Dünün Favorilenenleri

evlenme isteğini aileye bildirmek

- anne. önemli bir şey konuşacağım seninle
+ efendim bebeğim
- ben de onu diyecektim. ben artık bebek değilim.
+ hahha. neden tontişim.
- öyle tontişlik sempatik bir tarafım da yok artık
+ neden böyle konuşuyorsun böceğim.
- anne ne böceği. hayvangiller sınıfına gireli yıllar oldu.
+ deme öyle kuzum. süt kuzum benim
- anne sen böyle yapınca konuşulmuyorki yaa. gidiyorum ben. üff
^ hanııım, nereye gidiyor bu çocuk izinsiz.
+ bi hava alıp gelir. yine evliliğe getirecekti konuyu belliki. yaşına da bakmıyor.
^ dil altı hapını aldı mı o. bak bastonu da burada kalmış haytanın.
devamını gör...

dış güçler hedefinden içimizdeki stokçulara dönüş

hükümetimiz ekonomik krizle ilgili hedef gösterdiği günden bu yana, dış güçlere diş bilemeye başlamıştık.
biz üç beş arkadaş bizim dışımızdaki devletleri itibarsızlaştırmak için aramızda bölüşmüştük. bana 18 devlet düşmüştü. sosyal medyada bu devletlerin yönetimlerini küçük düşürmek için sayısız yazı hazırladık.
ben italya'yı eğik kulesinden, brezilyayı karnavallarından, japonları çekik gözlerinden vuracak ve tüm dünyaya rezil edecektim.

tüm arkadaşlarım hazırdı. sonra bişey oldu. bi son dakika haberi. meğer krizin sorumluları "içimizdeki stokçular"mış.

şimdi arkadaşlarla stokçuları paylaşıyoruz aramızda. maffedecez onları!
devamını gör...

günün ilk tanımını ben gireceğim yarışı

benim altı milyonuncu tanımı girme çabamdan daha mühim değildir. yine aklıma geldi üzüldüm. nasıl kaçırdım nasıl. neyse.

t: şu sıralar günün bininci tanımını girmekten daha havalı değildir. bininci tanımı girecek yazarlar arıyoruz.

edit: altı değil dört milyonuncu tanımmış. lakin numaralar değişmiş neler olmuş bir şeyler olmuş. #6224396
devamını gör...

kedi güzellik festivali

ankara kedisinin dünyaya tanıtılması ve hayvan sevgisinin teşvik edilmesi amacıyla üçüncüsü düzenlenen festivaldir. pamuk isimli kedi "göz, tüy, gelişim ve davranış biçimleri" yönünden yapılan değerlendirmeler sonucu birinci olmuş. bu bilgiyle ne yapacaksınız bilmiyorum ama oldukça sevimli kedilere göz atmak için buradan.

devamını gör...

dünya

“dünya bu kadar soğuk değildi. herkes yüreğiyle gülerdi birbirine. insan sesinden medet umulurdu. eşyalar bir salgın hastalığa dönmemişti. pencerelerin önünden başlardı gökyüzü ve toprak.”
devamını gör...

çok çalışmak

çalışmanın dozunu mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. kendisini içinde büyük anlamların saklı bir olduğu eylem olarak düşünürüm. sürekli çalışan, uğruna yorulup hasta düştüğü uğraşlara sahip olan insanların hayata tutunuşlarında çok çalışmanın, üretmekten ve maddi veya manevi ödül kazanmaktan doğan tatminin etkisi büyük. çalışarak bir kurgu ortaya çıkarmak, bir müzik bestelemek, şiir yazmak, matematiğin büyük problemlerinden birine çözüm getirmek kadar güzel başka haz kaynakları var mıdır? hem ortaya görece güzel şeyler çıkarmasak bile çalışmanın tedavi edici yanı olduğunu düşünüyorum. kafada binbir dala atlayan düşünceleri hizaya sokmanın ve belirli bir yöne doğru çevirmenin sakinleştirici tarafı var. sırf bu sebeple ortaya çıkan üründen hiçbir zaman memnun kalmayacaksak bile çalışmak güzeldir.
devamını gör...

şeref düzyatanlar

tarihsel olayları şahit olmuş gibi mizahî bir şekilde harmanlayarak ve de diyalogları değiştirerek anlatan sağlam bir twitter fenomeni.

özellikle de define anıları çok iyidir. ya jandarma basar ya cinler musallat olur ya da büyü tesirini göstermeye başlar. bir de arada alkol konusuna girer.
devamını gör...

sürekli dolandırılan ve aldatılan saf ve temiz yürekli yurdum insanı

eskilerin meşhur dolandırıcılarından sülün osman diye bir adam var. hani şu meşhur köprüyü, galata kulesini filan satan adam. gel zaman git zaman bu abi faaliyetlerinden ötürü hapise düşer. buraya kadar her şey normal. asıl ilginç olan bu abi hapishanede " ve çıktıktan bir süre sonra "alın teri ile yaşamak" adlı konferanslar düzenler. tabi paravandır arkasında işler döner ama konferansında anlattıkları şeyler, ülkemizin, insanımızın gerçekliğidir.

sülün osman konferansında özetle şöyle der; "ben alın teri ile çalışan, emeğinin karşılığını kazanmaya çalışan kimseyi dolandırmadım. bana şerefsiz diyorlar, tam tersi ben asıl şerefsizleri dolandırdım. nerede kolay para kazanmaya çalışan, nerede 3 lira koyup yarın 100 lira kazanayım diyen adam varsa ben yolumu onlardan buldum. zaten 3 lira koyup emek vermeden yarın 100 lira kazanılmayacağını bilen kimseyi kandıramazsınız. size bir mesele anlatayım. akşam geç vakitlerde tam dükkanlar kapanmaya yakın kapalı çarşıya giderdik. koşa koşa kan ter içinde elimde 7 bilezikle...bilezikler sahte tabi, ancak o bilezikler gerçek olsa tanesi 300 lira eder, ağır yani... tam kepengi indirirken bir sarraf yakalardım, acıklı bir hikaye anlatırdım. abi köyden geldik, hanım ağır hasta ameliyat masasında, vicdansız doktor, para gelmeden bıçak vurmam diyor. sabaha ya çıkar ya çıkmaz. elini ayağını öpeyim 800 lira para lazım. cahil köylü süloyu bulan uyanık sarraf önce biraz nazlanır ama tam dükkanı kapatırken gelen bu talih kuşunu da kaçırmak istemez. biraz esnaf ağzı yaptıktan sonra çıkarır 800 lirayı verir. hepimiz yolumuza. sonra gündüz gözüyle dükkana gelip bileziklerin sahte olduğunu farkedince koparır yaygarayı. şerefsiz dolandırıcı. oysa tamahkar olsa, girip dükkana hakkı neyse onu vereyim gel tartalım dese bizim dümen çıkacak ortaya. ama o esnaf kurnazlığıyla 7 burma bileziği, 800 liraya bırakacak cahil köylü uyanmasın, işi bulandırmayayım diye ne dükkana götürüp ışıkta bakayım der, ne tartayım der, en kısadan yolunu bulup, başından köylüyü savmanın derdindedir. zaten böyle olduğu için oltamıza düşer. bana şerefsiz diyorlar bir de... peki akşam vakti kan ter içinde elinde en az 2000 liralık bilezikle gelen, karısı ameliyat masasında kalmış bir köylüyü eline 800 lira sıkıştırıp gönderecek olan sarraf şerefli midir sorarım size?


tıpkı sülün osman'ın anlattığı meselede ki gibi, dolandırılan insanların ekseriyetle kolay yoldan para kazanama, emek vermeden zengin olma, risk almadan yatırım yapma meraklısı tipler olduğunu gördüüm hep. çiftlik bank gibi, saadet zinciri gibi v.s v.s
devamını gör...

ölüme alışmak

intihar etmiş, kazalarda yatağında hastanede ölmüş insanlar görünce çok zor olmayan durum.

ha kazalarda hastanelerde hasta yatağında ölenler bende pek iz bırakmadı ama 2 tane intihar vakası hala rüyalarıma girer. ikisi de iple kendini asmıştı. ipin ucunda sallanmaları gündüz gözüyle bile bazen aklıma gelir. ölüm değil ama ölümlerinde kullandıkları araçlar ve sonraki halleri beni rahatsız ediyor yıllardır.
devamını gör...

diyanet 2019 bütçesi

din tasarruf dini diye diyanete de mi tasarruf yaptıracaklardı yani? yapmayın ağalar, günde kaç yüz milyon insan diyaneti arayıp müslüman oluyor biliyür müsünüz?*
devamını gör...

zeyn

akşam üzeri, iki lafın belini kırıp birlikte lahmacun gömdüğüm yazardır kendileri. bir sonraki durak inşallah azmak nehrinin kıyısı olur. ha bu arada sözlük ne güzel arkadaşlıkların başlamasına vesile oldun sen yahuu.
devamını gör...