Geçen Ayın Beğenilenleri

a 101’in çalışanlarına yaptığı mobbing

arkadaşlar! bu yazacaklarım tamamen doğrudur. daha çok insanın okumasını sağlarsınız çok sevinirim. ekşi sözlük hesabım yok, o yüzden sizlerden rica ediyorum.

1 haftadır a 101'de çalışıyorum. bu benim ilk işim, daha önce hiç tecrübem olmadı. çalıştığım gün, sabah 8'de iş başı yaparak gece 22:30'da çıktım. bir sürü mal indirdim, kaldırdım, bütün mağazanın yerlerini gündüz birkaç kere paspas yaptım, ardından 21:30'da başlayarak bütün mağazayı mop (kuru paspas) yapıp sonra da vileda ile ıslak paspas yaptım. ağır vileda setini yani bunu: https://encrypted-tbn0.gsta...
tek başıma indirdim aşağıya, içinde su ve yüzey temizleyeci varken, yine işim bitince tek başıma yukarı çıkardım kimse yardım etmedi, etmiyorlar.
üstüm başım, ayakkabılarım, suratım, saçlarım kaç kere kirli su içinde kaldı söylemiyorum bile.
bugün yani 6'ncı günde kasaya girdim, ilk kezdi.
birkaç şey öğrendim hatta müşteriye eksik para üstü verdim. ben yine geceleyin mağazaya vileda yaparken, kasamdan 69 tl açık çıkmış ama 70 tl olarak kestiler.

577 tl maaş aldım, 7,5 lirasını kestiler, 30 aralık'ta mağaza yetkilileri yılbaşı kutlaması yaptılar depoda (bizler dahil değil bizler aşağıda çalıştık) yediler, içtiler parasını biz ödedik. yemediğim gıdaların parasını yedim.
şimdi de 70 tl açığı ödedim ve elimde 470 liracık kaldı.
2 gün boyunca sabah 8'den gece 11'e kadar çalıştım, diğer günler 9 saat çalıştım, köpek gibi çalıştım, 20 dakika kasaya geçtim diye 70 tl açık verdiler. ben bu işe param yok diye girdim ama zarara uğradım. işe girmeden önce istediklerini sağlık raporlarına ve onların banka hesaplarına toplam 180 tl ödedim, kasaya 70 tl ödedim, 7,5 lira ödedim toplamda 257,5 tl a 101'e ödemiş oldum.

bugün yılbaşı ve ben ailemle geçiremedim bile. sabah 8'den 11'e kadar çalıştım, annem hastaneye gitmiş acile, yanına gidemedim. 11'de mağazadan çıkarken (mesaim bitti) bir de benden bulaşıkları yıkamamı istediler. annemin durumunu bildikleri halde. yemediğim içmediğim bulaşıkları her gün ben yıkadım. yılbaşı kutlaması yaptılar, ben yıkadım, onlar yüzünden tıkanan lavaboyu ben açtım.

bir kasiyerden 1,400 lira kesmişler, kız çıkmadan önce de 190 lira almışlar. kız istifa etti. ben de bu gece istifa etme kararı aldım.

arkadaşlar, aç kalın, çöp yiyin ama a 101'de çalışmayın.
devamını gör...

ayakta giden yolcunun daha az ücret ödemesi

şimdi hepinizin aklına geleni üşenmeyip ben yazayım da tam bir diriliş eri olduğumu fark edip beni biraz övün.

örneğin; otobüse bindim. tüm koltuklar dolu. ben kartı okuttum az çekti. bir durak geçti yolcunun biri indi. ne olacak? ben hem az vermiş olacağım hem de boş kalan koltuğa çöreklenmiş olacağım. bahsedilen sensör bunu fark ederek düt düt makinesinden bana seslenip "oturuyorsan farkı alayım hacı!" diyecekse ve tekrar gidip o farkı ödeyeceksem mevzu yok. diğer türlü hak geçer.

yine bir sistemin bugını buldum ve gururlu bir şekilde gidiyorum. hey gidi hey hey!
devamını gör...

aşı karşıtlığı

- kızamık aşısının zorunlu olmadığı madagaskar'da aşılama oranı % 58.
madagaskar'da kızamık salgınında eylül 2018-şubat 2019 arasında 76 bin 871 kızamık vakası görüldü. bu vakalardan çoğunluğu çocuk 928'i ölümle sonuçlandı.

- aşı karşıtı kampanyalar sonucunda abd'deki kızamık vakaları da büyük artış gösterdi. abd'de 2019 yılında 465 kişiye kızamık teşhisi konuldu.

* türkiye halk sağlığı genel müdürlüğü, açıklaması ;
2016’da sıfırlanan kızamık vakasının, ‘aşı karşıtlığı nedeniyle’ bu yıl 2 bin 400’e kadar çıktığını bildirdi.
verilere göre çocukluk çağındaki zorunlu aşılar sayesinde hamilelik ve yenidoğan dönemlerinde görülen tetanoz, 2009’da elemine edildi.
kabakulak vaka sayısı, 2005’te 20 binlerdeyken bugün 300- 400’lere kadar geriledi. ülkede 19 yıldır çocuk felci vakası görülmezken, 2003’ten bu yana ise difteri vakasına rastlanmadı.

2001’de 30 binlerde olan kızamık vakası, 2016’da 9’a kadar düşmüşken, son yıllarda artan aşı karşıtlığı nedeniyle bu yıl görülen vaka sayısı 2 bin 391’e ulaştı.

sizin çocuğunuz kıymetli olmayabilir ama bu hastalıklar salgın haline gelirse bütün toplumu etkiler. sizin yüzünüzden başkalarının hastalanması, belki ölmesi ahirette nasıl bir etki yaratır acabağa .

bu da bonusu ;


1 , 2 , 3
devamını gör...

monsieur noir ile sözlük ropörtajı

merhabalar, selamun aleyküm, ehlen ve sehlen ve salü!


ben monşer. 3 yıldır sözlükte yazarım. bir dönem moderatörlük, uzun dönem dünyevi mecmua tasarımcılığı yaptım. dünya sözlük genel anketi gibi çalışmalarım oldu. birçok zirveye katıldım, şehirlerarası zirveler düzenledim.

yazarlarımızla sözlük röportajları serisinin istanbul plakalı 34.sünü benimle birlikte gerçekleştireceksiniz. bunun için derviche moderne'nin evine temizliğe gitmem gerekti birkaç kez ama umarım değer.** sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağım, kaçmam gerekirse de sorulandıracağım. hadi bakalım bekliyorum. hepimize kolay gelsin.

not: verilmiş cevaplara sözlüğün ios uygulaması üzerinden ulaşamazsınız çünkü öyle bir şey yok. olmayacak da.

kanıt
devamını gör...

dünyaitiraf.com

canım sıkıldığında norveç tren hatları canlı yayınlarını izliyorum. sonra izlerken bu olayı doğu ekspres tren hattına yapmamış olmaları canımı sıkıyor yeniden. yine de kendini akışa bırakmak, bembeyaz örtülere dalmak, istasyonlarda o bekleyiş ile demlenmek bir nebze olsa da rahatlatıyor. tavsiye de edilir:
devamını gör...

sen yazmazsan ben yazmazsam nasıl çıkar sözlük asdsfsgsh

herkesi kendi gibi zanneden bir ademoğlunun yürek burkan çağrısının, muhatabın idrakine yönelik ümidini yitirdiği noktada sonunu getirememesi halidir. yazmayı yazışmakla, empatiyi sempatiyle, dobralığı patavatsızlıkla karıştıran kimselere henüz sene-i devriyesi gelmemiş kendi vaatlerini hatırlatmanın ne faydası var ki? sözlüğü bir menfaat aracı olarak görüp, edinimleri seyreldiğinde lekelemeye çalışıp aklınca kendine terk-i diyar mazereti devşirenin ne ağırlığı kalmıştır ki gidişi üzsün? kendini geliştirememiş et yığınından sözlüğün gelişimi için katkı sunmasını beklemektir asıl hata, kıvılcımdan ateş çıkarma gayretinde olandadır asıl aptallık. ucuzluk odur ki niyeti zerre değer üretmek olmayıp müdavim kalmaktır, temizleyecek kapasitesi olmadığı için pisleyecek fırsat aramaktır. defolsun böyleleri, ne yazsın ne okusun...
devamını gör...

bir çocuk tarafından uydurulmuş oyunu oynamaya zorlanmak

evet arkadaşlar, bu güzel cumartesi sabahından herkese merhaba. oyunumuzun adı iki kişi oynamacılık. bu oyunda yerde arkası çevrilmiş küçük kağıtlar var. her harften iki tane yazılı olan bu kağıtlardan iki tane çeviriyorsunuz ve aynı harfi bulursanız onlar sizin oluyor. ancak çeşitli renklerde boyanmış. aynı harf olmasa da aynı renk gelirse bir kağıt çevirme hakkınız daha oluyor. oyun sonunda en çok kağıdı olan kazanıyor ve bir gün boyunca diğerinin her dediğini yapmak zorunda. ben kaybettim çünkü ben oyun kuralları gereği sadece iki kağıt çevirirken o kendinde on kağıt çevirme hakkını bulabiliyor. ona göre gayet adil ilerleyen bu oyunu malesef kaybettim ve ilk istek olan slime'ı almak mecburiyetindeyim. yarına kadar yolunmuş kaz gibi olmamayı umut ediyorum.devamını gör...

yerli otomobil

benzinli ya da dizel değil de %100 elektrikli olması projenin ne kadar vizyoner olduğunu gösteriyor. emeği geçenleri tebrik etmek lazım...

çünkü avrupa ülkelerinin bir çoğu dizel araçlar için 2020 itibariyle, benzinli araçlar için ise 2030 yılı itibariyle yaptırımlar getireceği gibi üretimlerine de izin vermeyecek...

türkiye bu gelişmeyi gördüğü için oyuna elektrikli araç üreterek sanki sıfırdan başlıyormuş gibi dahil oldu.

benzin ve dizel araç üretiminde söz sahibi olamayan türkiye, yeni ve gelişmekte olan elektrikli araç sektörüne böylece girmiş oldu. yani türkiye coğrafi keşiflerden sonra ilk kez teknolojik bir konuda treni kaçırmadan yakaladı.

evet coğrafi keşifler...
devamını gör...

yerli otomobil

motoru, tasarımı nereden alınmış vs. hiç umurumda olmayan araç. fabrikası ülkede olsun, istihdam sağlasın, muadillerine göre uygun fiyatlı olsun, yakıt masrafı ve vergisi makul olsun bir de satış sonrası servis hizmeti ve şarj dolum istasyonu sıkıntısı yaşatmasın tamamdır.
bu dediklerimden kaçını başarabildiğini zaman gösterecek.
devamını gör...