Geçen Haftanın Favorilenenleri

öğretmenlik

parasını, tatilini, yorgunluğunu falan onu bunu geçin en güzel yanı mezun ettiğiniz bir öğrencinin yıllar sonra gelip bir iş güç sahibi olduğunu söyleyip sizin elinizi öpmeye çalışmasıdır.
mesela hiç unutmam. geçen kış etraf kar falan. o gün de biraz kafam dağınık.
baktım okulun merdivenlerine bir kız bana doğru geliyor. kendini tanıttı. hukuk okumuş bitirmiş. hakimlik sınavını kazanmış hakim adayı imiş. ya bir sevindim bir sevindim sormayın. kızı daha sonra hatırlayınca o çocukluğunu 10 kat daha sevindim.
mesela yine bir gün. öğrencilerimden biri bahçede düştü kolunu kırdı. aldım hastaneye götürdüm. az biraz ilgilendiler ama sonra yanıma biri geldi " beni tanıdınız mı hocam" dedi. tam çıkartamadım. neden burada olduğumu sordu. durumu anlattım. benim ve kendi okulunun okulun öğrencisi diye bir ilgilendi bir ilgilendi sormayın. bu gibi şeyler insanı çok mutlu ediyor. bu olaylardan sonra ışık gördüğüm öğrencilere " sen ileride doktor ol. kalp doktoru olurda hasta olursam beni sen ameliyat edeceksin" diyorum. şu anda hastanemi, emekliliğimde oturacağım yazlık evin projesini, göz doktorumu, yurt dışına çıkarsam uçağın pilotu öğrencim olduğundan pilot kabininde seyahati garantilemiş durumdayım.
devamını gör...

sözlük yazarlarının karalama defteri

neden bilmiyorum, hayatımdaki her şey alt üst olmuş gibi. düzen değil ama. kavramlar. kim öz kim üvey karıştı mesela. kim seviyor kim nefret ediyor bilmiyorum. kim yakın kim uzak, yeni yeni anlıyorum.
beni ilk bakışta gören-tanıyan-sarılan arkadaşımın babası; beni görebilecek bir konumda olup tanımayan yengem.
görünce sarılıp sarılmamada tereddüt ettiğim dayım. ki kendisi benim hayatımdaki en önemli üç erkekten biri. ve doğru adamı bulduğumda icazetini aradığım en önemli kişi. aynı zamanda adımı koyan kişi.
uzak. tek kelimeyle uzak.
bilmiyorum benim kaderim mi bu. sevdiğim herkesi uzaktan sevmek. hep sevdiklerime, asıl yanımda olmasını istediklerime hasret yaşamak. ulaştığımı, hasretin bittiğini sandığım zamanda ise onları kaybetmek. hayatım hep birgün kavuşacağım umudu ve bir daha asla kavuşamayacağım hüsranı arasında gidip geliyor.
terk edilmekten korkmak ve korkuyu yenmek adına terk etmekle geçiyor hayatım.
üç dostum vardı üçünü da kaybettim. tek kelime etmeden. hazinemi yitirdim sanki.
bu kayıplar kimi kazanmak için?
devamını gör...

günün hadis-i şerifi

"bir kimse zâhir ve bâtınını tanzîf ve tathîr ile kırk gün hâlisan cenâb-ı Allah için amel ve ibâdet ederse kalbi menba-ı hikmet olup lisânından zülâl-i mârifet cereyan etmeye başlar." (suyûtî, el-câmiu's-sağîr, no: 8361)
devamını gör...

türk hava kurumuna kayyum atanması

doğru fakat zamanlaması yanlış iştir zannımca.

--- alıntı ---

thk'ye kayyum atanması talebiyle açılan davanın ankara 9. sulh hukuk mahkemesinde görülen duruşmasına, davacı thk merkez denetleme kurulu üyelerinin avukatı mustafa köroğlu ile davalı thk başkanlığı avukatları sabri hafif ve ahmet sungur katıldı. kuruma temsil kayyumu atanmasını talep eden köroğlu, "türk hava kurumu yönetim kurulu üyelerinin birçoğu yönetimden ayrılmıştır. yönetim tek başına idare edilmektedir. bu da hukuksuzluklara neden olmaktadır. kuruma son genel kurul yapısı ile olağanüstü ve seçim gündemli temsil kayyumu atanmasını talep ediyoruz." dedi. davalı avukatları da yönetim kurulu üyelerinin ayrılmış olması nedeniyle karşı dava olarak, türk hava kurumu'na yönetim kayyumu atanmasını talep ettiklerini bildirdi.

--- alıntı ---
devamını gör...

dalınç

1. kendinden geçercesine sessiz bir coşkuya dalma, istiğrak, meditasyon.
2. günlük hayatın sıkıntılarından sıyrılmak amacıyla bağdaş kurarak sessiz ve hareketsiz bir biçimde düşüncelerden uzaklaşma, kendini dinleme, istiğrak, meditasyon. *

hadi "meditasyon" dilimize sonradan geçmiştir, aslı fransızcadır diyelim; bu topraklara ait "istiğrak" gibi bir kelime varken kim, hangi sebeple bu uydurmasyon türkçe kelimeyi kullansın ki? bu nasıl ruhsuz bir kelimedir? Allah aşkıyla kendinden geçmedeki o olağanüstü durumu denize dalmakla aynı his mi sandın eeeeeeyyy tdk!
devamını gör...

chopped

2009 yılından beri food network kanalında yayınlanan ted allen'in sunuculuğunu yaptığı ve yarışmacıların belirli temalar üzerine kendilerine verilen malzemelerle yemek yapmaya çalıştığı tv programıdır.

türkiye'de dublajlı bölümlerini tlc ara ara yayınlıyor.
devamını gör...

yakın arkadaşın evlenmesi

nisan ayından sonra bugün ikinci kez şahsım bakımından gerçekleşecek olay.
otelin koridorunda yaldır yaldır yürüyüp “açılın gelinin ahretliği geldi” diye bağırmak istiyorum.
insanı hem aşırı mutlu eden hem de burkan bir durum. daha şimdiden akşam arkadaşımın tüm ailesinin “kleopatra darısı başına inşallah” dualarını duyar gibiyim*.
her neyse, şu düğün merasimi ile ilgili iki çift laf söylemem lazım. arkadaşımın müstakbel eşinden hoşlandığı ilk günden beri olayın içindeyim. hatırlıyorum diğer bir yakın arkadaşımıza çocuğun fotoğrafını mail atmıştı tabi o zamanlar whatsapp o kadar yaygın değildi*.
çocuğu kıskandırmak için çiçek gönderip not kısmına herhangi bir erkek adı yazma fikri benden çıkmıştı*. korkmayın hemen, yapmadık öyle bir şey.
neyse efendim, yaşanan kavgaların çoğuna ve zorlukların hemen hepsine şahit oldum.
en sonunda sözde bir yandan bulaşık yıkayıp bir yandan çay servisi yaparken buldum kendimi. orada bile ailemden daha çok aile içiydim sanırım. bu arada sözde de kahveye operasyonel bir şey yapmadık, korkmayın*.
bugün bu kız evlenecek ve bizim için gerçekten bir dönem kapanacak a dostlar. işte bu yüzden üzülmüyor değilim. siz siz olun imkanlar ne kadar zorlu olsa da sevdiklerinizin özel günlerinde yanlarında olmaya çalışın. her şey geçiyor ve geriye o telaşlı günde yaşanan saçma-tatlı anılar kalıyor.
devamını gör...