Geçen Ayın Favorilenenleri

eşcinsellere saygı duyuyorum

şu ayrımı yapmak zorundasınız eşcinseller ve eşcinsel ilişki.
eşcinsel olmak fizyolojik bir şey. kaza yaptıktan sonra ostorojen hormonlarında miligramlık oynama olduğu için artık kadınlara değil erkeklere ilgi duyanlar da var. doğuştan bu şekilde yaratılmış olanlar da. hermafrodit olarak yaratılmışlar var mesela. istediğin kadar saygı duymuyorum de. saygı duymadığın şey yaratılış olur. bunun ben xx' in burnuna saygı duymuyorum demenle eş değer bir şey. regl olan ama penise sahip erkekleri nereye koyacaksınız? Allah böyle yaratmış sana ne dediği zaman ne diyeceksiniz?
beğenin beğenmeyin bu insanların yaratılışına saygı duymak onlara insan onuruna yakışan işler verip çalışmalarını para kazanmalarını sağlamak zorundayız. toplum olarak seks ile para kazanmaya itince ve onları yalnızca seks objesi olarak görünce o buğz etmek zorunda kaldığınız ilişkideki günahta sizin de payınız oluyor.
bu şekilde imtihan edilmediğim için şanslı sayıyorum kendimi. kendinizi eşcinsel olarak yaratılmış birinin yerine koyun, kadın ya da erkek. siz bu imtihanın üstüne bir de toplumdan dışlanma, nefret, ölüm fermanı duyacaksınız, niye Allah sizi böyle yaratmış diye. e bunun mavi gözlü sarışın değil diye adam yakan hitler'den ne farkı kaldı? bunun psikolojisinin altından kalkabileceğine inanan varsa büyük konuşsun. unutmayın büyük konuşan konuştuğu ile imtihan olur. sizden geçtiyse çocuklarınız var.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

bu aralar hep aynı şeyi düşünüyorum. şu an ya da yakın bir zamanda ölsem, geriye bende hiçbir şey olmayacak. o ölüm anında geçmişimi hayırlayıp "kısa ama güzeldi" diyemeyeceğim. bu aralar bunu sorguluyorum. yaşadım, ama ne içindi? gerçekten yaşadığımı iddia edebilir miyiz? tüm hayatım bir yoğunluk içinde geçti hep bir şeye hazırlandım hep bir şeyler yapmaya çalıştım hep birilerini memnun etmeye uğraştım ama elimde ne kaldı? bu telaş içinde kaçırdıklarımın haddi hesabı yokken elime hiçbir şeyin geçmiş olmaması beni düşündürüyor. bugün ölsem, yalnızca "ben hiçbir şey olarak var oldum ve hiçbir şey olarak öldüm" diyebileceğim.
devamını gör...

dünya sözlük 2. ödüllü kelimelik turnuvası

merhaba sevgili yazarlar, malum gerilimden sonra sorumlu arkadaşlar turnuvayı iptal etmişti ama biz katılanların hiçbi şeyden haberi yoktu. bunu katılanlar açısından doğru bulmadığım için arkadaşlara da sorarak inisiyatifi ele alıyorum.

önceki sistemdeki 1. grup ve 4. grup karşılaşmalara aynen devam edecek. diğer gruplarda işler baya karışmış ve üstlenecek biri bulamadım. o yüzden o konuda bi şey diyemiyorum. onlar için iptal söz konusu maalesef.

1. ve 4. grubun başlıkları -maalesef yine katılanlara sormadan- yok edildiği için kelimelik oyun geçmişinizden skorlarınızı yeniden alıp bu başlıklara entry olarak yazmalısınız.

(bkz: dünya sözlük 2. ödüllü kelimelik turnuvası 1. grup)
(bkz: dünya sözlük 2. ödüllü kelimelik turnuvası 2. grup)

devam etmek istemeyenlerin önceki maçları da değerlendirmeden çıkarılacak.

1. grup:


pictorem - eğrelti otu.
efraim26 - fahrettin fahrenheit
sanal mürşid - mürşid-i sanal
bilal108 - nezir
daffoa - antichrist
binali yıldırım - senin ne düşündüğün umrumda değil
seckingh - seckin
szkk - cermyna

2. grup

mücessem - mücessem
ruuu* - ruuu
crazy 89 - coming up roses
yoksijen - yoksijen
mavievinkedisi - mavi evin özgür kedisi
succulent lover - ne desem ki şimdi
devamını gör...

biz en çok bunları yapmayı seviyoruz

bir çığlık. anlamsız olan her şeye...

yolunda gidene laf sokmayı
yolunu bulmuşa engel olmayı
şevkini kırmayı
eģlenceleri kursakta bırakmayı
yapamadığına burun kıvırmayı
kötü günlerde umursamamayı
iyi günlerde oralı olmamayı
yaptığında bişey olmayı
emekleri görmemeyi
körlüğü...
.
.

biz ortada olmayı bilemeyiz. becermiyoruz. biz bozmayı seviyoruz.
biz; ya üst olmayı ya önde olmayı ya aşırı olmayı ya en arkada olmayı ya en bileni ya en bilmeyeni vs vs vs olmaya devam edeceğiz. biraz sessiz olmayı, seyretmeyi hiç bilemeyeceğiz.
pesss!
devamını gör...

emine bulut

kırıkkale de kocası tarafından kızı yanında olmasına rağmen bıçaklanarak daha doğrusu boğazı kesilerek öldürülen anne/kadın/eş/insan!

ulan, yolda biri yüzünüze tükürse elhamdülillah diyecek kadar yüzsüz olan hemcinslerim. ne yapmış olabilir ki bu kadın, yavrucağının gözü önünde öldürülsün! sana bu hakkı kim nasıl veriyor ? erkek olman mı ? sözüm ona koca olman mı ? nereden buluyorsun. kadının suçu ne olabilir ki derken suçu her neyse varsay ne yaparsa yapsın, sen nasıl iğrenç ve düşük bir mahluksun ki bu eylemi gerçekleştirebiliyorsun ? hiç mi bahar görmedin ? hiç mi anne kucağı tatmadın ? hiç mi baba şefkati görmedin ? sen azıcık bile de insan olmadın...

ne kadar yazsam da az kalıyor.
bir kadını öldürmek çok kötü.
bir kadını cocuğunun gözleri önünde öldürmek daha kötü.

yazmam lazım biraz daha. içimdeki öfkeyi atamıyorum çünkü.
o çocuğun hayatı ne olacak ? o çocuk bundan sonra kime güvenecek. hangi din e inanacak. hangi kitaba iman edecek. hangi erkeğin sözüne güvenecek. kim koruyacak kimi koruyacak ? nasıl bir nesil yetiştirecek.

insanlar elbette ölür. insanlar elbette kaybedilir. ancak babası! tarafından annesinin ölümüne şahit olmak, bir çocuk için olabilecek en ağır hadise...
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının başından geçen ilginç olaylar

uzun zamandır fotoğrafını çekmek istediğim yer için o gün programımı ayarladım ve çekim yapacağım yere doğru yola koyuldum. tabii çekim diyorum ama telefonla makinemiz yok ne yazık ki. biraz da telefon eski düşürmekten zaten 8 megapiksel olan kamerası olmuş sana 3. neyse menzile 300 metre kaldı baktım arkadan biri geliyor fotoğraf makinesiyle, bi tedirgin oldum utandım telefonu çıkarıp fotoğraf çekmeye. belki de buraya gelmiyordur, acaba telefonu çıkarsam mı tedirginlikleri kafamda dolaşırken istemsizce arkayı kontrol edip durdum. en sonunda utancıma yenik düşüp kenara çekildim o fotoğrafını çeksin sonra ben çekerim dedim. ancak kenarda dururken bi baktım adamda makine var diye bir afra tafra hem dedim ne olmuş 8 megapikselse kamera adam mı öldürdüm, hırsızlık mı yaptım.

hemen telefonu çıkarıp çektim. tabii adam benim emekçi telefonu görünce utandı, fotoğraf çekmekten vazgeçti. oradan uzaklaşırken gözleri dolmuştu.
devamını gör...

acı çekiyorum görün beni

"çok mutluyum görün beni" demekten farkı olmayan ifadedir, haldir. hüzün de insan içindir. insanın mutsuzluğunu gizlemek gibi bir zorunluluğu yoktur. ne hissediyorsa paylaşmakta özgürdür. bunu paylaşması birilerinin omzunda ağlama isteğinden değildir. elinde o an o vardır, kendine dair ona sahiptir paylaşmak ister ve paylaşır o kadar.
devamını gör...

türklüğü ile övünen müslüman modeli

üstad diyor ki: ne zaman "bin yıllık tarihimiz!" diye başlayan bir cümle duysam irkilirim.

günümüzde tarih kaynakları maalesef ki geçmişte yaşanan hadiselere ışık tutmak için değil, kitleleri yönlendirmek için hazırlanıp servis ediliyor. hal böyle olunca her milletin kendine münhasır binlerce kahramanlık hikayeleri körpe zihinlere nakşediliyor. ecdadının kusursuz bir adaletle hükmettiği, kimseye zulmetmediği, karıncayı dahi incitmekten çekindiği masallarıyla büyüyen nesiller ise bunu bir gurur vesilesi olarak kabul edip ırkına toz kondurmuyor.

bundan yüzyıl sonra abd'de yetişen bir genç okullarda öğreneceği bilgilerle "biz maddi ve manevi tüm varlığımızla orta doğu'ya barış götürmek için çabaladık" diyecek, ulusunun ne kadar yüce olduğundan dem vuracaktır. tecavüze uğrayan kadınları, işkence gören gençleri, yetim kalan bebekleri, yani yitip giden milyonları ise milletini karalamaya çalışan insanların uydurması addedecektir.

erbablar tarafından objektif kabul edilen kaynaklardan öğrendiğimiz bilgiler ışığında türklerin diğer toplumlara göre daha vicdanlı olduğunu pekala söyleyebiliriz. hatta islam ile müşerref olduktan sonra insanlık tarihi için örnek kabul edilebilecek yönetimler ortaya koyduğu zaten kabulümüzdür. ancak bilinmelidir ki bu şerefli tutum islam'ın izzetinden gelir. zulmün her türlüsünün şiddetle yasak edildiği bir inanışı kabul eden toplumlar tabiidir ki adaletle hükmedecektir. aksi halde aynı coğrafyadan ve benzer kültürlerden gelmiş lakin islam'ı kabul etmemiş toplumların dünya sahnesinde ne gibi barbarlıklar yaptığı ortadadır.

(bkz: cengiz han)

sözün özü: kendi seçimin ve marifetin olmayan bir konuda bu denli göğüs kabartmak müslümanın hali değildir. kavmini dininin önüne geçiren veya denk tutan kişi Allah korusun şirke kadar gider. dikkat edilmesi elzemdir.
devamını gör...