Geçen Ayın Beğenilmeyenleri

17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması

dünya siyasetinde şov yapmanın ne kadar gereksiz olduğu bir kez daha gösterilmiştir, hakların elden gitmesini sağlamanın yolunun gereksiz şovlardan geçtiğini ispat etti bizim iktidar.

yok ara vermiş, yok durmuş ne fark eder karizma gitti bir defa. kendinizi kandırmayın. enerjimizi toplayıp devam mı edeceğiz? street fighter mı bu?

terörist temizliği ülke için elzemdir ancak temizliğin düzgün yapılması da elzemdir. temizlerken bulaşabilir pislik.

(bkz: şekil 1-a)
devamını gör...

barış pınarı harekatı

gelsin zamlar,gelsin vergiler harekatı. bir afrin bize nelere mal oldu herkes bildiği halde hala harekat sevdalıları var,anlaşılır gibi değil. uçurtma büyüklüğünde bir dronu düşürmek için iki f-16 kaldırıyoruz, media marketten 5 bin tl ye alınabilecek bir aracı vurmak için 100 binlerce dolar harcıyoruz. sonumuz nereye gidecek çok merak ediyorum. bu işin tek yolunun, "esat" ile müzakereden geçtiğini anlamak bu kadar mı zor? adamı tüm dünya indiremedi, biz hala neyin peşindeyiz? sana yad eder mi adam oraları?
devamını gör...

barış pınarı harekatı

başlık altındaki entry oylamalarından takip ettiğim harekat. gaza, mesele, yar ve yardım, bir de öpme konunun anahtar kelimeleridir. neden bu kadar insan devletçe düşünür akıl alır değil. bizi bu hale getirenler, emevi camii'nde cuma namazı kılma fantazisi yapanlardı. dış politikan yamalı bohçaya dönmüş, saygınlığın yok, maşa olmuşsun. senin bundan haberin yok. israil suriye'yi bombalarla döverken, Allah-u ekber diyen, gece rusçu uyuyup sabah amerikancı kalkan adamsın. elalemden evvel kendine bak.
devamını gör...

abdülkadir geylani vs süperman

hayali ve amerikan ürünü olan superman ile yerli milli ve gerçek şeyh abdulkadir geylani'nin özelliklerinin karşılaştırıldığı versustur. derinlemesine analize girmeden üstünkörü girdiğim bir entry olacak.


başlık belki biraz saçma olarak duruyor ancak tam olarak okunduğu vakit insanoğlunun gerçekte yapabilecekleri ile hayali olarak uydurduğu karakterlerin yapabilecekleri arasında pek bir farkın olmayışı insanda hayret uyandırıyor.


tam bu noktada iki karakteri de biraz hatırlamamız gerekiyor diye düşündüm; superman kripton gezegeninden dünyaya gelen asıl ismikal-el olan dünyadaki ismi ise clark kent olan biridir. ünvanları ise; Superman, the man of steel, the man of tomorrow, the last son of crypton. Abdulkadir Geylani ise gilan'da doğmuş bir insan ancak onun da Superman gibi sıradan bir insan olmadığı daha Sonraları anlaşılacaktır. (dur lan hikayeleştirerek anlatmayacağım.) Tam adı Muhittin Ebu Muhammed Abdülkadir bin Ebu Salih Musa Zengidost ulan Abdulkadir Geylani'nin ünvanları ise; kün ilahi, muhyiddin, gavs-ül azam, kutb-i rabbani, sultan-ül evliya, kutbu azam...


güçleri: superman'in x ray görüşü, teleskopik görüş ve ısı yayan bakışları vardır. bu sayede onu görenler gözlerinden saçılan ışıklar ve bunun yıkıcılığından onun superman olduğunu anlarlar. abdülkadir geylani ise göğüs bölgesinden nurdan şimşekler saçar, alimler bu yolla onun gavsül azam olduğunu bilirler.


superman bütün insan ve hayvan seslerini taklit edebilme yeteneğine sahip oysa kün ilahi, hayvanlarla iletişime geçebilir. hatta bir keresinde tarlada çalışırken bir öküzün kendisine "ey çocuk sen bu işler için yaratılmadın esas vazifene dön." dediği bile görülmüştür.


ikisinin de en çok dikkat çeken güçleri arasında 'süper nefes' özelliği var ancak belli farklılıklar elbette mevcut; süpermen nefesi ile kasırga oluşturup zarar ziyan işlerle doğa dengesini bozarken, abdulkadir geylani insan hastalıklarını iyileştirir.


