Bu Haftanın Beğenilmeyenleri

şeker hastalığı belirtileri

açlık kan şekerinin 126 ve üzeri olması, tek ölçümle tanı koydurmaz. tek ölçüm ile tanı konulan tek durum herhangi bir zaman diliminde kan şekerinin 200 ve üzeri olup bu duruma diyabet semptomlarının (sık idrar, ağız kuruluğu, çok su içme, gece idrara kalkma) eşlik etmesidir. bunun dışında açlık 126 ve üzeri, a1c 6,5 ve üzeri, yada ogtt 2. saat 200 ve üzeri ise tanının bir sonraki gün tercihen aynı yöntemle tekrarlanarak doğrulanması gerekir.
bilmemek ayıp değil öğrenmemek de ayıp değil ama bilmeyip de bilir geçinmek ayıp!
devamını gör...

bana hikaye anlat

(bkz: bana bir masal anlat baba)

şu an birilerine bana hikaye anlat derseniz;

erkek; kardeşim bizim bi komutan vardı bak dur anlatayım
kadın; şu dizide oynayan kız vardı ya kocaya kaçmış adam bil bakalım kaç yaşında dur çay koyup geleyim.


genel olarak kitaplardan uzak bir millet haline geldik. babaannelerimizin masalları bir yanda,
diğer yanda eğitici mesajların yer aldığı hikaye kitapları. masallar veya eski hikayeler de mesaj içerir fakat daha çok eğlendirirdi bizleri. şimdi çocuk yetiştirmek zorlaştı ya eline telefon verip susturuyorlar ya da 12 kitaplık 24 kitaplık 10 sayfadan müteşekkil kitaplardan öğretmeye çalışıyorlar. şahsen iki yiğenim var bana hikaye anlat dese naparım bilmiyorum.
devamını gör...

game of thrones

adının çok geçmesine ve epey meşhur omasına rağmen müstehcen sahneleri yüzünden izlemediğim, izleyemediğim dizi. daha doğrusu idi. neyse ki aklıma sansürlü versiyonu var mı acaba diye sormak geldi de neredeyse dizinin çıkışından 10 yıl sonra izleme şansını elde edebildim. ve tek kelimeyle bayıldım. çokça skyrim oynamış ve hususen savaşçı karakterler yetiştirmiş bir insan olarak beni çok etkiledi. bundan sonrası spoiler. gerçi bunca seneden sonra spoiler sayılır mı bilmem.

--! spoiler !--

ilk sezon ve ikinci sezonun yarısına kadar seyrettim. lord eddard stark'ın ölümünü pek beklemiyordum. ve üzücü bir durum. hatta bir hain damgası yiyerek ölmesi, ölmesinden daha kötü. ilk bölümde birbirini öldüren kurt ve geyik kral ve stark'ın birbirlerinin ölümüne sebep olacaklarına dair bir işaretti. ve dağılıp ayrılan yavrular. stark'a gerçekten yazık oldu. adam savaşçı, onurlu bir adam. ne saray entrikalarından anlar ne birilerinin ardından iş çevirmeyi. o pezevenge ve hadıma hiç güvenmeyecekti. neyse olan oldu artık.

dizide gördüğüm şu ki; kuzeyden güneye gidildikçe güç kavramının içini dolduran şey değişiyor. barbarlıktan medeniyete doğru. starkların yurdu ise insanlığın en saf ve temiz hali. ve medeniyet arttıkça onur dibe vuruyor. en kuzeyde en barbar olan en güçlü. güneye indikçe barbarlık yiğitlik ve onura dönüşüyor. sonra yiğitlik yerini kurnazlık ve zekaya bırakıyor. en güneyde ise en şerefsiz olan en güçlü olan. tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi.

tyrion lannister ise bir istisna. bence yanlış ailede doğmuş.

--! spoiler !--
devamını gör...

vehhabilerin allah'a sürekli subhanehü ve teala demesi

karşısında yüksek zümreden zengin veya siyasi biri olsa, insan direkt olarak ismi ile mi hitap ediyor? hayır. elbette öncesinde gözlerimiz bir “sayın” veya “bey/hanım“ ifadesi arar muhataba karşı saygıda kusur etmeyiz. aynı durum seni yoktan var eden için neden eksik olsun. aksine her şey ve herkesten daha çok olacak şekilde rabb’imiz olan Allah en güzel isim ve sıfatları ile yüceltilmelidir. şüphesiz bu, rabb’imiz için bir anlam taşımaz. hikmetli bir şekilde o’nu övmek bize şifâ oluyor aksine.

ey subhanehu ve teala olan rabb’imiz, bugün yine çok aciziz. ve sen, hep en yücesin...
devamını gör...