Dünün Favorilenenleri

yirmi özel fotoğrafta türkiye

1936 yılında çekilmiş özel fotoğraflar... türkiye'nin tanıtımı için ata tarafından çektirilmiş ve dünya ülkelerine dağıtılmış 20 özel siyah beyaz fotoğraf...

bursa’da sisli bir sabah


çelikpalas’tan bursa’ya doğru bir bakış


yalova’daki kaplıcalar


yeşil ova


tortum şelalesi


tarsus’taki bir şelale


toroslarda bulunan bir dağ değirmeni


çoruh nehri


beyşehir gölü


ağrı dağı etekleri


nemrus yaylası


malatya’da sonbahar ve kış mevsimi bir arada


pamukkale travertenleri


kars ve artvin’in bir arada göründüğü bir fotoğraf


doğu anadolu’dan bir kare


afyonkarahisar’da bir tarla


namrun yaylasında bahar


balık ağları


mersin’de bir akşam vakti


giresun limanı
devamını gör...

insanın doğduğu şehir üzerinden kendini övmesi

en az doğduğu şehir üzerinden eleştirilmesi, aşağılanması kadar aptalca bir olay. her yerin iyisi kötüsü vardır. twitter'da trabzonlu kızla evlenmek diye bir hashtag gündem olmuş. kimler kimleri gömmüş kimler kimleri övmüş diye girip bir bakayım dedim. şununla karşılaştım ve söylenenleri kendi özelliklerime göre yeniden yazdım. keşke şu altı boş özgüvenden biraz bende de olsa. neyse buyurun;liderlik özelliğim yoktur, bu özellik nadir kişilere bahşedilmiş bir yetenektir. birçok korkum vardır, yaşadıklarımdan ve yaşayacaklarımdan deli gibi korkuyorum. çok nadir insana karşı dobra sayılırım. söyleyeceklerim bir işe yaramayacaksa susarım. çekingen bir yapım vardır. pek çok konuda beceriksizimdir. yaşama karşı içinde bulunduğum sonsuz acemilik o zaman da kendini gösterir ve muhtemelen güçsüz bir anne olurum. fanatik değilim, takım tutmuyorum. şehrime bağlı sayılmam, kendisine hapsedildiğimi düşünüyorum. eşim yok ancak bu kısım doğru sanırım, olsa bağlı olurdum. "bu işi nasıl yapacağım beceremem ki" deyip yardım ister ve dahi yapamayacağımı bildiğim şeyi yapmayı denemem bile. ezebileceğini zanneden muhtemelen ezer, ben kimseyle savaş verecek güçte, tahammülde ve sabırda değilim.

yapılmış müthiş genellemeler az gerçekçilikle çürümüş oldu böylece. aa ama öyle demeyeyim değil mi, trabzon kızıyım ben! biraz kemençe dinleyip özümü fark etmeye gidiyorum...
devamını gör...

az bilinen görgü kuralları

karşı cinsten el sıkışma durumlarında kadın elini uzatmadan erkek elini uzatmamalıdır.
gerçi dinimize göre nikah düşen kadın-erkek el sıkışması helal değil ama iş dünyasında çoklukla mecbur kalabiliyor, aksi durumda süklüm püklüm izah etmeye çalışıyorsunuz ve herkes anlayamayabiliyor.
devamını gör...

astronot olmak isteyen gencin yanlışlıkla gastronomi bölümünü tercih etmesi

işte bunlar hep eksik bilgi, yanlış bilgilendirme falan. sen ki uzaya çıkan ilk türk olacak ve uranüs'te türk bayrağını dalgalandıracaktın. ışık hızına ulaşıp yıldızlararası seyahat edip öte gezegenlere kamp kuracaktın ama her şey bitti.

-yaptın mı lan tercihleri?
+ehehehe yaptım. yüzünüzü ak edecem inşallah. o bayrak uranüs'te dalgalanacak.
-aferin lan sana.
+yalnız bayburt'ta okumak pek iyi değil ama çalışıp yatay geçiş yaparım artık.
-bayburt'ta uzay bilimleri fakültesi yok ki.
+nasıl yok? vardı ki yaptık. bayburt gastronomi.
-zaten uranüs'te bayrak dalgalandıracak bir yüzeyin olduğunu bilmeyen biri için gastronomi daha ideal bence.
+nasıl yani anlamadım.
-boşver git çay koy. bundan sonraki işin bu olacak zaten.
devamını gör...

özgürlük

kimselerin olmadığı bir vakit bir yaylaya atın kendinizi, ve hiç bilmediğiniz hiç gitmediğiniz bir yerini keşfe çıkın... berrak akan bir derenin kenarında ufacık bir yeşillik alan bulun... sadece suyun sesi olsun bir de etrafınızda uçuşan kuşların ve hafiften esen rüzgarla oynaşan yaprakların... sadece domates biber salatalıktan oluşan birşeyler yeyin... bırakın o elinize aldığınız kitabı bir kenara... huzurun ve özgürlüğün, yalnızlığın, sessizliğin tadını çıkarın... *
devamını gör...

makamlı kuran okumak

kuran-ı kerim makamla okunur. çünkü sesin insan ruhuna tesiri vardır, sesi tesir eder bir şekle sokmak için de musikiye ihtiyaç vardır. peygamber efendimiz "beni ruhlandır" diyor hz. bilal'e. bu iş yüksek ruh ihtiva ediyor. bilmeyen gitsin sazını tıngırdatsın, bir halt biliyormuş gibi.
devamını gör...

dinliye din anlatmak

zor is zor. dinsize inan daha kolay anlatırsın ama dinli adam her şeyi bilir hem de senden benden iyi. üstelik bilmeyenler söyle böyle yapsın diye de tavsiye verir. neyse mezarliga gidip dirilere inen kuranı olulere okuyup geleceğim. belki ruhum motivem falan artar.
devamını gör...