superman'in hipnoz etme yeteneğine karşılık abdulkadir geylani'de basiret bağlama yeteneği var. hatta bir keresinde kendisini sınamaya gelen alimlerin haşyetten her şeyi unuttukları sonra geylani'nin onlara sarılmasıyla tekrardan hatırladıkları bilinen bir şey. şu güce bakar mısınız...

superman'in dayanıklılığı herkes tarafından bilinmekte ama kimse geylani'nin dayanıklılığını sınamaya kalkmasın, kendisi 25 yıl yemeden içmeden yaşayabilir.

süpermen'in süper hız yeteneğinin ona inanılmaz bir avantaj sağladığını düşünebilirsiniz ama durun zira süpermen'in bu yeteneği evrenin nedensellik ilkesinden bağımsız değil! her ne olursa olsun süpermen neden sonuç ilişkisi dışına çıkamaz ama abdülkadir geylani aynı anda 70 kişinin iftar sofrasında bulunabilir. kısacası abdülkadir geylani zamandan münezzehtir.


kripton gezegeninden olan her kişinin süper zeka yeteneği vardır aynı şey dünyalı geylani'de de geçerlidir. kendisiyle dünya ve dini ilimlerde kimse yarışamaz.


superman'de olmayıp da geylani'de olan birçok özellik var mesela geylani'nin telekinezi yeteneği ama ben en çarpıcı olanı aktarmak istiyorum; "bir kadın çocuğunu pir abdulkadir-i geylani (ksa) hz.leri’ getirip: “oğlumun kalbini size tutulmuş gördüm. bana hizmetinden onu azad edip, size getirdim.” dedi. hz. pir (ksa) bu genci yanına aldı, ona mücahede ile emretti. tarikatta ,süluke başlattı. bu şekilde devam ederken, bir gün annesi çıkageldi. oğlunu az yemek ve az uyumak sebebiyle, zayıf ve sararmış, arpa ekmeği yer halde buldu. bu hal ona dokundu. çocuğunu bırakıp hz. pir’in (ksa) yanına girdi. hz. pir (ksa) oturmuş tavuk yiyordu. kadın hz. pir’e (ksa): “efendim, siz burada tavuk yersiniz, benim oğlum ise arpa ekmeği yer.” diye hayıflandı. hz. pir (ksa) bunu duyunca elini tavuk kemiklerinin üzerine koyup: “kum bi iznillah (allah-ü teala hz.leri’nin izni ile kalk, diril).” buyurdu. tavuk hemen dirildi. hz. pir (ksa) kadına hitaben: senin oğlun böyle olduğu zaman, dilediğini yesin buyurdu."
olum adam termodinamiğin ikinci yasası olan entropiyi tersine işletme skilline sahip lan. süperman'i geçtim kaç marvel karekterinde vardır bu özellik.


görüldüğü üzre bazen gerçek karakterlerde görülen bazı yetenekler hayali karakterlerde bile görülmemiş. ben tabii bu entryi yazarken abdülkadir geylani'nin bir hristiyan ile peygamber yarıştırırken fantazi olsun diye bir ölüyü şarkı söyler vaziyette diriltmesinden bahsetmedim, peygamberi ziyaret ettiğinde peygamberin mezarından doğrulup ona elini uzatmasından da bahsetmedim, kendisinin öldükten sonra dirilip birini derviş olarak kabul etmesinden hiç mi hiç bahsetmedim. hatta bak peygamberimizin ve hz ali'nin onun ağzından sırasıyla 7 ve 6 kere öpmesinden iğrenme diye bahsetmiyorum.
zaten bu entry'yi bir müslümanın fizik-metafizik ayrımını belli standartlara bağlanması gerektiğini düşündüğüm için girdim. bilimsel olarak bir iddianın gerçek olması onun deney-gözlem sonucu doğrulanmasına bağlıdır ancak iddianın kendisi deney gözlem sonucu ispatlanmamıştır. iddianın kökeni bilimsel değil felsefidir. elbette ki metafiziğe inanıyoruz ancak bunun ne, nasıl, niye olduğunu bir düzleme oturmamız gerekiyor. kim yalan söylüyor, kim doğru söylüyor bunu tartabiliyor olmamız gerekir. Allah adına yalan söyleyenlerden Allah'a sığınmamız gerekir.

bir daha ki sefere örümcek adamla nakşibendi'yi karşılaştıracam djdkjdjd şaka şaka. kişi kişi değil kavramın kendisine sorular yöneltmek her zaman daha akılcıdır. her dinin doğru mu yanlış mı olduğunu araştırmak yerine tanrı din göndermeyi tercih eder mi? tanrı tek mi olmalıdır yoksa birden fazla mıdır? gibi sorularla alanı daraltarak gitmek gerek. "eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı kesinlikle yerin göğün düzeni bozulurdu. demek ki arşın rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir." enbiya 22.

metadolojiyi doğru bir şekilde kuran okuyarak bulabiliriz. bu işin sınırının ne olduğunu bilmek zorundayız yoksa islam adı altında marvel dünyasından farksız bir hayal dünyasına bakmak zorunda kalacağız.
devamını gör...

barış pınarı harekatı

üç ay sonra kimsenin hatırlamayacağı hükumetin son 5 senesinde en az 5 defa yapılmış sınır ötesi attraksiyonlardan bir tanesi. twitter vesair sosyal medyadaki bir takım zevat şu an abd'yi fethetmiş, ganimetleri bölüşüyor. biz ise hangi hayattaki suçumuzun vebali olarak bilmem ki böyle ilginç bir zamanda ilginç tiplerle yaşama cehennemine mahkum edildik
devamını gör...

hz. isa diye birisi aslında hiç varolmadı

eğer öyle insanlar varsa zaten tarih olmuşlar şuan dünyada öyle insanlar yok, el değmemiş ruhani varlıklar tarafından korunan kutsal kitaplarda yok hepsi değişik tiplerin beyninden çıkma ezber cümleler toplanıp kitap olmuş. aklımdakini doğru anlatabildim mi bilmiyorum ama hepsi şizofrenik beyinlerin ürünüdür
devamını gör...

mustafa kemal'in laikliği halka sormadan getirmesi

süper zeka ekşicilere göre herşey halka sorulmazmış. ulan hani hakimiyet kayıtsız şartsız milletindi? bu devletin kuruluş temellerinde halkın kanı, canı, eti, kemiği var ama maalesef rızası yok. bu yüzden 100 senedir belini doğrultamıyor.

not: ben başlığı mustafa kemal'in diye açtım moderasyon atatürkün diye çevirirse bu ifade bana ait değil. şimdiden söylüyorum.
devamını gör...

anlamını bilmeden kuran okumak

kuran, insanlar onu tatbik etsin, hayatına uygulasın diye indirilmiştir. şiir kitabı değildir bu. içinde emirler, yasaklar ve öğütler vardır. bir müslüman için yol haritasıdır kuran. kuranı anlamadan okuyan kişi, kurani tabirle doğru ile yanlışı ayırt edemez.

gelenekselleşmiş inanışları yıkın artık. atadan dededen gelmiş bu görüşler için Allah "ya atalarınız da yanlış biliyor idiyse..." demiştir.
devamını gör...

bize kürdistan’ı verin buna karşılık size istanbul’u vaad ediyoruz

istanbul vaad edilecek bir şey değil. kürdistan ise zaten mevcut. kağıt üstü olaylara çok takıldığınız için öyle bir algı var. her yanıyla falso. bu arada amerika şöyle böyle, örgüt onun kucağında diye hararetle söylenen arkadaşlar evvela hükümetlerine baksınlar. görecekleri ise şu: komünisti de muhafazakar-laik-demokratı da amerika ne dese onu yapıyor, onun aleyhine tek kurşun atmıyor, ölüsüne şehit diyor; örgüt-devlet ayrımı bu noktada saçma.
devamını gör...

bonzai krizine giren gencin kafasına sıcak çay döken adam

güney amerika'da bir ülkede adamı yaktılar bile. yakmak doğru değil fakat kriz geçirdikten sonra bir araba dayak atılabilir. çünkü bu ortadoğu evlatları ayıkken başka bir içmeyen arkadaşına ''kanka kafan harika oluyor, uçuyorsun adeta'' ve benzeri cümleler kurup bir başka kişinin zehirlenmesine sebep olacak. bunları önce linç edeceksin sonra hapse atacaksın.

edit: bu eksi verenlerin çocuk çoluğu böyle biriyle arkadaşlık yapar inşa Allah da o zaman da bakalım aynı şekilde inancılık oynayabilecekler mi?
devamını gör...