sözlük yazarlarına yaranmanın formülü

#özgürler 

cok basittir.

1) ak parti'yi elestirme.

2)cemaat hakkinda en ufak elestiride bulunma.

3) suriye'de cihat eden mucahidleri kardeslerimizi olduren murted katiller oldugunu soyle.

4) siadan cok sii ol. siiligi savun.

5) tasavvuf tarikatlarina en ufak bir elestiri getirme.

6) liderlerine tek laf etme.

7) demokrasi ve laikligin savunucusu ol.

bunun yaninda kemalistleri yerden yere vur, mizahi espriler gir, kari kizli sevgilili basliklar ac, edebiyattan anliyor ayagina yat, populer kitaplar hakkinda yorum yap, iyi futbol analizleri yap, siir paylas, nick alti yala yeter.
devamını gör...
şu ana kadar edindiğim tecrübeye dayanarak söyleyebileceğim şey ilk tanımdaki önerilerin geçerli olmadığıdır. çünkü bunları yaptığın zaman karşı tarafa yaranamazsın.

bence en doğru formül ilk önce yaranma derdin olmayacak. sonra ilk tanımdaki tavsiyeleri kendi fikrin doğrultusunda uygulayacaksın. mesela akp liysen akp yi öv, karşı tarafı eleştir veya cemaatçiysen cemaati öv, akp yi eleştir. ama zurnanın zırt dediği nokta bunları yaparken efendi efendi, karşı tarafı aşağılamadan, insanların duygularına/düşüncelerine saygı göstererek yaptıktan sonra çok fazla problem yaşanmaz bu ortamda.
devamını gör...
iskender ısmarlamak. ya da ıslak kek. yüzde bi milyon çalışır, çalışmazsa ya iskender at etidir ya da ıslak kek diye eti browni kakalamışsınızdır.
devamını gör...
sözlüğün iki sene önce de benzer yazar profiline sahip olduğunu gösteren formül...

akp'yi eleştirirsen vatan haini oluyorsun; şia'yı eleştirirsen mezhepçi oluyorsun; tarikatlardaki bid'atları eleştirirsen tekfirci oluyorsun. insanlar kendi fikirlerine, şeyhlerine, siyasilere adeta tapmakta, hiç durup da "acaba yanlış yolda mıyım" diye düşünmüyor, tek bir amacı var, o da karşısındaki insanı ne olursa olsun ikna etmek. bu zihniyet felaha erebilir mi?...
devamını gör...
öncelikle birilerine yaranmak gibi bir derdiniz olmamalı. ama birilerine yaranmak gibi bir derdim yok deyip, savunduğunuz veya eleştirdiğiniz şeyi olabilecek en kötü üslupla ifade ederseniz, insanlar sizinle aynı fikirde olsalar bile sizi okumak/dinlemek istemeyecektir. aslında biraz düşünmüş olursanız, bu üslubunuzla karşı taraftan ziyade kendi fikrinize, kendi inancınıza zarar vermiş olduğunuzu göreceksiniz. fikrini değerli bulan kimse, tıpkı kuyumcu gibi elindeki o değerli ürünü olabilecek en güzel şekilde sergilerken, fikrine hasat mevsimindeki patates muamelesi yapan kimse de, kamyonet tepesine taktığı uyduruk hoparlörle anlaşılmaz sesler çıkararak ''çuvalı x lira'' diye bağıran işportacı gibi sunar...
devamını gör...
(bkz: yok)

sen kendin ol, seni seven zaten sever. sevmeyen de sevmesin. ne kazanıp ne kaybedeceksin? ona buna yaranayım derken kişiliğini kaybetmen kadar büyük bir kayıp değildir yazar kaybı, inan!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar