stabat mater

stabat mater onüçüncü yüzyıla ait bir katolik ilahisidir. hz. meryem'e yazmışŸlar. ayaktaki üzgün kadın demektir. hz isa'ya bir ağŸıttır. çok güzel bir müziğŸi vardır bir çok varyasyonu çalınmışŸ ve yazılmışŸtır. giovanni battista pergolesi gibi uzun isimli bir adam tarafından yazılmışŸtır. muhteşŸemdir. dinliyorumdur, Allah affetsindir.
devamını gör...
pergolesi'nin muhteşem ötesi bestesi.
hüznün dibi, akıllara amerikan filmlerinde yaşanan slow motion çatışma sahnelerinin fon müziğini getiren, belki kullanılan, duygu seli yaşatann bir beste.
hakkında tek bir entry olması oldukça şaşırtıcı, müzik zevk meselesidir fakat bunu bir dinleyenin bir daha unutacağını hiç sanmıyorum.
beste aynı zamanda hz meryem'in oğlunun çarmıha gerildiği sırada yaşadığı acıyı anlatır.
o kadar iyi ki, pergolesi'yi tanıtan tek eser budur. bundan bir sonraki zaten moonlight sonata diye düşünüyorum.

devamını gör...
hz. meryem'in oğlunun çarmıha gerilişinden duyduğu ızdırabı dile getiren ve onlarca değişik bestecinin değişik şekillerde ele aldığı ilahi. ancak stabat mater denince akla gelen ilk besteci giovanni battista pergolesi'dir. kağıt mendile selpak denilmesi gibi, stabat mater deyince de akla pergolesi'nin stabat mater'i gelir. ilk dört dakikasında orhan pamuk'un kara kitap'ının ikonik bölümü olan boğazın suları çekildiği zaman'ı okurken, yahut moby dick'in açılış cümlesi olan bana ismail de 'yi gördüğünüzde hissettiklerinize yakın bir ürperme hissedersiniz. bir şeyler sizi kapıp götürmek üzeredir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar