Bugünün Favorilenenleri

sadece sigaranın kanser yapışına odaklanmak

türkiye'deki onkoloji servislerinin sayısındaki ve kabul ettikleri hasta miktarındaki artışı gözden kaçırmaktır. kanser denen illetin çeşitleri ve sebepleri o kadar fazla ki... evet sigara pis bir şey ve müthiş zararlı, üstelik zararı da tütününden ziyade kimyevi içerikler ve hijyenik faktörlerden kaynaklanıyor. demiyoruz ki sigarayı kutsayalım ve koruyalım, fakat tütün kullanımının bu kadar yaygın olduğu bir ülkede farklı sebeplerle de ortaya çıkabilen akciğer kanserinin görülme oranının yüzde 24 olması genel anlamda daha büyük sıkıntılarımız olduğunu gösteriyor. kaldı ki sigara bağımlılığı maalesef dünyanın hiçbir noktasında engellenebilen bir şey değil.

fakat toplum olarak neden sigarayla savaştığımız kadar gdo'lu mahsüllerle savaşmıyoruz, ambalajlı ürünlere odaklanmıyoruz, beslenme alışkanlıkları konusunda bilinçlendirilmiyoruz, çalışma koşullarımızı iyileştirmiyoruz? çünkü sigara sadece içene hadi en fazla çevresindeki yakınlara zarar veren bir halt ve sağlam bir ekonomik çarkın ana unsuru, diğer kanser türlerinin ise sebepleri genel ortamlardan ve yaygın alışkanlıklardan kaynaklanıyor. yani tarımda hiçbir siyasi erk bu kadar niteliksiz ve niceliksiz hallere düştüğümüz için gdo konusunda yaptırım uygulayamaz, iç piyasadaki durgunluk bu seviyelerde iken hiç kimse sağlıksız tekstil ürünlerine ve ambalajlı gıdalardaki kanserojen maddelere sınırlandırma getiremez, halihazırda sanayimiz yüzde 70 oranlarında dışa bağlı iken bizi her an zehirleyen trafik araçlarının veya petrokimya gereçlerinin etkilerine laf edemez, hele ki teknolojik altyapı ve bilişim sistemlerinde bu denli geriyken baz istasyonlarının ve elekktronik radyasyon yayıcıların denetlenmesine cesaret edemez.

akciğer, prostat, deri, mide, meme, mesane, kolon, ilik, endometriyum, ovaryum... bunlar çeşitli yüzdelerde ülkemizdeki en yaygın on kanser türü ve gerek oluşumları gerek yayılımları maalesef çoğunlukla çevresel etkenlere dayanıyor.
devamını gör...

kur'an'a öykünmeler

aleksandr sergeyeviç puşkin'e ait şiirlerdir. Bir hürriyet âşığı şairi olan puşkin, kur'an'ı okumuş, hayran kalmış ve kur'an'ın tesiri altında bu şiirleri yazmıştır. puşkin'in "kur'an'a öykünmeler" şiirlerini ataol behramoğlu türkçe'ye çevirmiştir.

"sabit yeryüzü, sabit
göklerse, kubbe kubbe. . .
sensin ey yüce halik!
hükmeden her sebebe..

deniz, karayı boğmaz
kara, yutmaz denizi
fırtınalar içinde
koruyan sensin bizi!

sensin, sensin ey rahim
kula sultanlık veren. . .
ve nur saçan kur'an'ı
muhammed'e gönderen

duvarlar parçalansn,
kalksın siyah perdeler!..
gel kur'an! yetiş bize
ruhumuza ışık ver!
"
devamını gör...

türban üstüne peruk takmak

sadece başörtüsü için eğitiminden vazgeçen kadınlarımızın eleştirme hakkı olan uygulama. çünkü hiçbirinin samimiyetinden zerre miktar şüphem yok. ama erkek yazarlar bir sussun. yapmak zorunda kalmadığınız seçimlerin efeliğini de yapmayın.
devamını gör...

yaşamak bizim için dokunaklı bir şarkı değil ki

bazı hüzünbazlar için öyle olabilir. ama ismet özel için pek de öyle değildir. daha derin, varoluşsal, yaşamsal sancılar içinde kıvranışın bir ifadesi gibi. beşeri bir aşk sonrası fonda çalan ve hatıralarla iç acıtan dokunaklı bir şarkıdan daha ötede şeyler var. dünya gurbeti temasının da burada yeri olduğuna kaniyim.

pek malumatım yok ama bu şiiri askerdeyken ataol behramoğlu'na cevaben ve yahut erbakan'ın siyasete atılma sevdasına binaen yazdığı gibi rivayetleri sözlüğümüzde okudum.

yıkılma sakın şiirinin dokunaklı bir dizesidir bu.

varsın zindanların uğultusu vursun kulaklarımıza,
yaşamak bizim için dokunaklı bir şarkı değil ki.
bu yürek gökle barışkın yaşamaya alışmış bir kere.
devamını gör...

ağustos 2018 akaryakıt zammı

bayram tatilinde gezeceklerden, hazineye bir katkı babından yapılmışsa ve 9 gün sonra yeniden düşecekse beni memnun eder. yok düşmeyip yine çıkacaksa çok kızarım.
bayramda istanbul dışına çıkmıyorum da. çıkanlardan biraz fedakarlık bekliyorum arkadaş. kendim için değil, memleket için.
devamını gör...

seküler göç

kimileri için “bu ülkede yaşanmaz artık” göçü. okumuş, aydın kesimin, ülkeye bir faydası dokunabilme potansiyelindeki insanların tası tarağı toplayıp liberal diyarlara uçması ile sonuçlanır.

bu ülkeden umutsuz, yılgın; çareyi yurtdışında arayanların önünde dağ olsanız, duramazsınız. bu kimseler için vatanları artık zindan olmuştur, mutluluğu far far away’lerde aramaktadırlar.
devamını gör...

sure

telefonunuzla, televizyon başta olmak üzere kablosuz ev aletlerinizi kullanmanızı sağlayan mobil uygulama. hem telefonun hem de diğer cihazın aynı wifi'ye bağlanmış olması yeterli.
devamını gör...

ütünün fişini acaba çektim mi

ütüyü akşamdan yapmamış olanların çilesidir. şu ana kadar hiç unutmadın diyerek iç ses rahatlatılmaya çalışılır . asansöre doğru yürürken ''bütün gün bu belirsizlikle yaşayamam.''diyerek geri dönülür.
devamını gör...

seküler göç

çoğu gitmesi ülkeye herhangi bir zarar vermeyecek teneke kesimdir. doktor, mühendis tayfasının bir kısmı hariç kayıp değil. adam hukukçu gelmiş gidecem ben diyor. git birader ya senin yerin dolmayacak mı sanki? sen gidince fabrikalar çalışmayı mı durduracak yani.
devamını gör...