Geçen Haftanın Beğenilmeyenleri

modern çağda aldatmayan kadın var mıdır sorunsalı

merhaba. sözü fazla uzatmadan konuya öncelikle aldatmanın tanımıyla başlayalım. aldatma, ikili hukukta taraflardan birinin diğeriyle olan münasebetinde, o kişiden gizli olarak güven sarsıcı ve yıkıma uğratıcı, zarar verici eylem yahut eylemlerde bulunmasıdır. modern çağdaki evlilik yahut evlilik dışı ilişkilerde kadınların aldatması öylesine yoğun ve sayılamaz örneklerle gün yüzüne çıkmıştır ki, aldatmayan kadın var mıdır sorusunu sormak elzem olmuştur. bu sorunun sadece kısa bir cevabıyla iktifa edecek tembel okurlara ''evet vardır'' cevabını vererek, bizden kendilerini kurtarmalarını ve başka başlıklara yönelmelerini söylüyoruz. zira uzun bir yazı olacak.

biz bize kaldığımıza göre kadınların neden aldattığı hususuna geçelim. birkaç sebep sıralamak mümkün ve bu sebeplerin çoğu birbirine bağlı ve kesişim kümesi oluşturmakta.

a) erkeğin yapı olarak çok eşliliğe meyyal ve sürekli arayış halinde oluşu.
b) yaşanan çağda kadın hipergamisinin hep daha iyisini araması ve alternatiflerin çokluğu
c) varoluş amacı bulunmayan dişinin, ihtiyaçları giderilince duygusal tatmin eksikliğinin partnerini aldatmakla ortadan kalkacağını sanması.
d)libido fazlalığı ( zannedilenin aksine bu madde yüzünden aldatanlar çok düşük bir kadın yüzdesidir)
e) bekaretin önemsendiği bir aile ve kültür yapısında büyüyüp, evlilikle bu kaygıyı ortadan kaldıran doğuştan aldatıcı kadınların aradaki zaman kaybını telafi için aldatmaya yönelmesi

şunu söylemek lazımdır, hiçbir kadın aldatma eylemini bizatihi ''aldatma'' olarak tanımlamaz. kavramsal olarak öyle görse bile o noktaya kendisini getiren kişinin erkek olduğuna dair inancı tamdır. dolayısıyla standart savunma mekanizması ''beni buna sen ittin'' şeklinde olacaktır. kadınlarla tartıştığı vakit kazanabilen bir erkek insanlık tarihinde olmamıştır, olmayacaktır. daha önce açtığım bir başlıkta ''kadınlar mutluyum dedikleri vakit aslında o anı kastederler ve ileride ters düşerseniz aslında hiç mutlu edilmediklerini söyleyeceklerdir'' mealinde bir cümle kurmuştum. burada kadın mentalitesi açısından bir çelişki yoktur. kadın o anki duygusunu genele teşmiş eder. şu an itibariyle size kırgındır, onu mutsuz ettiğinizi düşünmektedir, dolayısıyla aslında hiç mutlu olmamıştır. aldatmaya dair sebeplerin aldatmanın kendisiyle ilgisi yoktur. o eylem her şekilde gerçekleşecektir. mesela,

- kocam (sevgilim) hep seks talep ediyor ve beni cinsel bir meta, et parçası olarak görüyor. o kişi bana karakterim için yaklaştı. o yüzden beraber oldum. bu aldatma sayılmaz.

- beni cinsel yönden tatmin edemiyor veya ihmal ediyordu. ben de istemeyerek de olsa arzularıma yenik düştüm. bir hatadır oldu. ben aslında seni seviyorum.

-beni çok sık boğaz ediyor, sürekli şüpheyle yaklaşıyordu. ben de madem beni asılsız şeylerle itham ediyorsun al işte o dediğin böyle olur dedim ve yaptım. bunu sen istedin, mecbur bıraktın.

