Bugünün Beğenilmeyenleri

timur

ulu türk hükümdarıdır. pardon da osmanlı uleması kim ki afaroz etme yetkisi buluyor kendinde. haklıya hakkını vermiş haksızın başını almış bir devlet adamıdır. ayrıca devşirme osmanlıya göre milletine daha fazla hizmet etmiştir. osmanlı devleti kurulduktan sonra ilk hedefi türk boylarını asimile etmek olmuştur. osmanlı zamanına kadar hangi türk devleti yıkılırsa yıkılsın beylikler kendini idari ve askeri yönden müdafaa eder konumda kalmıştır. ve yeni devlet kurmak için hazır teşkilat yapısı devamlılığını korumuştur. osmanlı ise tehdit olarak gördüğü türk boylarını ve soylularını türlü bahanelerle yok etmiş yıkıldığında organize olmuş hiç bir yapılanma kalmadığı için yeni devlet kurmak güç duruma gelmiştir. doğu anadolu ve güneydoğu anadolu'da kürtleşen türk aşiretleri buna en güzel örneklerden birisidir.
devamını gör...

ilahi adalet

antropolojik ve sosyolojik çözümlemelerini yapmak isterdim fakat çok uykum var. benim inancıma göre tanrı insanı değil, insan tanrıyı yaratmıştır. bunu kolaycılık adına değil, doğayı anlama çabası uğraşından yapmıştır. daha sonraları bu hal din formunu alır. din de, egemenler elinde form değiştirerek yığınların afyonu haline getirilir.
ilahi adalet denen olgu da bu afyonlardan biridir. bireysel ya da toplumsal bir zarar gördüğün insanlardan hukuk normlarında bu dünyada hesap sordun sordun, soramadın bu dünyanın başka öteki berisi yoktur.
olmasını ben de çok isterdim fakat yapacak bir şey yok ki, yoktur.
devamını gör...

dünya sözlük'ün ekşileşmesi

sözlüğü tarikat tekkesi sananlarca korkulan heyula. korkmayın da bu sözlük ekşileşemez zira o kadar yazar ve tanım yok bilgi sanat edebiyat hiçbir şey yok . te allam ya dinsizler başka dine mensuplar dünyada yaşıyor sözlükte neden olmasın ? hakaret olmadığı sürece fikir beyanı olsa ne kaybederdiniz ?yoksa böyle ittir kaktır gidemezsiniz bir yere . sosyal medya nedir önce onu öğrenin din zabıtalığı da size kalmadı ayrıca sanki buradaki herkes adeta bir evliya . neyse aile meclisine dalmış gibi olduk şimdiden özürlerimi beyan ederim . aman sizin keyfiniz kaçmasın.
devamını gör...

halay bilmeyen köylü de dans bilmeyen şehirli de hayatın tadını çıkaramıyordur

neden bilimde, teknolojide, fende felan geride olduğumuzu özetleyen bir tarihçi açıklaması. dedikleri kendisini bağlamaz çünkü bu insan ülkenin en tanınmış profesörlerinden birisidir. benim gibi sıradan birisi dese haydi neyse. yahu sen ülkenin en önemli tarihçilerinden birisin. böyle her şey hakkında ahkam kesme yahu. zaten medyamız berbat ötesi berbat. saçma sapan işlerle gündemi işgal edip, siyasi erklere alan açıyorlar ne güzel.

özetle tarih bilimci emmi, böyle saçma sapan tespitler yapmak yerine kazım karabekir ile mustafa kemal paşa'nın, ülkeyi kurduktan sonra neden ayrı gayri düştüklerini anlat. ne bilim mehmet akif ersoy gibi istiklal şairi'nin neden mısır'a gitmek durumunda kaldığını anlat. vahdettin'in vatan haini olamayacağını anlat falan filan. tarihimizi o kadar çok az bilen bir milletiz ve sen tarih profesörüsün ama magazinsel mevzularla gündem oluyorsun. yakışmıyor ilber reis.

bu arada dağdaki çobanın akrabası olarak halayın kralını çekerken, dansın da kralını yapabilirim bir şehir beyefendisi olarak.
devamını gör...

kürt böreği

ortadoğu halklarının devrimci lideri cemal abdul nasr döneminde mısır devlet radyosundan kürtçe yayınlar yapılır. dönemin türkiye dışişleri bakanı mısır ziyaretinde sayın nasr'a bu durumdan duyulan derin rahatsızlığı bildirir.
abdul nasr, dışişleri bakanımıza şu soruyu sorar;

"sizin ülkenizde kürt var mı?"

bizim dışişleri bakanı hayır "hayır efendim yok" diye cevaplar.

abdul nasr;

"o zaman sizin rahatsız olacağınız bir husus da olmamalı"
diyerek diplomatik bir cevap verir.

tanım: ben börekler konusunda batı özentisiyim. gerçi hiç bir yerde rastlamadığımdan tadına da bakma fırsatım olmadığı börektir. lakin ülkemizde kürt diye bir halk yaşamadığı için nereden bulup da yiyeceğim.
devamını gör...

timur

timur osmanlı'yı ankara'da yenince devleti beyliklere ayırıp dağıttı. bu osmanlı için kötü haberdir ama türk milletinin bütünü için değil. timur, orta asya'da çağatay edebiyatının gelişimine torunu uluğ bey ile birlikte büyük katkıda bulunmuştur. orta asya rönesansının oluşumunda kilit taşlarındandır. sadece anlatılan gibi barbar değildir.
devamını gör...

timur

kendi bayrağı altında ki türk boylarına zulüm etmemiş bir hükümdardır. ayrıca kuzey türklüğü konusu ayrı bir tartışma konusu olup bilmem biliyor musunuz ama orta asyada yaşayan türkler bizi araplaşmış ya da persleşmiş bir millet olarak görüyolar biz bugün bulgari macari asimile olmuş olarak görüyorsak aynı konumdayız ayrıca camisinin mimarisi bile bizans mimarisi olan bir devletti osmanlı kötüydü deniyorum ama bir kağanlık olmadı hiçbir zaman türk devleti de olmadı. anadolu türkleri ikinci plana atıldı hep. saray dili diye bir dil vardı osmanlı'da.
devamını gör...