spor yapmanın zararları

her şeyden önce beygir gibi yiyip boşa enerji harcıyorsun. bu enerjiyi harcamanın bir amacı olmalı. türkiye'nin en zor yerlerinde askerlik yaptım. sporum da iyiydi; lakin o askerdeydi. sivil hayatıma dönünce tek şınav çekmedim, zevk için top oynadım; lakin, spor olsun diye o topa ayak bile sürmedim.

hareketi aylak aylak salonlarda boşa harcayacağımıza ,berekete çevirmeliyiz. harcadığımız enerjiden insanlar da, yaratan da razı olmalı. bir garibanın evini taşımak spordur. köylerde, kenar mahallelerde yaşlı insanların işlerini yapmak, odunlarını kırmak, yüklerini taşımak bir spordur. köylere gidip onların ağaçlarını silkmek, taş taşımak, duvar örmek, yük taşımak, bel yapmak, çapa yapmak, temizlik yapmak, imc'lere katılmak, gübre atmak, kazma ile yer kazmak birer spordur. bu yardımlar hem bedenin hem de vicdanın egzersizidir.
devamını gör...
ben bi zararını görmedim valla. evde 1 ya da 1,5 saat ayırıyorum, evde olduğu için rahat oluyor ve günün yorgunluğunu atabiliyorum. vücudum da kan dolaşımı sağlıyor, sağlık açısından da yenileniyorum.

birilerine yardım ederek spor yapma fikri diye bi şey yok. o başka bi kulvar. tabi ki gidip yardım edin, tabi ki farklı yollarla vucudunuzu çalıştırın ama spor başka bi şey. disiplinli ve kendi kuralları olan bi hareket sistemi.
devamını gör...
mükemmel vücut, harika bir yürüyüş bunun neresi mi zarar iyi dinle sözlükçü. insan zihni ortalamanın üstündekileri gerçekçi bulmaz ya onu doğal olmamakla suçlar ya da kendince ulaşılmaz bulur. bu bana niye baksın ya da yapay bu ya söylemleri içinde yalnızlığa mahkum edilirsiniz. nasıl dertler var görüyorsunuz Allah düşmana vermesin.
devamını gör...
her kas gibi kalp de aşırı çalışırsa büyüyor. bunun dışında spor yapmak da vücut için bir stres kaynağı olduğundan aşırı spor yapmak da vücut için iyi değil.

öyle 1 saat yapılan sporları kastetmiyorum profesyonel olanlar açısından sıkıntı var. müsabık body builder abilerin kendilerine enjekte ettikleri hormonal takviyeler veya aşırı protein tüketiminin böbrekleri yorması, karaciğer değerlerinin bozulması vs spordan değil mallıktan oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar