Dünün Favorilenenleri

hayattan alınan en önemli ders

hayatta hiçbir şey sana ait değil, sadece eşlik ediyorsun kendine.
beynine geçmişi düşünmemeyi öğret. ilk geçmişi düşünen kaybetsinli oyunlar oyna.
geleceği kafanda kurmak kendine yapacağın en büyük kötülük. kuruntular enerjini keserek kötü bir enerji veriyor sana, hayatı yaşamanı engeller o.
Allah’ı unutma. en önemli şey Allah hayattaki.
aslında şu anda öldün. oyuna lag girmesi gibi yaşadığın hayat. sönen yıldızları binlerce yıl sonra görmemiz gibi.
ailene vakit ayır, insanlara yardım etmeyi prensip edin ve kibar ol. bencilce isteklerin peşinde koşma.
yaşamak çok kolay. yaşamın zorluğu 1. level, 9 leveli üzerine sen koyuyorsun. hayatı zorlaştıran kendinsin. mesela uyuşturucu ilaç alsan hiçbir şey umrunda olmuyor. değişen dışardaki durum değil senin bakış açın. olay sadece hormonal. yani sana zor gelen hayat aslında zor değil. umursadıkların önemli değil.
devamını gör...

17 şubat 2019 geleneksel 5. derin sözlük süleymaniye zirvesi

bomba bir zirve oldu tüm derin katılımcılar için . padhre'in yanına oturmak çok daha büyük bir bombaydı gerçi. bu adamın hayat enerjisine bayılıyorum ben arkadaş. bir insan bir saniye bile motivasyonunu kaybetmeden kütle çarpı ışık hızı enerjisiyle , hem de enerjisini tüm kosmosa yayarak nasıl yaşar görün öğrenin derim. *

monsieur noir 'in yapay zeka projesini bir inşaat mühendisi , bir hukukçu ve bir bilim tarihçi vasıtasıyla 10 milyon euro'ya finlandiyalı bilim adamlarına online sattık. finlandiyalı bilim adamları da projeyi gördükleri anda tereddüt bile etmeden anında kabül ettiler. 5 milyonu kapora olarak istedik ama monşer gelmeden olmaz dediler. derviche hemen uçak biletini ayarladı ve yakında finlandiya yolcusu monşer . kapora için de benim ibanımı verdik yetkili abilere. bi dahaki ay para bankada inşallah.

fahrettin fahrenheit kardeşimizin yaşadığı derin şok 4-1 lik cimbom galibiyeti ile geçti sanırım. *. suriye meselelerine o kadar derin dalınca garsonun suriyeli olduğunu fark etmedi galiba. mekan fatih ve adamların asıl memleketinde biz gurbetçi iken bu meselelere bu kadar girmek hepimizin hatası oldu sanırım.*. o son sütlü yalovayı yemeyecektik ya da .


mistaka yine esprileri , zekası ve hiç duyulmamış projeleri ile mest etti hepimizi. böyle sözlük köşelerinde boş boş tanım girmek yerine her akşam bir zirve yapsak çok daha mükemmel olacak . katılan tüm kardeşlerime hoş sohbetleri ve candan ciğerden öte samimiyetleri için tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. ömrünüz bol olsun.
devamını gör...

ara ara insana hayatındaki her şeyin ruh hastası olması için ayarlanmış gibi gelmesi

kimi zaman bulunduğu sanrıdır. size de oluyor mu sözlük? bazen ciddi anlamda düzenine hayran olduğumuz, öyküsü çok önce yazılmış, rastlantıları, uğrakları belli şu hayattaki her şey ama her şey ruh sağlığınızı bozmak için ayarlanmış gibi geliyor mu? evet dediğinizi duyuyor gibiyim. demiyorsanız da belli etmeyin, yazıktır bana. bir ben mi eziliyorum bu saçma sapan yükler altında?
devamını gör...

avrupa yakası

uyuma sorunu çektiğim bu dönemde bana yarenlik eden dizidir. ilk bölümlerinin tadı gerçekten bir başkaymış. volkana gülmekten uykum iyice açılıyor. sanırım bir yerde hata yapıyorum.
devamını gör...

merdiven

ressamların mekan kurmakta yan unsur olarak ya da resmin ana elemanı olarak kullandıkları mimari ögedir.

honoré daumier (1808 - 1879)


edward hopper (1882 – 1967)


piero della francesca (1416 - 1492)


chaim soutine (1893 - 1943)


paolo uccello (1397 - 1475)


cansen ercan
devamını gör...

xiaomi redmi note 5

15 şubat'ta elime geçmiş olan telefon. ilk olarak bahsetmek istediğim şey performansı. önceki telefonumun 2 gb ramli asus zenfone 6 olmasından mıdır bilmiyorum ama bu telefon bana uçak gibi geldi. akıyor resmen.

gördüğüm kadarıyla en çok kasan programlardan biri google maps yani haritalar. onun bile açılması 3 saniye sürüyor. gps çok iyi, konumu hemen buluyor ve isabetli.

batarya konusunda ise ben silivri'de çalışıyorum bu aralar. şebeke fazla çekmediği için inanılmaz şarj tüketiyor. 3300 mah bataryalı zenfone 6'nın şarjı birkaç saatte tükeniyordu. bu ise işe gitmeden önce yüzde 45 şarj vardı, eve dönmeden hemen önce bitti. bugün de saat 9 gibi başladım kullanmaya 5 saat olmuş yüzde 81'de. oyun oynamadım fakat sözlüğü çok kullanıyorum. wireless açık ve ekran parlaklığı yüzde 20 civarı. detaylı incelemeyi sonra yapacağım.

ekran boyutu 6 inç yazıyordu ama zenfone 6'dan hem daha kısa hem daha ince. o telefon cebimde şişkinlik yapıyordu, bunun arkasında kılıf olmasına rağmen yapmıyor.

telefonu beğendim ve tavsiye ediyorum. son olarak da telefondan çektiğim bir fotoğraf paylaşıyorum. isteyen olursa daha fazla çeker paylaşırım. başka uygulama yükleyip denememi isteyen olursa söylesin yaparım.

devamını gör...

erkeğin ağlaması

insanlık gereğidir. kimse görmez, görmek de istemez. bir tanıdığımın çocuk yaştaki oğlu öldüğünde cenazede hıçkıra hıçkıra ağlamıştı. ben de zor tuttum kendimi. düşünüyorum da şimdi, niye bizden uzak tutuluyor bu hak? bırakın erkekler de ağlasın bazen. bırakın onlar da üzülsün. insan ancak ağlayınca rahatlıyor çoğu zaman. niye rahatlamak çok görülüyor erkeklere?
devamını gör...

17 şubat 2019 geleneksel 5. derin sözlük süleymaniye zirvesi

koltuk mankeni fahrettin fahrenheit abisiyle ki kendisi daha boy atmamıştım bir yetmiş falandım sözünün sahibi, hiç gömülen at gördünüz mü sorusuyla zihin açan iki kişinin bildiği sırrı'sıyla (beni 40km uzaktaki evime de bıraktı sağolsun bunu da unutmamak lazım), sütlü nuriye artı birini getiren padhre'siyle, mekanın sahibi mistaka'sıyla, ilginç şekillerde boğazı bitirme planları kuran derviche moderne'siyle hoş bir zirveydi. unutursak kalbimiz kurusun...
devamını gör...

hükümetin elektrik faturalarına müdahale etmemesinin asıl nedeni

milletin şu an anasını ağlatan bu. marketteki patlıcana kadar müdahale eden hükümet niyeyse bu konuda uzun zamandır sessiz. hem hükümet dahil herkes biliyor ki elektrik faturalarında şirketlerin haksız kazançları var. yok dağıtım bedeli, yok kayıp kaçak bedeli derken kullanılan elektrik kadar bir miktar millete zorla ödetiliyor. üstüne de kayıp kaçağa göz yumularak dürüst olan vatandaşa fatura çıkarılıyor. aga nedir yani ortaklığınız mı var bu elektrik şirketleri ile. bu sorun patlıcandan daha önce çıktı ama umrunuzda değil. kesin bir menfaatleri var gelen paradan başka bir açıklaması yok.

ekleme : ha bir de şu var. benim gibi işi yüzde yüz elektriğe bağlı olanların yaşadıkları kayıplar ne olacak. bu kadar fatura kesiliğyor ama düzgün bir elektrik altyapısı dahi yok. günde 5-6 defa elektrik kesintisi yaşadığımız oluyor. bu esnada kullanılmaz hale gelen elektronik eşyalardan ve plansız kesintiden dolayı gelir kaybı yaşayan esnafın hesap soracağı bir tek yer yok. adamlar dingonun ahırını yönetiyorlar belli ki kafalarına göre vanayı kapatıp kapatıp açıyorlar. ama faturaya gelince gününde ödemezsen bir tarafına girenin haddi hesabı belli değil.
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının kitap tavsiyeleri

beynine bir kez hava değmeye görsün
kitap ağırlıkla tıp fakültesi öğrencileri arasında popüler.bir doktorun öğrenciliğini,meslek hayatını kaleme aldığı güzel bir kitap.

bir çöküşün öyküsü
stefan zweig tarafından yine insan tahlillerinin ustaca yapıldı, insanların zaaflarıyla beraber ne kadar zayıf düşebileceğini gayet sade ve kısa bir şekilde anlatan kitap.

dokuzuncu hariciye koğuşu
psikolojik üzerine bir kitap diyebiliriz. yine insanlar üzerine inceleme var. ama türk edebiyatı'nda eşi benzeri olduğunu sanmıyorum. peyami safa tarafından yazılan kitap ne kadar ince olsa da ağır bir dille yazılmış.

(bkz: bir idam mahkumunun son günü)
bu kitaptak kilit nokta kitap değil. kitabın ön sözü. victor hugo o dönem çekindiği için ön sözü yıllarca saklamak zorunda kalmış. tüm kitapta anlatılmak istenen o ön sözde. bu kitap biraz siyasete/politakaya/hukuğa giriyor. ama okursanız adalete bakış açınızın değişeceğini kesinlikle söyleyebilirim.
devamını gör...