Geçen Ayın Beğenilenleri

dünyevi mecmua 9. sayı

herkese selam,
bilmem ki nasıl tarif edilir mutluluk, sadece gülümserim. ılık rüzgarlar gibi geçer bedenimden huzur ve güzellikler.
dünyevi mecmua’nın 9. sayısı da Allah’ın izniyle tamamlanmış bulunmakta. Öncelikle üstü bir süreliğine örtüyle örtülmüş bu derginin tekrar gün yüzüne çıkmasına sebep olmuş kuyu abime bir teşekkürü borç bilirim. onun çabaları olmasa bu sayı ne zaman çıkardı bilmiyorum.
insan gurur duyacağı bir hayatı yaşamalı ve gurur duyduğu işler yapmalı derdi bir büyüğüm. belki yaptığımız onca utanç verici şey arasında böyle çalışmaların içerisinde bulunup, bir nebze olsun katkıda bulunmak belki de gurur duyacağımız işler yapmış olmaya bir adım daha yaklaştırıyor bizi.
herkesin hiçbir çıkarı olmaksızın katıldığı bu kollektif çalışma tam bir toplum dayanışmasının örneğidir bana göre. insanlık çıkarsız birbirine selam vermez hale gelmişken, sizler gibi güzel insanlarla beraber böyle güzel bir çalışmaya hep birlikte imza atmış olmak benim için unutulmayacak. hepinize, teşekkür, ederim…
dünyayı dize getiremem, oralet ısmarlayabilirim” diyen ali lidar’la beraberiz…
9. sayı link: https://drive.google.com/fi...
önceki sayıları incelemek isteyenlere;
1.sayı
2.sayı
3.sayı
4.sayı
5.sayı
6.sayı
7.sayı
8.sayı
kapak:
devamını gör...

dünya sözlük 14. hatim programı

sevgili yazarımız dei intellectualis'in biricik validesi vefat etmiştir.
Allah'tan annesi için rahmet, kendisi için sabır ve başsağlığı dileriz.

alınan cüzlerin 30 eylül'e kadar okunması gerek.

not : alınan cüzleri mesaj yolu ile bildirebilirsiniz.

1. cüz alındı
2. cüz alındı
3. cüz alındı

4. cüz alındı
5. cüz alındı
6. cüz alındı
7. cüz alındı
8. cüz alındı
9. cüz alındı
10. cüz alındı
11. cüz alındı

12. cüz alındı
13. cüz alındı
14. cüz alındı
15. cüz alındı

16. cüz alındı
17. cüz alındı
18. cüz alındı
19. cüz alındı
20. cüz alındı
21. cüz alındı
22. cüz alındı
23. cüz alındı
24. cüz alındı
25. cüz alındı
26. cüz alındı
27. cüz alındı
28. cüz alındı
29. cüz alındı
30. cüz alındı
hatim duası alındı
devamını gör...

çakıl taşı dergi

kendi zevkime göre dayayıp döşediğim dergi.
dünyevi mecmua dergisini okuyup çok hoşuma gitmesinden mütevellit bir iki tane deneme yaptım. sizlerin beğeni ve eleştirilerinize sunuyorum.
https://yadi.sk/i/WS40_MUKQ...

edit1: yönetime sol framede görünmesini sağladığı için teşekkürler.
edit2: yeterli katılım sağlanırsa cebimizdeki taşları dökmeyi 1. sayıyı çıkarmayı düşünüyoruz. şimdilik 3 kişiyiz.
yazı ve şiir ve deneyimlerinizde herhangi bir sınırlandırma yoktur, tamamen sizin cebinizdeki taşlarla ilgilidir.
iletişim: sahintutus@yandex.com
edit 3: ayın 1 inde ilk sayı için yazıları toparlamaya karar verdik. kim verdi? tabiki ben karar verdim. şu an kesin 4 kişiyiz. yazmak isteyenler gerçek mahkası veya takma isimle ayın 1'ine kadar yollayabilir yazılarını. konu serbest. ayın 1'ini geçerse de yollayabilirsiniz dökün taşları. *

devamını gör...

zeytinli rock festivalinden geriye kalanlar

şimdi başıma bir şey gelmeyecekse bir grubun reğabet ettiği bir organizasyon diye gömmenin alemi yok. kimse alınmasın ama benzer manzaraları kurban bayramında da yaşıyoruz. tabi ki birinde yapılan, diğerini meşru kılmıyor. yani toplumca sığır oluşumuzu ne dindarlıktan uzak rockçu gençlere, ne de sırf kurban bayramında sağa sola hayvan sakatatı atıyorlar diye muhafazakarlara yıkabiliriz.

ister çevreci bir hippi olsun, ister temizliğin imandan olduğunu emreden bir dine mensup olsun, ister ne bileyim doğaya tapsın animist olsun, vegan filan olsun maalesef toplum olarak doğa ve çevre bilincine sahip değiliz. hangi kesiminden olursa olsun. oysa bunu inanç, kültür , yaşam biçiminden arındırılmış şekilde, saf bir gerçek ve erdem olduğu için kabullenmeliyiz. nası desem adam öldürmemek gibi, çocuk kaçırmamak gibi yapılmasının yanlışlığı çocuk yaştan itibaren, doğal bir gerçeklik olarak kabullendiğimiz, kesin bir şekilde bilincimize işlediğimiz bir şey olmalı çevre bilinci.
devamını gör...

dünyevi mecmua 9. sayı

inan’ın acemisi olduğumuz bir alanda bir şeyler yapmaya çalıştık. evvela monsieur noir her ne kadar mütevazı olmaya çalışmışsa da dergiye en büyük emeği veren kişidir. Diğer taraftan kaliteli yazılarıyla desteğini esirgememiş olan bütün arkadaşlara tek tek huzurunuzda teşekkür ediyorum. Ayrıca bizleri kırmayıp da daha öncesinden yayımlanmamış bir şiirini gönderen değerli eğitmen ve şair ali lidar’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

yazılarla ilgili eleştirilerinizi özellikle bekliyoruz. çünkü bu işin sadece bu platformda kalmasını istemiyoruz. el birliğiyle bir şeyler yapmaya çalıştık bir ürün ortaya koyduk. hepinize teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

sürç-i lisan eylediysek affola.
devamını gör...

engellilerin sürekli ayrıcalık beklemesi

o iğrenç dilinizi uzatmadan önce azcıcık empati yapıp, onların yerinde olduğunuzu bir düşünün misal yolda, hastanede.

düşün ki elin yok, bacağın, belki de göremiyorsun, belki de duyamıyor.

bırak ayrıcalığı tüm hayatın bedava olsa kaç yazar be gözün görmedikten sonra, ayağın turmadıktan sonra!

buradan öyle yazmak ne kolay dimi, yazıklar olsun be!

adamlar engelsizseniz engel sizsiniz diye boşuna dememişler!
devamını gör...

erkeklerin odun olması vs kadınların duygusuz olması

kalbi ağır hasarlı kadın beyanı vs kalbi ağır hasarlı erkek beyanı olarak değiştirilebilecek versustur. son birkaç yılda anladım ki genelleme yapmak çoğunlukla bizleri yanlış ve dipsiz kuyulara sürüklüyor. her insanın ayrı bir fıtratı, her sevginin kendine has bir kimyası vardır. bir topluluğa olan kininiz sizi adaletten ayırmasın ayetince de dikkatli bir şekilde davranmakta, ince eleyip sık dokumakta fayda var derim ve susarım.
devamını gör...

bir top a4 kağıdın 20 liraya satılması

son bir yıl içinde ülkemizdeki tüm kağıt geri dönüşüm fabrikaları avusturya dunapack firmasına satıldı. en son denizli il özel idaresine ait olan dentaş isimli geri dönüşüm firmasını satın aldı bu firma . yaptığı ilk iş tüm fabrikaları kapatmak oldu. sonrasında bir gece khk'sı ile bu firmaya kağıt ithalatı yetkisi verildi. buna gerekçe olarak yetersiz imalat gösterildi. şu anda ülkemizde bu firma sayesinde kağıt üretimi bitmiştir. tamamı ithaldir. bilmeyenler için; kağıt üretebilmek için önce selüloz üretmek gerekir. biz bu hikayenin tekrarını yaklaşık 1 yıl içinde şekerde yaşarsak ak parti muhaliflerin gözünde tam olarak bitecektir. ortalama satış bedeli 350 milyon tl olan toplam 13 fabrika satılmış ve yaklaşık 500 milyon usd ile ülke hızla yukarıda anlattığım ithalat mecburiyetine itilmiştir. o yüzden bırakalım bu gibi olaylarda karaborsacı firmalar kar peşinde laflarını. ülkemizde üretilen ürünleri bir şekilde ithal edilir hale getirenlerin ittiği durumdur bu. yoksa karaborsacı dediğiniz adamlar; hakın gelir düzeyinin yüksek olduğu ortamda yüksek karla satarak elde ettiği karlılığın kendisi içinde daha verimli olduğunu hayal ettiği günleri beklemekteler.
devamını gör...