Bugünün Favorilenenleri

brezilya'da isimlerin uzunluğunun ailevi sebeplerden kaynaklanması

brezilya'nın toplumsal sorunlarından.

bilindiği üzere ali yılmaz, cemil şenses gibi kısa ve öz isimlere bir brezilyalı'da rastlamak zordur. ronaldo de assis moreira (ronaldinho), ronaldo nazario de lima ronaldo, ricardo ızecson dos santos leite (kaka) edson arantes do nascimento pele v.s. örneklerinden de aşina olduğumuz brezilya'da isimler tek nefeste telaffuz edilemeyecek kadar uzun.

bunun nedeni ise doğan çocuğa isim verme sürecinde yaşanan ailevi tartışmalar.
sambacıların ülkesinde doğan çocuklara isim verilirken takvim yaprağından yararlanmak yerine anne ve babayla birlikte amca, teyze, bibi, dede hepsi isim seçme sürecine müdahil olur ve hepsinin seçtiği isimlerden çocuğa birer tane verilir.

mesele maalesef brezilya'nın yıllardır çözemediği yarayan kanası.
devamını gör...

avustralya'da 10 bin devenin itlafı

sosyal medyalarda çok gezinen biri değilim, insanlar ne demiş çok bilemem ama burada deve diyince ayrı bir algı mı var?. 5 gün boyunca 5bin yabani deve tüfeklerle vurularak öldürüldü, peşi sıra yabani atlar ve bir o kadar daha hayvan katledilecek ulen 5bin küsur hayvandan söz ediyoruz. tabiat ana çok üzülecek diye denize pet şişe atmayın hassasiyetini hak etmiyor mu? plastikleri, kağıtları ayıran hassas zihniyetimiz 1.2 milyon hayvandan binlercesinin katledilmesini nasıl islami popülasyona dayandırılıyor, şaşkınlık verici! bir ağaç kesilirken bile türlü türlü profesörler, dernekler ortaya çıkıyor, ya da başka başka şeyler. 5-10bin hayvanın katledilmesi bu kadar kolay mı? anlamış değilim. kimse mi çıkıp bir şey söyleyemez. birkaç kişi toplanıp bu kararı alırken neye dayandırılıyor ve kimse karşı çıkamıyor? akşamına karar alınıp haftasına uygulamaya geçiliyor. yahu ülkeler bile birleşmeli değil mi? şaşkınlık verici cidden. algıya bak yahu. yazık!
ayrıca bu hayvanlar deve değilde başka hayvan olsa bunun adı islam soslu popülüzm olmayacağına da eminim. şu olayı yorumlarken bile insanların eleştirdiği şey islam cart curt. he canım hee. yanlış insanlıkta yaşıyoruz belli ki ve bu katliamda eleştirdiğiniz nokta ile o eleştirdiğiniz popülüzm içinde yaşayanlardan hiçbir farkınız yok.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

gregor samsa; bir sabah uyandığında, yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştu kendini.

ben koltuğumda otururken kendimi böceğe dönüşmüş buldum, bu kadar tiksinmek kendinden, bu kadar küçülmek mümkün müydü?
devamını gör...

yemek duası okuyabilen çocuk tedariği sağlayan uygulama

mütedeyyin ailelerin kalabalık yemek sofralarında yemek bitiminde kürdan ve soda ile beraber en elzem şey yemek duası okuyabilen çocuktur.

yemeğin bitimini sabırsızlıkla bekleyen ve ebeveyninin işaretiyle birden ellerini açıp seslice yemek duası okuyan çocuğu olmayan dindar ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çocuk stoğu oluşturulması ve tedariği mutlu bir toplum için oldukça önemli hale geldi.

özellikle ramazan sofralarında dua bilen çocuk kıtlığında tedarik sağlayan uygulamalar büyük önem taşıyor.

android veya app store'dan indirilebilecek "nimeti celilullah" isimli uygulama ile mevlitlerde eve kuran kursundan hafız öğrenci getirmek gibi evinize yemek duası bilen çocuk sipariş edebiliyorsunuz.

kendi torununun dua okumasına duyduğu gıptayı başka bir çocukta hissedemeyen ihtiyarlar pek hazzetmese de sosyal medyadaki hikayelerde uygulamadan sipariş edilmiş çocuğun duasını yayınlamak modasından da geri kalmıyorsunuz.
devamını gör...

kadın görmüş badi ekrem genleşmesi

bütün hücreleriyle kadınla konuşuyorum neşesini yaşar badi. omuzlarını dikleştirip erkek öğrencilere bağırarak ültimatom verirken bir anda tekrar karşısındaki kadına dönüp genleşir, kibarlaşır. şener şen' in oyunculuk hayatının tamamında izlenen jest ve mimik ustalığının eseri.
devamını gör...

inönü stadını bilenler için söylüyorum

trt radyo spikerlerinin inönü stadında yapılan maçlarda kullandıkları cümleydi. "inönü stadını bilenler için söylüyorum beşiktaş deniz tarafındaki kaleye hücum yapacak. bilmeyenler de gitsin öğrensin. ayıp be." şeklinde sözlerle sunum yaparlardı.

sonrasında 10 ar dakika dönüşümlü adana'ya , antep'e bağlanılır sonuçlar alınırdı. gol haberi gelen stadyumda bağlanılan spikerin coşkusu şimdinin beylikdüzü'nde yılın ilk karını karşılayan muhabirlerini aratmazdı.
devamını gör...

hami mandıralı gerilişi

evet vardır böyle bir geriliş, "kalçadan vuruş" tekniği ile vurduğu için topun kaleye uzaklığı kadar gerilirdi hami, ne bir falso ne bir teknik,allah ne verdiyse vururdu. bu arada dünya rekoru ona aitmiş şimdi öğrendim. bu tekniği kullanan birde sarı sıyrık hollandalı vardı
"kuman".


devamını gör...