Bu Ayın Beğenilmeyenleri

modern çağda aldatmayan kadın var mıdır sorunsalı

merhaba. sözü fazla uzatmadan konuya öncelikle aldatmanın tanımıyla başlayalım. aldatma, ikili hukukta taraflardan birinin diğeriyle olan münasebetinde, o kişiden gizli olarak güven sarsıcı ve yıkıma uğratıcı, zarar verici eylem yahut eylemlerde bulunmasıdır. modern çağdaki evlilik yahut evlilik dışı ilişkilerde kadınların aldatması öylesine yoğun ve sayılamaz örneklerle gün yüzüne çıkmıştır ki, aldatmayan kadın var mıdır sorusunu sormak elzem olmuştur. bu sorunun sadece kısa bir cevabıyla iktifa edecek tembel okurlara ''evet vardır'' cevabını vererek, bizden kendilerini kurtarmalarını ve başka başlıklara yönelmelerini söylüyoruz. zira uzun bir yazı olacak.

biz bize kaldığımıza göre kadınların neden aldattığı hususuna geçelim. birkaç sebep sıralamak mümkün ve bu sebeplerin çoğu birbirine bağlı ve kesişim kümesi oluşturmakta.

a) erkeğin yapı olarak çok eşliliğe meyyal ve sürekli arayış halinde oluşu.
b) yaşanan çağda kadın hipergamisinin hep daha iyisini araması ve alternatiflerin çokluğu
c) varoluş amacı bulunmayan dişinin, ihtiyaçları giderilince duygusal tatmin eksikliğinin partnerini aldatmakla ortadan kalkacağını sanması.
d)libido fazlalığı ( zannedilenin aksine bu madde yüzünden aldatanlar çok düşük bir kadın yüzdesidir)
e) bekaretin önemsendiği bir aile ve kültür yapısında büyüyüp, evlilikle bu kaygıyı ortadan kaldıran doğuştan aldatıcı kadınların aradaki zaman kaybını telafi için aldatmaya yönelmesi

şunu söylemek lazımdır, hiçbir kadın aldatma eylemini bizatihi ''aldatma'' olarak tanımlamaz. kavramsal olarak öyle görse bile o noktaya kendisini getiren kişinin erkek olduğuna dair inancı tamdır. dolayısıyla standart savunma mekanizması ''beni buna sen ittin'' şeklinde olacaktır. kadınlarla tartıştığı vakit kazanabilen bir erkek insanlık tarihinde olmamıştır, olmayacaktır. daha önce açtığım bir başlıkta ''kadınlar mutluyum dedikleri vakit aslında o anı kastederler ve ileride ters düşerseniz aslında hiç mutlu edilmediklerini söyleyeceklerdir'' mealinde bir cümle kurmuştum. burada kadın mentalitesi açısından bir çelişki yoktur. kadın o anki duygusunu genele teşmiş eder. şu an itibariyle size kırgındır, onu mutsuz ettiğinizi düşünmektedir, dolayısıyla aslında hiç mutlu olmamıştır. aldatmaya dair sebeplerin aldatmanın kendisiyle ilgisi yoktur. o eylem her şekilde gerçekleşecektir. mesela,

- kocam (sevgilim) hep seks talep ediyor ve beni cinsel bir meta, et parçası olarak görüyor. o kişi bana karakterim için yaklaştı. o yüzden beraber oldum. bu aldatma sayılmaz.

- beni cinsel yönden tatmin edemiyor veya ihmal ediyordu. ben de istemeyerek de olsa arzularıma yenik düştüm. bir hatadır oldu. ben aslında seni seviyorum.

-beni çok sık boğaz ediyor, sürekli şüpheyle yaklaşıyordu. ben de madem beni asılsız şeylerle itham ediyorsun al işte o dediğin böyle olur dedim ve yaptım. bunu sen istedin, mecbur bıraktın.

- benimle hiç ilgilenmiyordu. hep işleriyle meşguldu. bana duygusal açıdan yaklaşan tekrar kadın olduğumu komplimanlarıyla hissettiren birisi karşıma çıktı. ne yapayım çok yalnızdım. buna sen sebebiyet verdin.

bu can sıkıcı alternatifler çoğaltılabilir. hiç birisi hakikatin üzerini örtebilecek bahaneler değildir. modern insan tatminsiz, doyumsuz, fedakarlık duygusu az ve en önemlisi çabuk sıkılıyor, çabuk bıkıyor.

bu noktada aldatmayan kadın var mıdır sorusuna tekrar dönecek olursak aslında aldatmayan kadından ziyade aldatma fırsatını elde edememiş, yahut tercih dışı bırakılmış, göze gözükmeyecek derecede iddiasız, sosyal kast sisteminde eğitim ve fiziğiyle adeta silik bir portre çizen kadınlar aldatmamaktadır. bir kadının henüz aldatmamış olması, onun iffetli olduğunu göstermez. bir kızın bakire olmasının, onu iffetli yapmaya yetmeyeceği gibi. eline erkek eli değmediği halde 30 kişiyi kendine aşık edip, onlarla duygusal yakınlaşma yaşayan ve sonunda geçirdiği ağır hastalıklar neticesinde yabancı uyruklu biriyle evlenerek, ölüme kadar sürecek bir yoldaşlığa imza atan, ailesiyle tüm ilişkisini kesmek zorunda kalmış aşırı dindar bir ailenin kızını tanıyorum. bu benim kişisel tarihimde tanıdığım sadece tek bir kişi.

burada şu soruyu sormak lazım. acaba evrimsel biyoloji açısından kadınlar da mı erkekler gibi çok eşliydi de ''din ve gelenekler'' muayen bir müddet bunu baskıladı ? insanık tarihine bakacak olursak bu gayet mümkün. uzun yıllar sürecek savaşlara katılan erkeklerin geride bıraktıkları kadınların yerinde durduğunu mu düşünüyorsunuz ? peki bekaret kemeri neden icat edildi? islam ülkelerinde sevicilik nasıl ortaya çıktı ? osmanlı'da topluca imha edilen maymunlar olayı gerçek miydi ? biraz zihin jimnastiği yapalım. ortaçağ'da haçlı seferlerine giden savaşçının karısını elinde cep telefonu ve instagram hesabı olsaydı, şövalye gelene kadar vaktini nasıl geçirirdi ?

demek ki insanoğlu ilişkiler noktasında mağara çağına rücu etti. dincilerin çağdaş cahiliye kavramını kullanışı ilişkiler açısından da doğru bir tespit. ancak mağara çağında engels ve benzerlerinin iddia ettiği gibi kadınlar ortak kullanım malı idiyse, bugünün dünyasında kadın kafasına odunla vurulup, sırtına alınarak başka adamın mağarasına götürülen bir meta değil. daha doğrusu bir meta ama pazarlamasını bizzat kendisinin yürütttüğü kadın egemen bir toplumun seçen kişisi pozisyonunda.

örnekler çoğaltılarak meseleyi daha da açabilirdim. mesela dünyadaki erkeklerin yüzde kaçının aslında kendisinin olmayan çocuklara farkında olmadan babalık ettiği hususuna da girebilirdik. bu çark kırılabilir mi ? bence zor. erkekler açısından yapılabilecek şeyler var ama o da başka bir yazımızın konusu olsun. tabi sözlüğün süpürge uçuran taifesi, lordlara bizi uçurtmazsa, sağlıcakla kalın.
devamını gör...

geleneksel muhafazakar biriyle tartışmak

laf anlatması zor bir camia. tartışma derken bir de bu tip yerlerdeki konular da dahil. adamlar ya direkt inkara giriyor, ya hakaret ediyor, ya saçma sapan bir şeyler söylüyor. bunlar ehlisünnet geçinen insanlar. bunları gördükçe türkiye'de ateizm'in deizm'in neden yükseldiğini daha iyi anlayabiliyorum. belki de bu kötü bir şey değildir. kuran'ın mücadelesi müşriklerle olmuş hep. bir ateist dinine şirk karıştıran, yani Allah'ına ortak bulan bir müşrik kadar zararlı değildir. o ortak bulduğu işte menfaat devşirmek için yaptığı şey.

kurani desen değil bilimsel desen değil, en acınası yerde duranlar. ama mekke'de kurdukları hegemonya gibi günümüz toplumumunda da kurmuşlar. sonları yakın. bunların evliyaları bundan 30 yıl önce televizyonu eve sokmanın günah olduğunu söylüyorlardı. küfürle bir tutuyorlardı. şimdi kendilerinin bile tv kanalları var. böyle çok mesele var. bundan 20-30 yıl sonra belki de bunların kökü kurur. belki değil yüksek ihtimal. işte o zaman sağlam bir müslüman nesil gelir. ama önce bunların yok olması lazım.
devamını gör...

geleneksel muhafazakar biriyle tartışmak

zuldür. çünkü bilmek, öğrenmek, araştırmak bu kafa için mazarrattan addedilir. mantıklı düşünce, analiz yapma, konulara akıl ve vicdan eksenli yaklaşma maalesef yoktur. en basit meselede dahi karşımda yer alan kesime faydası ne olacak diye düşünmekten, kendini karşıtına göre konumlandırmak alamaz ve böylece adaleti bile çiğnerler. halbuki inançlarının güya en temel ve evrensel ilkesidir adalet. ama gel gör ki taassupları öyle boyuta varmış ki inançlarında bile tenakuza düşüyorlar.

yakın zamanda vuku bulan rabia naz vatan ve nadira kadirova davalarında takipsizlik kararı alınması bunun en bariz örnekleridir. dahası yıllardır her platformda her siyasi düşünceden insanın yalanladığı lozan'ın gizli maddeleri, bu kesimin kahır ekseriyeti tarafından halen daha inanılan bir efsanedir mesela. buradan da anlaşılacağı üzere bu kafa adaletten ve basit mantık yürütme* yetisinden yoksundur.
devamını gör...

allah'a iman ettiği halde kurbanda kesilmeye direnen sığır

hayvanların iman ettiğini duymuştum da asi olanını, ateistini falan duymamıştım. sadece ramazan ayında saklanarak su içen kuş, bir neşid eşliğinde seyrettiğimiz, selefi yapım olduğu belli olan, yavru bir ceylan ya da antilop'u Allah'tan korkup yemeyen aslan verilen örnekler. peki bu kurbanda debelenen hayvan neci? müslüman mı ateist mi?

edit: i eksik kalmış.
devamını gör...

ali erbaş

lübnan'ın başkenti beyrut'taki patlamadan ötürü taziye mesajı yayınlayarak iyi dileklerini ve dualarını sunmuş türk bürokrat. eminim tüm lübnanlılar bu mesajı bekliyordu. şimdi hepsi huzur ve sekinete kavuşmuş olmalı.
devamını gör...

evliliğin güzel yanları

erkek için, ücretsiz seks. yemeğin yapılmış, elbiselerin yıkanmış, evin temizlenmiş olması. dişi için, avlanmaya giden erkeğin getirdiği yiyecekten bir pay, bazen iri bir but, derisinden kürk, dişinden kolye. ayrıca mağara dışından gelecek tehlikelere karşı kendisini koruyacak güçlü bir partner.
dünya hala ilkel bir yer.
devamını gör...

hadislerin aslında rivayet olması

bazılarının ısrarla görmezden geldiği gerçek.
dikkat: bu rivayetlerden doğru olan vardır, yanlış olan vardır, Allah bilir. şu hadis doğrudur, şu hadis yanlıştır demiyorum, çünkü; hadisler rivayet olduğundan hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyorum. kur'an'ın kendisi varken, bir takım rivayetleri ayetmiş gibi kabul edip kur'an'ı; kur'an'a, mantığa göre anlamak yerine rivayetlere göre yorumlamak en hafif tabirle tehlikelidir.
devamını gör...

kıyamete kadar kutuplaşacağızcılar

akp öncesinde mevcut değildirler. akp'nin ilk zamanlarında da yoklar. son bir kaç sene içerisinde peydah olmuşlardır. yani arkalarında bir güç hissettiklerinde...
erbakan indirilirken yanında yokturlar. hatta bugünkü muhafazakar partiyi kuran o zamanın ''yenilikçileri'' de dahil. dahil mi, başta onlar... 28 şubat döneminde yokturlar. adeta deliklere girmişlerdir. hatırlıyorum; miting düzenlenirdi, abd konsolosluğu, israil konsolosluğu, giderdik. bir avuç insan. bizden çok polis olurdu. kimseler yok... ne zaman ki güç arkalarında erkek oldular. o da hükümet politikaları doğrultusunda. mesela hükümetin doğu türkistan için ''çin'in içişlerine karışmayız'' gibi bir açıklamasına karşı bir protesto göstermiş değiller. mesela istanbul sözleşmesi için bir protesto-tepki yapmış değiller. zina yasası için yapmış değiller... ormanların, su havzalarının imara açılmasına karşı çıkmış değiller. aa pardon kutuplaştıkları cehape zihniyeti idi değil mi? bak konu nerelere geldi! akp chp ile cedelleştiği için bunlar da öyle. yoksa müslümanlık, hak falan olsa bahsettiğim konularda da kutuplaşırlardı, hakkın karşısında kim olursa olsun.
güç arkanda olunca sınırsız bir güven duyuyorsun sanırsam. akp-reis gitsin bunları ortalıkta göremezsin. ne müslümanlık davası kalır ne de bir şey.
devamını gör...

ahlaksızlık

en sevdiğim şeydir. itlik, kopukluk ve serserilik çok eğlenceli geliyor. arsızlık ise muhteşem bir şey. çıkıntılık yapmak ise büyük bir zevk. bazıları da iyiliği seçip sıkıcı hayatlarında ağlamaya devam etsin. şeytan bu konuda çok haklı olmalı. *
devamını gör...

recep tayyip erdoğan

20 seneye yakın zamandır ülkemi yönetme çabası içerisinde olan yönetçi. çaba dediğime bakmayın siz bu aslında o kadar da büyütülecek bir durum değil. çünkü güzel ülkemde yönetçi olmanın maalesef çoban olmaktan bir farkı yok.(çobanları küçümsemek için söylemiyorum) güdülecek koyun, keçi vs olmaya devam ettikçe bu yönetçilik vasfı devam edecektir.
devamını gör...

bilim ve sanat yapan tarikat

bizim bildiğimiz tarikatlardansa onlar hazırcılığı severler. müritlerin cebinden çaldıkları ile geçinecekler. ne bileyim, muska yazar, cennete götüren terlik, yakmayan kefen, hatta adamlar su paketleyip sattılar. saç-ı şerifin yıkandığı su! hırsızlığa, dolandırıcılığa sanat gözüyle bakanlar var.
öte taraftan; yanlış yere bakıyorsun bilader. son seneler bilim lafını ''modernist'' dedikleri hocalar çok dillendirmeye başladı ve bu iyi bir şey. mustafa islamoğlu mesela. ama en çok saadettin merdin'den duyuyorum böyle şeyleri. zaten tanrıyı arayan fizik diye kitap yazmış eskiden.
devamını gör...

bonesiz başörtüsü

hmm o saçlar bone olmadığı için mi gözüküyormuş ya da gösteriliyormuş ? anlaşıldı vehbi'nin kerrakesi. yalnız öyle takılan kızlarda asıl festival vücudun aşağı kısmında oluyor. o tarafa odaklanmanızı tavsiye ederim. tayt filan hikaye.
devamını gör...

modern çağda aldatmayan kadın var mıdır sorunsalı

modern çağda aldatmayan kadın da ne bileyim...
şaka vurmayın
o değil de ne kadınlar var, boynuzlayıp bir de arkasından tez yazdırıyor, bravo bacım.

yüz kere söyledik, kadın aldatmak için aldatmaz, önce ilişkiyi toplamaya, kurtarmaya çalışır, çabalar, bakar olmuyor avlanmaya çıkar.
yoksa elini sallasa ellisi, her an her yerde.
aldatılmıştır, intikam alır.
ilgisizliğe artik dayanmaz aldatır.
ama yine kadını tetikleyen, partneri/eşidir.

boynuzunuz mübarek olsun.
devamını gör...

recep tayyip erdoğan

sevmeyeni kimsenin fetocu ilan etmediği adam. bu çok sayıda sevmeyeni var ama kimse çıkıp fetocu filan demiyor. ama bunun üzerinden yapılan mağdur edebiyatı sıktı yemin ederim. yahu bu muhalefet böyle 3-5 söyleme tıkılıp kaldıkça bu adam daha da güçlenir. memlekete yapıcı muhalefet lazım. yapıcı muhalefet iktidari çalışmaya zorlar.
devamını gör...