Geçen Haftanın Beğenilenleri

kürtlük var mı

zaman zaman şahsıma sorulan sorudur.

sebebini soruyorum “... e malum kaşların...” diye savunma geliyor.*
ben ortadoğuluyum anam babam. benim gen haritam aşure gibi. sizin sade dna’larınıza benzemez benim bünyem. kürtlük de olabilir, araplık da.
hatta gözler de iri olduğu için ablamı iranlı sanıyorlar ama çok şükür henüz ajan ilan etmediler.
beni biliyorsunuz zaten ben yunan asıllı çakma bir mısırlıyım.
devamını gör...

dünya sözlük radyosu

herkese selamlar,

yılların kronik problemiyle bize bir varmış, bir yokmuş çeken radyomuzla alakalı bir süredir gizli delhizlerde, ezoterik toplantılarda illegal görünümlü legal bir çalışma yürütmekteydik *. gectigimiz hafta bir test yayınınin ardından bu hafta itibarı ile yeniden yollardayız. radyomuzu temizledik, tozunu aldık, sıkça temas edilen düğmelerine dezenfektan sıkmayı ihmal etmedik. devrelerini, dirençlerini, transistörlerini kontrol ettik. frekansını dünya'ya ayarladık, antenini satürne döndürdük. artık yepisyeni bir radyomuz var.

şimdilik mixlr platformu üzerinden başlangıç düzeyinde bir üyelik satın alındı. bu paket günlük 3 saatlik periyodlar ile yayın hakkı tanıyor. başlangıç için yeterli olduğunu düşünüyoruz ilerisi için yeniden değerlendirilebilir. ancak geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntıları yaşamamak, istikrarlı biçimde devam edebilmek adına bazı düzenlemelerimiz olacak.

öncelikle öyle bir hevesle hadi patlatayım bir yayın azıcık muhabbet olur gibi bir durumu hoş karşılamıyoruz. o yüzden yayın yapmak için bazı kriterlere uyulmasını bekliyoruz.

1) bir yayın programı 3 saati aşamaz, bizce her şey tadında bırakılmalı, sevmek hariç. bu zaten platform gereği de zorunlu, yayın süre sınırından bahsediyoruz tabi.

2) yayın yapacak arkadaşlarımızın anonslu yayınlar yapmasını istiyoruz ki, öbür türlü birbirinize spotify listelerinizi de göndermekle aynı şey olurdu. istisnai teknik aksaklıklar olabilir ama radyonun içinde bu durumun ısrarla tekrarında bunu anlayan bir yapay zeka çipi olduğunu bilmenizi isteriz.

3) yayıncılarımızın radyo programı mantığı ile sabit bir gün ve saatte yayın yapmasını istiyoruz. böylece kısıtlı- sınırlı yayın süreleri için kavga çıkmaz, yayıncı yayınına önceden hazırlık imkanı bulur. biz de istikrarlı ve düzenli bir radyo sistemi için, istikrarlı ve düzenli yayıncılara ulaşmış oluruz.

4) chatboard üzerinden siz de zeki müren'i görebilirsiniz. pardon yayıncı ile anlık iletişim kurabilirsiniz. dinleycilerin kendi aralarında konuşmaları, bizleri aksi bir ilkokul öğretmeni kadar rahatsız etse de(evladııım kendi aranda konuşmaaaa) yayıncının insiyatifindedir. ancak herhalükarda sözlükte geçerli olan argo, küfür, sataşma ile ilgili kurallar radyoda da geçerlidir. yayıncı bunu sağlamakla yükümlüdür.

5)dinleycilerin chatboard'a gelirken nicklerini de yanlarında getirmeleri önemle rica olunur

6) chatboard ve radyo bir dünya sözlük holding şirketi olmakla birlikte, sözlük, işleyişi , size yapılan haksızlık, filanca yazar evlenmiş mi, öteki filanca hakkında ne demiş v.s gibi konular için chatboard müsait olmayabilir, sizi şöyle ilgili başĺıklara alalım, lütfen efendim, istirham ederiz önden siz buyrun, biz bir ara gelip artınızı veririz.

son olarak;
her cumartesi akşamı bendeniz jübilesinde kadro dışı kalan agresif golcü, (bkz: eyersiz atlar) adlı radyo saçmalamacası ile her cumartesi 21:00-24:00 arası yayında olacağım.

kıymeylimisss (bkz: a.o) her cuma 21:00-24:00 arası "(bkz: kafası değişikler atlası)" ile yayında olacak.

