sözlükten gitmek

1. (Tematik)
artik demir almak vakti gelmisse limandan diyerekten sozlukten gitme vaktimin geldigine kanaat getirmis bulunmaktayim, herseyin bir sonu var, benim buraya verebileceklerim de bu kadarmis, sonucta aykut hoca gibi faydali olmayacagimi hissettigim anda birakma erdemini gosterecek karakterde birisiyim seklinde aciklamalarla desteklenerek yapilan sozlugu birakma eylemi. cumlenin baslangicindan gidecegimi zannedip de beklentiye girip, cumlenin sonunda gitmeyecegimi anlayinca hayalkirikligina ugrayan kisilerden ozur dilerim. sozlukten gitme eylemini anlamsiz buldugum icin sozlukten gitmemi beklemeyin.

nedenini anlayamadigim bir eylem bu. yani sozlukte yazmaktan sikildiysan yazmazsin. biriyle sorun yasadiysan ve o kisiyla ayni ortamda bulunmak istemiyorsan yine yazmazsin. kendini buraya bir kac gomlek buyuk goruyorsan yine yazmazsin olur biter. yani gitmeyle cozum buldugun her soruna yazmayarak da cozum bulabilirsin. ara verirsin. hesabini askiya alirsin ne bileyim. * yani sozlukle baglarini koparmanin luzumu bence yok.

ama herhalde ben gidiyorum demenin tek basina sagladigi faydalar var. arkadan aglayanlari gorup gururlanmak/kibirlenmek gibi. acaba kac kisi geri don mesaji yazacak sorusuna cevap aramak gibi. veya ben yazmayayim da kaliteleri dussun, beter olsunlar gibi.

sozun ozu, sozlukten gitmek anlamsiz bir eylem.
devamını gör...
3. (Tematik)
gitmek fiili, gelmek fiiliyle anlam kazanan tasarruf.

intihar, kaza, savaş, ölüm orucu, kürtaj, düşük gibi anormal hadiselerin haricinde insan oğlu dünyaya gelir, geldiği anda bünyesinde var olan hayat-ölüm diyalektiğinin izinde; ölümün zaferine kadar yaşar bu alemde sonra veda-gider.

dünyaya bir amaç uğruna gelmeyiz. amaç, bilincin teşekkülünü takip eden belirlediğimiz rota.

insanın en temel amacı yaşarken kendini sürekli üretebilmek. çalışmakla mümkün olabilen bir hadise. çalışmanın dışında sosyal varlık olarak insan, bir çok başka uğraşılar içindedir. sanata yönelir, siyasete dahil olur, kimi derneklerde faaliyet gösterir evet bir de günümüz teknolojisinin insanlığa kazandırdığı sanal sosyal paylaşım sitelerine dahil olur. bunların hepsinde kendine has özellikli amaçlar gizlidir.

sözlükler, yazı yoluyla bir yandan dilin gelişmesine hizmeti önceleyen, ötesinde yazanın tanımlar çerçevesinde özgün düşüncelerini diğer yazan ve okuyucularla paylaşmasına vesile kürsülerdir.

temel amaç; başlıklaşmış bir kelimenin, ifadenin dil-imla çerçevesinde anlamına derinlik kazandırmak, zenginleştirmek; yazarın arzusuna bağlı olarak isterse bu eylemi ferdi kanaatleriyle süslemek.

kimi sosyal paylaşım platformlarından farklı olarak sözlükler; aleni tartışmaların, tanım eylemi yoluyla sohbetlerin yapıldığı alanlar değildir. sözlükler bu bağlamda facebook-twitt ve/ya bazı bloglardan farklı daha nazariyeye dönük, kısmen ilmi olmaya gayret eden faaliyet alanı.

bir sözlük yazarı, yazmayı uygun bulduğu başlığa önceden varsa yazılanları imkan dahilinde okuyarak, kendine has bir yorum katar. bu öyle bir faaliyettir ki, kimsenin müdahale edemeyeceği, düşüncenin ifadeleşerek özgürleşmesidir.

peki, sözlüğe yazar olmak için müracaat eden bir insanın, bir zaman sonra hadi bana müsaade demesi, sadece bir terk ediş midir? bence manasız bir terk ediştir.

kimi sözlüklerde rastlıyorum. sıfatı "trol" olan yazanlar. bu kişiler, cemiyette örneklerine rastladığımız, adamın alnını kaşıyan, sabrını zorlayan; bir adım ötesi fesat-provokatör "unsurlar". adeta gizliden beni atın çığlığı atan, yazmanın ötesinde kendince çözümsüzlüğe mahkum kişilik.

Allaha şükür mü diyelim, cogitoda benzeri olmayan insan tipi.

yine peki diyorum; bir yazar cogitodan niye ayrılır?

bilemedim.


devamını gör...
4. (Tematik)
sözlükten geldik sözlüğe döneceğiz. yani kafada başka sözlük varsa işte, biri biter biri başlar.

''deseler ki baban ölmüş, üzerine toprağı atar atmaz biz hizmete koşacağız.'' şeklinde şiirleri vardı cemaatçilerin, ordaki hizmet kelimesini çık, yerine sözlüğü yapıştır, ne oldu? bir şey olmadı, işi bu raddeye getirenler de var sadece. bu şartlar altında zor bir aksiyondur gitmek.
devamını gör...
5. (Tematik)
gidersem sessiz ve derinden olur bu gidiş. kimsenin ruhunu duymaz derler ya o hesap işte. kalkıp da buralara elveda, işte gidiyorum, hadi eyvallah tarzı bir şeyler yazmam. kendimi hiç mi hiç rezil edemem. kimsenin umursamayacağının bilincinde olmak böyle bir şey işte. hem bir gün tekrar dönmek istersem diye düşünürüm. dönsem bir dert olur sonra . sağı solu belli olmayan bir tip olarak, gereksiz bir eylem.
devamını gör...
6. (Tematik)
zaman zaman ara veririm. uzun aralar verdiğim zamanlar da oldu. fakat hiç vosvosumolsun nerde, efendime söyleyeyim niye yazmıyor, o değil de bi vosvos vardı ne oldu ona diyen olmadı. * iyi oluyor işte ondan sonra gelip daha çok yazıyorsun. gitmek değil de ara vermekten bahsediyorum aslında evet yanlış başlıktayımmmm.
devamını gör...
8. (Tematik)
arada uyudukça çıkarım sözlükten, net paketim bittiğinde de akşama kadar giremediğim olmuştur. ama hiç æ nerde, öldü mü kaldı mı, bi piştlesek mi, karnı aç mıdır sırtı açıkta mıdır, ödevi var mıdır.... sende nerde o yüreeek yardan cayacak?¿
devamını gör...
kendinizi çok yıpratmaya gerek olmayan durum sözlük hesabınızı sildiremezseniz de tanımlarınızı üşenmezseniz tek tek silebilirsiniz. ayrıca unutmayın ki sözlükten gidemiyorum diye ağladıkça tanım silme işleminiz daha uzun sürecek.
üşenirseniz de yapmanız gereken tek şey ayarlar>çıkış>sözlüksüz hayata devam şeklinde olabilir. çok zor olay değil yani.
devamını gör...
kaç kez gittim gittim geldim. hatta en çok gittim, bir tanıma sinirlendim gittim, yazma hevesim kaçtı gittim, bir yazara içten içe gıcık kaptım gittim ama bu gidişlerde ne hesap sildirdim nede tanımlarımı sildim nede kimsenin umurunda oldu gidişim. ben tavşan dağ hikayesindeki tavşandım. ama bir şey varki tanımlarımı iyiki silmemişim diyorum çünkü bana önceki beni anlatan bir şeyler karalamışım nasip olursa evlatlarıma bile göstercem. zaten bence gitmek isteyen gerçekten gitmek isteyen sessizce gider. ki dönmeye yüzü olsun.
devamını gör...
git
gideceksen bekleme
farklı değilsin sen de
gideceksen bekleme


peltek dille okununca emre aydın, ingiliz kraliyet ailesi aksanıyla okununca da abraham mistakases edası katar size.

siz yine de kendiniz olun bildiğiniz gibi okuyun.

gidecekseniz de çıkarken kapıyı iyi kapatın.
devamını gör...
bir çok defa girişimde bulunup sözlük yönetiminin kafasını ütülememe sebep olan eylem.

sonuç mu? gidemedim. ama ben biliyordum kendimi tutamayıp tanım gireceğimi!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar