Bu Haftanın Beğenilmeyenleri

hdp temsilcilerini eleştirince çözüm sürecini hatırlatan muhalif

tipik bir ad hominem vakasının failidir. eleştirildiği argüman üzerinden cevap veremez, bunun yerine eleştiren kişinin özelliklerini ya da geçmişte yaptıklarını kullanarak kendisini savunmaya çalışır. tabi ki bunu, eleştiriye verecek düzgün bir cevabı olmadığı için yapar.

iki tarafın da "görünürde" benzer günahları var. fakat hangi tarafın daha kirli olduğunu değerlendirirken "niyet" kavramı kıstas olarak kullanılmalı bana göre. çözüm sürecinin -her ne kadar birtakım hatalar yapılmış olsa da- iyi niyetle ortaya çıktığını düşünüyorum. devlet, on yıllardır süren terör sorununu çözmek için bir yöntem denedi. öncekilerin beceremediğini belki bu yolla başarırım diye düşündü. elini taşın altına soktu, pkk'nın kaşıyıp durduğu "kürt mağduriyetini" farklı bir şekilde sonlandırmayı amaçladı. üstelik bunu iktidardayken, risk alarak yaptı. niyeti, terör sorununu bitirmekti. bu belki birtakım hoş olmayan görüntülerin zihnimize kazınmasına sebep oldu. ama terörü bu topraklardan sonsuza dek söküp atmak için verilen tavizlerdi bunlar. niyet halisti, kutsaldı, barışçıldı.

peki chp ve türevleri hangi niyetle pkk'yla yakınlaşıyor bugün? hangi kutsal amaç için değerlerini ayaklar altına alıyorlar? iktidarı devirmek için... oy için... ak parti'den kurtulmak için... ben bugün iki "niyet"in yansımasını birbiriyle karşılaştırdığımda, ilkini başarısız olmuş bir devlet çabası, ikincisini ise safi oy devşirme menfaatçiliği olarak değerlendiriyorum. işte tam da bu yüzden, geçmişte çözüm sürecini desteklemiş kişilerin bugünkü şer ittifakını eleştirme hakları olduğunu düşünüyorum. çünkü niyetleri temiz ve vicdanları rahat.
devamını gör...

hdp temsilcilerini eleştirince çözüm sürecini hatırlatan muhalif

yaptığınız işin arkasında durun diyen muhaliftir. teroristleri ülkenin siyaset koltuğuna oturttunuz eleştirmeyin diyordur. ben olsam eleştirene bende kızarım yiyorsa tapan oturttuğun o koltuklardan indireceksin o teröristleri ama yemez, neden? siyaset için edilmiş kelamlardan nasıl mevzuyu onlara bağlayarak terörist ilan edecekler? ötekileri, sorgulamayan seçmende inanacak? çare dhp diyen ak parti oluyor bu noktada.
devamını gör...

hdp temsilcilerini eleştirince çözüm sürecini hatırlatan muhalif

hdp'yi şu anda eleştiren kim: cumhur ittifakı, destekleyen kim: tam çizgileriyle net olmasa da millet ittifakı
hdp'yi başımıza bela eden kim: akp ve chp; karşı duran kim: mhp

peki şimdi bu yukarıdakilerin fikri ve zikri savuran rüzgara göre değişmiş mi? değişmiş! e o zaman sen niye bu yalancı siyasilerin avukatlığını yapıyorsun be kardeşim? hepsi aynı şeyin laciverti! o yüzden babanız girse siyasete desteklemeyin ve partizanlık yapmayın! omurgasız iseniz yol alırsınız; dürüstseniz yolda kalırsınız bu siyaset arenasında!

tanımdaki eleştireni de desteklemiyorum, muhalif olanı da.
devamını gör...

hdp temsilcilerini eleştirince çözüm sürecini hatırlatan muhalif

teröriste terörist, namerde namert, haine hain diyebilen muhaliftir aynı zamanda.
çözüm süreci zamanında akp ile hdp/pkk arasındaki ittifak gayet resmi ve açıkken şimdi böyle bir ittifakın olup olmadığı gerçekten meçhul. iki seçim yaşadık ve hdp ve millet ittifakı bu seçimlere ayrı olarak girdi.

bazen konjektür farklı karakterdeki oluşumları aynı kararlara destek verir konuma getirebilir.

örneğin türkiye'de şuan kemalistlerin ve bazı islami grupların akp karşıtı olması kemalistler ve bazı islami grupların müttefik olduğuna ve aynı amaca hizmet ettiklerine delil olmaz.

bugün hdpkk ve millet ittifakı arasında resmen böyle bir ittifakın olduğuna dair açık bir delil varsa ben görmedim.

türkiye'de herkes kürtlerin oylarına talip. o yüzden tüm siyasiler kürtleri ötekileştirmekden bişeyler yapmaya çalışıyor. bunu yaparken pkk sempatizanlığı yapıyor mu yapmıyor mu?

selahaddin demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde muhalifler de kürt oylarına selam çaktı. dedikleri neydi? eleştirilerinde haklı mıydılar? bence evet.

adamlar şunu dedi: madem selahattin demirtaş terör destekçisi, (ki bence öyle) bunun resmi delili varsa yargılansın. madem terör şüphelisi nasıl cumhur başkanı adayı olabiliyor bir terörist.

yoksa hukuken böyle bir delil yoksa, bu ispatlanamaz bir şeyse neden o halde içerde. bu tezatı vurguladılar. yargı polis ve tüm devlet akp ye biat etmişken kimse çıkıp da yargı bağımsızlığı demesin.

gelelim yerel seçimlere, şuan millet ittifakının hdpkk ile işbirliği yaptığına akplilerden başka inanan var mı emin değilim. siyasi partilerin oy için yaptığı bazı söylemler olabilir, icraata bakmak lazım.

icraatta millet ittifakı pkk ya nasıl bir yarar sağladı? nasıl önünü açtı? akp nin pkk ya nasıl fayda sağladığı ile ilgili sürüsü ile olay var.
yani ekrem imamoğlu'nun çıkıp istanbul'da 16 milyon vatansever yaşıyor ve ben hepsinin oyuna talibim demesi mi terörist yapıyor onu.
binali yıldırım' çıkıp da kürtlerin bir kısmı bölücü ve terörist ve bize oy vermesin lütfen mi dedi.

gerçekten bunu samimiyetle söylüyorum ; birazcık şu akp propagandasından kurtulup düşünün. son 16 yılda pkk ya en çok faydası olan siyasi parti kim?

eğer çözüm sürecini masum bir barış süreci olarak düşünüyorsanız, örgütün bu süreçte suriye'deki iç savaşa hazırlandığını, önemli kuvvetlerini suriye'ye kaydırdığını ve pyd çatısı altında devletleştiğini, ve bunun da çözüm süreci sayesinde olduğunu, hendek sürecinde verilen şehitlerin kanında çözüm sürecinin aktörlerinin payı olduğunu ne zaman itiraf edeceksiniz kendinize.

tamam türkiye'de muhalefet çöp. türkiye'de adam gibi bir muhalefet yok. zaten tüm senaryo olmaması üzerine kurgulanmış ama azıcık mantıklı olun.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

ne zaman edebi usulle yazmaya başlasam mutlu oluyorum fakat ardından gelen yargılar ve infazlar nedeniyle bu durumu içimde sindirip sulu sulu yazmaya doğru gidiyorum. zamanla bunun ruh halimde kısır döngü oluşturmasından huzursuz oluyorum.
devamını gör...

istanbul tabip odası

içine dhkpc kaçmış örgüt pardon oda. pkk 'ya karşı bir kere yürümek aklınıza geldi mi acaba?

--- alıntı ---

chp genel başkanı sn. kemal kılıçdaroğlu'na yapılan faşist saldırıyı protesto etmek için bütün meslektaşlarımızı bugün (22 nisan pazartesi) saat 12.00'de şişhane meydanı'nda buluşmaya çağırıyoruz. faşizme karşı omuz omuza!

--- alıntı ---
devamını gör...