sözlüklerdeki islam düşmanlığı

özellikle ekşi sözlükte tavan yapmış diğer sözlüklere de yoğun bir biçimde sirayet etmiş durumdur. uludag sozluk bu konuda mini bir ekşi konumundadır. itü sözlük degisim icindedir. cogito sozluk bu noktada çok önemlidir çünkü hz. muhammed (s.a.s) e kimse burada kufur etmez. adeta kutsallara sövme platformuna dönen ekşi sözluk yazarlarına plaket veren kemal kiliçdaroglu nu sizlerin vicdanınıza bırakıyorum.
devamını gör...
yaş ortalaması 20-22 olan, kutsallara dil uzatarak ezber bozduğunu sanan gençlerin yazdığı sözlüklerde görülen yaygın bir durumdur. kabak ekşi sözlüğün kafasında patlamıştır. cogito sözlüğün bu durumdan münezzeh olması cogito sözlüğü tercih sebeplerimden biridir.
devamını gör...
ekşi’nin adı çıkmış. bu tayfa her yerde büyüklü küçüklü koloniler halinde bulunmakta. tamam anladık, inançsız birisin de niye sadece islam’a saldırıyorsun? madem din diye bir şey yok, olmayan şeye öfke ve nefret niye? diğer inançlara neden nefret dolu söylemler içermiyor entryleriniz? bir müslümanın yaptığı ibadet sizi sinir küpü edebilirken, neden bir budist’in ibadet kapsamındaki eylemlerinden bahsetmiyoruz mesela? islam’ın yasakladığı şeyleri yaptığınızı biz neden sürekli okumak zorundayız? farkında mısınız, sırf islam karşıtıymış gibi gözümüze gözümüze kelimeleri vurguluyorsunuz. açıkçası biz bunları okumaktan bıktık. bahsedecek başka meseleleriniz yok sanırım...yazık.

insan en çok vicdanını sızlatan mefhumlarda kendini suçsuz göstermeye ve bu şekilde rahatlatmaya çalışır ya kendini, belki de ondan bu kadar normalleştirmeye çalışıyorsunuz bazı şeyleri. ben senin günde kaç bardak su içtiğini nasıl merak etmiyorsam, aynı şey tükettiğin içkinin miktarı için de geçerli; bil istedim.
devamını gör...
"bence sözlüklerdeki islam düşmanlığını beyan edenlerin büyük bir kesmi "aslında arayış içinde". yazma gereği duyuyor. arayış sancısı. sağa sola saldırmaları.

aslında "onlara göre sümme hasa yok olan Allah'ın, yokluğu ile bu kadar uğraşmaları esasında "boş". madem yok "neden yok'un mücadelesini verirler ki? bırak kardeşim biz varlığına inanalım.

bununla beraber islamı temsil noktasında hem bireysel hemse "toplumsal-cemaatsel" olarak aciziz ve noksanız.islamiyetin belki de yüzde biri olabilecek "siyaseti" dinin birinci amacı haline getirip siyasi liderlere "dini lider"mişler gibi bağlılık sonrasında yapılan siyasi-hukuksal-şahsi kusurlar ve yanlışlar, arayış içindeki insanlar bu duruma bakınca "ben bunun gibi müslüman olacağıma" olmam daha iyidir dedirtiyor. şahsın yaptığı hataları "islamiyete" yüklüyorlar. esasında yanlış ama bu düşünülmeden yapılıyor. biraz şuna benziyor. iki kişi kahvede konuşuyor "hangi takımlısın -filanca takımlıyım- sonra öbürü diğerine der "oğlum sen de şikeci imişsin".

başka bir nokta ise şu boşlukta olup arayışta olanlar dışında "bilerek ve isteyerek düşmanlık yapıp zehirlemeye çalışan ehl-i zındıkanın kuklaları ve kalemşörlerine ise şöyle cevap veriniz:

evet, evet, neam, neam. sivrisinek tantanasını kesse, balarısı demdemesini bozsa, sizin şevkiniz hiç bozulmasın, hiç teessüf etmeyiniz. zira, kâinatı nağamatıyla raksa getiren hakaikin esrarını ihtizaza veren musika-i ilâhiye hiç durmuyor; mütemadiyen güm güm eder.

padişahların padişahı olan sultan-ı ezelî, kur’ân denilen musika-i ilâhiyesi ile umum âlemi doldurarak kubbe-i âsumanda şiddetli ses getirmekle, sadef-i kefh-misâl olan ulema ve meşâyih ve hutebânın dimağ, kalb ve femlerine vurarak, aks-i sadâ
sı onların lisânlarından çıkıp seyir ve seyelân ederek, çeşit çeşit sadâlarla dünyayı güm güm ile ihtizaza getiren o sadânın tecessüm ve intibaıyla; umum kütüb-ü islâmiyeyi bir tanbur ve kanunun bir teli ve bir şeridi hükmüne getiren ve her bir tel, bir nev’iyle onu ilân eden o sadâ-yı semâvî ve ruhânîyi kalbin kulağıyla işitmeyen veya dinlemeyen; acaba o sadâya nispeten, sivrisinek gibi bir emîrin demdemelerini ve karasinekler gibi bir hükûmetin adamlarının vızvızlarını işitecek midir?
devamını gör...
muhammed, Allah’ın resûlüdür. onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. onların, rükû ve secde hâlinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. işte bu, onların tevrat’ta ve incil’de anlatılan durumlarıdır: onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah, kendileri sebebiyle inkârcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir. (fetih - 29)

işte siz öyle kimselersiniz ki, onları seversiniz; onlar ise, bütün kitaplara iman ettiğiniz hâlde, sizi sevmezler. onlar sizinle karşılaştıkları zaman “inandık” derler. ama kendi başlarına kaldıklarında, size karşı kinlerinden dolayı parmaklarını ısırırlar. de ki: “öfkenizle geberin!” şüphesiz Allah, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) bilir. (ali imran - 119)
devamını gör...
dini inanca sahip olmamak insanların psikolojik olarak kendini rahat hissetmesine yol açar, kaybedecek bir şeyi olmayan bu inançsız kesim yanımda kimi götürsem kardır derdindedir. aslında inancı vardır derinde bir yerlerde ama o araştırıp bu kurallara uymak yerine dinin yasakladığı şeyleri rahat bir şekilde yapar hiç bir soru cevapsız değildir. ayrıca sen diğer dinleri araştırdınmı diyen ateist insanlar, sadece islam ile kısıtlı kalıp diğer dinleri araştırmamıştır büyük bir kesim böyledir tabi bazı insanlarda kabullenmemiş mantığına oturtamamıştır oda bir imtihandır bunu bir entry'mde anlatmıştım.
devamını gör...
"niçin başka dinlere sarmıyorlar", "madem din boş iş niye uğraşıyorlar" bu argümanları inanan biri kendine sorsa niye olduğu çok açık aslında. bunu hemen arayışa veya kine bağlamak mantıklı değil.

niye başka dine sarmıyor çünkü yaşadığı yerde çoğunluk müslüman. muhatap olduğu kesim bu. batı'nın ateistleri de hıristiyanlığa sarıyor ilkin.

madem yok niye bunu belirtme ihtiyacı duyuyorlar, e çünkü onlara göre de hakk olan bu. biz niye hakk ile batılı sürekli vurgulamak durumunda hissediyorsak o yüzden. bir de insanların çoğunun "olmayan bir şeye" inanıp bir sürü boş iş yaptıklarını düşündüklerinden olabilir. bir nevi kendi inançlarının rasullüğünü yapıyorlar.

islam düşmanlığı islamofobiden daha samimi en azından. müslümanlar "bizden korkmayın, bize de karışmayın, bizi de sevin" demek yerine islam aleyhine konuşanlara düzeyine göre mukabele ederse daha gerçek bi karşılaşma yaşanmış olur. biz ağlamaya mı geldik bu dünyaya mücadele etmeye mi...

