Geçen Haftanın Beğenilenleri

elindeki fabrikaları sattıktan sonra domates biber işine giren devlet

hani devlet ticaret yapamazdı. hani özelleştirmelerde hayır vardı. hani eski garibanlık uygulamaları tarihte kalmıştı? karne ile ekmek satışı ile kotalı sebze meyve satışı arasında ne fark var?

elindeki yerli kamu iktisadi teşebbüsleri işe yaramaz diyerek, devlet ticaret yapmaz diyerek satanlar bugün kotalı sebze meyve işine giriyor.
hey seçim sen nelere kadirsin.
devamını gör...

dinci tiplerin sözlükteki saldırgan tavırları

milletin diniyle diyanetiyle dalga geçip sonra susmalarını beklemek akıl karı değildir. akıllı adam yapmaz.. beklentin karşılanmayınca da "dinci tipler şok şaldırgan yaaauu". müslümanlar hep böyle vur ensesine al ağzından ekmeğini tipler olsun mu isteniyor. o zaman biraz avuç yalamak zorunda kalacaklar bu beklentide olanlar. saldırgan bir üsluba karşı da şefkat beklemesinler. insana insan gibi muamele yapılır.

gelip insanların sinir uçlarına dokunup tepkisizlik bekleyen afedersiniz ahmaktır. bu tanım cevap niteliği taşımıyor.
devamını gör...

sürekli kavga halinde olan yazarlar

tanımlarında sürekli bir şeylere, bir yerlere, birilerine laf atmak, mesaj vermek , sataşmak ve karşılık bulurlarsa kavga çıkarmak derdinde olan yazarlar.
bir kere kıvılcım çakıp ateşi tutuşturdular mı onlarca başlıkta ve tanımda birbirleriyle atışır dururlar, derken yancıları da devreye girer ve kavga büyür.

yahu kardeşim kavga etmeden sataşmadan hiç bir şey yazamıyor musunuz, duramıyor musunuz. spor, sanat, eğlence, bilim,teknoloji , haber bir sürü konu var. insanlar bilgi alışverişi için , vakit geçirmek için , belki birileriyle etkileşimde olmak için buraya geliyorlar , yazıyor okuyorlar.

birileri gelip her tanımında başlığında hükümete veya başka partiye çatar , birileri gelir sünnete hadise çatar, birileri gelir cemaatlere şunlara bunlara çatar , her konuyu görev edindiği bu işlere uydurmak için kullanır. tanım yapması gereken başlık hiç ilgisi olmadan gelir buraya ezberlerini döker.

burası hiçbir partinin , siyasi görüşün ; hiç bir cemaatin , hiçbir oluşumun resmi/gayri resmi sitesi değildir , kimle ne derdiniz varsa gidip onların sitelerinde ya da kendi kişisel hesaplarınızda dökün içinizdeki ifrazatları.

yahu zaten çok vaktim olmuyor bu ara ama yöneticisi olduğum sözlükten soğutuyorsunuz beni lan . ben sizden sıkıldım bıktım, eminim benim gibi sıkılan yazarlar da çoğunlukta.

not: bu yazı bir dünya sözlük yazarı tarafından yazılmıştır, yönetimin resmi görüşü olmayıp, ilgisi ve bilgisi yoktur.
devamını gör...

sevgili olmanın haram olarak algılanması sorunsalı

ortada bir sorunsal yok, yalnızca nefislere ağır gelen şeyler var. bu olayda büyük gaflet içinde olduğumuzu düşünüyorum. ne fıkıh hocasıyım ne fetva makamıyım. kur'an'a-hadise göre yanlış düşünüyorsun diyen lütfen düzeltmekten çekinmesin beni. benim bildiğim dinimizde mahrem bellidir, namahrem bellidir. ikisi arasındaki fark ve sınırlar da kesindir. bunun ortası yok. dolayısıyla sevgili adı altında nikahsız olarak karşı cinsle yapılan el ele tutup sinemaya gitmekten yalnız kalmaya kadar cümle işin hiçbir tutar tarafı yoktur. islam, fıtratı en temiz şekilde korumayı amaçlar. niyeti ciddi olanın yolu usulünce evliliktir. flört gibi kavramlar batıdan dünyamıza bunca yüzyıllık türk-islam tarihine son 50 senede çok hızlı şekilde bir düşman gibi sızmış. öyle bir çağa gelmişiz ki 19-20 yaşında evlenirsen tepki görüyorsun ama 19-20 yaşında sevgililik adı altında her türlü naneyi yersen problem yok (!). bunları kimseyi kınamak için demiyorum, kendimin de çok günahı vardır Allah affetsin. ben yalnızca uyarıyorum, çoğunluğa bakıp da normal olan buymuş demeyiniz diye.

edit: aşağıdaki bir tanıma binâen, şimdi bir insanı sevmek ayrı, sevgili olmak ayrı olaylardır. bunu bir kenara yazalım. bir insanın el ele gezmesi, sevgili olmak niye yanlıştır anlamaya çalışalım; hadi kendimize soralım ve dürüstçe cevaplayalım, tertemiz el değmemiş, kimseyle bir şey yaşamamış bir insanla mı evlenmek isteriz yoksa 4 tane sevgili geçmişi olan kişiyle mi ? geçmişte sevgilisi olan ve ayrılıp başkasıyla evlenen kişilerin çoğu keşke geçmişte hiç o kişiyle bir şeyler yaşamamış olsam diyordur. sevgililik kavramı toplumumuzun temeline döşenmiş bir dinamit gibi. bir diğer mesele "el tutmaktan hallenmek" basit bir kavram. her el ele tutuşan daha kötü bir yola gitmeyebilir fakat taviz tavizi doğurur lafını burada da görüyoruz. neticede ateş ile barut meselesi söz konusu. biz niye böyle bir tehlikeye kapı açalım ki ?
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının garibanlık anıları

geçen yaz stajyer olarak çalışırken fabrikadan çıkınca köy dolmuşuna binmiştim. teyzenin teki üniversite için dershaneye giden gençlere seslenip beni göstererek, "bakın yavrum bakın okuyun ki abiniz gibi fabrikalarda yağ toz içinde çalışmak zorunda kalmayın" demişti. dondum cevap veremedim. başımı eğip eve gitmiştim üzülerek sonradan bayağı güldüm ama...
devamını gör...

sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız

diyanet işleri elemanının sigara hakkındaki şeysi.
keşke sigaranın haram olduğu talimatını aldığı yere, hırsızlığın, torpilin, insanları Allah ile kandırmanın haram olduğunu söyleyebilse.
elemanlar, en baştan, en dibe kadar pisliğe batmışlar. hala da hiçbir şey yokmuş gibi müslümancılık oynuyorlar. bir de yeni bir adet çıkmış; eski haramları helal, eski helalleri haram yapma saçmalığı.
devamını gör...

çok günahım olduğundan namaz kılmaya çekiniyorum

şeytan'ın sağdan yaklaşması sonucu kurulan cümle. işlenen günahlar ile nasıl o'nun huzuruna çıkayım diye vesvese verir şeytan. aslında demek istediği şey şudur: battı balık yan gider. yani "bir kez günaha girdin diye kıyamete kadar günah işle" der.

peygamberler hariç herkesin günahı vardır. günahlar ne kadar büyük olursa olsun Allah daha büyüktür ve tövbe kapısı açıktır. yeter ki mahcubiyet duygusu kaybolmasın.
devamını gör...

17 şubat 2019 geleneksel 5. derin sözlük süleymaniye zirvesi

bomba bir zirve oldu tüm derin katılımcılar için . padhre'in yanına oturmak çok daha büyük bir bombaydı gerçi. bu adamın hayat enerjisine bayılıyorum ben arkadaş. bir insan bir saniye bile motivasyonunu kaybetmeden kütle çarpı ışık hızı enerjisiyle , hem de enerjisini tüm kosmosa yayarak nasıl yaşar görün öğrenin derim. *

monsieur noir 'in yapay zeka projesini bir inşaat mühendisi , bir hukukçu ve bir bilim tarihçi vasıtasıyla 10 milyon euro'ya finlandiyalı bilim adamlarına online sattık. finlandiyalı bilim adamları da projeyi gördükleri anda tereddüt bile etmeden anında kabül ettiler. 5 milyonu kapora olarak istedik ama monşer gelmeden olmaz dediler. derviche hemen uçak biletini ayarladı ve yakında finlandiya yolcusu monşer . kapora için de benim ibanımı verdik yetkili abilere. bi dahaki ay para bankada inşallah.

fahrettin fahrenheit kardeşimizin yaşadığı derin şok 4-1 lik cimbom galibiyeti ile geçti sanırım. *. suriye meselelerine o kadar derin dalınca garsonun suriyeli olduğunu fark etmedi galiba. mekan fatih ve adamların asıl memleketinde biz gurbetçi iken bu meselelere bu kadar girmek hepimizin hatası oldu sanırım.*. o son sütlü yalovayı yemeyecektik ya da .


mistaka yine esprileri , zekası ve hiç duyulmamış projeleri ile mest etti hepimizi. böyle sözlük köşelerinde boş boş tanım girmek yerine her akşam bir zirve yapsak çok daha mükemmel olacak . katılan tüm kardeşlerime hoş sohbetleri ve candan ciğerden öte samimiyetleri için tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. ömrünüz bol olsun.
devamını gör...