Dünün Favorilenenleri

insanları bilmedikleri için aşağılamak

yanlıştır. insan bildikçe ne kadar çok bilmediğinin farkına varır. buna rağmen bilmeyen bir insanın bilmediğini aşağılaması çelişkidir. çünkü eğer sen biliyorsan, ne kadar çok bilmediğini fark etmişsindir ve kendin hakkında "bilmeyen" nitelendirmesi yapmış olmalısın. bu durumda bir başkasını bilmediği için aşağılamak kendini de aşağılamak olur. evet kendini de aşağıladığının bilincindeysen çelişki değildir ancak çoğunlukla üsluplarından anladığımız kadarıyla kendilerini aşağılamak bir yana, kendilerini yüceltmek için bu davranışı gerçekleştiriyorlar.

yanlıştır efendim. bilgin arttıkça kibrin artıyorsa, çok da bir şey bilmiyorsun demektir. bilgi dediğin şey salt veri değildir. bilgeler de yürüyen ansiklopedi değildir. birine cahil demeden önce, bilmediği için aşağılamadan önce kendini sorgulamalısın.

edit: ikinci cümlemde ne demişim öyle be. düzeltemiyorum da çünkü anlamadım.
devamını gör...

içkici paradoksu

drinker paradox.

barda öyle bir kişi vardır ki, eğer o kişi içiyorsa, bardaki herkes içiyordur önermesinden yola çıkarak; ya bardaki herkes içki içiyordur, ya da içki içmeyen en az bir kişi vardır.

- eğer bardaki herkes içki içiyorsa, x'i herhangi bir kişi olarak seçelim. bu durumda “x içiyorsa, bardaki herkes içiyordur” önermesi doğru olduğundan asıl önerme doğrudur.

- eğer barda içki içmeyen en az bir kişi varsa, x'i bu içki içmeyenlerden birisi olarak seçelim. bu durumda gene “x içiyorsa, bardaki herkes içiyordur” önermesi doğru olur zira bir ise cümlesinin koşul kısmı yanlış ise cümle doğrudur.

sonuç: gerçekten de öyle bir kişi vardır ki, eğer o kişi içiyorsa, herkes içiyordur.
devamını gör...