sözlük yazarlarının mahlaslarının anlamları

#özgürler 

ya çoğunlukla merak edip bakıyorum ama bazen nisyan ile malül olduğumuzdan mıdır nedir unutuyoruz. hele bir dökülün hele. kendimden başlayalım bari. araya kısa bir neden bu mahlası aldığınıza dair not falan yazın tarihçenizi bilelim. fiyakanızı görelim.

kibirli: kendini bir halt sanan. sanan dedim ya la.
devamını gör...
sözlüğe kaydolurken aşırı kararsız olduğum için bir türlü mahlasıma karar verememiştim. o mu olsun, şu mu olsun, yok yok bu daha iyi derken baktım ben sözlüğe kaydolamıyorum*. seçiverdim ne desem ki şimdi mahlasını. yani ben aslında mahlassızım.
devamını gör...
köşeleri yıldızın.

not :arkadaş önerisi üzerine uçuk kaçık bir mahlas bulmaya çalışırken daha makul,daha sıradan mahlas olsun dediğimde arkadaşın olmaz bu platformda herkesin farklı,sıradışı mahlasları var sözü üzerine başladık garip,sıradışı mahlas aramaya. neyseki mahlasımı kendim seçebildim. bana kalsa isim kısaltması yada direk isim yazardım.


not 2: o sıralar sözlük birşeyler denediği için kimsenin mahlası görünmüyordu. daha sonra mahlaslar görününce arkadaşın isim kısaltması yaptığını gördüğümde vay uyanık diyip vahlandım. (bkz: cahillik)
devamını gör...
şimdi benim nickimin orijini 'kalaşnikov' ve/veya 'kalashnikov' şeklindedir.

ak 47'nin tasarlayıcısının hikayesini araştırdıktan sonra bu nick'i almıştım, bir de ak 47, hep hoşuma giden, dikkatimi çeken bir piyade tüfeği olduğu için ben de nicki böyle almıştım.

ayrıca 'nikov' ismi rusça da bir ad/soyad olarak kullanılır, 'kalas'nikov' olarak nickimi incelediğinizde 'kalas erkek', 'odun erkek' gibi bir anlam çıkıyor (bkz: inceyi kes).
devamını gör...
çok yer kaplamayan, önemsiz, küçük anlamlarına gelen bir ikileme.

üye olurken mahlas için ikileme örneklerine bakıyordum. gözüm buna çarptı, harfleri hoşuma gitti derken böyle oldu.

sonra ufak tefek cinayetler adlı bir dizi ortaya çıktı.* pişman oldum seçimime...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar