Bugünün Favorilenenleri

eşinin altınlarını hibe ederek türkiye ekonomisine destek olmak isteyen mısırlı

niye yapıyorsun bunu sorusu sorulduğunda "kardeş türk halkına olan sevgimden dolayı sizler müslümanların umudusunuz" cevabını veren mısırlı.

kuveytte imamlık yapan seyyid muhammed mustafa eşinin ziynet eşyalarını alarak türk büyükelçiliğine gitti ve bunları hibe etmek istedi. fakat türk büyükelçiliği ticaret müşaviri atilla uğur başbuğ bu ince düşünceden dolayı teşekkür ederek yardımı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. mustafa da bunun üzerine türk lirası alarak kuveyt'te türk ürünlerini tüketeceğini söyledi.haber
devamını gör...

genç werther'in acıları

goethe’nin meşhur "genç werther’in acıları" isimli kitabında, ana karakter werther'in intihar etmesi insanları o kadar etkilemiş ki, avrupa'da adeta intihar salgını başlamış.

bu durum üzerine goethe şöyle demiş:
“tanrı beni tekrar bir werther yazmak zorunda bırakmaktan korusun.”
devamını gör...

liyakat ah tatlı liyakat

çok guzel bir kelime lan.ağıza oturuyor. ülke içinde de pek rağbet görüyor lagkin lafta lafta. oksimoron bi haberinen konuyu baglayam. hadi bagalim.


"sivas cumhuriyet üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı.

– iktisadi ve idari bilimler fakültesi (iibf) öğretim üyesi doç. dr. osman alacahan’ın oğlu ömer faruk alacahan, rektörlüğe uzman olarak alındı.

– rektör danışmanı ve eğitim fakültesi dekan yardımcısı dr. taner çiftçi’nin eşi mehtap çiftçi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu’na öğretim görevlisi yapıldı.

– eğitim fakültesi dekan yardımcısı doktor ahmet turan orhan’ın eşi alev orhan yıldızeli, meslek yüksek okulu’na öğretim görevlisi olarak atandı.

– rektör yardımcısı prof. dr. mehmet çimen’in oğlu kaan çimen, tıp fakültesi anatomi bölümü’ne asistan oldu.

– sosyal bilimler enstitüsü müdür yardımcısı dr. raci kılavuz’un eşi neval kılavuz, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu’na öğretim görevlisi yapıldı.

– rektör danışmanı öğretim üyesi dr. enis baha biçer’in eşi dr. derya fatma biçer, cumhuriyet meslek yüksekokulu müdürlüğüne atandı.

– edebiyat fakültesi dekanı prof. dr. hacı ibrahim delice’nin kardeşi prof. dr. ali aksu, eğitim fakültesi dekanlığına getirildi.

– suşehri timur karabal meslek yüksekokulu müdürü gülay ercins’in ağabeyi vural ercins, üniversitede yapı işleri ve teknik daire başkanı yapıldı."
devamını gör...

yalana karşı tavrımız

peyami safa, dokuzuncu hariciye koğuşu adlı eserinde yalana karşı olması gereken muazzam duruşu, şöyle tasvir eder:

“yalana her şey isyan etmelidir. eşya bile: damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır.”
devamını gör...

kadınların kendine yaptıkları işkenceler

benim tek işkence modelim var, bir kaç cümle peş peşe gelerek ahvalimi tarifliyor; o cümleleri de ben kuramadım zaten goethe'den aldım. ah keşke huysuz biri olabilsem, suçu havaya, üçüncü bir şahsa, başarısız bir girişime yükleyebilsem, o zaman keyifsizliğimin katlanılmaz sıkıntısı yarı yarıya azalırdı.vay halime, tüm suçun yalnızca kendimde olduğunu biliyorum. aslında suç demek doğru değil! kısaca, nasıl ki eskiden tüm mutlulukların kaynağı bendeyse, şimdi de tüm üzüntülerin kaynağı içimde saklı.
devamını gör...

devletin müsrif olması

maalesef itibardan tasarruf olmaz lafından sonra işin suyunun iyice çıkması ile devlet yetkilisi kişilerin şahsi menfaat ve ikbalini garanti alma adına muazzam devlet kaynaklarını hunharca kullanmasıdır. birçok kişi, kurum ve kuruluş bir şekilde görünür olmak, reklamını yapmak, yukarıya çalışıyor imajı vermek için çatır çutur para harcıyor. ülkedeki ekonomik bunalıma rağmen kimse lüksünden ödün vermiyor. sıradan bir vali eşi kendilerine tahsis edilen lojmanın mefruşatı için binlerce lira para harcamaktan geri durmuyor. aptalca bir sergi için çuval dolusu para saçılmasından kimse vazgeçmiyor. vatandaşa şirin görüneceğim diye saçma sapan işlere tonla para dökmekten kimse kaçmıyor. ayrıca bunları yaparken bal tutan parmağını yalar sözünü de herkes şiar edinmiş durumda! öyle çalışıyor mübarekler.

zenginiyle devleti birleşmiş halktan zorla alınan verginin, ötv'nin, kdv'nin üzerine çökmüş durumda. gariban halk ise üç kuruş ucuz diye beklemiş domatesi alıp, kazanı kaynatma peşinde. yazıktır bu millete ağalar. her seferinde aynısı yapılıyor. artık yazıktır.
devamını gör...

kurdaki yükselmeyle sözlükteki muhalif yazar oranının paralel olması

muhalif hep muhaliftir zaten eğer kur falan gibi değerlerle artış paralellik gösteriyorsa iktidar yanlıları içlerindeki irlandalıyı bulsun onu da biz mi bulalım.
eğer tanım okunsaydı önce yazar ismine bakılmasaydı kurdan önce muhalifler demişlerdir
ülke üretim yapmıyor vs diye. he sözlük dışından bahsediliyorsa eğer o zamanda açın bi zahmet a haber dışında bi kanal izleyin.
özgür demirtaş'ın 3 yıl evvel yapısal reform deyip açıkladığı olayı anlamayan bakanlar var hala haplanmış gibi güle oynaya çıkıp konuşan ve ya nedir bu yapısal reform diyebilcek kapasite de.
şimdi ben bu bakanı eleştirdim diye kura endeksli muhalif mi oluyorum.
devamını gör...

14 ağustos 2018 fenerbahçe benfica maçı

şampiyonlar ligin ön eleme rövanş maçı. başlama saati 21.00 yayın d- smart.

ilk maç 1-0 benfica’nın üstünlüğüyle bitmişti. fenerbahçe en az 2 gollü üstünlük sağlamak zorunda. ahir ömrümde bu maçları fener’in çevirdiğine hiç şahit olmadım.

pek umudum yok ama çıkmadık candan da umut kesilmez. kazanırsak kibirli’ye tavuk döner + ayran ısmarlarım..
devamını gör...

ağlamaktan utanmak

yapmadığım ve yapılmasını tavsiye etmediğim şey. az ağlamadım yolda izde milletin ortasında. bu gayet doğal bir şey. üzülüp ağlamak, sinirlenip ağlamak, acıdan ağlamak... hepsi öyle doğal ki saklamanın bir manası yok. kafanıza/kafamıza kim nasıl soktu bilmiyorum ama ağlamak güçsüzlük değildir. hem isterse güçsüzlük olsun, kime ne, herkes güçlü olmak mı zorunda? güçsüzlük de olağan bir durum değil mi? sonuç olarak bunların hiçbiri utanılacak şeyler değil.
devamını gör...

kahve

eski anlamını tadını falan yitirmiş içecek eskiden kahve özeldi, ulaşılması zordu ve özel durumlarda içilirdi falan şimdi 5 liraya başlayan fiyatlardan içiyorsun ki bir de bunun romantizmini yapanlar oluyor.
devamını gör...