gittikçe artan kavgalar birilerinin çekip gitmesi ihl sözlüğŸün içinin boşŸalması oldukça üzücü bir durumdur. halbuki ne güzel okuyorduk o adamları ama ihl'deki iç hesaplaşŸmalar hep sağŸlam yazarları alıp götürdü işŸe yaramazlar hep burda halbuki bu sözlüğŸün ilk günleri nasıldı 5 yazarın online olması sol framede bilgi kokan başŸlıklar bi anda uçup gitti. şŸimdi sol tarafa bakıyorum aldığŸı artı oyların sadakasını vermeyen üstad, en büyük türk yalanları, atatürk'te sizin sevginize muhtaçtı zaten falan da filan yahu bumuydu bizi buraya toplama amacınız? bumuydu daha bir sene geçmeden müdür falan fıstık değŸişŸmesi yürümez abilerim yürümez böyle bu işŸ Allah eşŸşŸekten düşŸmüşŸe benzetir adamı oysa bizim beklentimiz ihl sözlük başŸlığŸına girilen ilk entry gibi değŸilmiydi? sorarım çoğŸu benden büyük olan yazar ağŸabeylerime ablalarıma!
devamını gör...
her etki tepkisini doğurur. eğer başlık ve tanımların basitliğinden şikayet ediliyorsa şikayet etmek yerine daha derin başlıklar açılmalı. daha bilgilendirici ve ilginç başlıklar açıldığında yazarlar bu başlıklara iştirak etmiyor. kanımca istenmeyen bir şey daha derin konularda yazışmak. eğer istense yazılırdı. bu durum giden yazarlarla alakalı değil. eleştiriyi yapan ve şikayet eden yazarlar daha derin konularda başlıklar açarak ve tanımlar girerek istenen değişikliğin öncüsü olabilirler.
devamını gör...
gidenlerin tekrar gelmesini yahut gidenlerin yerine yenilerin gelmesini arzulatacak durumdur.. ben sözlükte yeniyim kimin gittiği konusunda bir bilgim yok.. fakat burada hakikaten öğrenmek isteyen, yani herkes benim gibi düşünsün ben de mutlu olayım kişiliklerinden olmayan arkadaşlar var.. ve oranı genel bir topluluktan çok çok daha falza.. öğretenler dahi öğrenecek bir şeyler arıyorlar burda.. gidenlerin tekrar döneceği yahut gidenlerin yerine yenilerin geleceğine üç beş günlük gözlemimle inanıyorum..
devamını gör...
maalesef ki olan bir durum. çok iyi yazan ve sevilen yazarlar bazı sebeplerden dolayı bir bir gidiyorlar. bazılarıyla irtibat kuruyoruz ama bazıları kökten gidiyor. hepimiz sığarız buraya niye gidiyorsunuz ki ??
devamını gör...
canları sıkılmıştır.
belki de benim gibi kendini tekrar edip duruyordur.
kimbilir.. demir almanın vakti çoktan gelmiştir belki de? doğruyu onlar yanlışı benim gibiler yapıyordur.

bakalım.
devamını gör...
değişmeyen tek şey değişimin kendisi. çok klişe bir laf fakat günümüzde gelişen sosyal medya olanakları sözlükten başka yerlere yönlendirebiliyor. daha fazla sesim duyulabilir düşüncesiyle hareket edip twitter facebook insta gibi seçeneklere geçebiliyorlar. diğer bir durum ise kısır döngü tartışmalar insanları yoruyor. daha fazla bu döngü içinde kalmak istemeyenler sözlükten uzaklaşıyor.sözlükte yazmak alışkanlık, ısınamayan yapamaz farklı bir ortam. ama aramızda dedeler de yok değil hani.* keşke gitmese kimse fakat olmuyor işte.
devamını gör...
bazı sebepleri var.

bunlardan biri sözlükte konuşulmaya değer bir konunun tartışılamaması. mesela geçenlerde bir yazar gelmişti (mahlasını hatırlamıyorum). yazar gelir gelmez içi dolu, ciddi başlıklar açtı ama bırak tartışmayı okunduğuna dair bir işaret bile görmeyince bir daha uğramadı.

ben kalemi kuvvetli bir yazar olsam buraya geldiğimde ilk önce ortama bir bakarım, tanımları okurum ve genel havayı anlamaya çalışırım. ondan sonra burda yazıp yazmayacağıma karar veririm. ama yeni gelen ve ergen muhabbetlerini aşmış bir yazar tanımıma artı verdi ne demek istiyor acaba gibi başlığa o kadar tanım yazılmasını hayretle karşılıyordur kesinlikle.