"işte islam'a sarıyosun çünkü kendi inancından pek de emin değilsin" gibi zayıflıkla suçlama taktiği benim gözümde bi "ekşici"nin her haltı "türkiye'de cinsel açlık var, tabular var, bastırma var" diye açıklamaya çalışmasından farklı değil. gayet ateist olup insanları kendi yolunca "aydınlatmaya" çalışan, bu yola baş koymuş kişiler var. çok uzun zamandır var bunlar. ölümü dahi göze alabiliyorlar. bunları küçümseyip göz ardı etmek yerine rakip olarak ele almak daha makuldür. tabii bu dediklerim ithamlarla kendince delillerle gelenlerle ilgili. sövenler değil. sövmenin ciddiye alınır bir tarafı yok zaten.
devamını gör...
hayatı sözlüklerdeki trollerden öğrenen yeni neslin sıkıntılı durumudur.

sözlük ortamına hâkim olan ateist gürûhun eseridir bu iş. içlerinde öyle insanlar var ki islam ile müşerref olsalar hazreti ömer’in kılıcı gibi olabilirler.
onların bir kısmının islam’dan nefret etmesinin sebebi, bazı nefsine uyan müslümanların kusurlu yaşayışlarıdır.

yani bizler düzelmedikçe başkalarından düzelme beklememek lazım.
devamını gör...
ya hu içtiğimiz içki miktarını yazdık diye hemen düşman olmuşuz, pes artık. ben dostum arkadaşlar, islam düşmanlığı yapmak gibi bir motivasyonum yok. yaptığım “günahları” gözünüze sokmak istesem şimdiye kadar sözlükten defalarca uçurulmuştum. gözünüzü gönlünüzü açmıyorsak inancınıza olan saygımdan arkadaşlar. şaka şaka, inancınıza değil, inanma özgürlüğünüze. * bunları okumak istemiyorsanız sözlüğün adını böyle iddialı bir şey yapmamalıydınız. müslümansözlük daha uygundur.
devamını gör...
sadece sözlüklerde kalsa, keşke sözlüklerde olanlar kadar zararsız olsa diyebileceğim. yani küfür dahi edilse gencecik bir kıza fiili müdahale etmekten evla görüyorum. bu tip olayların bireysel ve kitlesel tonla örneği var zaten. işin garibi taşın altından genelde özgürlükçü ve eşitlikçi kisvesine bürünmüş insanlar çıkar.
devamını gör...
gerçek hayatta laf ettirmiyorsunuz, ifade özgürlüğü yok, ''dost edinmiyorsunuz'', insanlar dışlanmamak, işsiz kalmamak veb şeyler yüzünden fikirlerini gizlemek zorunda kalıyor. eh bu da internete taşıyor. öyle aman aman bir islam düşmanlığı olduğuna ınanmıyorum ama eskiden müslüman olup da 40 yaşından sonra muhammed'e söven insanlar da tanıyorum. islami popülist iktidar bunu perçinliyor. Allahla başlayıp Allahla bitiren siyasi konuşmalar yapan bir takım kasımpaşalı, karadenizli, ğ harifini yazmayı bilmeyen, iki tuşa basmayı bilmeyip üniversitede bilgisayarın başına oturtulan tipler islami söylemi ele geçirdi. radikal islamizm ve islamizm dışandı bunlar onları yuttu aslında. bunlar hep tepkiye neden oluyor işte. nasıl türban yasakları düşmanlığı doğurduysa o da başka düşmanlığı doğuruyor. şu beyaz türk - anadolu çocuğu denen iki taraflı sosyal ırkçılık saçmalıklarından kurtulmamız lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar