Geçen Ayın Beğenilenleri

sözlük yazarları adına kesilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak kurbanlar hk.

kıymetli arkadaşlarım, hepinize selam ederim...

2016 yılında çad'da, 2017 yılında nijer'de olduğu gibi bu yılki kurban bayramında da sözlük yazarlarımız adına kurbanlar kesilmesi için niyetlendik. sizlerin âlicenaplığıyla hayata geçecek bu mütevazı faaliyet çerçevesinde, sözlüğümüzün önemli isimlerinden bir arkadaşımızın nezaretinde gerçekleşecek olan kesim işlemi sonrasında etler bu kez tanzanya'da ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak. uyandıkları her yeni günde bir somun ekmeğe, temiz içme suyuna, basit giysilere bile muhtaç olan bu insancıklara en azından karınca kararınca el uzatmak için hep birlikte harekete geçebiliriz. vacip, adak, sadaka, akika hiç farketmez; bilhassa bu bayramda kurban bedelini bağışlamayı düşünüyor iseniz ben bu hayra kefilim. aç doyurmak kadar güzel kaç iyilik var ki dünyada?

her hisse kurban bağışını yapan kişi adına ayrı ayrı kesilecektir. tam hisse bedeli gönderemeyenlerden toplanan meblağlar ile eksik kısım tamamlanarak hisse oluşturulacaktır. hisse bedeli 450 liradır ancak herkes imkanı ölçüsünde (ör: 5 lira veya 445 lira) bir bedelle destek olabilir. lütfen az çok demeden, bağış sahiplerinin ve bağış bedellerinin şahsımda pinhan kalacağından emin olarak katkınızı esirgemeyiniz...

not: ilgili işlemin gerçekleşmesine aracı olan kuruluşun herhangi bir siyasi parti veya dini cemaatle bağı mevcut değildir, içiniz bu konuda rahat olsun.
devamını gör...

gece modu

kullanıma sunulmuştur. kokpit sekmesinden açılabilir.

gözümden kaçan ufak tefek abuk subuk renkler kalmış olabilir gördükçe söylerseniz düzeltiriz. testçimiz yok malesef kendin yaz kendin test et modundayım mecburen.
devamını gör...

dünya sözlük genel anketi sonuçları

-------------------------------------
100 kişinin cevaplandırdığı anketin sonuçlarıdır. eğlenceli ve uzun bir tanım olacağını düşünmekteyim. okursanız sözlük hakkında ilginç şeylere şahit olabilirsiniz. anketteki sıradan ilerleyeceğim. bu tanım sürekli güncellenecektir takipte kalınız efendim! hepinize saygılar ve selamlar!
-------------------------------------


22 adet sözlük fedaisi mevcut. buradan görüyoruz ki, sözlük için gününün önemli bir kısmını feda eden en azından 22 gönüllü arkadaşımız var. bu gerçekten birçok açıdan mükemmel. sözlüğümüzün insanları bağladığına ne güzel bir kanıt...
o 26 yalnız, kimsesiz, biçare arkadaşa sesleniyorum! heyoooo! vallahi selam verin, bu sözlükte gerisi geliyor. cidden lan! ben bir selam vermiştim. yazar bile olamazsın dediler. bakın anket yapıyoruz. durmayın mesaj yazın bana! iyi eğleniriz cidden. ulan o 27 kişi -burada ben de varım-. aranıza bu arkadaşları da alınsanıza vicdansızlar!
o 35 kişiden moderasyon adına bizzat özür diliyorum efendim. öncelikle bunu belirteyim. fakat bir teklifim var. o zaman siz moderasyona hal hatır sorun. biz de bir takım hayat memat sorunları yaşayan, aşk acısı çeken, rızık peşinde koşan insanlarız en nihayetinde. vallaha anlatacak çok şeyim var dinleyene! dinleyin yav. ayrıca o hepsi sordu diyen 10 kişi moderasyon değilse neyim! ciğerinizi bilirim ciğerinizi...

valla çok garip yerlerde çıktı lan sözlük. böbreğimde yazan mı dersin. dalak mı dersin. çok marjinal yazarlarımız var anlaşılan. fakat en ilginci sözlüğü knight zanneden charını kasmak için giren yazar oldu. reis seni knight'ta klanıma almak isterim. 99 level pvp. haberin olsun. anlaşılan o ki ben dahil çoğumuz kafa dağıtmak için ve güzel insanlar için giriyoruz sözlüğe. hepinizden tiskinmiyorum lan. evet. hepinizi çok seviyorum-anket altı cancişliği-.
bir kere o sekiz kişiden biri benim. itirafımdır. adil bir yönetim imkansızdır hacılar. fakat bunu demek için işaretledim. biliyorum ki çoğu adil davranmak için ellerinden geleni yapıyorlar. ikisini birden işaretlemeyi açmış olsaydım, bunu da işaretlerdim.

monşer anket şirketi kuracam valla seçimlerden önce. sözlükte seçim anketi yerine bundan sonra zirveye gelme anketi yapacam. akp'nin alacağı oy gelenlerde arkadaş! gülmekten yarılıyorum. evet cephesi-hayır cephesi falan. 47 kişi. abiler niye gelmiyorsunuz? vallahi yav. derviche hannibal gibi insan kesmiyor. ben şahidim. tamam kartel kralı olsa da vicdanlı yani. zirvede yamuk yapan olursa bana söylersiniz. anlaştık o zaman. 53 kişi. size gelince. bir gün toplanacaz inşallah!

yazar röportajlarını özledik. kim bilir belki yakında birileriyle olur.*bilmeyen ablalar -bakın feministim önce ablalar yazdım- ve abiler için aşağı birkaç tanesini diziyorum. rastgele diziyorum. dizmediklerim alınmasınlar. dizmek ne be...*
(bkz: uvey ile sözlük röportajı)
(bkz: fahrettin fahrenheit ile sözlük röportajı)
(bkz: ayran shot ile sözlük röportajı)

14 kişi. reisler sizleri aşağıdaki başlıkları ve onların en beğenilenlerini okumaya davet ediyorum. (bkz: dünyevi mecmua)
(bkz: dünyevi mecmua 8. sayı)
(bkz: dünyevi mecmua 7. sayı)

bilmeyen duymayan arkadaşları da aşağıdaki başlığa alalım lütfen, bir göz atsınlar... (bkz: dünya sözlük radyosu)

tabii ki. mesela derviche'e bahsettim. bayağı bir yazara bahsettim diye düşündüğüm için evet cevaplandırdığım soru. açıkçası en çalışmadığım soru oldu. zor sormuş kötü ruhlu monşer!
---------------------------------
dünyevi mecmua'dan haberiniz varsa, kısa bir yorum alabilir miyiz?
sorusuna verilen bazı dikkat çekici cevaplar:

+gördüğüm kadarıyla içerik gayet iyi. ama teknik olarak geliştirilebilir. görsel açıdan daha iç açıcı, okuma isteğini artırıcı hale getirilebilir yani.

+formatı ve bir çerçevesi yok. ''kalın'' olsun diye abuk subuk ne varsa dolduruluyor.

+dünyevi mecmua iyi hoş severek okuyoruz. ama yeni sayısına şiir falan almayın Allah aşkına. şiir diye kelime yığınları görmek istemiyorum.

+istikrarlı bir çalışma ortaya konularak sürekli hale getirilirse sözlük için ciddi bir kazanç, iyi bir reklam aracı olabilir.

+tamamen gönüllülük prensibine dayandığından 8 sayı çıkarılabilmesi dahi çok iyi. genel olarak tasarım ve yazılar fena değil. mecmuada yer alan her çalışma için en azından bir yorum vs. sözlükte yapılmalı. böylece yazarlar yazısının yetersiz olduğu konusunda komplekse girmez ve sonraki yazılara da yardımcı olma gayreti gösterirler. ayrıca mecmuada ayrı mahlas uygulaması devam etmeli kanaatindeyim zira aynı mahlas kullanıldığında sözlük cancişliği durumu can sıkıcı bir hale sokuyor.

+edebiyat-sanat alanında çıkan birçok dergiden herhangi biri gibi.

+var sözlük yönetimine yakın arkadaşların yazılarının yayınlandığı dergi..bir nevi aile dergisi de denebilir...yazar seçiminde tombala çekiliyor galiba. (bunu yazan arkadaşa not: lütfen bana ulaş. cidden yanıldığını düşünüyorum. yönetimde benden başka yazan yok ki...--------------------------
sizce sözlüğün en güzel yanı nedir? sorusuna verilen bazı dikkat çekici cevaplar:

+ küfürsüz olması -bunu 50'den fazla kişi demiş-

+kibirli'nin olması.

+bir çok duyguyu yaşayacak ortam olması. bilgi isteyene bilgi var, eğlenmek isteyene muhabbet, acısını yaşamak isteyene de hüzün.

+popülarite için kurallarından ödün vermemesi.

+tabii ki derviche moderne.

+küfürsüz ve provakasyona kapalı yapısı troller barınamıyor.

+tek kelimeyle iyi. iki kelimeyle iyi degil. küfür yok. onun disinda her sey var. adaletsizlik, haksızlık, iftira, yalan..

+edindiğim arkadaşlar.


--------------------------
sizce sözlüğün en kötü yanı nedir? sorusuna verilen bazı dikkat çekici cevaplar:

+monşerleri. -bunu yazana not: ondan ben de nefret ediyorum başka?-

+troll ve sorunlu yazarlar ve mesajlaşmaktan entry yazmaya zaman bulamayan yazarlar.

+biraz taraf tutma söz konusu ideolojik açıdan ve argo, küfür bazen iliştirilebilir aksi takdirde duygulara tercüman olamaz insan.

+derviche moderne'in kelime esprileri. -bunu yazana not: özelden bana ulaş. burada yazsam uçarım.-

+anonimliği ve fiziksel uzaklıkları kalkan yapıp onun bunun arkasından konuşan kişiler ile üslup bilmeyen bazıları.

+bilgi,kültür içeriği sağlayacak yazarların az olması, mevcut olanlarından gereksiz geyik ve magazin içeriği arasında kaybolması. tüm bunların temelinde bilgi-kültur ağırlıklı içeriklerin kişisel yorum ve geyik muhabbeti kadar ilgi çekmemesi, genel yazar profilinin bu eğilimde olması. -bunu yazana not: o kadar haklısın ki, sana yazmaya yüzüm yok...-

+derviche moderne. -bunu yazana not: ulan adamı hem en iyi diye yazıyosunuz hem en kötü diye anlamadım ki.-

+din sömürücülerinin ağırlık kazanıyor olması.

+okulunu yeni değiştirmiş öğrencinin sınıfa ilk gelmesi gibi hissediyor insan. herkes birbirini tanıyor ama sen kimseyi tanımıyorsun, muhabbete uzak kalıyorsun. sıcak bir ortam ama birbirini tanıyanlara sıcak.

+uykusuz bırakması.


--------------------------
sözlüğü bir cümleyle tanımlamak isterseniz nasıl tanımlardınız? sorusuna verilen bazı dikkat çekici cevaplar:

+tekke.

+gardaş gibin... kendimi ifade edebildiğim en güzel mecra.

+samimi yazarlarını okumak ve kâh iç dökmek kâh kafa dağıtmak için uğradığım bir mekan, bir nevi meyhane, ya keyif alıp veriyoruz ya gam.

+bu ne dünya kardeşim seven sevene...

+yeni şeyler öğrenmek, eski öğrenmeleri farklı şekilde dillendirenleri okumak, ideolojik kültürel bir ortaklığa yada aykırılığa sahip olduğum insanlarla birlikte olmak, özgürce yazmak ve bütün bunları yaparken çok keyif almak bunların hepsini güven içerisinde yaptığım canım sözlük.

+hayat gibi lan işte. sokakta ne varsa burada da o var. neşe, keder, öfke, huzur, kavga, sevmeler... sokakta ne varsa artık.

+tahammülsüz bir sözlük, yine de seviyoruz. -bunu yazana not: sen var ya bi kralsın!-

+diğer tüm sözlüklerden çok daha başarılı ve amacına uygun hareket ettiğini iddia edebileceğimiz, en ilgili yetkililere sahip bilmem ne. üstelik içinde ben varım! ne harika bir sözlük. evet. -bunu yazana not: sen var ya alemin kralısın!-


--------------------------
moderasyonla ilgili iletmek istediğiniz görüş ve önerileriniz var mı?
sorusuna verilen bazı dikkat çekici cevaplar:

+hepinizden tiskiniyorum. -bunu yazana not: aynı fikirdeyiz. ben içerden yıkmak için çaba veriyorum ama bence sen de bir şeyler yapmalısın birader. olmaz böyle.-

+moderasyon sessiz bir fan gibi işini yapıyor bu ara. bireysel olarak tartışmalara girmemeleri güzel, böyle devam. evvelinde bunlar çok yaşanıyordu. sırf moderasyona laf sokmak için açılan başlık ve entryleri uçururken eliniz titremesin. bunlara cevap da vermeyin kendilerini nimetten saymasınlar. kurumsallık iyidir. arkanızdayık.

+aktif olmayan isimlerin daha fazla aktif olması gerektiğini düşünüyorum.

+adaletli ve hoşgörülü davranmalarını bekliyorum.

+sözlüğün sadece belli bi ideolojiye sahip insanların oyun alanı olmadığını akıllarından çıkarmasınlar. farklılıklar sözlüğü kimsenin elinden almaz, aksine burayı daha değerli hale getirir. selametle. -bunu yazana not: bütün kalbimle söylüyorum ki en güzel eleştiriyi sen yaptın. umarım tüm yazarlar bunu anlar. zamanla anlayacaklar zaten.-

+modere etmek sadece imla hatası düzeltip, başlık canlandırmak demek değildir. içeriğe yön verecek, yaratıcılığı tetikleyecek olan moderatörler. bizimkiler hazıra ya hazıra konuyor ya da içerik olsun diye sözlüğe haber taşıyıp duruyorlar. entry mi kasıyorlar ne.. -bunu yazana not: hocam gerçekten çok haklısın. bu konuda umarım iğneyi kendimize batırabiliriz...-

+moderasyona yapılan her saldırıya, eleştiriye her modun ayrı ayrı karşılık vermeye çalışmasını yanlış buluyorum. mümkün olduğunca memnun olmayan kişi ile özelden konuşulmalı ve açıktan da cevap verilmesi gerekiyorsa bunun görevlendirilen bir kişi vasıtasıyla ya da moderasyon adına genel bir hesap vasıtasıyla yapılması taraftarıyım. zira durum hem amatörce görünüyor hem de sözlük gündemini gereksiz yere meşgul ediyor. -bunu yazana not: hocam gerçekten çok haklısın.-

+ilgili olduklarını en baştan beri düşünüyorum ve aksini hâlâ düşündürmedikleri için saygı ve sevgilerimi iletiyorum. sadece moderasyon kısmının çok daha tarafsız olması gerektiğini düşünen biri olarak farklı her türlü görüşü hukuka aykırı olmadığı sürece kucaklamak lazım. belki bu konuda vardır bir sıkıntı. bilemiyorum tam.

+içindeki siyasi tipten temizlenmeli.--------------------------
devamını gör...

kürdistanlı trans kadınama istanbulda yaşıyorum.çünkü kürdistan dediğim yerde burdaki kadar özgür değilim , orda sokakta gezemem , oraya asla gitmem ama faşist türklerin semtinde yuvalanır , onların hoş görüşüne sığınır onlarin eylemlerini trollerim hatta utanmam atalarına küfür eder sağa sola zulüm 1453te başladı, kahrolsun kemalizm yazarım .

yaşasa beni böcek gibi ezecek şeyh said'i anar, che guevara muamelesi yaparım.

evet bildiniz ben halklarin demokratik yaka biti.
devamını gör...

dünya sözlük genel anketi

-------------------------------------------
tamamlanan anketimizi 100 kişi cevaplandırmıştır. yakında anket raporu ve bununla alınan çeşitli kararlar sizinle paylaşılacaktır. vaktini harcayıp özenle cevaplandıran tüm yazarlarımıza teşekkür ederiz.
-------------------------------------------

dünya sözlük 2016 yılından beri aktif olan güzel insanların bir araya gelerek kolektif bir çalışma ortaya koyduğu sosyal bir platform, diğer bir deyişle bilgi kaynağı. yıllar içerisinde kendisine birçok şey kattı. 2016 yılında henüz yeni kurulmuş bir sözlükken daha üç sene geçmeden, tüm interaktif sözlükler arasında üçüncülüğe kadar yükseldi ve yükselişi devam ediyor.

zaman oldu, radyo yayınları yapıldı. zaman oldu, dünyevi mecmua adıyla çok güzel bir çalışma ortaya kondu. yardım faaliyetleri, kermesler, tiyatro zirveleri, iftarlar ve samimi muhabbetin yoğun olduğu birçok zirveleri anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz*. tabii ki bunların hepsi siz değerli ve vefakar yazarlarımız sayesinde oldu. yeni gelen yazar arkadaşlar sözlüğü çok güzel şekillerde sahiplendi.

tüm bunları alıp önümüze koyduğumuzda bir de sizlerin değerlendirmesine ihtiyaç duyduğumuzu hissettik. o yüzden en fazla beş dakikanızı alacak anketi özenle doldurmanız bizim için büyük önem taşımaktadır ki, sizlerin isteklerine daha güzel cevap verelim. beraber bugünlere getirdiğimiz bu platform daha güzel bir hale gelsin. anket cevapları tamamen anonim olarak cevaplandırılacaktır. yani size mahlasınızın ne olduğu sorulmuyor ankette. herkes gönül rahatlığıyla istediğini güzel bir dille ifade edebilir.

anketi doldurmak için lütfen buraya tıklayınız.

şimdiden teşekkür ederiz.
dünya sözlük moderasyonu
devamını gör...

dünya sözlük 13. hatim programı

kıymetli yazarımız kim var imiş biz burada yoğ ikenin biricik annesi vefat etmiştir. Allah'tan validesi için rahmet, kendisi için sabır dileriz.
alınan cüzlerin 13 temmuz cuma gününe kadar okunması gerek.
not: cüzleri mesaj yolu ile alabilirsiniz.

1. cüz alındı
2. cüz alındı
3. cüz alındı
4. cüz alındı
5. cüz alındı

6. cüz alındı
7. cüz alındı
8. cüz alındı
9. cüz alındı
10. cüz alındı

11. cüz alındı
12. cüz alındı

13. cüz alındı
14. cüz alındı

15. cüz alındı
16. cüz alındı

17. cüz alındı
18. cüz alındı

19. cüz alındı
20. cüz alındı
21. cüz alındı
22. cüz alındı
23. cüz alındı
24. cüz alındı
25. cüz alındı
26. cüz alındı
27. cüz alındı
28. cüz alındı
29. cüz alındı
30. cüz alındı
hatim duası alındı
devamını gör...

yedi yıllık sözlük idaresi boyunca hiçbir yazarın hediye göndermemesi

elbette benim için en değerli hediye sizlerin varlığıdır, gece gündüz demeden güzel güzel yazmasdffgfgfghfhf...

yer mi anadolu çocuğu, biz de insanız be! ayıptır, yazıktır, zulümdür. yahu arkadaş, şu sözlükte nelere nelere vesile olmuşuz da değerimiz bilinmiyor. evlenenler, iş kuranlar, dost olanlar...
insanın gücüne gitmiyor değil; ne olur yani şöyle oltulu bir arkadaş tespih gönderse, eskişehirli olan lüle taşından özel biblo yaptırsa, antep'ten yılda bir baklava gelse, izmir'den lokum bursa'dan kestane şekeri tavşanlı'dan leblebi erzincan'dan bal kars'tan kaşar kayseri'den pastırma malatya'dan kayısı tokat'tan ceviz yollansa, ege civarından zeytin ve zeytin ürünleri görsem, karadenizlisi oyma işi bir satranç takımı postalasa mesela, urfalı taze fıstık paketlese... saymakla bitmez, yöresel ürünü olmayanın yöresel gıdası illa oluyor ki artık kargo imkanları çok gelişti. hadi hiçbir şey yok, yahu kitap okuyan insanız sonuçta hani yaz bi sor hangi kitabı istersin monark diye. ne diyeyim, yazımız böyle yazılmış kaderimiz böyle çizilmiş bana da vefasızlar düşmüş!

(bkz: vallaha sataram bu sözlüğü ha)
devamını gör...

temmuz 2017-temmuz 2018 döneminde sözlüğe google'dan gelen tıklamalar

merhabalar sözlüğümüzün değerli yazarları. gördükçe bizi mutlu eden sizlerin emeğiyle bu hali almış sözlüğümüze erişimi gösteren sayısal verileri sizlerle de paylaşmak istedik. gün geçtikçe içeriklerimiz daha da zenginleşiyor, okunma oranlarımız artıyor. farklı ilgi alanlarına, düşüncelere, hassasiyetlere sahip onca insan olarak aynı çatı altında toplandık. aramıza yeni katılanlarla, aramızdan ayrılanlarla, yıllar önce yazılmış tanımlarla, yıllar sonra okunması için bıraktığımız tanımlarla, birlikte beraberce bir arada bizler dünya sözlük'üz. hüznümüz, sevincimiz bir. iyinin, güzelin peşindeyiz her birimiz ve bizce bir arada bir hayli güzeliz. çok değerli zamanlarınızı burada geçirdiğiniz için teşekkür ederiz.

saygıyla, sevgiyle.
dünya sözlük yönetimi

2017 temmuz : 54.000
2017 ağustos : 66.000
2017 eylül : 82.000
2017 ekim : 98.000
2017 kasım : 107.000
2017 aralık : 116.000
2018 ocak : 122.000
2018 şubat : 114.000 (28 gün)
2018 mart : 149.000
2018 nisan : 145.000 (30 gün)
2018 mayıs : 202.000
2018 haziran : 187.000 (30 gün)
2018 temmuz : 156.000 (24 gün)
devamını gör...

4 ağustos 2018 istanbul hanımlar zirvesi

böyle güzel ve kolay bir kararı almak için neden bu kadar süre beklediklerini merak ettiğim zirve. deli ettiniz ..

zirvede bırakmayın bir sonraki zirve tarihini de hatta orada kararlaştırın derim. ben çok güzel ve keyifli geçeceğinden eminim, kimsenin ne dediğine bakmayın kill em all !

zirve yapanındır..

28 şubattan yadigar fazla peruğu olan var mı? *
devamını gör...

anıtkabir'de atatürk'e hakaret eden kadın

harbi gerizekalılık. yani seversin veya sevmezsin kişisel tercihin. ama anıtkabire kadar gelip atatürk tayyib'in pisliği bile olamaz demek nasıl bir ruh halidir. ekşi'de şu an haşera, ninja diye çarşaflıların geneline bir sürü küfürler edilmekte. ne yani cihat mı yaptın şimdi. senin şahsında bütün çarşaflı kadınlara saydırılıyor. siyasi görüş bir insanı ancak bu kadar salak yapabilir.

video

(bkz: safiye inci)

(bkz: atatürk'e saygı duymasam zaten anıtkabir'e gitmezdim)
devamını gör...