Bu Ayın Favorilenenleri

dünya sözlük ideolojik dağılımı

sol cenah: akp şöyle yapmadı mı?, böyle etmedi mi? rant, şike, atatürk, kemalizm lololo...
sağ cenah: 28 şubatta siz..., hdp ile birleştiniz pkk'lı, vatan hainleri, beka beka, kahrol laik düşünce lololo...
milliyetçi kesim: çıkarına neresi uygunsa, biz de yaparız, biz de ederiz, hişşş orada durun, lololo...
ırkçı kesim: türkün türkten başka dostu yoktur, kürt pkk, turan, altarın oğlu tarkan lololo...
kuran yeterciler:hadisler hep uyduruk, kuranda her bişi var, akıl akıl rasyo ol raskalnikov, islamoğlu aslında lololo...
ehli sünnet velcemaat: nass kardeşim, ayet var, hadis var, hatim indirelim hadi, kafirsiniz, yanacaksın, lololo...
tarafsızlar: alayınız mal, hepiniz yanlış, bişi diyorum bir dinleyin, aga kime diyorum, lololo...
deist kesim: sanane benim dinimden, ben sana garışıyom mu?, zorla mı?, az aklınızı kullanın, lololo...
ateist kesim: müslümanlar şöyle, şu müslümanlar, ah müslümanlar, ulan müslümanlar, yav müslümanlar, lololo...
aman ali rıza bey kesimi: aaa öyle mi demiş, zaten o hep böyle, amaan ona güvenme, boşver bpşver senin adın çıkar lololo...
troll kesim: hiçbir şey bilmiyorsunuz, sadece ben biliyorum, ben ne biliyorum ki, bırakın ya, hikayeler, lololo..
işid kafası: dinden çıktın, peçe şart, tekfir edilsin, Allahın lağğğneti üstüne, loloo...

yeter ya.
devamını gör...

sözlükten biriyle buluşmak

hamd olsun şimdiye kadar tereyağından kıl çeker gibi söktüğüm böbrek ve karaciğerlerle büyük bir servetin sahibiyim. yalnız bu aralar kaval kemikleri ve bilimum kemikleri sağlam biriyle buluşmam lazım. israil'den kemik erimesi olan bir hastamız için kemikleri hiç kırılmayacak biriyle buluşmam lazım. sağlam olanlar yeşillendirsin. şehir , ülke v.s önemli değil. biz sizi buluruz.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

bambaşka bi başlığa bambaşka bir tanım girmek üzereyken soluğu burada aldım.
merhamet başlığına girilen tanımdan ilhamla "ilkokul öğretmeni" için bir şeyler karalamak istedim. sonrasında aklıma cağnım hocam geldi. acep şimdi ne yapıyordur diye google'dan bi aratayım dedim ve maalesef bi kaç ay evvel vefat etmiş olduğunu, belediye cenaze ilan sayfasından öğrendim.
mekanın cennet olsun iyiler iyisi öğretmenim. o merhametli, cana yakın, güler yüzlü, efendi kişiliğin hala gözümün önünde.
seninle son karşılaşmamız bundan 15 sene önceydi, ben üniversiteyi bırakmış ve bi mobilya atölyesinde çalışmaya başlamıştım, sen de koltuk yaptırmak için atölyeye gelmiştin, tanımamıştın beni. ben de öyle üstüm başım toz, boya, kir içindeyken sana kendimi tanıtmaya utandım, biliyordum son okuttuğun sınıftan fatih der demez beni tanıyacaktın. o zamana kadar babamla ne zaman karşılaşsan beni soruyordun, selam söylüyordun.
ben hayatta sevdiklerine hep vefasız davranmış biri olarak, seni çok sevsem de o gün bi elini öpüp sarılamadım. kusura bakma. nur içinde yat canım öğretmenim.
devamını gör...

ekrem imamoğlu

tayyip'in über zeki biloğlan'ı gittiği yerlerde devlet erkanı tarafından hangi sıfatla ağırlanıyorsa o sıfatla anıtkabir'de protokol yapılmış kişi. anıtkabir'e gitmesi beni sevindirmez, üzmez de. görüşümüz ve ideolojimiz belli fakat ben tutarsızlığa karşıyım. seçim sonucu belli değilken afiş astırılmasına ses etmiyorsan buna da etmeyeceksin. ysk mazbata vermeden ve hatta seçim sonuçları belli olmadan ''kazandık'' diyerek manipülasyon yapanlara ses etmiyorsan buna da edemezsin. ben bu memleketin insanını artık çok iyi anlıyorum. sağcısı solcusu alevisi sünnisi türkü kürdü toptan ''benci''dir. kimsenin adalete ve haksızlığa karşı mücadele ettiği yok. herkes kendine adalet istiyor. bu memleketten bu sebeple bi halt olmaz.
devamını gör...

notre dame katedrali

inançların, milletlerin ve düşüncelerin şiarı olan simgesel yapılar kaderin kilitleridir. böyle yapılar üzerinde gerçekleşen hadiseler tarihin dönüm noktalarına işaret eder. bu olay da bu açıdan değerlendirildiğinde önem arz etmektedir. diyebiliriz ki, bu yıkım hıristiyan dünyasında bir kaos dönemi başlatabilir. türklerin islama tekrar liderlik etmesinin kilidi de ayasofya'nın açılmasına bağlı olabilir. buradan bakıldığında bir mekan kilitten ibarettir. ve avrupa için, özellikle fransa için kilit kırılmıştır.
hz muhammet doğunca kisra sarayının yıkılması, mecusilerin ateşinin sönmesi de bu açıdan değerlendirilmelidir. bir devrin bitişini, bir devrin başlangıcını bu gibi simge yapılar -ve aynı zamanda simge insanlar- bize gösterir.
devamını gör...

eğrelti otu

şu sıralar benim hakkımda çok güzel şeyler yazarak kalbimde çiçekler açtırıyor. aynı hissiyatları paylaşıyor olmamız çok hoş.*

ayrıca elimde kendisinin not düştüğü hediye bir kitap mevcut ve bununla övünmemek için hiçbir sebebim yok. *
devamını gör...

10 nisan 2019 ilk kez kara delik fotoğrafı çekilmesi

önemli bir olaydır. sebebi ise önümüzdeki muhtemel keşiflerin ilk adımı olmasıdır. şimdiye kadar ki tüm karadelik görselleri hep teoriye dairdi. fakat bu fotoğraf ile einstein'ın izafiyet teorisi dahil birçok teori kanıtlanmış oldu. bu açıdan diğer keşifleri de tetikleyecektir. şöyle bir hikaye anlatılır.

geçmişte doktorlar "insanlar şu kadar hızdan fazla koşamaz" diye açıklama yapmıştı. atletler de buna inanmış olup, o hızı geçemeyeceğine inanıyordu. fakat ismini hatırlayamadığım bir atlet çalışıp bu hızı aşınca diğer insanlar da bunun mümkün olduğunu anladı ve rekorlar ardı ardına kırıldı. işte bu keşif de buna sebep olacaktır diye tahmin ediyorum.

edit: yukarıdaki örnek 10 saniye sınırıdır. ayrıca çekilen fotoğraf messier 87 galaksisine ait. yakın zamanda videosu da çekilip paylaşılacakmış. bizim galaksinin kara deliği daha yakın olduğundan çekim gücü daha fazladır. bu yüzden görüntüsü çekilememiştir. fakat çalışmalar bu yöndeymiş.

devamını gör...

hiç dindar bilim insanı olmaması

daha düne kadar bilim insanı diye bir kavram yoktu daha ziyade bilim adamı deniyordu ona. adamlığa cinsiyet gözüyle bakarak bilim yapma gayreti hayli enteresan oldu. öte yandan dindar kavramı hristiyan ve yahudileri de kapsar. onlar da kendi dinlerinde dindar kategorisinde değerlendirilebilir ki fena halde yahudi var bilim alanında nam salmış. bari sacmalayacaksin müslüman de ayırt et. nereye laf çaktigin belli olsun.

bi de bak aklıma ne geldi: fuat sezgin bildin mi? ali mazrui geçenlerde vefat etti. halil inalcık ve ilber ortaylı listeye dahil edilsin bence. aziz sancar diye biri hiç yaşamadı zaten. aydoğan özcan var doktor biraz bak belki aklına gelir. mete atatüre ve özgür şahin baya tanınan isimler. he bir de ülkesine yabancı muzaffer sherif unutulmasın.

önce bakmayı bileceksin. her şeyin bası bakış açısı. muslumanlari kafanda cahil, kerkenez, yobaz olarak telakki edersen ağzıyla kuş tutsa yine görmezsin. bir ülkenin kendi insanına güveni yokken başkası neden seni saysın ki? batı hayranlığı kısmen kabul edilebilir olmasına rağmen ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve jeopolitik konumları hesaba katılmadan yaa bizden bilim adamı çıkmıyor tantanası yapmak cehalet göstergesi başlı başına. evet geriyiz bilime o kadar ortak değiliz ama yavaş yavaş sen istersen desteklersen olacak bu. hem otur hiçbir halt yapma hem de musluman söyle böyle. güzel kardeşim otur oku, çalış, araştırma yap, projeler çiz, balık bilmezse halik bilir. bak tesla diye yere göğe sığdıramadığin adama döneminde insan bile değildi.

bilim dogmatik bir karaktere bürüneli 100 yılı astı. gün gelecek o da çökecek. bilim denilen kavramın gelişmesi ve ilerlemesi tarihten bağımsız ele alınamaz. senin beğenmediğin islam düşünürlerini okuyarak bu adamlar bu noktalara ulaştı. bunu göz ardı etmeyen bir bati ama göz göre göre bunu hiçe sayan sen. iste bilimin gelişmeme sebebi bu aptal kafa yapısı. aman bunu da anlamazsın ya neyse.
devamını gör...