona yazarım ki misal," ben de senin fikirlerinin babasını silkeyim, halı gibi yaneee".

diyeceğim o ki, gerçek küfür kişinin kendi özünde gibi. ama ara sıra, hayata dair şeyleri ifadede gerekli. elbette yazarım küfretmeden; ama istediğimi yazmış olmam ki. bununla beraber önünü almak çok mümkün olmadığı için, yönetimin kararı geçerli olmalıdır. yasaksa yasak, serbestse serbest.

devamını gör...
evet bazen böyle sebebini hiç anlamadığımız biçimde entryler siliniyor. ya bir yazım önerisi eşliğinde silinme nedeni de yazılırsa hoş olabilir. zaten argo kullanımının önüne geçmek için argo sözlüğünün hafızı olmak gerek. o kadar bilmediğimiz argo var ki. yani ben bir yere manita yazsam eminim bu argo muamelesi görmeyecektir.
devamını gör...
ve ayrıca asıl sorun şurada kanımca.. birileri argo yahut hafif küfür diye birşeyler yazıyor ki yaşandı.. ardından moderasyon - üst yönetim her kim gördüyse aman gözükmesin aman çizgimiz bozulmasın diye gecenin körü olsa dahi hemen müdahale ediyor. tabi bu süreçte üstat ne yazmış hakikaten hafif yollu bir argo mu değil mi bilinmiyor - bir serzeniş bir ağlama efekti aman yarabbi sözlük nazi kampı diye de bir serzeniş bitti nasıl olsa yazı baki kalır üç kişi de yelvere verse tamamdır. herkes kimin ne yaptığını bilmekte her yazar naifliğin ve edebin çizgisini hakkaniyetle yaşasa ve çizse şu an bu durum tartışılmayacak ama ne yazık ki ben ak kaşığım diyen yazarların da argo diye tabir ettikleri hakaret dolu küfürler olduğu ortaya çıkarken doğruluğu aramak ne kadar mantıklı orası da ayrı bir tartışma konusu.. b.k ile bu aynı kefede mi her zaman inandığım bir cümle vardır..

(bkz: cin şişeden bir kez çıkar)
devamını gör...
normal şartlar altında sözlükte, küfüre varmadığı sürece argonun da bu kelimenin de kullanılmasından yanayım. ama sabahtır, sözlükte sadece bu kelimenin döndüğünü göre göre, kusacak hale geldim. öğrendim ki, kendimizi ya da gördüklerimizi ifade etmek çok çok çok mühim bir kelimeymiş bu. önemli bir kriter ve ölçü birimiymiş. tamam arkadaş yasaklanmasın, serbestçe kullanılısın, meğer ne kadar muhtaçmışız kendisine. sabahtır öyle bir kanı uyandıki ben de, bu kelime dilimizin % 80'i, % 20 ise geri kalanlar! hakikaten yeter ya.
devamını gör...
küfretmenin dayanılmaz hafifliğiyle, küfür yemenin dayanılmaz ağırlığının empatisini kurarak anketi cevaplasın çok değerli üstad/üstadelerimiz.
devamını gör...
burda konuşulan her şey, yasamaca değerlendirilecek ve bu doğrultuda bir karara bağlanacaktır (şayet yalova kaymakamı değilsem tabi).

argonun kesin kurallarla yasaklanmasının karşısındayım ama alenen kullanılmasına da karşıyım, dolayısıyla bu kıstası belirleyecek olan tüm sözlük ahalisinin katkılardır.

argoya esneklik getirilmesi demek, ilgili baslıklara "b.k gibi film, b.k gibi şarkı vs." yazılacak demek. biz bunu istemiyoruz işte. ama yazar, nitelikli ve özgün bir tanımında bu ifadelerden birini tam yerinde kullanmışsa kabul görülsün isteriz(m).
devamını gör...
bu sözlüğün bir ayrıcalığı varsa(argo, küfür) bu tür kelimelere ve düşüncelere müsamaha göstermemesidir.

önümüzde ihl örneği var. ipin bir ucunu azıcık bırakın; değil diğer ucunu, ipin kendisini bile bir daha bulamazsınız.
devamını gör...
"sözlükte öyle adamlar var ki en kallavi küfürleri en terbiyeli geçinene keyifle okutabilecekler olduğu gibi hiç argo küfür kullanmadan en varoş yazarın midesini bulandıracak terbiyesizlikte yazabilecekler de var"
heh... heh yaa.. bi kişi anlamış. 1.. şükür..

aslında bu konunun açılması bile gereksiz. yani bunu şöyle yapamazsınız : a kelimesi serbest ama b kelimesi yasak.
bu zaten yazarlar üzerinden değil yönetimin kendi içinde çözebileceği birşey. üstelik bu konunun açılması da bu konuyu aslında basitleştiriyor sıradanlaştırıyor ve bazı yazarların bahsettiği "serbest bırakınca cılkı çıkar. çıkartırlar" noktasına geliyor.
yapılabilir olanı neydi? bu konuyu yönetim kendi içinde bir de oluşturduğu belli bir yazar ekibine bireysel olarak sorup fikrini alabilirdi. demokrasiyi iyi birşey sanmamak lazım henry'ye göre de edepsizliğe giden yolun ilk basamağıymış... yaa...

neyse olan oldu biten bitti ama olayın özü ilk cümlede yatıyor.
devamını gör...
sözlükte argo ve küfre müsaade edilmemeli bana göre..zira ne yazık ki küfrün ve argonun bi standardı bi sözlüğü filan yok otoritelerce hazırlanan..

