Bugünün Favorilenenleri

dünyaitiraf.com

5 yaşındaki kizim bu minecraft denen oyunu çok oynuyor. bugün gelmiş, anne nolur nolmaz minecraftta mezarını yaptım dedi. nolur nolmaz dedi bak. ay anam benim bir zoruma gitti. dedim sen beni gomcen heralde. demesin mi ben niye uğraşayim. salak ya, dovecegim ben bunu.
devamını gör...

alışkanlıktan sözlüğe girmek

ne yazmak ne de yazılanı okumak! telefonda amaçsız şekilde takılırken yapılan işlerin başında sözlüğe bakmak geliyorsa bu alışkanlıktandır. sözlüğe olan aşinalıktan, yakınlık duymaktandır. yıllardır yazmadığı halde halen daha online listesinde gördüğüm, çok uzun aralar verdikten sonra arada gelip bir iki tanım yazan yazarlar var.

bunun sebebi olarak gündemi takip desek, sözlük nerdeyse gündemden bihaber gidiyor. tartışma veya siyasi kavgalar desek, onlar da çok gerilerde kaldı. yani böyle insanı çekecek, nefsini gıdıklayacak şeyler yok. sadece alışkanlık.

kavafis'in şiirinde dediği gibi "yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. bu şehir arkandan gelecektir." bizler de buradan başka yere istesek de gidemeyeceğiz...
devamını gör...

k4ng

mayıs ayından beri aramızda olmasına rağmen başlığı henüz açılmamış yazar. dikkatli ve emekçi bir yazar. geç kalınmış olsa da hoş geldiniz diyor kalemi daim olsun diliyorum.*
devamını gör...

konforu reddetmek

rahatlığın insan üzerindeki olumsuz etkileri böyle davranmaya sebep olabilir.
konfor çürütür” diye bir sözle kaşılaştım bi süre evvel. bi arkadaş birinden alıntılamıştı. yabancı bir düşünürdü galiba. unuttum gitti ismini. bu iki kelimenin birbiriyle böyle pekişmesi beni baya şaşırtmıştı. konfor ve çürümek.
konfor için yaşamak, çürümek için yaşamak
konforu reddetmek, çürümeyi reddetmek

en çok hayatın ne kadar kıymetli olduğunu unutturduğu için konfora direnmeli insan. direnmeli en azından. kafalar karışık
devamını gör...

xiaomi burcu

bitmeyen enerjili ve çok işlevselliği ile gözde bir burçtur. ısırılmış elma burcuyla pek anlaşamazlar. ilk kez bir çinli tarafından tespit edilmesi bu burcun en talihsiz özelliği olsa gerek. bu arada önsezi konusunda acayip megapiksel hisleri vardır. övmekten yoruldum ya sonra yine devam ederim.
devamını gör...

ev süpüren erkek

adamı bekarsa anasına, evliyse karısına soracaksın demişler.
temizlik yapmak, evi süpürmek, cam silmek, yemek yapmak ve bulaşık yıkamak kadınların milli sorumlulukları değildir.
t: normatif erkektir. trübinler mi? ne münasebet !
devamını gör...

öksüren kişiyi konuşturmak

yuttuğu şeyi yanlış şekilde yutmaktan ya da yutamamaktan kaynaklı olarak * kişinin öksürmeye başlaması sırasında aile fertlerinin ya da arkadaşların ne olduğuna dair sürekli sorguya tabi tutması durumu. İnsan canıyla uğraşırken bir de konuşturanla uğraşması çok zor. *

+öhhööhhööhh
-noldu su vereyim mi
+yooğhööhöhhgö
-dur sırtına vurayım ne kaçtı boğazına
+geçöhöer şimhöhöahaöhöh
-al şu ekmeği ye gitsin ne takıldıysa
devamını gör...

keramet

keramet uçmakta değil, kuşlar da uçuyor. keramet yüzmekte de değil balıklar da yüzüyor. keramet ferasettedir. feraset sahibi göründüğü gibi olmayanın gerçeğini de görendir.
devamını gör...

kızılay maden suyu

maden suyu olduğu iddia edilen içecek. mineral bakımından zengin olabilir belki, ona bir şey diyemem ama tadı sudan hallice. içimi keyifli değil. bir de beypazarı ile kıyaslayanları görüp la havle çekiyorum. bunu beypazarı ile kıyaslamak 3 ü 1 aradayı filtre kahve ile kıyaslamak ya da sallama çayı organik hemşin çayı ile kıayslamak gibi filandır.
devamını gör...

maden suyu

yer üstü sularının çatlaklardan yer altına sızıp sıcaklığın etkisi ile tekrardan yukarı çıkması, çıkarken de çeşitli mineralleri bünyesine katarak zenginleşmesi ile oluşur. her yörenin kayaç ve toprak yapısı ile bünyesinde bulunan mineraller farklı olduğu için her maden suyunun mineral değeri de farklıdır. şu şundan iyi diye bir şey yok. elazığ bölgesi demir bakımından zengin olduğu için elazığ'dan çıkarılan kızılay maden suyu da demir bakımından çok zengindir. eğer sizin demir eksikliğiniz varsa kızılay maden suyu almalısınız. ancak magnezyum eksikliğiniz varsa beypazarı almalısınız. uludağ maden suyu kalp için önemli olan potasyum bakımından zengindir ancak florür miktarı fazla olduğu için mideyi diğerlerine nazaran daha çok rahatsız eder.

devamını gör...