Dünün Favorilenenleri

evgeny grinko

arkadaşlarıyla birlikte bize bu akşam güzel bir masal anlatan sanatçı. huzur duyduk, hüzün duyduk, mutluluk duyduk; hepsini hepsini duyduğumuza memnun olduk. mutlulukla gözlerimizi kapattık. anı kaçırırız korkusuyla yeniden açtık. müziğin nasıl büyüleyici bir varlık olduğuna tekrar inandık. tekrarını dileriz. imkanı olanların koşa koşa gitmesini öneririz. sevgiyle! güzelliğin büyüsüyle!

devamını gör...

hem namaz kılıp hem chp'ye oy vermek

tanıdığım ve saygı duyduğum hacı amca vardı, rahmetli biricik ananemin üst katında otururdu. kardeşiyle birlikte yaşardı. çocuktum net hatırladığım iki şey var, birincisi yaşlılıktan zorla yürüdüğü halde çok yakındaki camiye ufak ufak adımlarla bir saat önceden evden çıkıp illa cemaatle kılacağım diye beş vakit gidişi, bir diğeri de, yemek götürdüğümde gördüğüm, duvarları boş odasında asılı tek resim olan kocaman siyah beyaz atatürk tablosu. seçim günü sokağa çıkma yasağı gelsinde sokakta oynayalım diye düşünürken eve gelip ananeme kızım chp'ye atatürk'e ver deyişi geliyor aklıma. işte bu insanlar bize cumhuriyetin ilk yıllarından miras güzel insanlardı. gençlere bu açıdan çok üzülüyorum, çok manipülatif ve her şeyin rant için saptırıldığı kullanıldığı naifliğin iyi niyetin kalmadığı yıllarda doğup büyüdünüz , körü körüne fanatizm ve ötekileştirmeyle törpülendiniz. gelinen noktada her bilinçli yetişkin gibi sorumluluk hissediyorum ve üzülüyorum şu duruma. tamam chp o chp değil kabul ediyorum. ama bedevilerin chp-dinsizlik sembolize provokatif oyunlarına çok alet oluyorsunuz.
devamını gör...

cihangir camii

saklı kalması gereken bir güzelliktir. umarım kimseler gitmez boşa yol yani. sultanahmet, süleymaniye, fatih camii siz buralara gidin.
devamını gör...

türk toprağında türkçülük saçma deyip arapçılığı savunmak

sevgili kardeşim, önce bilgi sonra fikir sahibi olalım. öncelikle osmanlı'nın son zamanlarında anadolu nüfusu ortalama 13-14 milyon erkeklerde okuryazar oranı %7 (yüzde yedi), kadınlarda ise %04 (binde dört)… bu oranlara gayrı müslimler de dâhil. onların eğitime verdikleri önem düşünülürse, müslüman halkta okuryazar oranı çok daha düşük olduğu kesindir.

1727-1830 arasında (yüz yıl boyunca) sadece 80 kitap basılmış, çok az sayıda el yazmaları da var. belki bir o kadar da ilmihal, dini masallar, hurafe içerikli dini risaleler var olduğunu kabul edelim.

harf devriminden yaklaşık on yıl sonra okuma yazma oranı %20ye yükselmiştir. bu, dünyada görülmemiş bir yeniliktir.

harf devrimine karşı çıkan kafaya göre binyıllardır arap alfabesini kullanan arapların şu an ayda geziyor olması lazımdı.
devamını gör...

fatih portakal

kendisi sanırım sayın cumhurbaşkanımız tarafından tehdit edilmiş. yani tehdit midir değil midir şeklinde bir tartışma yapılabilir. cumhurbaşkanımızın söylediği cümle şu: portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir? sokağa çağırıyor. haddini bil, haddini. bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni.
yani tehdit olmadığını iddia edenlerin kendilerinden aynı cümleyi cumhurbaşkanına söylemesini bekliyoruz. hatta cumhurbaşkanına kadar her hangi bir ak partili siyasetçiye söylemesini bekliyoruz. sabah 5'te kapısına polis geliyor mu gelmiyor mu bakalım. gelmiyorsa demek ki tehdit değilmiş diyebiliriz.

adamın söylediğini de dinledim. adam diyor ki: hayatınızdan yanlış giden bir şeyler mi var. sikayet mi ediyorsunuz birşeylerden hadi çıkın bakalım çıkabiliyor musunuz dışarı. çıkamıyorsunuz, çünkü korkuyorsunuz. diyor. öyle değil mi? bu gün asgari ücret 1800 değil mi, bu konuda şikayet etmiyor musunuz? ee yasayla sizin bunu protesto etmeniz temin edilmiş. ama korkuyorsunuz. çünkü terörist ilan edileceğinizi biliyorsunuz.

fatih portakal'a söylenen aslında bütün gazetecilere söyleniyor. ayağınız denk alın yoksa ensenizi patlatırlar diyor.

sonra da çıkıp hiç böyle şeyler olmamış gibi türkiye'nin ne kadar demokratik olduğundan bahsediyorlar ve başka ülkelere demokrasi götürmeye kalkıyorlar. komik sadece.
devamını gör...

37 yaşında 38 çocuğu olan kadın

aşırı doğurganlık hastalığına yakalanan * ugandalı mariam nabatanzi imiş. henüz 37 yaşında ama bugüne dek 42 çocuk dünyaya getirmiş , 4 ünün kaybetmiş , 4 aylıktan 25 yaşına kadar olan 38 çocuğu hayatta.

ilk çocuğunu 12 yaşında dünyaya getiren kadının çocuklarının 6'sı ikiz, 4'ü üçüz, 3'ü dördüz ve 2'si tek çocuk olarak dünyaya gelmiş.

haber

başlığı yazarken şu çıktı , bonus olarak koyuyorum .
(bkz: 37 yaşında henüz çocuk yapmayı düşünmeyen business woman)
devamını gör...

biz noel değil yılbaşı kutluyoruz savunması

ister yılbaşı kutlarım, ister noel kutlarım, ister hristiyan geleneğine benzer kutlarım. ben kendi dinimi ne olarak benimsemişim: islam. kendimi ne olarak görüyorum: müslüman. paskalyada yumurta boyadım diye hristiyan mı olucam şimdi. ben hristiyanlıkta yükselmek için mi yumurta boyuyorum yoksa eğlenmek için mi. eğlenmek içinse eğlenceme bakarım. sanki 4 4’lük müslümansınız da başkalarının eğlencesine akbaba gibi dadanıyorsunuz.
daha da önemlisi ey müslüman kardeşlerim; ciddi dertleriniz olsun. bugün bilim adına, sanat adına ne yaptınız? islam medeniyetini yükseltmek, dünyaya öncü olmak için ne yaptınız? desteklediniz mi bunu yapabilecek bir insanı. verdiniz mi zekatınızı. bir köpeğin üzerini örttünüz mü soğukta. bunlara odaklanın.
devamını gör...