- benimle hiç ilgilenmiyordu. hep işleriyle meşguldu. bana duygusal açıdan yaklaşan tekrar kadın olduğumu komplimanlarıyla hissettiren birisi karşıma çıktı. ne yapayım çok yalnızdım. buna sen sebebiyet verdin.

bu can sıkıcı alternatifler çoğaltılabilir. hiç birisi hakikatin üzerini örtebilecek bahaneler değildir. modern insan tatminsiz, doyumsuz, fedakarlık duygusu az ve en önemlisi çabuk sıkılıyor, çabuk bıkıyor.

bu noktada aldatmayan kadın var mıdır sorusuna tekrar dönecek olursak aslında aldatmayan kadından ziyade aldatma fırsatını elde edememiş, yahut tercih dışı bırakılmış, göze gözükmeyecek derecede iddiasız, sosyal kast sisteminde eğitim ve fiziğiyle adeta silik bir portre çizen kadınlar aldatmamaktadır. bir kadının henüz aldatmamış olması, onun iffetli olduğunu göstermez. bir kızın bakire olmasının, onu iffetli yapmaya yetmeyeceği gibi. eline erkek eli değmediği halde 30 kişiyi kendine aşık edip, onlarla duygusal yakınlaşma yaşayan ve sonunda geçirdiği ağır hastalıklar neticesinde yabancı uyruklu biriyle evlenerek, ölüme kadar sürecek bir yoldaşlığa imza atan, ailesiyle tüm ilişkisini kesmek zorunda kalmış aşırı dindar bir ailenin kızını tanıyorum. bu benim kişisel tarihimde tanıdığım sadece tek bir kişi.

burada şu soruyu sormak lazım. acaba evrimsel biyoloji açısından kadınlar da mı erkekler gibi çok eşliydi de ''din ve gelenekler'' muayen bir müddet bunu baskıladı ? insanık tarihine bakacak olursak bu gayet mümkün. uzun yıllar sürecek savaşlara katılan erkeklerin geride bıraktıkları kadınların yerinde durduğunu mu düşünüyorsunuz ? peki bekaret kemeri neden icat edildi? islam ülkelerinde sevicilik nasıl ortaya çıktı ? osmanlı'da topluca imha edilen maymunlar olayı gerçek miydi ? biraz zihin jimnastiği yapalım. ortaçağ'da haçlı seferlerine giden savaşçının karısını elinde cep telefonu ve instagram hesabı olsaydı, şövalye gelene kadar vaktini nasıl geçirirdi ?

demek ki insanoğlu ilişkiler noktasında mağara çağına rücu etti. dincilerin çağdaş cahiliye kavramını kullanışı ilişkiler açısından da doğru bir tespit. ancak mağara çağında engels ve benzerlerinin iddia ettiği gibi kadınlar ortak kullanım malı idiyse, bugünün dünyasında kadın kafasına odunla vurulup, sırtına alınarak başka adamın mağarasına götürülen bir meta değil. daha doğrusu bir meta ama pazarlamasını bizzat kendisinin yürütttüğü kadın egemen bir toplumun seçen kişisi pozisyonunda.

örnekler çoğaltılarak meseleyi daha da açabilirdim. mesela dünyadaki erkeklerin yüzde kaçının aslında kendisinin olmayan çocuklara farkında olmadan babalık ettiği hususuna da girebilirdik. bu çark kırılabilir mi ? bence zor. erkekler açısından yapılabilecek şeyler var ama o da başka bir yazımızın konusu olsun. tabi sözlüğün süpürge uçuran taifesi, lordlara bizi uçurtmazsa, sağlıcakla kalın.
devamını gör...

ali erbaş

lübnan'ın başkenti beyrut'taki patlamadan ötürü taziye mesajı yayınlayarak iyi dileklerini ve dualarını sunmuş türk bürokrat. eminim tüm lübnanlılar bu mesajı bekliyordu. şimdi hepsi huzur ve sekinete kavuşmuş olmalı.
devamını gör...

evliliğin güzel yanları

erkek için, ücretsiz seks. yemeğin yapılmış, elbiselerin yıkanmış, evin temizlenmiş olması. dişi için, avlanmaya giden erkeğin getirdiği yiyecekten bir pay, bazen iri bir but, derisinden kürk, dişinden kolye. ayrıca mağara dışından gelecek tehlikelere karşı kendisini koruyacak güçlü bir partner.
dünya hala ilkel bir yer.
devamını gör...

ahlaksızlık

en sevdiğim şeydir. itlik, kopukluk ve serserilik çok eğlenceli geliyor. arsızlık ise muhteşem bir şey. çıkıntılık yapmak ise büyük bir zevk. bazıları da iyiliği seçip sıkıcı hayatlarında ağlamaya devam etsin. şeytan bu konuda çok haklı olmalı. *
devamını gör...

recep tayyip erdoğan

20 seneye yakın zamandır ülkemi yönetme çabası içerisinde olan yönetçi. çaba dediğime bakmayın siz bu aslında o kadar da büyütülecek bir durum değil. çünkü güzel ülkemde yönetçi olmanın maalesef çoban olmaktan bir farkı yok.(çobanları küçümsemek için söylemiyorum) güdülecek koyun, keçi vs olmaya devam ettikçe bu yönetçilik vasfı devam edecektir.
devamını gör...

bilim ve sanat yapan tarikat

bizim bildiğimiz tarikatlardansa onlar hazırcılığı severler. müritlerin cebinden çaldıkları ile geçinecekler. ne bileyim, muska yazar, cennete götüren terlik, yakmayan kefen, hatta adamlar su paketleyip sattılar. saç-ı şerifin yıkandığı su! hırsızlığa, dolandırıcılığa sanat gözüyle bakanlar var.
öte taraftan; yanlış yere bakıyorsun bilader. son seneler bilim lafını ''modernist'' dedikleri hocalar çok dillendirmeye başladı ve bu iyi bir şey. mustafa islamoğlu mesela. ama en çok saadettin merdin'den duyuyorum böyle şeyleri. zaten tanrıyı arayan fizik diye kitap yazmış eskiden.
devamını gör...

bonesiz başörtüsü

hmm o saçlar bone olmadığı için mi gözüküyormuş ya da gösteriliyormuş ? anlaşıldı vehbi'nin kerrakesi. yalnız öyle takılan kızlarda asıl festival vücudun aşağı kısmında oluyor. o tarafa odaklanmanızı tavsiye ederim. tayt filan hikaye.
devamını gör...

modern çağda aldatmayan kadın var mıdır sorunsalı

modern çağda aldatmayan kadın da ne bileyim...
şaka vurmayın
o değil de ne kadınlar var, boynuzlayıp bir de arkasından tez yazdırıyor, bravo bacım.

yüz kere söyledik, kadın aldatmak için aldatmaz, önce ilişkiyi toplamaya, kurtarmaya çalışır, çabalar, bakar olmuyor avlanmaya çıkar.
yoksa elini sallasa ellisi, her an her yerde.
aldatılmıştır, intikam alır.
ilgisizliğe artik dayanmaz aldatır.
ama yine kadını tetikleyen, partneri/eşidir.

boynuzunuz mübarek olsun.
devamını gör...

recep tayyip erdoğan

sevmeyeni kimsenin fetocu ilan etmediği adam. bu çok sayıda sevmeyeni var ama kimse çıkıp fetocu filan demiyor. ama bunun üzerinden yapılan mağdur edebiyatı sıktı yemin ederim. yahu bu muhalefet böyle 3-5 söyleme tıkılıp kaldıkça bu adam daha da güçlenir. memlekete yapıcı muhalefet lazım. yapıcı muhalefet iktidari çalışmaya zorlar.
devamını gör...

islami cemaatler

insanların masum inançlarını-duygularını istismar etmeye açık oluşumlar. bu durum bütün dini tarikatlar için geçerli.
bu yüzden çok sıkı şekilde denetlenmeleri gerekir.

edit: okuduğunu anlamayan insanlar tarafından desteklenen cemaatler. ben insanları istismar ediyor demedim. istismar etmeye açık dedim ki bu doğru.
bu yüzden denetlenmeli. saklayacak bir şeyiniz yoksa denetlenmekten ne zarar gelir ?
devamını gör...

ali erbaş

piyasaya çıktığı ilk zamanlarda hazzetmezdim kendisinden lakin son dönemdeki cesur ve sağlam konuşma/duruşuyla takdirimi toplayan din görevlisi.

lanetlemeye devam başkanıımm
devamını gör...

2500 civarı evlilik görüşmesi

nereden dirilttiniz şunu? son evlenme görüşmemi hatırıma getirdi. kızın silüeti heyula gibi gözümün önüne geldi gitmiyor! kabus gibi lan. o nasıl bir ruh hastası idi öyle?
vardır bir problemi. meselam şöyle bir problemi var; 2350 kadarı ruh hastası, eşyaya tapan, çok büyük oranı ''cenneti hazırla geliyorum'' kafasında olanlardan müteşekkil. söylemiştim, ben de tanrılığa soyunmadım. yazacağım çok şey var , yazdığım çok şeye ilaveten de kalsın şimdilik.

(bkz: vardır bir problemi)
devamını gör...