Geçen Ayın Favorilenenleri

dünya sözlük

acısıyla tatlısıyla nice şeylere, iyisiyle kötüsüyle nice kimselere, doğrusuyla yanlışıyla nice cümlelere sahne oldu. Allah ilk günden bu yana karınca kararınca emek verenlerden razı olsun, inşallah niyetleri ölçüsünde ecrini görürler. hepinize çok teşekkür ederim...
devamını gör...

monsieur noir

görüyorum ki kendisi için şiirler yazılmaya başlanmış.
herkes yerini bilsin şiirse şiir dedim ben de kendisine bir şiir yazdım.

------------------------------------

ilk defa gördüm seni bir sözlük iftarında
kimse ile konuşmadın kaldın kendi halında
dedim bu nasıl çocuk hiç yaramazlık yapmıyor
sonra sen çığır açtın trollüğün her dalında

yazmak için onca sözlük arasında bu sözlüğü seçtin
hatta yetinmedin bi ara modluk şarabın' içtin
zirveye getirdiğin o garib hurmayı saymazsak
bu sözlükteki bir çok eski yazarın önüne geçtin

elif melif kodlu bi sürü başlıklar açtın
yazılımcı bilgini sol şeride baştan aşağı saçtın
tamam tavsiye ettiğin künefeci güzeldi amma
yazılım öğret deyince arkana bakmadan kaçtın

eyvallah bazı konularda sensin baya ehil
ama kartal hakkında laf etmek kimsenin haddi değil
ozan eyjaf der ki hele bi dur soluklan yeğen
okulun adını duysan bile önce bi diz çök eğil
devamını gör...

sevgili olmanın haram olarak algılanması sorunsalı

ortada bir sorunsal yok, yalnızca nefislere ağır gelen şeyler var. bu olayda büyük gaflet içinde olduğumuzu düşünüyorum. ne fıkıh hocasıyım ne fetva makamıyım. kur'an'a-hadise göre yanlış düşünüyorsun diyen lütfen düzeltmekten çekinmesin beni. benim bildiğim dinimizde mahrem bellidir, namahrem bellidir. ikisi arasındaki fark ve sınırlar da kesindir. bunun ortası yok. dolayısıyla sevgili adı altında nikahsız olarak karşı cinsle yapılan el ele tutup sinemaya gitmekten yalnız kalmaya kadar cümle işin hiçbir tutar tarafı yoktur. islam, fıtratı en temiz şekilde korumayı amaçlar. niyeti ciddi olanın yolu usulünce evliliktir. flört gibi kavramlar batıdan dünyamıza bunca yüzyıllık türk-islam tarihine son 50 senede çok hızlı şekilde bir düşman gibi sızmış. öyle bir çağa gelmişiz ki 19-20 yaşında evlenirsen tepki görüyorsun ama 19-20 yaşında sevgililik adı altında her türlü naneyi yersen problem yok (!). bunları kimseyi kınamak için demiyorum, kendimin de çok günahı vardır Allah affetsin. ben yalnızca uyarıyorum, çoğunluğa bakıp da normal olan buymuş demeyiniz diye.

edit: aşağıdaki bir tanıma binâen, şimdi bir insanı sevmek ayrı, sevgili olmak ayrı olaylardır. bunu bir kenara yazalım. bir insanın el ele gezmesi, sevgili olmak niye yanlıştır anlamaya çalışalım; hadi kendimize soralım ve dürüstçe cevaplayalım, tertemiz el değmemiş, kimseyle bir şey yaşamamış bir insanla mı evlenmek isteriz yoksa 4 tane sevgili geçmişi olan kişiyle mi ? geçmişte sevgilisi olan ve ayrılıp başkasıyla evlenen kişilerin çoğu keşke geçmişte hiç o kişiyle bir şeyler yaşamamış olsam diyordur. sevgililik kavramı toplumumuzun temeline döşenmiş bir dinamit gibi. bir diğer mesele "el tutmaktan hallenmek" basit bir kavram. her el ele tutuşan daha kötü bir yola gitmeyebilir fakat taviz tavizi doğurur lafını burada da görüyoruz. neticede ateş ile barut meselesi söz konusu. biz niye böyle bir tehlikeye kapı açalım ki ?
devamını gör...

sürekli kavga halinde olan yazarlar

tanımlarında sürekli bir şeylere, bir yerlere, birilerine laf atmak, mesaj vermek , sataşmak ve karşılık bulurlarsa kavga çıkarmak derdinde olan yazarlar.
bir kere kıvılcım çakıp ateşi tutuşturdular mı onlarca başlıkta ve tanımda birbirleriyle atışır dururlar, derken yancıları da devreye girer ve kavga büyür.

yahu kardeşim kavga etmeden sataşmadan hiç bir şey yazamıyor musunuz, duramıyor musunuz. spor, sanat, eğlence, bilim,teknoloji , haber bir sürü konu var. insanlar bilgi alışverişi için , vakit geçirmek için , belki birileriyle etkileşimde olmak için buraya geliyorlar , yazıyor okuyorlar.

birileri gelip her tanımında başlığında hükümete veya başka partiye çatar , birileri gelir sünnete hadise çatar, birileri gelir cemaatlere şunlara bunlara çatar , her konuyu görev edindiği bu işlere uydurmak için kullanır. tanım yapması gereken başlık hiç ilgisi olmadan gelir buraya ezberlerini döker.

burası hiçbir partinin , siyasi görüşün ; hiç bir cemaatin , hiçbir oluşumun resmi/gayri resmi sitesi değildir , kimle ne derdiniz varsa gidip onların sitelerinde ya da kendi kişisel hesaplarınızda dökün içinizdeki ifrazatları.

yahu zaten çok vaktim olmuyor bu ara ama yöneticisi olduğum sözlükten soğutuyorsunuz beni lan . ben sizden sıkıldım bıktım, eminim benim gibi sıkılan yazarlar da çoğunlukta.

not: bu yazı bir dünya sözlük yazarı tarafından yazılmıştır, yönetimin resmi görüşü olmayıp, ilgisi ve bilgisi yoktur.
devamını gör...

venezuela'nın son ahvali üzerine

öncelikle eklemeliyim ki, kim venezuela bahsine chavez'e pislik atarak başlıyorsa o kişinin tıyneti hakkında aklımda üç ihtimal beliriyor. sömürgeci hayranı bir salatalık olabilir, su katılmamış bir salak olabilir, size ezberlerini bilgi diye yutturmaya çalışan bir hacivat olabilir.
başta söylemeliyim ki chavez gibi halkçı bir lider dünya halklarının başına çok az gelebilecek enternasyonalist kalbi insan sevgisiyle dolu, halkının onurunu bedeller ödemek pahasına göze almış büyük bir insandır. yöntemlerinde sayısız hata ve eleştiri elbette bulunabilir. fakat venezula hakkında konuşuyorsak gün o gün değildir.
kendisini saygı ve sevginin en güzel haliyle yad ediyorum.

marks'a göre yaşadığımız çağ hala insanlık öncesi tarih olarak adlandırılır. büyük dünya devrimlerinden sonra insanlık tarihi yazılmaya başlanacaktır. isterim ki, öyle bir çağa ulaşmış olalım ve halklar özellikle devrimci mücadelede baskın bir önderliğe ihtiyaç duymayıp, kollektif aklın getirdiği güçle yollarını doğru bir şekilde çizip yürüsünler. fakat daha öyle ileri bir zamanda olmadığımızı üzülerek saptıyorum. chavez'den sonra ülkenin başına geçen maduro, gençliğinden beri işçi mücadelesinin merkezinde yer almış devrimci bir kadroydu. iktidarının ilk yıllarında halkçı yönünde bir sapma olmadığının tespitleri de gözümde açıktır. gün maduro'yu da eleştirecek gün de değildir. fakat kendisinin dünyanın en alçak sömürgeci yaptırımları karşısında chavez kadar iyi bir önderlik örneği gösteremediğinin de venezula halkı tarafından bu kirli saldırıları savuşturduktan sonra idrak edilmesi gerekiyor.
venezuela'nın son ahvali üzerine yazılabilecek sayfalarca yazılacak şey vardır elbette. fakat elimden geldiğince özetleyeceğim.

maduro'nun ülkeyi demir yumrukla yönettiği üzerine çok kirli bilgiler yayılıyor. mesela bunlardan birisi, bir anayasa mahkemesi hakiminin cezaevinde olduğu. bu hakim beyi youtube'de araştırsanız göreceksiniz ki, elinde taramalı tüfekle helikopterden bina tarayan bir teroristtir. yine cezavinde olduğu ve muhalefet lideri olduğu söylenen kişi de, halkın üzerine ateş açmış bir cia ajanıdır.
aylardır venezula'da halkın ilaç ve gıdaya ulaşımda büyük sıkıntılar yaşadığı doğrudur. fakat bu sıkıntının temelinde iki yüzlü dünya emperyalist ülkeleri vardır. büyük ambargolarla halk açlığa mahkum edilse de, onurunu katık ediyor, insanca eşit bir ülkenin yolunda yürümekten vaz geçmiyor venezuala'da.

ülkenin son ahvalinde, abd'nin kirli yüzü bir kez daha ortaya çıkmıştır. abd eskiden dünya halklarının başında iyilik meleği rolü yapan bir azraildi. ve halklar artık uyandı ki, azrail'in can dağıttığı görülmemiştir. abd artık halklara pislik atarken, iyilik meleği kostümünü giyme gereği bile görmüyor. öz hali olan azrail haliyle dayatıyor ölümü. fakat artık halkların geldiği bilinç düzeyinde abd bir azrail değil, zayıflamış bir azrailimsidir.

venezuala'nın son halinde beni en çok hayal kırıklığına uğratan konu, avrupa birliğinin olaya hoyratça yaklaşımıdır. onlar da yenilecek ve bu iki yüzlü ab liderlerinden halkları gereken hesabı soracaktır. zaten fransa örneğinde olduğu gibi buna çoktan başladılar.

onuruyla dövüşen hiç bir halk yenilmez. venezuela halkı da bunu bir kez daha, 21. yy'nin ilk çeyreğinde dosta düşmana bunu ispat edecektir.
devamını gör...

bilinen en eski aşk şiiri

mö. 2037 ila 2029 yılları arasında sümer dilinde yazılmış tablettir. ırak’ın güneydoğu kesiminde yer alan nippur antik kenti’nde bulunmuştur. dünyanın bilinen en eski aşk şiiridir. istanbul arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

sümer inancına göre toprağın bereketini ve döl yatağının verimli olmasını sağlamak amacıyla kralın yılda bir kez bereket ve aşk tanrıçası inanna yerine bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi. bu şiir, büyük olasılıkla kral suşin için seçilmiş bir gelin tarafından, yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme alınmıştı ve ziyafetlerde, şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu.

kadından şair çıkmaz diyenlere duyurulur.*

damat, kalbimin sevgilisi
güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı
aslan, kalbimin kıymetlisi
güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı

damat, seni okşayayım
benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır
yatak odasında bal doludur
güzelliğinle zevklenelim
aslan seni okşayayım
benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır
damat benden zevk aldın,
anneme söyle, sana güzel şeyler verecektir.
babam sana hediyeler verecektir.


sen, beni sevdiğin için,
lütfet bana okşayışlarını,
beyim tanrım, beyim koruyucum,
tanrı enlil’in kalbini memnun eden şusin’im
lütfet bana okşayışlarını

devamını gör...

kadın nickiyle abazanları trollemek

zamanında yaptığım ve çoğu kişinin de yaptığıdır.

2007 yılında mynet sohbet'te 'tugce15' nickiyle çok kişiyi düşürdüm ağıma.

hatta bunlardan biriyle 2 ay sevgili oldum. adam 35 yaşındaydı. beni annesine anlattığını, 18 yaşıma bastığım gün evleneceğini söylüyordu. artık durumdan öyle korkmuştum ki ' babam seni öğrendi, beni okuldan aldı, çok dövdü' yalanını söyleyerek konuşmayı bitirmiştim.

giderken bana ' hoşçakal hayallerimin prensesi' demişti swh. daha öyle seven çıkmadı beni.
devamını gör...

tasavvufun yanlış anlaşılmaya müsait yönleri

cahil i cühela nın okumadan, bilmeden atıp tutması.
tasavvuf, yani ehli tarik şeriattan bir kıl miktarı kadar dahi ayrılmaz. şeriata uymayan hiç bir şey tasavvufa da uymaz. tasavvuf şeriat çizgisinin haricinde değildir. ilham ve keşif şeriatta sadece ve sadece kişinin kendisi için bir delil ifade eder. başkası için etmez. tasavvuf ehli zannederek soytarılara bakıp eleştiri getirirseniz yanılırsınız.

bu arada gaybı Allah'tan ve Allah'ın bildirdiği kadar bildirdiklerinden başka kimse bilemez.

tasavvuf nedir diye merak eden imam ı rabbani hazretlerinin mektubatını okusun. zamane soytarılarını değil. tasavvufa ve ehli tarik kimselere müşrik diyenler ise cehennemdeki yerine alışmaya başlasın. çünkü müslümana kafir diyen kafir olur.
hamiş: imam ı rabbani ağır gelir anlayamazlar diyenler oldu. o halde idris şah'tan başlayabilirsiniz
devamını gör...

abbâra çıkmazı

hesabını anısı olduğu için silmeyecek fakat artık yazmayacak olan yazar. benim sözlük hayatım mart 2018'de başladı. aylarca yalnız burada yazdım, yakın zamanda başka sözlüklerde kısa süreli yazarlıklarımın da sebebi bir arayış değil, politik girişimler içindi. her yazdığımı eksileyenleri az çok biliyorum, işin iç yüzünü bildiğim halde bana karşı yapmış oldukları haksız tutuma rağmen yine de ses etmeyeceğim, derviche'in hatrına... üzüldüğüm nokta ise her fikre, her bakış açısına saygı duyduğum arkadaşlarımın benim fikrime saygı duymayışı. soğuk espiriler yok, aykırı çıkışlı tanımlar yazan abbara yok artık. bu tutumuma beni zorlayanlar, kalkıp da buna yine saçma sapan açıklamalar yapmasın rica edeceğim.

hepiniz esen kalın...

*
devamını gör...

sözlükteki laiklik düşmanları

diğer sözlüklerdeki yazar sayısından hayli yüksek olan yazar gürühudur. hayır asla sözlükten atılmasınlar. tartışalım konuşalım. ''şimdi ararun 155'i seni aldururun'' demekdikleri sürece sorun yok. deseler ve aldırsalar da sorun yok aslında. şimdilik kimseyi kopernik gibi diri diri yakmıyorlar. yakarsalar o zaman düşünürüz.

bir ara sanal hatim falan indiriliyordu sözlükte Allahtan artık o yok. gerçi o uygulamanın laiklik, anti laiklikle bir ilgisi yok. o çok acayip bir akıl tutulmasının ürünüydü.
hala ''hayırlı cumalar'' başlığı siyah puntolarla geçiyor. bu da anti laiklik olmasa da açık bir ayrımcılıktır.
devamını gör...

lan gardaş bu nasıl yara

ne zaman yollar bitse bir kabuk kalkar etimden... neden kanar, kapanmaz yaralar?gayri gider oldum gardaşlar
ve de kız kardaşlar
gayri haram bu can bana
bu toprak damlar bu yollar bana
bu sevdalar bu ağaçlar haram bana
oğul uşak birde karım
kurt bana hastir çeker
yılan bana çiyan bana
hastir ceker yılan bana
lan kardaş bu nasıl yara
lan kardaş bu nasıl yara
kanar her yerimden
devamını gör...