ve bizim yazarlar ciddi problemli. ekşi yazarlarına saydırırlar ama ekşi yazarları kadar ciddi meselelerde konuşacak iki kelimeleri yoktur. ciddi alınmayacak kadar saçma da olsa adam kafa yoruyor, içi boş bir dava olsa da peşinde koşuyor. geçmişte çok şaşırdığım bir haber vardı. böyle bayram seyran değildi ama köprülerden geçiş o güne mahsus bedavaydı ve bu durum bir hafta öncesinden tüm haber kanallarında duyuruldu. yani sağır sultan bile duydu. ama o gün geldiğinde bir adam yok ben para vereceğim diye görevlilerle tartışmıştı. tartışma gerekçesi ise köprülerin bedeva olduğundan haberi olmaması ve ücret vermeden geçmesi durumunda ceza yiyecek olmasıydı. ulan sağır sultan bile duydu köprülerin bedava olacağını, hiç mi haber izlemez/gazete okumazsın. hah o adam bizim sözlük yazarları işte. ülke yıkılsa kimsenin umrunda değil. sadece gündem değil aga hangi ciddi konuyu ne kadar tartışıyoruz ki burda. ama geçen scar saolsun bir tanımda yazmış ulan ülke yıkılıyor bu nedir diye, harbiden nedir bu. o ekşi'de beğenilmeyen ekşi yazarları kadar umrumuzda değil ülke. ama sorsan lağım çukurundaki adamlar onlar.

tabiki geyik olacak hep ciddi olunmaz. ama sürekli geyik, sol frame'de elle tutacak bir mevzu olmaması bazen insanı gerçekten soğutuyor.

bir mod olarak bunu söylemem pek doğru değil ama söyleyeceğim. bizim yazarlarım gerçekten nankör. iyi ki diyorum bu sözlükte bugüne kadar ciddi bir reklam geliri elde edilmedi. eğer derviche moderne, bir ssg veya kanzuk gibi sözlükten gelir elde etseydi bizim yazarlardan bazıları derviche'in evini basarlardı. sevsek de sevmesek de bu adam bir cebinden harcayıp bir platform vermiş bize. beğenmezsen çeker gidersin ama o güne kadar hahah hihihi yazan yazar incir çekirdeğini doldurmayacak bir durumdan dolayı kıyameti koparıyor. başlık açıp saydıran mı ararsın, tanımlarla saldıran mı ararsın, tanım silip gitmeye çalışan mı ararsın. hele tanım silmeye çalışanlar gerçekten komik. hakkını da ara ama bunun daha dinlenir, ciddi alınabilir yolları var. bu adam yaptığı fedakarlık ile kahrı çekilecek kadar hatırı haketti ama bizim bazı yazarların umrunda değil. ulan çekip gitmek nedir. tamam işin gücün, özel hayatından dolayı olabilir ama şuna kızdım gidiyorum nedir. daha bizim yazarlar bu kadar vefasızken değerli adamlar niye dursun.

son olarak çok dikkatimi çeken bir nokta daha var. hoşlanılan kız ile tanım kasan yazarın birden bire ciddileşmesi olayı. günlük olarak geyik tanım girişini yaparken biri geliyor ve özellikle dini konularda konuşulmayan bir şey söylediğinde, tartışmaya açık bir mevzuyu gündeme getirdiğinde, kısaca farklı bir şey söylediğinde o hoşlanılan kız uzmanı yazar birden bire alim kesiliyor başımıza. ulan o kadar ciddi meseleler geçiyor sol frameden umrunda olmuyor ama mevzu din olunca damarına basılmış gibi yazmaya başlıyor. ha din önemli o konu başka diyen olabilir ama o savunulan din de bu kadar boş iş ile ilgilenmeye izin vermiyor.

bak bu kadar uzun tanımı ne zamandır yazmamıştım. benim gibi kıçı kırık yazara zor geliyor nasıl olsa okunmaz diye düşündüğüm için, okumaya değer yazar napsın lan burda.
devamını gör...
istenmeyen bir durum. bunun sebebi voltaj düşüklüğü de olabilir. tesla reis bir çözüm bulabilir belki. aslında çok şeyler yazmak istiyorum ancak fırsatım olmuyor diyenler derneği üyeleri her geçen gün artıyor ancak aidat ödedikleri de yok.
devamını gör...
ciddi ciddi yazdık ne oldu?
en sıkıntılı mevzulara dikkat çektik ne oldu?
hadi ben kendimi geçtim. en yeni her Allahın günü bölgesel mevzularla alakalı yazdı. adam taltif edildi mi?
cipiu doğru söylüyor.
e ciddiye almazsan, ciddiye almazlar.
bir süre geyik yaparsın. sonra da çeker gidersin.

benim de planım bu şu anda. zira artık geyik de sarmamaya başladı. bir insan olarak kendi vizyonumu vakti zamanında aktarmaya çabaladım. ancak pozitif negatif herhangi bir geri dönüş ve destek noktası bulmadı.
olacağı ne?
şallı kız başlığı filan.
bir yere kadar hacım. sırf bir sözüme binaen tutunmaya çalışıyorum. o söz de miadını dolduruyor.
ha ben şimdi en kolayını seçip başkasını suçladım. ben yazdım ama siz okumadınız dedim. sizin yazdığınızı da ben okumadım.
bu da benim suçum.
gelir gider arada bir okunmayacak yazı yazar yine işimize gücümüze bakarız belki. giderken de ben gidiyom lan demem.
devamını gör...
değersiz adamlara gereğinden fazla değer verilmesi ve sözlükte çok yer kaplamalarından dolayı sığamıyor olmalarından gitmiş olabilirler.
lüzumsuz, gereksiz, saçma sapan başlıklar açan, yazılar yazan; ona buna sataşmakla, kavga çıkarmakla ego tatmini yapan kişilere onlar gibi olanlar ve daha kötüsü tanırım iyi çocuktur denilen kadın/erkekler tarafından prim verilmesi hatta bazen onlara uyup onlar gibi davranması can sıkıcı olabiliyor.
ben gibi kimseyle ve hiçbir şeyle derdi olmayan , buraya kafa dağıtmaya , kendi halinde bişeyler yazıp içini dökmeye gelen , arada bilgi içeren yazı yazan , arada kendince atar yapan, arada yanlış gördüğü şeyleri düzeltmeye çalışan (gerek özel mesajla gerek tanımla ) bazen şarkı, şiir paylaşan , kafasına göre 3-4 kişi bulup ordan burdan konuşan , sesine ses geldiği için mutlu olan bir çok insan var burda. ve bu insanları rahatsız eden sıkıcı durumlar var ve devamlı tekrarlanmakta malesef. yöneticilerin başlık imla hatası düzenlemek yerine (elbette o da önemli ) içerik denetimi yapması ve birkaç isimle aynı anda ya da atıldıktan sonra tekrar tekrar gelen trollere bir çare bulmasının biraz faydası olabilir.

* sadece 2 aylık ve çok önceleri 6 aylık sözlük deneyimi üzerine yazılmıştır.

'' giden değerli adam '' sınıfına koymam kendimi ama eskiden gidiş nedenim sözlüğün benim hayatımdaki misyonunu tamamlamış olmasıydı ( gidenlerin bir kısmı da bunun için gidiyordur belki ) . şimdi gelişim de bir ihtiyaç üzerine oldu. bakalım bu sefer sözlük mü tamamlayacak misyonu ben mi.

bir de eskiler bilir o zamanlar çok daha büyük problemler, kavgalar, çekişmeler vardı sözlükte. şimdi hem kişi sayısı olarak hem de problem çeşidi olarak daha azlar ve çözümü eskiye göre daha kolay olabilir diye düşünüyorum. ilk geldiğimde bir mod. la yaptığımız konuşmada sözlüğün şimdiki halinin minyatürk e benzediğini söylemiştim. ne kadar anladı bilmiyorum.
devamını gör...
eski tanım ve başlıklara bakıldığı zaman aradaki fark ayyuka çıkıyor. hani bir ingilizle konuşursunuz da adam sizi kıt ingilizcenize rağmen çatır çatır konuşturur ya. o misal işte.
devamını gör...
herkes karamsar düşüncelerini dökmüş ortaya. bu kadar da karamsar olmayın yahu. burası toplumun her kesimine açık bir platform. doğal olarak çoğunluk benim gibi vasat yazarlardan oluşacak. yukarıdaki eleştirileri tekrar etmeyeceğim. evet uzun ve ciddi yazılar az okunuyor. ama bu durumdan hayıflanan her yazar mesela haftada bir önemli bir konuya değinse kalite açısından yeter de artar.
devamını gör...
buraya bakış açısıyla alakalı bir durumdur.

şahsen ben burayı ekşi sözlük gibi bir bilgi kaynağı olmalı gözüyle bakmıyorum.

inci sözluk gibi goygoy ortamı olmalı gözüyle de bakmıyorum.

burası bir facebook twitter instagram da değil.

olmasın da.

burası muhabbet ortamı beyler. saygı ve sevgi çizgilerinin korunduğu, köy kahvesi tadında bir muhabbet ortamı.

ben buranın başka birşey olmasını hem istemiyorum hem de beklemiyorum.

elimizde böyle güzel bir ortam var, ne güzel muhabbet ediyoruz, beraber eleştiriyoruz gülüp eğleniyoruz.

bence burayı bu şekilde kabul edip bu şekilde kullanmak lazım.
devamını gör...
hangi sözlük? hangi değerli yazarlar? diyerek dahil olma ihtiyacı hissettiğim komiklik. arkadaşım siz burayı ne sanıyorsunuz? ne değerli yazarı? zamanında 3-5 çoluk çocuğun aklına uyup girdiğim ihl sözlük yüzünden geldim buraya. sinirlenince bir iki islamcı gencoyla kavga ederim diye burdayım. sizin tayfa da her şeyin çakmasına bayıldığı için burdan bir "yeşil ekşi sözlük" çıkar umuduyla bekliyor. çok şeyapmayın yani burayı kimsenin ciddiye aldığı yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar