Dünün Favorilenenleri

börek açabilen erkek

mesleği aşçılık filan değilse sıkıntılı erkektir.

erkek dediğin önüne gelen böreği yer kalkar. biz babamızdan böyle gördük.
devamını gör...

müslüman genç aşık olur mu sorunsalı

çok da güzel aşık olur. şöyle ;
--- alıntı ---

bizim yüzümüz kızarır
biz uzaktan sevmelerde birinciyiz
genç kızlara başlarımızı çevirip bir bakamayız
bir bakarsak usulca elimizden kayar
ve parçalanır kristal gençliğimiz
biz kristal gençleriz madam
kolayca tuz buz oluruz

--- alıntı ---
devamını gör...

eşinin altınlarını hibe ederek türkiye ekonomisine destek olmak isteyen mısırlı

niye yapıyorsun bunu sorusu sorulduğunda "kardeş türk halkına olan sevgimden dolayı sizler müslümanların umudusunuz" cevabını veren mısırlı.

kuveytte imamlık yapan seyyid muhammed mustafa eşinin ziynet eşyalarını alarak türk büyükelçiliğine gitti ve bunları hibe etmek istedi. fakat türk büyükelçiliği ticaret müşaviri atilla uğur başbuğ bu ince düşünceden dolayı teşekkür ederek yardımı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. mustafa da bunun üzerine türk lirası alarak kuveyt'te türk ürünlerini tüketeceğini söyledi.haber
devamını gör...

liyakat ah tatlı liyakat

çok guzel bir kelime lan.ağıza oturuyor. ülke içinde de pek rağbet görüyor lagkin lafta lafta. oksimoron bi haberinen konuyu baglayam. hadi bagalim.


"sivas cumhuriyet üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı.

– iktisadi ve idari bilimler fakültesi (iibf) öğretim üyesi doç. dr. osman alacahan’ın oğlu ömer faruk alacahan, rektörlüğe uzman olarak alındı.

– rektör danışmanı ve eğitim fakültesi dekan yardımcısı dr. taner çiftçi’nin eşi mehtap çiftçi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu’na öğretim görevlisi yapıldı.

– eğitim fakültesi dekan yardımcısı doktor ahmet turan orhan’ın eşi alev orhan yıldızeli, meslek yüksek okulu’na öğretim görevlisi olarak atandı.

– rektör yardımcısı prof. dr. mehmet çimen’in oğlu kaan çimen, tıp fakültesi anatomi bölümü’ne asistan oldu.

– sosyal bilimler enstitüsü müdür yardımcısı dr. raci kılavuz’un eşi neval kılavuz, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu’na öğretim görevlisi yapıldı.

– rektör danışmanı öğretim üyesi dr. enis baha biçer’in eşi dr. derya fatma biçer, cumhuriyet meslek yüksekokulu müdürlüğüne atandı.

– edebiyat fakültesi dekanı prof. dr. hacı ibrahim delice’nin kardeşi prof. dr. ali aksu, eğitim fakültesi dekanlığına getirildi.

– suşehri timur karabal meslek yüksekokulu müdürü gülay ercins’in ağabeyi vural ercins, üniversitede yapı işleri ve teknik daire başkanı yapıldı."
devamını gör...

sözlük yazarlarının aramıza katılma hikayeleri

bi akşamüstü kadıköy'deki beşiktaş iskelesine doğru yöneliyorum vapura 15 dakika var, heybeme küçük boy sade pringles atmışım. aylık abonmanımı abanıp bekleme salonuna girdim hemen uygun bir yer seçip kuruldum.

sonra bi hanımefendi geldi dolandı dolandı yer bulamayınca mecburen oturduğunu belirtir gibi yanıma oturdu. sanki ben çok meraklıyım sana, zaten arada demir bişeykoymalık var. her neyse dedim daha 15 dakika var biraz pringles yiyim. bişeykoymalıktan aldım pringles'ı bi güzel açtım hamfendi beni izliyo sırıtarak. şöyle bi kestim göz ucuyla zaten o parlak saten şallarınızla etrafta gezmenizi hazmedemiyorum der gibi. duruldu biraz 4-5 pringles birden attım ağzıma tiksinsin benden ve laikliğimden diye. aa bi de nesi, bu da kutuyu alıp 3-4 tane çekti yiyor.

birden bir challenge'ın içinde buldum kendimi ama hadsizliği de anlamlandırmaya çalışıyorum. tuh dedim içimden çomarlık işte böyle bir şey. sneakerların tuniğin kalite ama aklın hala geri ve adap yoksunusun. zaten kuş kadar pringles'a 5 tl vermişim onu da bununla heder ediyorum.

karşılıklı atıyoruz çantasına yöneldi bir ara heh dedim herhalde parasını vericek ama almamaya hazırlamışım tabii kendimi. aklımdan hangi ifrit olduğu devrimci aydından alıntı yapıp suratına çarpsam diye geçiriyorum. çıkardı telefonu bi siteye girdi. yuhannesburg'a tek yön bilet artık. arada nezaket diye bi şey bırakmadığı için ben de direkt baktım telefonuna ne yapıyor diye. cogito sözlük diye bi site. bi tiksindim bi daha aha dedim kesin ekşi'nin yeşil sermaye klonu. başlık açtı bi şeyler yazıyor: 18 nisan 2011 kurabiye hikayesini aynen yaşamam rezaleti yuh diyorum yani yuh artık ne kurabiyesi ne rezaleti... gelmiş nevalemize çökmüş bir de utanmadan gün içinde yaşadıklarını havalıymış gibi dinci sitesine yazıp etkileşim kovalıyor.

daha fazla dayanamadım zaten vapur da iskeleye yanaşmıştı. bütün kinayeciliğimle afiyet olsun küçük hanım deyip ayağa kalktım. pringles tenekesini de aldım ki bunlar çöpü çöp kutusuna atmayı falan da bilmez. hop kaptı elimden tenekeyi kafasına dikip israf olmasın dedi gülerek. dehşete düşmüş olarak vapura yürüdüm. neden bu ülkenin gerçek sahibinin bizim gibiler olduğunu ve onlar gibiler olmadığını bir kez daha anlamıştım. hele ki kadıköy'de böyle bir hakarete uğramak, burası atatürk cumhuriyeti'ne meydan okunacak yer değildi.

yumruğumu sıkıp yön değiştirdim onun gittiği tarafa gidip haddini bildirecektim. bi yere oturduğu anda karşısına oturdum. kafamda cehaletine vurmalık bi senaryom vardı. her daim yanımda taşıdığım tuğla gibi romanı çıkarmak için heybemi açtım. bir de ne göreyim, pringles kırmızı kutusuyla hala orada duruyordu. ama... ama demin yediğimiz yeşil değil miydi... şaşkın bir halde yüzüne baktım "sade de iyidir ama ben soğanlıyı daha çok seviyorum" dedi.

bütün bildiklerim ve bilmediklerim başıma yıkıldı. yani bunca zaman bunları yapan ben miydim, b12 eksikliğim bana nasıl bir oyun oynamıştı da böyle rezil olmuştum. ne yapacağımı bilemedim. "olur böyle şeyler" dedi. sade pringles'ı çıkardım. 20 dakikalık vapur seyrinde de onu yedik. sözlüğü açıp yazdığı entryi okuduk ve beraber güldük aptallığıma. gayet de edebi bir dille, ironilerle, göndermelerle anlatmıştı olayı. vapurdan indiğimde önyargılarından arınmış, gerçek manada aydınlanmış bir adamdım ve artık kesinlikle cogito sözlük yazarıydım.
devamını gör...

kurdaki yükselmeyle sözlükteki muhalif yazar oranının paralel olması

muhalif hep muhaliftir zaten eğer kur falan gibi değerlerle artış paralellik gösteriyorsa iktidar yanlıları içlerindeki irlandalıyı bulsun onu da biz mi bulalım.
eğer tanım okunsaydı önce yazar ismine bakılmasaydı kurdan önce muhalifler demişlerdir
ülke üretim yapmıyor vs diye. he sözlük dışından bahsediliyorsa eğer o zamanda açın bi zahmet a haber dışında bi kanal izleyin.
özgür demirtaş'ın 3 yıl evvel yapısal reform deyip açıkladığı olayı anlamayan bakanlar var hala haplanmış gibi güle oynaya çıkıp konuşan ve ya nedir bu yapısal reform diyebilcek kapasite de.
şimdi ben bu bakanı eleştirdim diye kura endeksli muhalif mi oluyorum.
devamını gör...

14 ağustos 2018 fenerbahçe benfica maçı

şampiyonlar ligin ön eleme rövanş maçı. başlama saati 21.00 yayın d- smart.

ilk maç 1-0 benfica’nın üstünlüğüyle bitmişti. fenerbahçe en az 2 gollü üstünlük sağlamak zorunda. ahir ömrümde bu maçları fener’in çevirdiğine hiç şahit olmadım.

pek umudum yok ama çıkmadık candan da umut kesilmez. kazanırsak kibirli’ye tavuk döner + ayran ısmarlarım..
devamını gör...

ağlamaktan utanmak

yapmadığım ve yapılmasını tavsiye etmediğim şey. az ağlamadım yolda izde milletin ortasında. bu gayet doğal bir şey. üzülüp ağlamak, sinirlenip ağlamak, acıdan ağlamak... hepsi öyle doğal ki saklamanın bir manası yok. kafanıza/kafamıza kim nasıl soktu bilmiyorum ama ağlamak güçsüzlük değildir. hem isterse güçsüzlük olsun, kime ne, herkes güçlü olmak mı zorunda? güçsüzlük de olağan bir durum değil mi? sonuç olarak bunların hiçbiri utanılacak şeyler değil.
devamını gör...

kahve

eski anlamını tadını falan yitirmiş içecek eskiden kahve özeldi, ulaşılması zordu ve özel durumlarda içilirdi falan şimdi 5 liraya başlayan fiyatlardan içiyorsun ki bir de bunun romantizmini yapanlar oluyor.
devamını gör...