Dünün Favorilenenleri

aylık kazancını devlet sırrı gibi saklayan yurdum insanı

maaşı hakkında ne ser ne de sır vermeyen cebinde akrep mi var nitelikli kişilerdir.

-senin kazanç ne kadar kamil abi?
+şükür, boğazımıza yetiyor.
-ne kadar ne kadar?
+evinleyin ocağa yetiyor gari netcen?
-abi bana 100 tl borç versene.
+abisi boş versene..

akşama bir de olay hanıma nakledilir. kadın ayrı bir panik;

-tevekkeli karısı da geçen bundan için sorduydu. ne didin peki?
+olacak iş mi nöriye? boş verip saldım getti.
devamını gör...

finansal 15 temmuz

yazının tamamını okuyup vakit israfı yapmak istemedim.

15 temmuz'dan sonra mefkuresi sadece kendi mevzisini ve menfaat alanını korumak olan böyle korkakların benzer söylemleriyle o kadar karşılaştık ki milletin teslimiyetçiliğiyle emperyalizme şamar attığı o geceyi itibarsızlaştırmak ve değersizleştirmek için her yolu deniyorlar.

bakın bu adamların, böyle adamların ortak özelliği budur dostlar. kümes emanet edilmez tabiri bunlar için vardır. yaptıkları hataların bedellerini millete ödetmek için mavallarıyla halkın nezdinde itibar görmüş o geceyi itibarsızlaştırırken bir yandan da biz s..tık siz sıvayın asil milletimiz derler.

sevgili jöleli. kandırıldığınız günler geçti artık. hayvan terli. aynı gemideyiz evet. sen keman çalarken beri yandan filikaları rezerve edecek kadar kurnazsındır. ama o filikalara binemeyeceksin, binemeyeceksiniz. hep birlikte batacağız jöleli. elimiz yakanızda.

bu sefer sen evde oturup halk yatmayacak tankın altına. sen de yatacaksın.

ya yatacaksın ya da haşhaşileri kustuğu gibi seni de kusacak bu topraklar.

şimdi bağırıp durun finansal 15 temmuz diye. o yediğiniz hurmalarla daha çok tırmalayacaksınız.

müslüman ümitsiz olamaz. bir ölür bin doğarız. bu millete kimse boyun eğdiremez.

ama siz tarihe finilsil ın bış tımmız sefilliklerinizle kazınacaksınız.
devamını gör...

köyde yapılacak en iyi aktivite

yürümek, ağaçları sulamak, meyve toplamak, mehtabı seyretmek, otlara yatıp yıldızlara bakmak, dışarıda uyumak, bahçede yemek yemek, sallanmak, sessizliği dinlemek, keçilere rastlamak, çan sesi duymak, köpekleri beslemek. inekleri ellemek. *

bunların içinden bir tercih yapmayı dayatıyor başlık, o da uzun yürüyüş sonrası, bahçede cümbür cemaat yemek yedikten sonra, sessizlikte, sırt üstü otlara yatıp yıldızları seyretmek bana göre.
devamını gör...

sevdiğin tek kişiyle olamadığında seni seven tek kişiyle kalabilir misin

günümüz ilişki yüzeyselliğinde paradoks gibi gelebilir. ama ccevabı çok basit bir şekilde hayır olan sorudur. yani sevmek böyle matematiği olan bir iş değil ki, gerçek manada sevmek onunla olmak ya da olamamakla ilgili değil. insan sevdiğini yüreğinde taşır yanında olsun olmasın...

birisiyle kalabilmek, yalnızlığıyla başedemeyişin çözümüdür. oysa yüreğinde sevdiğini taşıyan insan yalnız değildir. ya da yalnızlık onun problemi değildir. biz böyle gördük, sandir alışık'lı, ayhan ışıklı, bol yakışıklı filmlerden.
devamını gör...

resim dersinden aklımızda kalanlar

idealist bir resim öğretmenimiz vardı, adı ayşen'di. resim ve sanatın yalnızca yetenekle değil hayal gücüyle de yapılacağını göstermişti bize. önce bir resim atölyesi açtı, ucuz alternatiflerle bize farklı resim-sanat akımlarından örneklerin taklitlerini yaptırdı önce, sonra bizi kendimize bırakıp ortaya bir şeyler çıkarmamızı istedi. ben olmayan yeteneğimle unicef'in bir resim yarışmasında 3. oldum. o dönemde hep özel okullar ödülleri kaptığı için bizim bu ödülü almamız olağandışı bir şeydi. özellikle türkiye'den bir çok sanatçının adını ve eserlerini o zaman öğrendim. fikret otyam'la o zaman tanıştım. hepsi öğretmenim sayesinde.

edit: az da olsa hiç resim yapamayan, yapmayı bilmeyen* çocukların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. belki bir resim dersinde kendini bulur o çocuklar kim bilir...
devamını gör...