Bu Haftanın Beğenilmeyenleri

bedenimiz hakkında yeterince bilgilendirilmiyor olmamız

son zamanlarda farkındalığın arttığı konu. bilhassa özel bölgeler hakkında konuşmak ayıp sayıldığı için hiçbir şey bilmeden geliyoruz bugünlere. mesela ben, vajinanın ve vulvanın * suyla fazla temas ettirilmemesi gerektiğini, hatta özel olarak yıkanmaması gerektiğini ancak 20 yaşıma geldiğimde, yanlış uygulama yaptığım için hasta olunca doktordan öğrendim.

yahu biz daha bu organları tanımaya korkuyoruz, adlarını söylemeye korkuyor, komik isimler takıyoruz. bedenimizdeki belli bölgeleri resmen yok sayıyor, sağlığını nasıl sağlamamız gerektiği ile ilgili hiçbir Allahın kulundan hiçbir bilgi almadan büyüyoruz. normal mi? hiç değil. *
devamını gör...

ibb'nin elektronik veritabanı ve altyapısının kopyalanması

olması gerekendi çünkü 17 yıllık bir arpalık söz konusu...

öte taraftan akp'lileri anlamak mümkün değildir, sanarsın ki ibb bilgisayarlarında ulusal güvenlik verileri var. yok efendim cia'ya veriyormuş falan.

via'ya kozmik odayı veren akp iktidarıydı, unutmayın çünkü biz unutmayacağız.

ibb'de olsa olsa hırsızlık yolsuzluk çıkar. kozmik veriler değil.
devamını gör...

ibb adayları yayınının sözlük yazarlarının kararlarına etkisi

binali yıldırım'ın sayıştay raporunu okumaması rezaleti,

binali yıldırım'ın 9-10 kez ekrem imamoğlu'nun sözünü kesmesi, ekrem imamoğlu'nun rakibinin sözünü hiç kesmemesi,

binali yıldırım'ın ısrarla ekrem imamoğlu'na yalancı demesi, fetöcü iması yapması ancak ekrem imamoğlu'nun bu yanlış tavra karşılık vermemesi,

fetö hakkında ismail küçükkaya'nın sorusuna binali yıldırım'ın sadece "yok" diye cevap vermesi,

seçim gecesi ak partinin kazandık afişlerinin neden asıldığını binali yıldırım'ın açıklayamaması,

binali yıldırım'a neden oy verilmemeli sorusunun cevabını bulmamda yardımcı oldu bana.

not: bu yayını izleyince ekrem imamoğlu'na yönelecek bir durum da olmadı. iki adaya da yaramayacaktır bu program.
devamını gör...

16 haziran 2019 binali yıldırım ekrem imamoğlu canlı yayını

chp adayı birkaçı istisna hep yuvarlak cevaplar verdi, hiç bir yerinden tutulamıyor. vücut dilini gayet öfkeli kullandı ve moderatöre de diklendi.
ilk soruya elinde bir pankartla cevap vermesi nedeniyle buraya bir ünlem koyup konuyu kapatıyorum.

akp adayının da asabi olduğu belliydi. kontrolü sağlayamadı. karşı tarafın tuzaklarına çabuk düştü diyebilirim.

chp adayının 18 günde neler yaptık neler güzellemelerine karşı, biz istanbul’a bunca hizmeti yapmasak siz ne yapabilirdiniz demesini beklerdim. *

sonuç olarak çok saçma bir organizasyon gerçekleşti. adaylar birbirini itham ediyor ama bir birlerine cevap veremiyorlar, süre kısıtlı ve moderatör farklı soruya geçiyor.

böylelikle meselelerin % 90’ı muallakta kaldı. hiç bir adayı ikna edici bulmadım.
lakin chp’ye olan antipatim sebebi ile tarafsızlık beyanım yoktur. *
devamını gör...

recep tayyip erdoğan

bu gecenin tek kaybedeni.

binali yıldırım ve ekrem imamoğlu bu akşam çıkıp medeni bir şekilde aynı mekanda, aynı masada, aynı kameralar önünde merak edilen soruları yanıtladılar, birbirlerine sorular sordular, en önemlisi kanlı bıçaklı düşman olmadıklarını tüm türkiye'ye gösterdiler.

başa geldiğinden beri kitleleri kutuplaştırma ve nefret politikası güden ve bundan beslenen sayın cumhurbaşkanımızın özellikle bu geceden sonraki hamlelerini çok merak ediyorum.
devamını gör...