şimdi argoya müsaade edilsin küfre edilmesin dense yarın öbür gün ben adım gibi eminim ki densizin biri çıkıp "bunu da küfürden saydınız ya yuh artık" diyecek,öyle küfür mü olur bak küfür budur diyecek,kendince bişeyleri ispatlamaya çalışacak kendini haklı çıkarmanın peşine düşecek..ve sen argo gibi standardı olmayan bi kavramı serbest bırakırsan hiçbir şeyin önünü alamazsın,zira herkes sana göre küfür bana göre argo der çıkar işin içinden,hayır dersen de çemkirir tıpkı şimdi yapıldığı gibi kim demiş ulan bu küfür bu bildiğin argodur diye..

ha zaten yasak denmesine rağmen bu sözlükte argo serbest..argoya zaten kafi derecede müsamaha gösteriliyor,sadece bazı bariz şeylerde karşı gelme durumu ve katı kurallılık devreye giriyor,en basitinden onun bunun çocuğu diye başlık bile var bu sözlükte,bana göre olmaması lazım ama var,ama argo serbestliği tartışmasında bile veledin biri kalkıp apoya ağız dolusu sövemiyorum diye hayıflanıyor,daha bu argonun tartışıldığı an,argo serbest olsa ne yapar o adam ya da onun zihniyetindekiler bi düşün..

özetle argo soyut bi kavramdır,kesin bir şekilde yasakladım diyemezsin,yasaklanan noktalar vardır,müsamaha gösterilen noktalar vardır..

şu sözlükte yönetimin yazarlara gösterdiği anlayışları kimse dikkate almıyor ama 2 tane yaptırımdan dolayı isyancılar ortalığı ayağa kaldırıyor..

açık konuşayım,bu sözlükteki bütün yazarların,bulduğu,bulabileceği en en en demokratik ortamdır cogito sözlük,bu kadar demokrasiye rağmen her halta sol yumruğunu havaya diken anarşistler gibi "özgürlüüüük" diye çığırana ben eksisozluk'u oneriyorum..tam onların aradığı özgürlük orada var,ama demokrasinin olmadığı,şerefin olmadığı bi yer..2 gün rahat rahat küfredersiniz,üçüncü gün moderatörün biri canı sıkıldığı için sizi çaylak yapar uçurur..bu sözlükteyse kişinin karşı karşıya geleceği en ağır yaptırıma gelene kadar 50 kere uyarılıyor..kimse sizin anarşik ruhunuzla bu kadar samimi şekilde uğraşmaz..

ha diyen varsa aga ben küfrederek ifade edebiliyorum kendimi,küfür dolu argo içerikli entryler döşenmek istiyorum,benimle iletişime geçsin buradaki hesabımı silin desin kendi şahsi ekşisözlük hesabımı kendisine vereyim rahat rahat küfretsin..
devamını gör...
şahsi fikrime göre bir başka yazara hakaret unsuru içermedikçe küfür edilebilir. kişi zaten dilinin altında gizlidir, ufak tefek küfürün o kadar da çirkin duracağını sanmıyorum.
devamını gör...
biraz önce hem g.., k..., hem b.. geçtiği bir yazı okudum; hem de gidene laf söyleyen birinin yazısıydı. delilikle alakalı olduğu için mi yazı aynen duruyor. uyarmalardan, edit isteklerinden o şekilde mi yırtmış? inanmayan bakabilir son paragrafına (bkz: #194341)
devamını gör...
bence eden eder, etmeyen etmez. küfretmek isteyen gidip küfrün müsait olduğu sözlükte eder. ama küfre karşı olan bir sözlükte illa küfredecem diye diretiyorsa saçmalıktır bu.
şimdi birileri kalın bağırsaktan falan bahsetmiş de, türk ceza kanununda yer almayan iç düzenlemelere tüzük adı verilir.
fotoğraf çekmek serbesttir mesela, fotoğraf çekme özgürlüğünü kimse kimsenin elinden alamaz değil mi?
ama sen askeri bölgede çekim yapamaya çalış bakalım ne olacak.
tüzük denen şey devreye girer orda.
cogitonun bir konsepti var, kuralları var. şahsen ben bu kuralları tasvip ettiğim için burda yazıyorum.
buranın kurallarını beğenmeyip 'kıçınızdan kural uydurmayın' deniyorsa algıda mallık yaşıyordur.
özgürlük alabildiğine küfredebilmek değildir. öyle olsaydı köşe yazarları hergün söverek en özgür yazarlar olurlardı.
neden onlar küfretmiyor? çünkü küfretmeden de meramını anlatabilecek kelimeler bulabiliyorlar.
devamını gör...
mesele farklı algılardan kaynaklanıyor aslında. mevzu bahis kelimeyi bazı yazarlar argo olarak algılarken bazıları küfür olarak algılıyor. kayış da burdan kopuyor.

şahsi fikrim ise;

bu sözlüğün eğer bir kimliği varsa ki buradan var gibi görünüyor, yazarların müslüman ağzı ile yazmalarıdır. şahsen ben dikkat ediyorum, kaliteyi bu şekilde ayırt ediyorum genellikle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar