Geçen Ayın Beğenilenleri

derviche moderne

bilinsin ki; müslüman olduğuna inanıp da kendisinin sözlük içerisinde kasıtlı olarak birilerini kayırdığını, bile bile adaletsiz davrandığını, kimilerinin yaptıklarını görmezden gelip kimilerini cezalandırdığını dile getiren kişilere hakkını helal etmiyor.

arkadaşlar bakın; bununla itham etmek ağır hakarettir, bunu iddia etmek kul hakkıdır, bunu söylemek bile vebal almaktır, ayıptır ve günahtır! allah'tan başka kimseye hesap verecek değilim ama yüzüme söyleyemeyecek kişilerin klavye başında şahsıma çamur atıp onurumu incitme, gururumu kırma, huzurumu bozma, ruhumu karartma çabalarını sükunetle karşılayamam...
devamını gör...

woman tv dünya sözlük yazarları özel yayını

''şimdi biz bu yayına neden çıktık, niçin çıktık, nasıl çıktık? bunu izaha gerek yok, gördünüz yürüdük çıktık. ama çıkmamış da olabilirdik. çıkmışsak çıkmışızdır, çıkmamışsak çıkmamışızdır. izlenen kanal uzakta değildir. buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar birtakım uydurma laflardır. sahi ya, biz buraya niye çıktık? kim çıkardı ulan bizi buraya? yazar!!! başlık!!! tanım!!! ve de şunu unutmayın, atasözüdür. oylarınız damlaya damlaya, dağdan kestik kereste...''

yayına bir gün kala haber aldıkları ve ilk kez canlı yayına çıktıkları halde durumu gayet iyi idare eden, hanım yazarlarımız nezdinde dünya sözlük'ü temsil eden iki arkadaşımıza teşekkür ederim. malumunuzdur ki, böyle bir daveti kabul etmek bile ciddi bir özgüven ve nezaket gerektirir. heyecanlanmışlar doğal olarak, çok mu? heyecanın olmadığı yerde samimiyet ne gezer...
devamını gör...

woman tv dünya sözlük yazarları özel yayını

bu başlık aracılığıyla; dünya sözlük yazarı olarak kadının gündemi programında kendimizi ifade etme fırsatı verdiği için yönetime, çok naif güzel yorumları ve tebrikleri için yazarlarımıza, program öncesi ve sonrası ilgi ve alakası için bir bilen‘e çok teşekkür ederim. ilk canlı yayın deneyimimizdi ve haliyle ekrana da yansıyan heyecanımız söz konusuydu. umarım layıkını verebilmişizdir.
devamını gör...

sözlük yazarlarının karalama defteri

dedem, cemal’im, yan odada -allahualem- bu hayattaki son saatlerini geçiriyor. dedenin an be an, dönmemek üzere, gidişine tanık olmak gerçekten çok zormuş. bu hayatı hep gariban yaşadı, “sıra bende” demedi hiçbir zaman, hep el verdi. garibanca da ruhunu teslim etmeye hazırlanıyor. başında bir torunu bir oğlu bir de gelini var, gözü tavanda.

- dede ne var orada, cennet mi, yıllar evvel öte dünyaya uğurladığın hayat arkadaşın zeynep mi. dede ne var orada. canını sevdiğim.
devamını gör...

başörtüsünü çıkaran kadınlar

ahlak, dine bağlılık, içtenlik, dürüstlük, samimiyet gibi kavramların-tavırların-duyguların hep kadınlar üzerinden tanımlandığı-ölçüldüğü toplumumuzda var olmalarına şaşırmadığım kadınlardır.

amiyane tabiri açıkça yazayım, erkek olarak her haltı gizli-açık olarak yiyelim ama ahlaklı olmayanlar, dinine bağlı olmayanlar, ikiyüzlü olanlar, çürük çarıklar hep kadınlar olsun... ne güzel değil mi?

not: halt kelimesi yerine hepimizin bildiği başka bir kelime vardı, tavsiye üzerine değiştirdim.
devamını gör...

woman tv dünya sözlük yazarları özel yayını

akıllara sözlüğün meydanlarındaki dev ekranlardan takip edilen 23 ağustos 2014 tv5 cogito sözlük yayınını getiren 2. canlı yayın etkinliği. her iki yazarımızı da medeni cesaretlerinden ötürü kutlamak herhalde bana düşmedi ama kendi çapımızda kutladık. tv5 derviche moderne'e döner sandalye vererek stratejik bir hataya imza atmıştı bu yayın daha profesyonel şartlarda sağa sola sandalye döndürmesiz gerçekleşmiş gördüğüm kadarıyla.*
devamını gör...

başörtüsünü çıkaran kadınlar

10 years challenge furyası ile tekrar gündeme gelmiş olan kadınlar. hatta 10 yıla yaşı yetmeyen bazıları 1 years challenge yaparak örtülü ve örtüsüz fotolarını paylaşmaktalar.

bu furyadan bağımsız olarak tesettürün kafaya bir bez geçirmekten ibaret olduğunu düşünen, tesettürün daha derin anlamına inemeyen kadınların yaptığı şeydir.

dikkat çeken bir diğer nokta ise bunu yapan kadınlar bazı kesimler tarafından büyük övgü almaktadır. özellikle cesaretleri büyük övgü almaktadır. hatta o derece övgü ki henüz örtüsünü çıkarmayanları da gaza getirecek kadar.
devamını gör...

feridun düzağaç'ın uludağ sözlük yazarına dava açması

uludağ sözlük'te bir yazar feridun düzağaç için pkk sempatizanı ifadesini kullandı ama feridun düzağaç bunu affetmedi ve dava açtı. soruşturma kapsamında yazarın yozgat'ta yaşayan 42 yaşındaki turgay k. olduğu tespit edildi. turgay k. ifadesinde pişman olduğunu ve şarkıcı ile uzlaşmak istediğini söyledi ama düzaağaç uzlaşmayı da reddetti. turgay k. 2,5 yıl hapis istemi ile yargılanıyor.

işte yönetim neden benim tanımımı siliyor diyenlere bir cevap. internetteyim nasıl olsa diye sağa sola küfür, hakaret yağdırmanın gideceği nokta. benim niyetim o değildi demek de fayda etmez. google aramalarında çıkan tanımlar bir gün böyle sert bir kayaya çarpabilir.

haber
devamını gör...

dünya sözlük

kimse ekşi sözlük'ün sözlüklerin atası olmadığını iddia edemez. şu an çöplüğe ve propaganda merkezine dönmüş olsa bile nitelikli başlık ve tanımları ile hala ayakta durmaya devam ediyor.

interneti sınırsız özgürlük zanneden bir sürü tip var. mesela bir önceki hesabında islam dininin en çok tartışılan mevzularının başlıklarını radikal bir şeriatçı kafasıyla açan arkadaş gömüldükten sonra geldiği mahlas ile geçenlerde uyuşturucu reklamı yapıyordu buralarda. halen trol tanımlar girmekle meşgul. veya nasıl ya küfür bile yazamıyor muyuz diyen, yıllar önce girilmiş gözden kaçırılmış tanımları önümüze koyup aha burda küfür/argo var deyip kendi küfürlü tanımını temizlemeye çalışan, küfürlü/argolu tanımına ama ben öyle demek istemedim diyen bir sürü arkadaş. yönetim olarak nelerle uğraştığımızı uzun uzun anlatabilirim.

burası kullancılara ücretsiz olara sunulmuş bir platform. ekşi veya ötekiler gibi kendi giderlerini karşılayacak ciddi reklam geliri de yok (daha düne kadar reklam geliri hiç yoktu zaten). biz kendi aramızda takılıyor olabiliriz ama burda yazarlar kadar dışardan gelen ve üye olmayıp sadece okuma yapan okuyucular da var. tanım yazmak kadar okuyucuların nitelikli tanım görmesi de çok önemli. dışardan gelen birinin sol frame'de karşılacağı manzara daha önemli. çünkü bir daha gelip gelmeyeceğini ve dahası sözlüğe yazar olarak kayıt olmasını belirleyecek kadar önemli.

doğrudur arada bir sol frame'e müdahale ediyoruz. bazı başlıklar canlandırılıyor, bazıları gizleniyor ve bazıları da siliniyor. bazan da müdahale etmiyoruz uzun bir zaman ve olayın çığrından çıktığı da oluyor. yazarların yatarken tercih ettikleri pijama rengi, yazarların en sevdiği meyve/sebze, yazarların filan falan tercihleri gibi forumsal başlıklar (hoşlanılan kız muhabbetine hiç girmiyorum) sol frame'i tamamen kaplıyor.

tamam burda geyik de olacak. buna yönetim dahil kimse hayır diyemez. ama gerçekten nitelikli tanım görmeyi özlediğimiz oluyor. şimdi say desek burda birçok kişi ekşi'ye sayar. elini vicdanına koy söyle; sen bir şeyi araştırman gerektiği zaman ilk ekşi'ye mi bakıyorsun buraya mı? ama aga orda açılan edebi, gündem veya bilimsel bir başlığa gösterilen ilginin hiç mi yanından geçemeyiz. tamam yazar ve tanım sayımız onlara göre çok az ama açılan kaliteli başlıkların tek bir oy almadan aşağı doğru düşmesi hiçbirimizin içini acıtmıyor mu gerçekten. bakın tanım ikinci bir tanım görmeyi bırak tek bir oy bile almadan!!! daha dün veya bugün bir yazar kimin oyladığını görmek için gereken şartların kalkması gerektiğini yazmış. benim 300 oy vermemi istemeyin ama şu şartı da kaldırın demiş. ya iyi de kardeş sen oy vermeyeceksin ama oy alacaksın. yani neresinden tutsan elinde kalıyor. veya kim adam gibi meslek hayatındaki gözlemlerini, incelikleri ve kavramları buraya giriyor. ben söylim bilgisayar ile ilgilenen arkadaşlar dışında çok az kimse.

başlıkların gizlenmesinin temel iki nedeni vardır; ya gerçekten boş beleş başlıktır yani okunmasının kimseye fayda sağlamayacağı ve nitelikli başlıkların arka plana atılmasına neden olması ya da temelsiz iddiaların olduğu, hiçbir delil getirmeden yazılmış bir tanımların bulunmasıdır. dünya sözlük başlığının gizlenmesinin nedeni genelde ikinci nedendir.

son olarak tabi ki hatlarımız var. tabi ki gizlenmemesi gereken başlıklar da arada kaynıyor olabilir. ama derdimiz buranın az olabilir ama kaliteli tanımların bulunduğu bir sözlük olması.
devamını gör...