Geçen Haftanın Beğenilenleri

öğretmenlik

parasını, tatilini, yorgunluğunu falan onu bunu geçin en güzel yanı mezun ettiğiniz bir öğrencinin yıllar sonra gelip bir iş güç sahibi olduğunu söyleyip sizin elinizi öpmeye çalışmasıdır.
mesela hiç unutmam. geçen kış etraf kar falan. o gün de biraz kafam dağınık.
baktım okulun merdivenlerine bir kız bana doğru geliyor. kendini tanıttı. hukuk okumuş bitirmiş. hakimlik sınavını kazanmış hakim adayı imiş. ya bir sevindim bir sevindim sormayın. kızı daha sonra hatırlayınca o çocukluğunu 10 kat daha sevindim.
mesela yine bir gün. öğrencilerimden biri bahçede düştü kolunu kırdı. aldım hastaneye götürdüm. az biraz ilgilendiler ama sonra yanıma biri geldi " beni tanıdınız mı hocam" dedi. tam çıkartamadım. neden burada olduğumu sordu. durumu anlattım. benim ve kendi okulunun okulun öğrencisi diye bir ilgilendi bir ilgilendi sormayın. bu gibi şeyler insanı çok mutlu ediyor. bu olaylardan sonra ışık gördüğüm öğrencilere " sen ileride doktor ol. kalp doktoru olurda hasta olursam beni sen ameliyat edeceksin" diyorum. şu anda hastanemi, emekliliğimde oturacağım yazlık evin projesini, göz doktorumu, yurt dışına çıkarsam uçağın pilotu öğrencim olduğundan pilot kabininde seyahati garantilemiş durumdayım.
devamını gör...

suriyeli kızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra benim arkam var diyerek serbest kalan it

toplumumuzun kokuşmuşluğunu göz önüne seren olaydır. eğer bu olayı bir mülteci yapmış olsaydı hatta bırakın yapmayı dedikodusu dahi çıkmış olsaydı şu anda mültecilerin evleri taşlanıyor dükkanları yakılıyor faşizan tehditler havada uçuşuyordu. eğer tepkilerimizde samimi olsaydık sinoplu olduğunu öğrendiğim bu alçağın akrabalarının evleri taşlanıyor dükkanları yakılıyor ölüm tehditleri alıyor olurlardı. şu olay bile toplumun kokuşmuş yapısını gözler önüne seriyor vallahi helak olmadan nasıl yaşıyoruz anlamıyorum.

edit: ilgili it sosyal medyadaki baskı sayesinde gözaltına alınmış. zahmet buyurdunuz.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

dün müdürümle konuşurken birden "x, hayırdır bir derdin mi var" diye sordu. ne kadar yok dediysem de bir türlü kanmadı. normalde hep neşeli olduğumdan gülüp aksine ikna edeyim dedim, yıllardır gülmediğinden gülmeyi unutmuş biri gibi güldüm. hacılar görse şeytan sanıp taşlarlardı hatta. haliyle ikna olmadı o da ama daha fazla ısrar etmek de istemedi. sonrasında da konuşurken yüzüme bakıyordu. ben de yüzümü çevirip gizlemeye çalıştıkça daha çok belli ettim. hayatımı işime yansıtmasam keşke.
devamını gör...

17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması

bi kere bunu abd'nin başarısı tehdidi olarak görmek amerikalıdan çok amerikalı olmaktır onu söyleyeyim. trump'a türkiye'yi durdurmaması dolayısıyla ciddi baskı var ve amerikalılar bile bu anlaşmayı iç politikada rahatlamak için yaptığını biliyor. ona gereken sadece bakın türkleri durdurdum, kürtleri kurtardım diyebilmek.

türkiye harekata zaten 30km derinlikte güvenli bölge oluşturmak hedefiyle çıkmıştı. anlaşmada bu sağlanmış. harekatla ulaşılmak istenen hedef masada kazanıldı, sözlerinde dururlarsa. bunun dışında yaptırımlar geri alınacak sözü verilmiş. bu da olumlu. ypg'den ağır silahlar alınacak, olumlu. güvenli bölge kontrolü sadece türkiye'de olacak, on numara. beni bu anlaşmayla ilgili korkutan şey ypg'nin güneyde var olmasına izin verileceği değil, o zaten harekattan sonra da olacaktı. oralara inmeye kalkmamız mümkün değildi. hem baştaki sözümüzü çiğnemiş olurduk hem de bu sefer onların işgal argümanı güçlenirdi.

beni korkutan şey bu anlaşma niye bu kadar kıyak, niye bu kadar lehimize ? amerikalılarla anlaştık tamam, peki esed'e kamışlı'ya kobani'ye gir emri veren putin kuzey suriye'yi salt türkiye kontrolüne bırakacak mı ? onlarla anlaşmadık çünkü ve onlar da göstermelik de olsa sahada. ypg zaten çekildi sizlik bi şey kalmadı diyebilirler. erdoğan 22sinde putin'le görüşecek. yani bu iş henüz bitmedi.
devamını gör...

suriyeli kızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra benim arkam var diyerek serbest kalan it

*
adı cafer çavdar olan karakter yoksunu faydasız varlık, önce kiracıları olan ailenin 13 yaşındaki kızını babasından istiyor. baba vermeyince kıza tecavüz ediyor. yakalanıyor ve "benim arkam var" gibi anlamsız olması gereken ama hali hazırda yıkık dökük sistemimizin amansız boşluğu olan anahtar cümleyle elini kolunu sallayarak dolaşıyor. söylediği ve yaptığı şeye dair tüm izlerin internet sitelerinden kaldırılmış olması da kendisini destekliyor tabi. resmi kabak gibi ortada (ki bilirsiniz tecavüz olaylarında suçlu her zaman gizlenir. ortada olması nadir ve güzel bir şey ) olan bu oksijen israfını gördüğünüz yerde taşlamanızda ben bir sorun görmüyorum ama görünen önce arkasından izin almak gerekiyor olabilir.

buradan
devamını gör...

evinde yıllarca hayvan besleyip bir fakiri doyurmamak

şimdi birileri çıkıp diyecek ki hayvan düşmanı mısın? aksine hayvan dostuyum, ben de hayvan besledim ama yadırgıyorum. hayvan besle, sütünü mamasını temin et falan ama iş yetim doyurmaya, fakire el uzatmaya gelince sesin soluğun çıkmasın. fakiri de doyuranlara lafım yok tabi.

bunlara sorsan çok merhametliler. esasen zerre merhametleri yok.

dünya'da her yıl evcil hayvanların sütüne, mamasına, aşısına, bakımına ayrılan paraya bakıyorum, bir de yiyecek bir lokması olmayan insanlara.

yine hayvan bak aslanım. kapının önüne koy suyunu, vazifendir ama varsa ihtiyaçtan arta kalan, infak et ki merhamet sahibisin diyebilelim.
devamını gör...

esnaftaki kaldırım ve park işgali temayülü

gündelik hayatta maruz kaldığımız sayısız hukuksuzluk, saygısızlık, tecavüz eğilimlerinden.

belediye vatandaş rahat yürüsün diye kaldırımı genişletir, genişletilen yeri kendi sergisi hâline getirir.

dükkân önü diye aķşam evine giderken kimse araç park etmesin diye duba, sandalye v.s. koyar 7/24 yer işgal eder. üstelik iki üç araçlık yer ayırır. dükkanla beraber belediyenin sokağını da kiralamıştır beyzade.

sorsan devletçi, yerli millicidir ama bu şekilde hakkına girdiği çoğu bordrolunun maaşından kesilen verginin çeyreğini vermez devlete.

birbirinin kusuruna bakıp az daha fenasını işleyerek kendi masumiyet karinesine inanan bu profiller özellikle istanbul' daki orman kanunlarının müsebbiblerindendir.

kıç kadar kaldırımı malla kapatır, bir kişinin yürüyemeyeceği kadar yer bırakır. belediyeye şikayet edersin kimse sallamaz. ulan sığır buradan çocuklu bir kadın, bir ihtiyar nasıl geçecek ?

sırf şu park işgali yüzünden kaç tanesiyle tartıştığımı Allah bilir. aslında herkes kendi çapında tepkisini gösterse ve sebebini de ayan edip alışveriş yapmasa mecbur düzelecekler ama bencilliğe o kadar alıştık ki en iyisi umursamamak deyip geçiştiriyorsun.
devamını gör...

nuri pakdil

inna lillah inna ilayhi raciun. özgür kudüs için feda edilen bir ömür...ardında bıraktığı onlarca eylem ve söylem...yetiştirdiği yüzlerce kudüs sevdalısı genç.

nuri abi, biz senin mücadelene şahidiz. imanımız ve ömrümüz yettiğince ömrünü adadığın davanın yolunda olacağız. sana veda etmiyoruz; bilakis cennetlerde görüşmek üzere...
devamını gör...

hz. hatice

peygamber efendimiz sav: "onun sevgisi bana rızık olarak verildi... "

"kendi zamanımdaki kadınların hayırlısı imrân'ın kızı meryem'di. bu ümmetin kadınlarının hayırlısı da hatice'dir."

ve hüzün yılı ;
“şu ümmet üzerine gelen iki büyük musibetten hangisine daha çok yanacağımı bilemiyorum.” * )
devamını gör...