Dünün Favorilenenleri

kalimba

bu aralar merak saldığım enstrüman. müzikle çok ilgilenmeyen ve yeteneği pek fazla olmayan biri olmama rağmen öyle bir sardı ki... oyle naif ve içten bir müzik aleti ki bırakamadım. ılk parçam daha dün annelerimizi çalmaya basardigimda sevinçten tüm arkadaslara ve akrabalara kaydını attim.* şimdi ise game of thrones üzerine çalışıyorum. merak edenler için buraya bir adet huzur bırakıyorum.

devamını gör...

modern kadınlık göstergesi olarak yemek yapmayı bilmemek

aslında bunun modernlik veya kadının çalışıp çalışmaması ile alakası yoktur. olay tembellik veya toto rahatlığıdır.
kız kardeşim öğretmen. sabah 6 da kalkıyor. eşine kahvaltı hazırlıyor. 7 de büyük oğlu kalkıyor ona kahvaltı hazırlıyor.
8 de küçük oğlu kalkıyor onun maması falan sonra okula gidiyor. tabi bu arada evdeki 3 erkeğin kıyafetleri, çoraplarının teki nerede davaları ve böyle bir sürü kargaşayı saymıyorum. ne eşi bir gün işine ütüsüz gitti nede oğlu okula kirli kıyafetler ile gitti. ama çalıştığım okulda görüyorum mesela. kadın ev kadını. çocuğu bir haftadır ütüsüz ve yıkamamış t shirt ile okula geliyor. kantinden çocuğa tost falan alıyor gidiyor. çocukta defter yok çanta yok. sormuyor çocuğa defter veya kalemin nerede. dediğin zaman " hocam biz cahiliz " diyor. la !! cahillikle bunun ne alakası var ? yada fakirlikle. altı üstü bir sabunla bile t shirt ü yıka her pazartesi yeter. evde makarna bile hazırlayıp çocuğa saklama kabında versen yeter. ki öyle yapan çok değerli anne velilerim de var. kadının elin de yok ama çocuğa hergün makarna, patates salatası, haşlanmış yumurta salatalık domates hazırlıyor.
hadi ingilizce , matematik veya fen dersinden anlamıyorsun. cahilim diyorsun. insan demez mi " evlâdım ders çalıştığını görmedim. hadi odana git biraz çalış" yada çantasını defterini almadan kapıdan çıkan çocuğa " evlâdım sen okula gidiyorsun nerede okul eşyaların?" diyebilir. neyse çok uzattım. işin özü karakter meselesidir.
devamını gör...

game of thrones

adının çok geçmesine ve epey meşhur omasına rağmen müstehcen sahneleri yüzünden izlemediğim, izleyemediğim dizi. daha doğrusu idi. neyse ki aklıma sansürlü versiyonu var mı acaba diye sormak geldi de neredeyse dizinin çıkışından 10 yıl sonra izleme şansını elde edebildim. ve tek kelimeyle bayıldım. çokça skyrim oynamış ve hususen savaşçı karakterler yetiştirmiş bir insan olarak beni çok etkiledi. bundan sonrası spoiler. gerçi bunca seneden sonra spoiler sayılır mı bilmem.

--! spoiler !--

ilk sezon ve ikinci sezonun yarısına kadar seyrettim. lord eddard stark'ın ölümünü pek beklemiyordum. ve üzücü bir durum. hatta bir hain damgası yiyerek ölmesi, ölmesinden daha kötü. ilk bölümde birbirini öldüren kurt ve geyik kral ve stark'ın birbirlerinin ölümüne sebep olacaklarına dair bir işaretti. ve dağılıp ayrılan yavrular. stark'a gerçekten yazık oldu. adam savaşçı, onurlu bir adam. ne saray entrikalarından anlar ne birilerinin ardından iş çevirmeyi. o pezevenge ve hadıma hiç güvenmeyecekti. neyse olan oldu artık.

dizide gördüğüm şu ki; kuzeyden güneye gidildikçe güç kavramının içini dolduran şey değişiyor. barbarlıktan medeniyete doğru. starkların yurdu ise insanlığın en saf ve temiz hali. ve medeniyet arttıkça onur dibe vuruyor. en kuzeyde en barbar olan en güçlü. güneye indikçe barbarlık yiğitlik ve onura dönüşüyor. sonra yiğitlik yerini kurnazlık ve zekaya bırakıyor. en güneyde ise en şerefsiz olan en güçlü olan. tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi.

tyrion lannister ise bir istisna. bence yanlış ailede doğmuş.

--! spoiler !--
devamını gör...

duyulmuş en ilginç isim

ördek, kütük, zahrettin ilk aklıma gelenler.

meslek icabı onlarcasına denk geldim. kombinasyonlar da enteresan oluyor. ördek'in soyadı aslan, kütük ok.

fuzuli dönek gördüm geçenlerde mesela.

perişan çakarin vardı, selatin camilerinden birinde mendil satardı gariban abla. kimbilir ne haldedir şimdi.
devamını gör...

taziye adabı

kapıyı her çalanla gelen kutu kutu su böreklerinden, paket paket pidelerden, şişelerce ayran mayran vs.den, bir de kapı önüne yığılmış ayakkabılardan mütevellit kompozisyonu kuruyor zihnimde. buradan bir resim çıkmaz. olsa olsa kitch çıkar.
devamını gör...

ankara'da yaşayan evsiz hasan

bugünlerdeki motivasyon kaynağım abi. Allah kendisinden razı olsun ve istikamet üzere eylesin. bazen bir insanın sözü sizi derinden etkileyebilir. kendisinin şükür ve tevekkül konusundaki yaklaşımı hepimize bir örnek teşkil etmekte. hangimizin bu abi gibi dertleri var? hayat böyle iman ile güzel...
devamını gör...

gerçek kral

akad kralı sargon.
isminin manası gerçek kral demekmiş. mö 2330’da, mezopotamya’da dünyanın ilk imparatorluğunu kurmuştu. O ve bayrağı devrettiği varisleri dünyaya askeri dayanıklılıkla, sadece savaşları kazanarak veya düşmanlarına korku salarak değil, aynı zamanda düzen getirerek, adalet dağıtarak da kendilerine itaat edilmesini sağlamışlardı. *

devamını gör...