srebrenica soykırımı

yeryüzünün en acı hadiselerinin belki de en başında gelen soykırım biçimidir. pek uzun sayılmayacak bir süre önce bosna'ya ilk kez gittiğimde, hiçbir ülkenin ruhumda bu kadar kesin bir kırılmaya yol açmadığını farkettim. ülkenin topraklarına, havasına ve insanların yüzlerine kazınmış o mazlumiyet ve matem havası, insanda büyük bir utanç ve pişmanlık oluşturmaktadır. çok kötü şeyleri çok yalnız şekilde yaşamış bir toplumun yaşadıklarının üzerimizde ne kadr vebali bulunduğunu Allah bilir (allah vebalini affetsin). ancak sarajevo'da bulunan soykırım sergisinde kendilerine yapılmış olanları sessiz ve vakur bir şekilde izleyen boşnakların yanında, bastırılamayan hıçkırıklarla kendini sergiden dışarı zor atan bir türk arasında bariz bilinçaltı farklılıkları bulunmaktadır. yapılan soykırım karşısında yapabildiği tek şey olan el altından silah gönderme girişiminin cezasını hayatıyla ödemiş 'dönemin' cumhurbaşkanı ise bir başka başlığın konusudur.

trt world'ün hazırladığı srebrenica özeti için:

#first" target="_blank">http://beta.trtworld.com/in...
devamını gör...
--- alıntı ---

"ben avrupa'ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. oysa onlar bunların tamamını yaptılar. hem de batı'nın gözü önünde; batı medeniyeti adına." aliya izzetbegoviç

--- alıntı ---
devamını gör...
bugün 23. yıl dönümüdür. egemen güçlerin denetimi, gözetimi ve direkt desteği altında masum ve sivil halka karşı yapılmıştır.
devamını gör...
sivilleri korumakla görevli bm'ye bağlı hollanda askerlerinin kuzuları kurda teslim edişinin de unutulmaması gereken katliam.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar