Bu Ayın Favorilenenleri

dünya sözlük merhum ali doğan şenel su kuyusu

merhaba değerli dünya sözlük yazarları.
geçtiğimiz sene dünya sözlük adına afrika'da açılacak su kuyusu hk. başlığı altında başlattığımız projede 2 ay önce gerekli bedel toplanmış ve tebessüm derneğine iletilmişti. aralık ayı sonunda da çok şükür kuyu inşaatı tamamlandı ve açılışı yapıldı.
kuyuya 2017 yılında vefat eden yazarımız merhum ali doğan şenel/davut heykeli'nin adı verildi.
bu süreçte maddi ve manevi destek olan herkesten Allah razı olsun, yaptıkları hayırları kabul etsin.

aşağıda kuyunun açılış videosuna ve linkte de inşaat süreci ile köyden görüntülere ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar

devamını gör...

yedi numara

yayınlandığı dönemin atmosferi ile beraber değerlendirildiğinde riskli bir iş olması, devlet kanalında yerli dizi izleyicisinin pek de alışık olmadığı daha ileri bir çağın absürt mizahını yerellik motifleriyle zenginleştirip hikayeleştirmesi ve sürpriz oyuncu kadrosunun beklenmedik performansıyla üzerinden 20 yıla yakın zaman geçse de özlenen, evladiyelik yapım.

youtube'da kayıtlı eski bölümlerini izledikçe geçen zamanda nelerin değiştiğini daha net fark ediyor insan.

maziye özlemden mülhem romantizme savrulmadan bu değişimi anlatabilmek zor biraz.

en basitinden türdeşlerinden en önemli farkı kadrolu bir kötü karakter içermeden, her bölümünde devingen senaryolarıyla iyiliği, safiyaneliği, masumiyeti anlatmasıdır. ekonomik krizlerle kıvranan türkiye'de şehirli ve taşralı öğrencilerin bir arada yaşayabileceklerini anlatan bir ütopya.

keza bu dönemin şartlarında böyle bir dizi çekilse, dört genç kız ve üç erkek aynı motiflerle bir çatı altında yaşasa siyasi hastalıklarımız nüksedecek ve çoğumuz topluma şehirli kızlarla taşralı erkekleri bir arada yaşatmanın normalleştirilmesi projesi olarak yorumlarız.

birçok sahnesinde eğitim sistemi, ekonomik şartlar, çevre kirliliği v.b. yapılan göndermeler ve taşlamaları hazmedemeyenlerimiz çıkar. büyük resmi gören sosyal medya uzmanları, tetikçi köşe yazarları senaristi, yönetmeni, yapımcıyı hatta oyuncuları irdeleyip dizi öncesi hayatlarındaki falsoları, siyasi söylemlerini araştırarak gün yüzüne çıkarırlar.

çekildiği dönemden bugüne geldiğimizde ise siyasi saiklerden istikametle yüceleştirilip milat belirlenmiş dizilerin aksine büyük bir okuldur. çağlar çorumlu, demet evgar, ilker ayrık gibi seneler sonra ekranların ve beyaz perdenin önemli isimleri olan onlarca oyuncuya küçük rolleriyle ilk defa bu okulda rastlarız.

toparlayacak olursak; tanpınar "ancak zaaflarımızı seven bizi hakkıyla sever, meziyetlerimizi herkes zaten kabul eder" der. yedi numara da birbirimizi zaaflarımızla sevdiğimiz dönemin ruhunu taşır.

birçok sahnesinde acemilikleri, çekim hatalarını fark ederiz lakin kusurlarına rağmen izleriz. defalarca izlesek de haydar'ın dehasına tezat bönlükleri, recep'in varyemezliği, vahit'in sevimli asabiyeti, zeliha'nın evhamları ve felaket senaryoları, rüya'nın melankolik halleriyle ilerleyen organik hikayelerinde kendimizden izler bulma gayretimiz yaşamı kusurlarıyla, zaaflarıyla kabullendiğimizi hatırlattığı içindir.
devamını gör...

ekrem imamoğlu

8 ocak 2020 tarihinde habertürk kanalında türkiye'nin nabzı programına katılmış narsist istanbul büyükşehir belediye başkanı. narsist demek zorundayım ve gerçekten gülüyorum bu adamın anlatmak istediği her şey egosunun, kibirinin arkasında kalıyor. bazen söylemek istediği mantıklı cümleler dahi ego ekmeğinin arasındaki ince kaşar peyniri gibi eriyip gidiyor. seçim kampanyası boyunca "ben" değil "biz" dili dedi ki kampanya döneminde bile "ben" dilini kullandı. sanki yarışa belediye başkanı değil de devlet başkanıymış gibi bir tanıtım kampanyası ile girdi. olabilir, kendi tercihidir. ama yeter be adam ya! akıl sahiplerinin ibret alabilmesi için dün programda kanal istanbul ile ilgili diyaloğu yazacağım video linkleri de ekleyerek. istabulumun başına bir iş gelecekse depremden önce bu narsist yüzünden gelecektir. rabbim hepimizi korusun. çünkü bu şehire bir şey olursa zaten türkiye'ye olmuş olacak.


1-
gazeteci ismail saymaz: bütün bu inşaat faaliyetleri depremi tetikler mi?
ibb başkanı ekrem imamoğlu: tabi ki tetikler.
gazeteci ismail saymaz: benim sorum tamamlanmadı. bu inşaat faaliyetleri depremi tetikler mi?
ibb başkanı ekrem imamoğlu: kesinlikle tetikler.
--neden tetikleyeceğini, hafriyat faaliyerlerini vs. açıklar---

---itü jeoloji mühendisliği bölümü öğretim üyesi prof dr. celal şengör yayına bağlanır. kanal istanbul'un depreme sebep olmayacağını, çekilecek toprak miktarının ve kanalın alacağı su miktarının atatürk barajı'nda kullanılandan daha az olacağını dolayısıyla bilimsel olarak böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyler.--

ibb başkanı ekrem imamoğlu: celal şengör'ün telefonla buraya bağlanması yanlıştı. ben herhangi bir insan değilim. 16 milyonluk kentin belediye başkanıyım. ben depremi tetikler de demedim.

Ben depremi tetikler demedim

ben ben! bihteriniz! nasıl yaparsınız bunu bana diye narsist kokular saldıktan ve ekran başında bizleri "nasıl demedin la" diye dumura uğrattıktan sonra ki diğer diyaloğa geçelim.

2-
gazeteci ismail saymaz: referandumda istanbullu'lar "evet istiyoruz" derlerse ne olur?
ibb başkanı ekrem imamoğlu: yine hukuki mücadelemizi veririz.
gazeteci veysi ateş: aaa. sonuca saygı göstermez misiniz?
ibb başkanı ekrem imamoğlu: bakın, referandum işi çözer mi? çözmez.

Evet çıksa da dava açarım

3-
narsist başkann referandum olmalı dediği videosu. burada da ilk ben dedim referandum olsun vurgusuna dikkat edelim. ben dedim. ben. ben. bakın ben dedim. evet ben. başkanınız! elimle göğsümün üstünde parmaklarımı kalp yapıp size gönderdim. hani sevmiştiniz beni. beni beni. unutmadınız di mi? bihterinizi. evet, neyse nerede kalmıştık? evet, ben dedim referandum olsun diye. ha, siz evet derseniz o da çok şey.....m.. yani yok evet demeyin. ben ibb başkanıysam diyemezsiniz. ben.. ben.. ben! ayrıca belirtmek isterim ki it demedim git dedim. evet ben dedim. yani ben demedim. evet ben.