a haber

merak ediyorum acaba bu akşam yıldırım vs imamoğlu programını verirken imamoğlu konuşmalarını sansürlediler mi, yahut reklama gittiler mi?

bunu yapmadılarsa a haber izleyenleri ekran başında şok geçirmiş olabilirler*.
devamını gör...

binali yıldırım

teknolojiden anlamadığı düşünülen ülke çapında teknolojide en büyük ivmenin yine kendi zamanında kazanıldığı bariz belli olan ibb başkan adayıdır. bugünkü oturumda rakibinin sözünü kesmek zorunda kalan karşıdakinin kaçak dövüştüğünü farkedip ona göre davranan siyasidir. aradaki siklet farkı bariz belli olduğu için pek de önemsenmeyen bir programda rakibini kreşler, mülteci, icraat konularında köşeye sıkıştıran siyasidir. gayet başarılıdır. rakibini iyi analiz etmiş ve ona göre cevaplar vermiştir. sorduğu soru rakibini köşeye sıkıştırmış, her zamanki gibi rakibinden çarpıtmayla net cevaplar alamayıp 'mağdurum' diye ağlayan bir rakibin karşısında yine iyi kendini anlatmıştır. rakibi 7 saniyemi çaldı diye ağlarken dalgasını geçerek 20 saniye benden olsun diyerek yardırmıştır.
devamını gör...

bedenimiz hakkında yeterince bilgilendirilmiyor olmamız

“cahilsin, okur öğrenirsin. gerisin, ilerlersin. adam yok, yetiştirirsin. paran yok, kazanırsın. her şeyin bir çaresi vardır. fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur.”

ben medresede hususan cima, istibra, ihtilam vs. üzerine ders almıştım. yani her insanın öğrenmesi, bilmesi gereken temel şeyler. yalnız, biz yerleri, usulleri karıştırıyoruz. hatta bunu çıkıntılık vesilesi yapıp kıs kıs gülüyoruz. olmaması gereken şeyler, tuzun bozulması gibi...

bilvesile, el kanun fi t tıb'dan:

öfke karaciğeri, üzüntü mideyi, stres kalp ve beyni, korku ise böbrekleri yorar. bunların devamı halinde, ilgili organ vazifesini yerine getiremez.
devamını gör...

ibb'nin elektronik veritabanı ve altyapısının kopyalanması

16 haziran 2019 binali yıldırım ekrem imamoğlu canlı yayınında imamoğlu bunun bir "yedekleme" olduğunu belirtti.
her ne kadar binali yıldırım cevabını vermiş olsa da; biraz detay vermekte yarar var.

yedekleme ibb gibi kurumlar için hayati ve mecburi bir prosedürdür. ve ibb'de zaten anlık, günlük olarak yedekleme yapılmaktadır.
imamoğlu'nun fazladan bir "yedekleme" talebine gerek olmadığı gibi, dışardan birilerini de davet etmesine hacet yoktur.

"efendim, duyum aldım; bazı şeyleri yok ediyorlarmış" diyor muhterem. yedeklemenin ana fikri de budur zaten; bir şeyler yok edilemesin. zira yedeklenen veri tarihçesi ile birlikte yedeklenir. ve bu tarihçe yasal olarak 5 yıl saklanmak zorundadır. diyelim ki bir kişi samanlıkta iğne aramak istedi ve buldu; zibilyonlarca veri arasında yok etmek istediği bir dosyayı da yok etti. lakin o dosyayı yok etmek için yapmış olduğu her şey sistem belleğinde mevcuttur ve o belleği silemez. zira sildiği anda hapsi boylar. hadi gözü karattı, hapsi de göze aldı; en kötü senaryoda bile imamoğlu'nun elinde "duyum aldım" dediği şeyi ispatlama ve bu ispat neticesinde birilerini mahkemeye çıkarma kozu var.

bir örnekle meseleyi somutlaştırarak bitirelim.
şirket bilgisayarınızda önemli bir dosya var. bilgisayarınızın başına bir şey gelmesi ihtimaline karşı şirketin bilgisi dahilinde o dosyanın bir kopyasını yine şirkete ait ya da şirketin üzerinde hukuki hak iddia edebileceği başka bir bilgisayara koyuyorsunuz. buna kabaca yedekleme diyebiliriz.

imamoğlu'nun yaptığı ise şirkete ait bilgisayardaki dosyayı şirket ile ilgisi olmayan kişiler eliyle kişisel usb belleğe atmaktır.
devamını gör...