Bugünün Beğenilmeyenleri

tuzlu kahve

neymiş efendim eskiden kız istemelerde eğer kahve şekerli yapılırsa tekrar görüşelim tuzlu yapılırsa görüşmeyelim anlamına geliyormuş.
şekilcilik paçamızdan akıyor toplum olarak. hayır ağzınız yok mu da böyle bir şebeklik yapma gereği duydunuz?
devamını gör...

türkiye iş bankası

reis'in yeni hedefi.

chp'nin bu bankanın gelirinden nemalanmasına ben de karşıyım. siyasi partiyseniz parti gibi olun lan.

fakat reis'in derdi ne chp ne de iş bankasının sağa sola giden gelirleri. koskoca banka hiç olacak. bankacı vasfı taşıyıp taşımadığına bakılmadan parti üyeleri/milletvekili akrabaları ile doldurulup banka yandaşlara peşkeş çekilecek. sağa sola giderleri de chp'ye değil de yandaşlara akacak tabi ki.

daha öncede bu senaryoyu izlediğimiz için pek farklı bir durum olmayacağı kesin.
devamını gör...

türkiye'de yabancı sermayenin güvencesi yok

haklı bir beyan tr cds primi 400lere dayandı. kriz olduğu söylenen ülkelerin bile primleri bizden düşük. ayrıca bir ülkenin yabancı sermayeyi ülkeye çekmesinde en büyük etken; “yasal ve idari” düzendir. kendi içinde hukuki düzende sıkıntıları olan bir ülke yabancı yatırımcının hakkını mı koruyacak?
devamını gör...

türkiye'de yabancı sermayenin güvencesi yok

bir başka yazar da bahsetmiş, türkiye'nin cds primi şu an 514. yani türkiyeye borç veren bir yatırımcı bunu sigortalatmak için %5,14 sigorta bedeli ödüyor. peki neden? amiyane tabirle sigorta şirketleri sen tc tahvilini sigortalatmak istediğinde "türkiye'nin başında canı istediği zaman müttefiğini bile terörist ilan edip malını yağmalayan bir şahıs var" diyor. yerli sermayenin de güvencesi yok, yıldız holding (en bilinen markasıyla ülker) merkezini londraya taşıdığında erdoğan'ın "affetmeyiz" dediğini de hatırlatayım. aha da link.
devamını gör...

halkı aşağılama eşiği

onlar da bir zahmet aşağılanmasınlar. dizi izleyeceklerine iki satır kitap okuyup yeni ufuklara açılsınlar. biraz konfor alanlarının dışına çıkıp sorgulasınlar. aynı şeyleri yine savunsunlar ama bilsinler önce.
devamını gör...

kitap okumak

eğer boş boş şeyler okuyorsanız gereksizdir. mesela ben pek roman okumayı sevmem, birkaç klasiği okumuşumdur. ara ara kaliteli romanlar okuyanlara hürmet ederim. sürekli ben kitap okuyorum ayağına roman hele de abuk sabuk roman okuyanları kitap okuyor saymam. srüekli bir varoluş sancıları yaşıyormuş, çok bir halt biliyormuşta sanki medeniyeti kendisi kurmuş gibi ayak yapıyorlar. ne bileyim bir şey okuyorsam bana direk bilgi vermeli. onun için genelde tarihtir, akademik ya da üzerinde iyi çalışılmış bilgi içerikleri şeyleri okurum. çok aşırı okumam ama her zaman şu an bunu okuyorum dediğim bir kitabım vardır.
devamını gör...

gratis

türkiye kadınlarının hassas noktasını sonuna kadar sömüren mağaza zinciri. en son enflasyona karşı %50 indirim çılgınlığıyla mağazaları yıktırdılar.

insan gibi indirimden faydalananlar bir yana; her indirim gününde gidip bir şeyler almadan çıkmayan hanım kızlarımızın o kadar malzemeyle ne yaptığını merak ediyorum. hadi makeup sanatçıları, youtuber lar ne bileyim bloger lar neyse de 42'lik far paletiyle ne yapacaksın mesela? ömrün sonuna kadar sür yine bitmez. aldığın malzemeleri yemediğin sürece stoklamak filan ne bileyim... şov bence.
devamını gör...

90'larda müslüman olmak

bir peruğa sığınarak dinini yaşamaya çalışmaktır.
öğle tatilinde cuma namazına gittiğin için yobaz ilan edilmektir.
ikna odalarında "bak bu düşünceler yanlış, sen laik cumhuriyete uygun bir vatandaş olmalısın." tarzı lafları bir salak gibi dinlemektir. (laik değilmişiz gibi anlatırlardı ya!)
sanki arabistan'dan geldik anasını satayım memlekete. hoş, şu anda arabistan'dan türkiye'ye gelenlerin rahatlığı kimsede yok ya! kendi ülkende mülteci muamelesi görmenin zirvesini, ne yazık ki doksanlı yıllarda dindar müslümanlar yaşamıştır. gerisi sadece safsata...
devamını gör...

geçmesine müsaade edilen yayanın yavaş hareket etmesi

siniriniz tavan yaptırır. ben asla ve asla aman vermiyorum böyle tiplere. geçmek için harcayacağı süreyi hesaplayıp hareket ediyorum. o sırada karşıya geçti, geçti.

geçmedi ya aracımın ön sol veya sağ köşesi ile ya da dikiz aynası ile poposuna sürtünerek yoluma devam ederim. araç sürücüsü nazik davranıp yayanın karşıya geçmesi için frene basıp duracak kadar ince düşünceli ise, yaya da elinde geldiği kadar hızlı bir şekilde karşıya geçerek jeste jest ile karşılık vermelidir.

hatta koşar adım geçmesi de yetmez, başını hafifçe eğip gülümsedikten sonra eli ile teşekkür etmelidir. aksi olursa affetmiyor değdiriyorum.

kamuoyuna saygı ile duyurulur.
devamını gör...