spora başlamak

herkes bir hevesle başlar ama çoğu devam ettirmez. istikrar önemli. bugün görüştüğüm antrenör de öyle dedi. gelen bir hevesle başlıyor ama devam etmiyor dedi.

yanımdaki genç çok hevesli. daha 19 yaşında. dedim hocam bu elemanı yetiştir. o da -benim de bildiğim -
yukarıdakileri söyledi. beni de zorladı eleman abi beraber gidelim diye. hevesi kırılmasın hem de uzun zamandır spor salonlarına gitmiyorum diye ben de yazıldım. kick boks'a yazıldım sizin anlayacağınız. aslında eleman mma eğitimi almak istiyor. onu da alacak.

kick boks bana basit geliyor. ilginç en zor sporlardan birisi diyorlar ama bana basit geliyor. göreceğiz tabi. çok methediyorlar falan. benim sporumun uzmanı yok buralarda. türkiye'de bile sanmıyorum. bu arada y'yi tanıyor musun dedi hoca. ilk önce hatırlayamadım ama sonra hatırladım. wushu'da türkiye'de onun üzerine kimse yok dedi. geçmişte kısa bir süre bir salonda antrenmanlarımız olmuştu. benim ayarımda bir sporcuydu o zamanlar. devam etseymişim şimdi çok iyi yerlerdeymişim demek neyse, hayırlısı.

spor camiası çok değişmiş hakketen görmeyeli. bir de bütün dövüş sporu eğitimi veren yerler 5-6 spor dalını birden veriyorlar. kick boks, thai boks, boks, mma falan hepsi bir yerde. zaten çözmüştüm; temelde aslında aynı sporlar. birbirlerine çok yakın. * anladım ki öğrenci bulmak için böyle şeyler yapılıyor. bir hoca -mesela- kick boks'ta uzmansa, diğerlerini de kısa bir eğitimle öğreniyor ve sertifikasını alıyor. işi ilerletenler şampiyonalarda iyi paralar kazanıyorlarmış bu arada. işte sporun popüler olması bunu getiriyor. futbol'da mesela. çok paralar dönüyor.

yani spora başlamak mesele değil devam etmesi mesele. istikrar dediydim. bakalım eleman ne yapacak ? çocuk çok istekli.
devamını gör...
hayat kalitesini arttıran doğru karar. zaman, mekan, para ayırmak zor. kendi kendine evinde yapacak iç disipline ve bilgiye sahip olanlara ne mutlu.
devamını gör...
kademeli yapıldığı takdirde muvaffak olunur. 120 kiloluk adamı military pressle başlatırsanız 2.gün ya vazgeçer ya da kalp spazmı geçirir. yavaş yavaş. önce kısa yürüyüşler. günde 20 dakika. hergün bu 20 dakikaya 5 dakika ilave edilir. 1 saate ulaşıldığında tempo eklenir. kişinin vakti varsa bunu tempoli 1.5 saate çıkarır. ardından 15 dakikalık hafif tempolu koşuya başlanır. ve arttırılır. bu şekilde 4 ay kadar devam eden ve karbonhidratı sıfır seviyesine indiren kişi zaten en az 30 kg verir. bu noktaya geldikten sonra tercihe göre isteyen fitnessa isteyen savunma sporlarına meyleder. ama sporun başarıya ulaşması beslenmeye bağlıdır. kilo vermek için değil, sağlığı hayat boyu muhafaza edebilmek için buna ehemmiyet göstermek gerekir.
peygamberimiz(sallallahu aleyhi ve sellem)'e medine'de bir tane bile hasta adam görmedim. bunun sebebi nedir? diye soran yahudi doktora rasulullah cevaben biz acıkmadan sofraya oturmayız, doymadan da kalkarız buyurmuş. bununla amel edenin sağlığı da uhreviyatı da dinçtir.
devamını gör...
aynı zamanda onu bir yaşam biçimi haline getirmek demektir. yalnızca görüntüm düzgün olsun ya da kilo vereyim diye başlarsınız kısa sürede hatta başlamadan bitebilir.
spor bir tutkudur. süreklilik ister, azim ister, çalışma ve düzen ister. planlı olmayı gerektirir.
yalnızca spor yapmak ise sağlık için yeterli değildir. bunun yanında aynı şekilde beslenmeye de özen gösterilmelidir.
spora başlamanın bir çok çeşitli yolu vardır. kimi direk kas yapmaya dayalı gider, kimisi eğlenmeyi amaçlar. ama ortak noktaları mutlaka önce sağlık olmalıdır. hareket içeren her şeyi spor olarak kabul edebiliriz.
spor yapmanın sıkıcı oldugunu düşünenler sporun dans halini tercih edebilir. sevdiği bir dansı kendince uyarlayıp kendisine bir ivme katabilir.
kısa mesafelere yürümeyi tercih edebilir. küçük küçük başlamak ilerisi için büyük bir adım olacaktır.
az çok demeyin hareket edin.
devamını gör...
kesinlikle irade gerektiren eylem. 3 haftadır gidip yazılıcam hep bir iş çıkıyor.
bu hafta kesin gidicem. *
devamını gör...
biliyorsunuz ki sözlüğün spor başkanı kurt binici kankim ile hep sizlere hava atıyorduk.
bir anda sağlıksızca kilo verişimden dolayı 2 ay kadar sporu bırakıp kendimi besiye çekmiştim.
zaten 55 kilo insan bir haftada 4 kilo verir mi?

neyse ki geçince hemen tekrar başladım.
eskiden boks antremanları yapıyordum o ağır gelir diye sadece fitness ile devam ediyorum. hamlamamamışım.

bu kimseyi ilgilendirmeyen bilgi ile yarım dakikanızı çaldığım için küfür etmeyin tamam.
devamını gör...
annemin son zamanlarda kilosu ciddi olarak arttı bende anneme spor salonuna arkadaşını arayıp beraber yazılmalarını söyledim işte eve çağırmış nasıl kilo vericez biz diye pasta börek yiyip muhabbet etmişler.
devamını gör...
bence biz spor yapmak ve hareketli olmak kavramını ayırmalıyız .

spor salonuna veya halı sahaya gidiyorum diyerek spor yaptığını düşünen ama markete ekmek almaya bile arabayla giden insanlar var.

anlatmaya çalıştığım vizyon olarak sportif olmak gerekiyor yoksa haftada 1 saat halı saha maçı ile sağlıklı olunmaz.
devamını gör...
bir zaman sonra insanda, her şeyi bırakıp pilates eğitmeni olma isteği uyandıran eylem.
sonra geçiyor tabi.
devamını gör...
uzun yıllar spor yaptım hatta doğa sporları ile ilgilendim. ciddiyet ve disiplin gerektiren bir durum. bizim insanımız herhangi bir mecburiyet yaşamadan spor yapmayı aklından bile geçirmiyor hatta bazı insanlar, zevk veren şeyleri hayatlarından eksiltecek şeylere karşı tercih edebiliyor.
devamını gör...
günde 1 saatinizi ayırarak kolayca yapabilirsiniz. keşke günde 5 saat spor yapabilsek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar