sql

#özgürler 

sql, ingilizce structured query languag kelimelerinin başŸ harfleri ile oluşŸturulmuşŸ, türkçesiyle yapılandırılmışŸ sorgu dili kısa adıdır. sql kendisi bir programlama dili olmamasına rağŸmen birçok kişŸi tarafından programlama dili olarak bilinir. sql herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. sql ile yalnızca veri tabanı üzerinde işŸlem yapılabilir. sql ye özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değŸişŸtirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşŸturulabilir.
devamını gör...
"truncate" komutuna tav olduğum,yenilendikçe kendini geliştiren ve hızlanan,bazen kendisine query yazarken kendimi bulduğum db yönetici.(benim işimin vazgeçilmezi.)tahrip ettiği datalar oracle tarafından açıldığında bozum olan yazılım.
devamını gör...
kısa öyküsü şöyle anlatılabilir:

ibm, deneysel bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi geliştirmek amacıyla system/r adlı bir proje başlatır. bu sistem için sequel (structured english query language) adında bir sorgu dili geliştirilmeye başlanmıştır. 1979'da tamamlanan bu proje sırasında geliştirilen dilin adı sql olarak değiştirilmiştir.
devamını gör...
olaydan habersiz olduğum öğrencilik döneminde bir derste hocamın sözlerini not alırken "esquer" şeklinde not aldığım. *
devamını gör...
veri tabanın da kullanılan sorgulama dilidir. veri tabanı oluşturma, oluşturulan veri tabanına tablolar ekleme, tablolara veriler gir, girilen verilerde sorgulama yapma gibi...işlevleri üstlenen sorgulama dili....
devamını gör...
databaseci abilerin esefle bilmesi istenir. ablaların da..vaktiyle bize bir bir data logger porjesi için lazım oldu. işin içinden çıkamadık.. sonra turuncu saçlı, çerçeveli gözlüklü yazılımcı bir ablayı getirdiler. her şey bir anda bir cem karaca türküsüne dönüştü. o, elleri ak yumuk yumuk ojeli tırnakları, biz "nerelere gizlesin şu avucun havya yanıklarını" modundayız. bizden bir tek veri boyutu ve veri tipi istedi. bir hafta sonra gelip bize modbus çıkışlarını etiketleyip gitti. biz amele donanımcılar, ardından bakakaldık, erimiş lehim solumaya devam ettik. işte ben bu şarkıyı o gün yazıdm.
veri tabanı kurmaya geldi dün bizim atölyeye
görür görmez vurularak başladım ben sevmeye
ayağında uzun etek dalga dalga saçları
patron seslendi uzaktan oğlum al takımları
bir romanda okumuştum buna benzer bir seyi
cildi parlak kağıt kaplı pahalı bir kıtaptı
ne olmuş nasıl olmuşsa aşık olmuştu genç kız
yine böyle bir durumda donanım tasarımcısına
patrona dedim ki bugün giymeyim tulumları
arkası puslu aynamda taradım saclarımı
gelecekti bugün geri modbus'ı anlatmaya
o romandaki hayali belki gercek yapmaya
durdu zaman durdu dünya girdi içeri kapıdan
öylece bakakaldım gözümü ayırmadan
atölyenin kapısını açtım açtım girsin içeri
kalktı hilal kaşları sordu kim bu serseri
çekti gitti laptopuyla parfümüne boğuldum
gözümde tomurcuk yaşlar ağır ağır doğruldum
patron geldi sırtıma vurdu unut dedı romanları
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar