Geçen Haftanın Beğenilmeyenleri

17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması

dünya siyasetinde şov yapmanın ne kadar gereksiz olduğu bir kez daha gösterilmiştir, hakların elden gitmesini sağlamanın yolunun gereksiz şovlardan geçtiğini ispat etti bizim iktidar.

yok ara vermiş, yok durmuş ne fark eder karizma gitti bir defa. kendinizi kandırmayın. enerjimizi toplayıp devam mı edeceğiz? street fighter mı bu?

terörist temizliği ülke için elzemdir ancak temizliğin düzgün yapılması da elzemdir. temizlerken bulaşabilir pislik.

(bkz: şekil 1-a)
devamını gör...

anlamını bilmeden kuran okumak

tarih bilimine havale edilmesi gereken okuma. 1400 yıldır anlamını bilmeden okumuş, onbinlerce hafız yetiştirip, milyonlarca kez hatim etmiş ve bir şeyler düzelmemiş ise oturup nerede hata yapıyoruz diye sorulması gerekir. sormayıp "atalar"ını taltif edenlerin sonu hüsran ve acıklı bir azabın tehirine zaman geçirenlerdir.

istatistik ve tarihe inanın. kur'an'a iman eder gibi inanın. rakamlar asla yalan söylemez.
devamını gör...

kadınlar tuvaletine girip başörtülülere hakaret eden boğaziçili lgbt üyesi

olayın vuku bulduğu iddia edilen tuvalet zaten gender neutral olarak kullanılıyor ve kullanan kişi, bir başkasına sen kullanamazsın ya da bu kullanamaz diyaloguna girmemeli çünkü bu durumda kimse bilirkişi değil. gender neutral ise kişisel tercihinize bağlı olarak ya kullanırsınız ya da tepkisel olarak kullanmazsınız. ama her yerden linç ediliyorum/ arkadaşımız linç ediliyor sosyal mecralarda ağlamalarına başlandığına göre provakatif davrandığını düşünüyorum. olay nerede gerçekleşirse gerçekleşsin taciz kabul edilemez o ayrı konu.
devamını gör...

suudi arabistan'ın üç yıl türk hacı kabul etmeyeceği iddiası

2023'te yerli ve milli kabemizi inşa ederiz bizde.*

şaka bir yana zaten kukla olan suudi arabistan ile aramız cemal kaşıkçı vakasıyla beraber iyice açıldı daha sonra da kuklacısı tarafından her durumda türkiye'nin karşısına konumlanmıştı ve halkına da türkiye ve türkler aleyhine yayınlar yapıldığı söyleniyordu. bu kabe iddiası da doğruysa işler çığırından çıkar.
devamını gör...

ümmetçi kişilik bozukluğu

öncelikle sosyolojideki toplulukculuk yasası ile girizgah yapalım zira benzer bir tabiatı var. ne diyorlar toplulukculuk icin; grubun beklentilerini ve ihtiyaçlarını bireyin önüne almak. bu minvalde ümmetçilik temel düsturuyla ummetin taleplerine göre hareket eder. aslında bu düşünce başlangıçta güzel neticeler doyuruyordu. kurban gibi kıymetli ibadetler zekat gibi toplumu önceleyen ritüeller oruç gibi hem ferdi hem içtimai faydaları olan sosyal değerlere sahipti. fakat şimdi durum epey değişti.

ümmetçi düşünce milliyetçilik akımının bir yansıması olarak türedi. tüm ummeti kapsayan ve milli (irkci) değerlere karşı bir duruş sergileyen osmanlı’yı ayakta tutma projesi. lakin başarılı olamadı. giderek bireysellesen dünyada tutmayacak bir ekoldü ve beklendiği gibi hüsranla sonuçlandı. günümüzde bu düşüncenin hatlarıyla oynadılar. hudud denilen kavram yerini ümmetin çıkarlarını gözetmeye bıraktı. çıkarları gözetmek kötü değildi ancak yanlış olan seylere dur denilmedi. bugün islam camiası (ummeti) yanlış gördüğünde düzeltmek yerine anlamsız sidik yarısına girerek solcularla amansız bir savaşa girerek haklı davasını haksız yaptırımlarla süsledi.

solcularin tüm yaptığı hataları pekiştirdik, batının ahlaksızligini almamak icin direndik ama batı’dan daha ahlaksiz davranmayı ilke edindik. örneğin cemaatleri ele alalım. feto ile kol kola girerken ümmetçilik oynadık o donemde itiraz edenleri vatan hayini din dusmani ilan ettik fakat ayyuka çıkınca pislikleri yine ümmetçiliğe oynadık. ensar vakfı skandalında yanlış yapılanı cezalandırmak yerine bertaraf etmeye ibra etmeye çalıştık. ne zamandır bir ummet yanlısı doğrulama gayreti gütmüş ki?

ümmetçi kişilik bozukluğu söyle ortaya çıkar; belirli bir ummetin ( mezhep de arkadaş grubu de ama dini değerlere sahip) her yaptığını bir kılıfla örtmek suretiyle yanlışını göstermemek adına her pisliği yapabilmek. hükümetin yanlışlarını söylemek yerine ama canim onlar sunu yaptı (örneğin başörtüsünü serbest bıraktı) diyerek yanlışı gündem dişi bırakmak. bu bizden ya diyerek yandaşlara her şeyi peskes çekecek kadar arsız ve haysiyetsiz olmak. söz verip sözünde durmayanlar icin dış mihraklari suçlu göstermek. gemiyi delip battığı zaman uzaylıları suçlamak. dini her yönüyle işine geldiği gibi kullanabilme becerisi. evet günümüz ümmetçi kişilik bozugu kimselerin yaptığı şey hükümet aklamak, yandaş savunmak, din kisvesi altında her pisliğin üstünü örtmek. yaşasın ümmetçilik.
devamını gör...