standardizasyon

belirli bir faaliyetten ekonomik fayda sağlamak üzere, bütün ilgili tarafların katkı ve işbirliği ile belirli kurallar koyma ve kuralları uygulama işlemidir.
devamını gör...
aslında çok önemli bir kavram. büyük şirketler, devletler falan standartlaştırmaya çok önem veriyorlar fakat bunun küçük çapta da yapılması taraftarıyım. en son şu ulaşım için akıllı kartlar standart hale gelecekti kaldı öyle herhalde. istanbulkart kredi kartı olacak nerdeyse ama izmit`te geçmiyor.
devamını gör...
kalitenin alt sınırını tespit ederek belirlenen düzeyin altında mal ve hizmet üretimine müsaade etmemek kriteriyle uluslararası standardizasyon birliği (ıso) tarafından yapılan ölçütlere göre, üretimde , anlayışta, ölçme ve deneyde bir örnekliliktir. uluslararası pazarlarda rekabet edebilmenin en önemli koşullarından biri standartlara uygun, kaliteli mal ve hizmet üretmektir. ancak bir işletmenin uluslararasılaşması, dış pazarlarda aktif olabilmesi için yeterli koşul değildir bunun yanında, adaptasyon faktörünün ihmal edilmemesi gerekir.
alternatifi ve çeşitliliği öldürdüğü yönünde eleştirel bakış, standardizasyonu "ürün ve hizmetteki çeşitliliğin azalmasının derecesidir" olarak tarif eder.

benim aklıma ise doğrudan şu karikatürü getirir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar