Dünün Favorilenenleri

eğrelti otu

güzel evinde bizi keklerle, böreklerle, şahane yemeklerle, her şeyden önemlisi güler yüzüyle, insanı evinde hissettiren sıcacık samimiyeti ve hoş sohbetiyle ağırlamış pek kıymetli insan. yazılacak çok şey var ama böylesine mütevazı bir insanı mahçup etmek de istemiyorum. * iyi ki sizi tanımışım. jan'ın şu güzel pozunu da izmir hatırası olarak buraya iliştiriyorum.

devamını gör...

köy hayatı

güzelliği köyden köye değişecek durum. şuan yaşadığım köyün doğasına aşık olduğum için bana göre harika bir hayat. her gün ilk defa görüyormuş gibi hayran hayran doğayı seyrediyorsunuz. komşularınızın çoğu akraba olduğu için yola çıktığınız an uzun süren sohbetlerin içinde bulabilirsiniz kendinizi ve bu bazen inanılmaz mutlu ediyor. iyi olarak bir sürü özellik sayabilirim. köy hayatının en zor kısmı akrabalar arasındaki kıskançlık, dedikodu gibi nahoş durumların oluşması. bu ciddi oranda insanı yıpratıyor.
devamını gör...

kız kardeşi olan erkeklerin ilişkilerde daha duyarlı olması

yakınımın ablasına ciddi bi travma yaşattı adamın teki. adama sormuş "kızkardeşin olsa aynısını yaşatsalar hiç rahatsız olmaz mısın?" gibi. "ne var ki, abartma" tarzı bir cevap ile normal gördüğünü dile getirmiş. kızdan ayrıldıktan kısa süre sonrada zaten başkasıyla nişanlanmış. hayatımda görüp görebileceğim numunelik bir şahsiyetti zaten ama, kız kardeş ile büyümek cidden bir kırılmaya sebep olur. illaki bir hassasiyet gelir. şu şahit olduğum kişide dahi ule dedim bir erkek, bir kıza bu kadar şahsiyetsiz, karaktersiz, tutarsız, kaba, adice, çirkince nasıl davranabilir diye bir düşündüm. karşı cinsle hiç bir münasebeti olmamış ki en bariz şeyi dahi göremeyip kızı yıkıp geçmiş, empati dahi kuracak seviyede değil, söylenmeyecek her sözü söylemiş. düşümüyorum nir kızın fıtratı ile erkeğin farklıdır. o lafları, davranışları kız hayatı boyunca unutamayacak. bir kızla büyümüş olsa belki dilini tutardı.

analara büyük iş düşüyor yani. evlatlarını kız gibi yetiştirmeyecekler. zaten müslüman adamın karakteri, olgunluğu karşı cinse davranışından ortaya çıkar. aslında kız kardeşle büyümeye de gerek yok, az biraz siyer bilse bile kafi de işte... Allah ahlakı düzgün insanlarla karşılaştırsın kızlarımızı. yoksa böyle şahsiyetsizler yüzünden ömürleri yanıyor. Allah yandırmasın.

kur'an da hiç erkeğin hak, hukukundan, bilmem nesinden bahsedilmiş mi? hayır. hadislerde dahi hiç var mı? hayır. kadınlar ile alakalı neler var peki? Allah'ım neler neler! bu bile işin ciddiyetini ortaya koyar. Allah'ın emaneti yahu! . bu ne demek!!! bu öyle büyük, ciddi bir sorumluluk ki, o kıldığınız namazları bir anda alır götürür. Allah'ın emaneti olan kadınlara böyle çirkince davranmak, kur'an ve hadislerde birçok kere üstüne basa basa kadının önemini vurgulanırken, kadının fıtratına, psikolojisine kadar tasvir edilip ne kadar kıymetli olduğu vurgulanırken böylesi ezip geçilmeleri. Allah'a sığının..
devamını gör...

herhangi bir ortamda sohbet başlatmak

sessizliğin hakim olduğu, henüz birbiri ile tanışmamış ortamlarda sohbet başlatmak çok güzel oluyor. her zaman için cevabını bildiğim soruyu karşımdaki insana sorarak sohbet başlatabilirim. soru sorulan kişi eğer cevabı biliyorsa zaten çekinmeden bildiği şeyi anlatmaya başlıyor. araya biraz kendi fikirlerinizi katarak muhabbeti ilerletebilirsiniz. illa soru da sormanız gerekmez, ihtiyacınız olmasa da karşınızdaki kişiden yapabileceği bir şey rica edebilirsiniz.
devamını gör...

sevgili yapmış dindar genç kederi

aslında ayrılık kederidir. sevgili yapmanın caiz olmadığını herkes vicdanen bilir. fakat kişi kopamadığı için kılıf bulmaya çalışır. bunlar da ya ama biz evleneceğiz, ya beni sabah namazına kaldırıyor, ya başka türlü nasıl evleneceğiz ya da en kötüsü ne günahı be cümleleridir. bakın kastedilen birisine aşık olmak değil. çünkü o kısmen kişinin elinde değil. kastedilen birisiyle flört edip gezip tozmaktır. daha kötüsü var da ona girmeye gerek yok.

şuan bunlar o kadar çoğalmış ki yuvalar ayakta duramıyor. insanlar sevgilerini bu tarz ilişkilerde harcadığı için evlendiği kişiye karşı sevgisini tam yansıtamıyor. yıllarca sevgili olduktan sonra evlenenlerin birkaç ay içinde boşanması bir örnek.

not: kimseyi suçladığım veya yargıladığım yok. haddime olan bir şey değil.
devamını gör...