Geçen Ayın Beğenilenleri

dünyaitiraf.com

bir aydır odamda sürekli mum yakiyorum. biri bitiyor digerini tutuşturuyorum hemen. geceleri de söndürmuyorum hatta , bitince sönüyor kendi kendine. o alevleri izleyerek uyuyorum. ailem endişelenmis bu duruma az önce babam kapıyı çalıp odama girmek için izin istedi. ben de zaten tahmin ediyordum ne zamandır benimle bu konu hakkında konuşmak istediğini, buyur ettim. geldi , mumu işaret ederek "bu is yapar tavanda hee" dedi. ben de "gaza gelip tam elli tane mum almışım o kadar para verdim hepsini yakicam, hem kış günü sıcak tutuyor" dedim. ıyi cay var gel iç dedi. bizim ailede olmuyor öyle derin hisler, genlerde yok.
devamını gör...

camilerin evsizlere açılması

ekşi sözlük'te yapılan öneri.

tamamen sınırsız şekilde açılması olmaz bence. çünkü o camiyi yıkarlar. bizim millette minnet, ayıp, günah duyguları kalmamış. bi defa camiyi aç öbür gün o camide halılar başta olmak üzere hiçbir şey bulamazsın. diğer yandan camileri olması gerektiği gibi kullanmadığımız da gün gibi ortada.
devamını gör...

kızların susturuculu silah gibi hapşırması

ilginç bir vakadır.

kütüphanede oturmuş kitabınızı okuyorsunuzdur. arka masadan bi ses gelir: 'pıssı'. eyvah, birisi susturucuyu takmış, dayamış silahı kızın kafasına, bi el sıkmış sanki. arkaya dönüp bakıyorsunuz, kızın elinde mentollü selpak, kibarca burnunu siliyor.

bazen de 'pişt' diyorlar. tam 'efendim' diyecekken anlıyorsunuz ki prensesimiz hapşırmış.

ama erkekler öyle mi? erkekler hapşırınca akciğerler ağızdan dışarı çıkar, yer gök inler bi kere.
devamını gör...

ekim 2018 dünya sözlük verileri

1-31 ekim tarihlerine dair, sözlüğümüzün bazı istatistiksel bilgilerini içermektedir. emeği geçen herkese teşekkür ederiz...

*google indeks sayısı: 643.000
*alexa türkiye sıralaması: 2.490

*sayfa görüntüleme sayısı: 1.131.520
*tekil ziyaretçi sayısı: 262.200

*toplam tanım sayısı: 24.100
*tanım girilen başlık sayısı: 9440

*verilen artı oy sayısı: 67.770
*verilen eksi oy sayısı: 5.270

*en az bir oy alan yazar sayısı: 1.480
*en az bir oy veren yazar sayısı: 330

*en az bir tanım giren yazar sayısı: 380
*en az bir başlık açan yazar sayısı: 205
*en az bir mesaj gönderen yazar sayısı: 260


(bkz: ekim 2017 dünya sözlük verileri)
(bkz: kasım 2017 dünya sözlük verileri)
(bkz: aralık 2017 dünya sözlük verileri)
(bkz: ocak 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: şubat 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: mart 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: nisan 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: mayıs 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: haziran 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: temmuz 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: ağustos 2018 dünya sözlük verileri)
(bkz: eylül 2018 dünya sözlük verileri)
devamını gör...

sözlükten alınan geri dönüş azaldıkça sözlüğe olan ilginin azalması

malum sözlük yazarlığı -her ne kadar aksini iddia edenler olsa da- bir etkileşim arzusunun neticesidir. yani karşılıklılık talebi olmayan kimse gider günlük falan tutar değil mi? her neyse. zaten özünde geri dönüş almak maksadıyla yapılan bir işe, alınan geri dönüş azaldıkça alaka duyulmaması gayet doğaldır. bununla beraber geri dönüş alamamanın tek sonucu daima ilgi azalması değildir. yazar bu sebeple bazen üzülüp öfkelenebilir de. buna dair çeşitli lüzumsuz tespitlerim de var ama sıkıldım. kim yazacak?
devamını gör...

çirkinsiniz ve bu fiziksel değil

adaleti yanlı kullananlar, düşünce özgürlüğünü baskı altına almaya çalışanlar, insanları korkutarak güç sergileyenler, fikirlere saygısı olmayanlar, çocuklara işkence edenler, kadınlara şiddet uygulayanlar, gençleri hor görenler, erkekleri aptal zannedenler, dinini araştırmadan hurafelerle yaşayanlar, inanıyorum deyip inanmayanı dışlayanlar, faşistler, ırkçılar, ötekileştiriciler, şovenistler, kibarlığı zayıflık görenler, tecavüzcüler, kızı yaşındaki insanları gözleriyle soymaya çalışanlar, iyi niyeti suistimal edenler, bilimi geçiştirenler, kuyu kazanlar, dostuna düşmanlık edenler, aldatanlar, kalp kıranlar, okumayı gereksiz görenler, kahkaha atan kadınları ayıplayanlar, yere çöp atanlar, sigarayı arkasından geleni yok sayarak üfleyenler, insanları ağlatanlar, kendisine yol veren erkeklere teşekkür etmeyen kadınlar, garsonlara çirkin davrananlar, benciller, fazla tevazu sahibi kişiler, yalan söyleyenler, işçilere gülümsemeyenler, gençleri deneyimsiz diyerek işe almayanlar, açın halinden anlamayanlar, kuşkusuzlar, sorgulamayanlar, insanları yalnız bırakanlar, şiddeti şiddetle çözmeye çalışanlar, küfürbazlar, toplu taşımada magandalık yapanlar, kişiyi güvende hissettirmeyenler, insanca birlik ve beraberlik içinde mutlulukla yaşamamıza izin vermeyenler...

hepiniz ve daha fazlanız:

çirkinsiniz.

ve bu fiziksel bir şey değil.
devamını gör...

ak parti'nin ehliyet liyakat sahibi uşak belediye başkan adayı

babamın mahkemesi 1,5 yıldır devam ediyor. fetö ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan bir adam babam. zaten suçlayacak bir şey de koyamadılar henüz ortaya. şu var deseler insan üzülmez ama 70 yaşındaki adamı mahkemeye götürüp götürüp getiriyorlar.

bunun yanında kardeşim (ki yakında bir zaman kadar din ile iman ile alakası hiç olmamış bir tipti kendisi) babamın davasından dolayı işinden atıldı. yani bir insan babasının suçlandığı şeyden dolayı kendisi de suçlu sayıldı. kısa bir süre önce kredi çekip ev ve araba almıştı hepsi üstüne yıkıldı. Allah'tan eşi çalışyor da onunla geçimini sağlıyor. ama yakında krediyi ödeyecek parası olmayacak ve üzerine çökecekler.

bir de şu tipe bak. açıkça hareket çekmiş. fetö'ye dair bir sürü delil vermiş ama adam ödüllendiriliyor. diyeceğim o ki akp'yi seçim meçim yıkmaz. şu yediklleri kul hakkı var ya. boğazlarından dökülecek günü de göreceğiz inşallah. he canım Allah ve millet affetti sizi. hadi millet neyse de Allah'tan vahiy mi geldi lan size.
devamını gör...

atatürk ilah değildir

suç kapsamına giren ifade.. tekirdağ'da bir tıp öğrencisi bu cümleyi kurduğu için tutuklandı. benim kafam çok karışık. ümmetin lideri recep tayyip erdoğan' dan bir açıklama bekliyoruz.. yani ilah ise söylesin bizlere.. yeri geliyor büstüne abdestsiz dokunuyoruz. yeri geliyor heykelinin yanında arkadaşlarımızla șalakașıyoruz.reis bizi aydınlatsın, bilelim ona göre davranalım. saygıda kusur olmasın, sonra.
devamını gör...