Referandum olmalı

edit: peki entry gönderir göndermez ana sayfaya döner dönmez, daha yazımı okumadan ve videoları izleyecek süre dahi geçmeden eksilenmem * Benmari usulu bir çikolata eritme tekniği. Benmari *
devamını gör...

ebubekir sifil'e uygulanan itibar kıyımı

uzun zamandır süregelen, tüm küfür ehli tarafından müthiş bir çaba ile gündemden düşmeyen bir meseledir bu. kumpas çetelerinden esinlenerek veya doğrudan desteklerini alarak söylem cımbızlama metoduyla hadsiz sosyal medya alemine meze edişleri artık ne sabır bıraktı ne sükunet.

ebubekir hoca'ya yöneltilen "misyar nikahı mut'a nikahına benzer mi?" sorusuna istinaden bu iki nikah türünün birbirinden çok farklı olduğunu, birinin caiz birinin haram olduğunu söylemesi üzerine bir linç kampanyası başlatılmış.

ilgili video

bunun üzerine başta ahmet hakan coşkun denen tıynetsiz yazısında şöyle bir bölüm ayırmış;

--- alıntı ---

yine din, yine cinsellik, yine hoca, yine vaaz

son günlerde içinde kadınların, cinselliğin falan geçtiği saçma sapan, lüzumsuz dini açıklamalar biraz durulmuştu ki... ebubekir sifil isimli bir ilahiyat doçenti “yettim” diyerek çıktı ortaya.

oturmuş vaaz veriyor.

çokeşliliğin nasıl lüzumlu bir şey olduğunu anlatıyor. istanbul’da bir ev, izmir’de bir ev, ankara’da bir ev falan diye herkesi ikna etmeye çalışıyor çokevliliğin gerekliliğine. ciddi ciddi yapıyor bunu. ballandırarak.

islam’ı asrın idrakinden uzaklaştırmayla özel olarak görevlendirilmiş bu tipler yüzünden olan islam’a oluyor.

yazık, çok yazık.


--- alıntı ---

yazının tamamı

hocanın söylediğini anlamaya çalışmak bir yana dursun, onu islam'a zarar veriyor diyerek suçlamak ancak ahmet hakan gibi bir omurgasız müfteriye yakışır.

tabi mesele burada bitiyor mu sanıyorsunuz? güzel ülkemde nimet biter alçak bitmez! mustafa islamoğlu denen ayarsız hoca müsveddesi ebubekir hoca için şu ifadeleri kullanıyor: "sünni mut’ası “misyar nikahı” rezaletinden sonra şimdi de bu.
bu dine yaptığınız kötülüğün farkında değilsiniz.
Allah sizi ıslah etsin"


https://mobile.twitter.com/...

aynı kişi bakın ihsan eliaçık denen soysuzdan nasıl alıntı yapıyor, nasıl yazısını okurlarına öneriyor;

https://mobile.twitter.com/...

ben bu herifin dinlenmesi gerektiğini, farklı bakışlarıyla yarar sağlayacağını düşünenlerdendim. zamanla gördüm ki baş şeytanın ta kendisiymiş!

ebubekir hoca da şeytana gerekli cevabı vermiş;

adam olsan, araştırmadan mal bulmuş mağribi gibi atlamazdın bu yalanın üstüne; en az onlarınki kadar kirli emellerine alet etmezdin Allah düşmanlarının bu iğrenç iftirasını.

https://mobile.twitter.com/...

bununla da bitmedi. ismail saymaz denilen kâfir, çıkmış hoca'ya "burayı arabistan yapamayacaksınız" diyor. sana söyleyeceklerim formata takılıyor. inşallah bir gün yüz yüze geliriz de formatı çevirip sana monte ederim.

https://mobile.twitter.com/...

***************

bakın dikkat edin, nureddin yıldız'a da aynı ekip aynı şekilde organize ve koordineli saldırıyordu. bunlara sözcü, cumhuriyet, birgün gibi sol medya kuruluşları da destek veriyor.

bugün kimlerin kimlerle beraber olduğuna lütfen dikkat edin. Allah herkesi beraber oldukları ile birlikte haşretsin inşallah. amin!
devamını gör...

kalimba

bu aralar merak saldığım enstrüman. müzikle çok ilgilenmeyen ve yeteneği pek fazla olmayan biri olmama rağmen öyle bir sardı ki... oyle naif ve içten bir müzik aleti ki bırakamadım. ılk parçam daha dün annelerimizi çalmaya basardigimda sevinçten tüm arkadaslara ve akrabalara kaydını attim.* şimdi ise game of thrones üzerine çalışıyorum. merak edenler için buraya bir adet huzur bırakıyorum.

devamını gör...

ateşböceklerinin mezarı

cocuklar için savaşın ne anlama geldiğini tüm çıplaklığı ile gosteren animedir. gercek bir hikayeden uyarlanmıştır. fakat gercek hikayede abi ölmez.
en acıkli anime olarak kabul ediliyormuş. daha da acıkli olan, bu hikayenin farklı zamanlarda, coğrafyalarda, birkac ufak degisiklikle yasanmaya devam ediyor olmasıdır. suriye, elele tutusup sınırı gecmeye calisan ana babasiz vatansız, yasamlari kisa ama ölümleri uzun ateş böceklerinin mezarı yazık ki. fakat sadece yaşamayı istemis olmalarını bir suç ve utanç gibi sırtlarına yükleyen, suriyeli sığınmacıları hayvandan dahi aşağı gören ve ülkelerine gram faydası dokunmayan oksijen israfları bu filme methiyeler düzmüş...en acıklı "anime" ye.
devamını gör...

giritli şükrü

hakkında pek dwtay ve çalışma bulunmayan 19yy hattatlarından giritli şükrübu levhasında siyah mürekkeple, "koruyup gözeten Allah’ın bağışlayıcılığına tevekkül ettim" anlamına gelen arapça “tevekkeltu bi mağfırati’l-muheymini” ve kırmızı mürekkeple “o bağışlayıcıdır, merhamet sahibidir” anlamına gelen arapça “huve’l-ğafûru zu’r-rahmeti” ibarelerini birbirinin arasından geçirerek yazmıştır. (ssm) sakıp sabancı müzesinde yer almaktadır. Ayrıca osman hamdi bey in "kuran okuyan hoca" isimli eserinde de dikkat çekmektedir.
devamını gör...

arog

cem yılmazın caravaggio nun narsist tablosuna gönderme yaptığı filmdir.. taşo ile arif arogandan sürüldükten sonra yabana gezerken bir su kenarına gelirler.. su kenarında medeniyet kurma konusunda aralarında bir tartışma yaşanır.. taşo bu sırada bencilce sanane arkadaş istediğim yere kurarım medeniyetimi diyerek bencilce konuşur.. tam bu sırada anılan tablodaki kişi gibi suya bakmaktadır.. arif de kendisine tablonun da ismi olan narsist yakıştırmasını yaparak oradan uzaklaşır..
devamını gör...

bir turnusol olarak toplumumuzda aile hekimliğinin aşağılanması

şaka gibi. nasıl bir döneme geldik bilmiyorum ama bu ülkede pratisyen hekime yok gözüyle bakılıyor. eskiden doktor olduğunu söylemek başlı başına karşı tarafın sana ve mesleğinin kudsiyetine saygı duyması şeklinde karşılanırken şimdilerde ilk soru “ne doktorusun?” hatta biraz daha ilerisi “yan dal’ın ne?” sorusu oluyor.

bu meslek daha ne kadar aşağılanır bilmiyorum ama anadolunun biraz daha az kentleşmiş kesimlerinde görev yapan arkadaşalar mesleklerini duyanların onlara büyük bir sevgi gösterdiğinden bahsediyor. bu da benim geleceğe yönelik umudumu biraz olsun tazeliyor.

doktor mutlu olsun ki hasta da mutlu olsun. mutluluk verdiğiniz kadar mutlu olursunuz; karşınızdaki de doktorluktan önce bir insan. ara ara hatırlatmakta fayda görüyorum.
devamını gör...

zaman yolcusu uzaklar

ntv'de yayınlanan ve güney kore ile japonya'yı anlatan belgesel. geçen şans eseri tv'de reklamına denk geldim. anime ve manga dünyasıyla alakalı bölümüne ancak izleyemedim. sonra dedim yüklemişlerdir daha bir ton bölümü varmış. işin ilginci türk televizyonlarından beklenmeyecek derecede de doyurucu bir içeriğe sahipti. adamlar studio pierrot'a gitmişler daha ne yapsınlar? şu an youtube'da yüklü yedi bölüm görünüyor.
devamını gör...

bir delinin karalama defteri

-senin en çok hoşuma giden özelliğin ne biliyor musun?
+çok bilmişliğim
-haha doğru ama birinci sırada değil
+pekala neymiş?
-bana benziyor oluşun
+(:
-özelliklerimi derecelendirdiğine göre bir de en sevmediğin vardır o vakit
+var, var tabii...
-e söylemeyecek misin?
+bana benziyor oluşun
-...
devamını gör...

kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil vicdanınızın sesine kulak verin

cumhurbaşkanımıza ait bir beyanat. yüzüne kezzap atılan bir kızın failine 13 yıl ceza verilmesine kızan başkanımız şöyle buyurmuş;

--- alıntı ---

geçenlerde bir namussuz bir alçak kızımızın yüzüne kezzap atıyor. mahkeme 13 yıl ceza veriyor. kızımızın gözü gidiyor. kanunun en yüksek oranı bu. bunu da bizim getirdiğimiz söyleniyor. şimdi diyorum ki ben de, arkadaşlar diyorum, siz neden kanun diyerek bize böyle cevap yolunu buluyorsunuz. ben hak, hukuk, adaletten bahsediyorum. siz burada hakkı, hukuku ve adaleti arayacaksınız. kendi kızının başına gelmiş olsa, kanunlara mı bakacaksın. bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil, vicdanınızın sesine kulak verin.

--- alıntı ---

http://www.hurriyet.com.tr/...

ben de diyorum ki hakimler elbette kanunlara bakacak. eğer hakimler savcılar kanunları bırakıp kendi vicdanlarına göre iş yapacak olursa vay halimize. o makama vicdansızlar da geliyor, kitapsızlar da... sizin göreviniz, her kim o makamlara gelirse gelsin yazılı kurallara göre hükmetmesini, meclisteki 600(!) tane vekilin de ilgili yasaları düzenlemesini sağlamak. hatırlatayım dedim.
devamını gör...

teşekkür listesi paylaşımı yüzünden görevden alınan gaziantepli müdür

(bkz: bu malın müdür olduğu okulda okumak)

nice gelecekler böyle çarçur edildi.
nicelerinin hakları gasp edildi.
oraya layık olan nice idealist insanlar, bunun gibi sansarlar yüzünden vasat birer öğretmen olarak yaşamak zorunda kaldı.

adaletin kılıcı keskindir. bugün kesmese de bir gün bu adaletsizlikleri mutlaka paramparça edecektir.
devamını gör...

hadis inkarı

binlerce yıl önce yaşamış filozofların sözlerini çarşaf çarşaf feyslerde paylaşanların, kendine şiar edinmeye çalışanların, sıra peygamberin sünnetine gelince yea peygamber 1500 sene önce yaşamış, bu zamana sahih hadis mi kalır diye yaptıkları şey. bugün insanlığın sahip olduğu tüm bilgi, birikim, kültür onbinlerce yıllık tarihe dayanıyor. herşeyi bırakalım o zaman. tıpkı batının bugün yaptığı gibi. köklerini koparanlar kurumaya mahkum. sünnet bize hayat suyu veren köklerimiz. biz sünnetsiz yaşayamayız.
devamını gör...