çarşamba için ise bir sürpriz düşünüyoruz.

yayın günlerinde program adı ve bu başlıkta yayın linki sol frame de olacak. kendi başlığından programı değerlendirebilir, istek atabilir, selam yollayabilirsiniz.
ayrıca mizle üzerinden yayıncıyı takip ederseniz her yayina girdiğinde bildirim gelecektir.
devamını gör...

tesettüre girmek isteyen kıza ailesinin izin vermemesi

annemi 3 yaşındayken kaybettiğim için benim beraber yetişip büyüdüğüm kişi ablamdı,aramızda 8 yaş vardı ama yaşından daha olgun bir kızdı kendisi.okuduğu kitaplar hep ilgimi çekerdi, kalın kalın kitaplar sonuçta. daha sonra o 16 yaşındayken karşısına bir fırsat çıktı,1 yıl boyunca amerika'da eğitimine devam etti.orada ateizme yönelip geri döndü.geldiğinde benim de aklım çoğu şeye eriyordu ve sohbet edebilecek kadar bilgim vardı bazı konularda. beni de ateizme 9-10 yaşlarında yönlendirmeye çalıştı.daha çocuk olduğum için akıl edememiştim.biri bana dinin ne dese ''ateistim'' derdim, neye inanıyorsun,seni kim yarattı deseler ''allah''. okulumdaki din öğretmenim benimle özel olarak ilgilendi daha sonrasında,konuştu,sohbet etti,kitaplar verdi okumam için ve neye inandığımı kavrayabildim.13 yaşlarındayken bir anda namaza başladım,bir gün akşam ezanı okundu ve ben namazın kılınışına bir kitaptan baka baka ilk namazımı kıldım,ablam bir şey der diye kapımı kitleyip kılıyordum.sonrasında babam bu durumdan şüphelendi ve ne yaptığımı sordu,namaz kıldığımı söyleyince saçmalama dedi gitti. gizli gizli bir şekilde namaza devam ediyordum . * 1-2 ay sonrasında da tesettüre girmek istedim . duyduklarım ''beynini birileri yıkamış,böyle bir şeyi tek başına akıl edebilmen mümkün değil,yobaz,araplara benzersin,bizim ailemize layık değilsin,annen şu halini görse yüzüne tükürürdü,ışidci'' böyle muamele gördükçe o an vazgeçtim. bu olaylardan bir sene sonra babamla ablam büyük bir kavga etti ve yıllardır da görüşmüyorlar,haliyle ben de babamın yanında ona bağlı olan 14 yaşında bir kız çocuğu olduğum için ablamla iletişimi kestim,ertesi gün ''ablam yoksa tesettür için bir engel de yok'' diye düşündüm ve alışverişe gittim.bu sefer babamdan hakaretler duydum,ablam kadar incitici olmasa da ''ışidci'' diyordu mesela.yine istediğim olmadı,liseye geçeceğim sırada öğretmenlerimden şehir dışı yazmam için babamı ikna etmelerini istedim,böylelikle ondan uzak bir şekilde tesettüre girebilecektim.fakat o da olmadı,şehirde kıyafet konusunda çok hassas,okul kıyafetinin üstüne siyah renk bir hırka bile giydirmeyen okula düştüm. 2 hafta sonra babama ağladım zırladım okulumu değiştirdim,imam hatibe gittim.sohbetler oluyordu,kalitesiz bir okul değildi.en rahat olduğum nokta erkeklerin olmamasıydı.bir süre sonra okulum için de''annen yaşasa senden nefret ederdi'' yorumlarını aldım teyzemden vs. ama umrumda değildi. zaten o yıllarda tesettüre girdim. ailemden başka şahıslar ''sen atatürk'ün kızısın,kur'an'da böyle bir şey yok'' gibi zırvalar da uydurdu ama umrumda değil açıkçası. hala daha cıkcıklayan oluyor mu evet oluyor,ablamla nadiren görüştüğümüzde ''hayret bir arap'ın 3. karısı değilsin'' diyor mu diyor. benim böyle kalbimi kıranlarla artık işim olmaz, en kötüsü de annem hakkında yorum yapanların bir kere bile ona fatiha okumamış olması. Allah çevrenin,akrabanın da hayırlısını versin.
devamını gör...

dokunulmazlığı olan yazarlar

herkesin merakla beklediği sonuçlar sonrasında ortaya çıkan yazarlardır. haftalar, aylar ve en sonunda yıllar boyu en ufak katkısı olmayıp, yenilgi üstüne yenilgi yaşayan, gizli gizli ağlayan dokunulmazlık oyubununda durmadan kaybeden gönüllüler haliyle hindistan suyu içmekten cırcır olmuş durumda. *

işte sonuçlar,kallione denge oyununda president'ı bir güzel itekleyerek haftayı lider kapatanlardan.

şaka maka güzel fit oldular sözlükte gerçi sivilceli ve şişman hasetinden kilo alan yazarlarda var ama biz seviyoruz ünlüleri.

devamını gör...

bonesiz başörtüsü

başörtüsünü (şal veya eşarp fark etmiyor) içine bone takmayıp geriden yapmak suretiyle önden saçlarını göstererek takma şeklidir.

eski günlerdeki gibi perçem ya da kahkül gelmesin aklınıza, önden gözükecek olan saçlar geriye doğru sıkı biçimde taranmış, toplanmış hatta muntazam bir görüntü için saç spreyi ile sabitlenmiştir.

bahsi geçen örtünme (!) şekli instagirller aracılığıyla her geçen gün normalleştirilerek artmaktadır.

bu şekilde birini gördüğümde içimden geçen tek bir şey var;
madem saçını göstereceksin güzel kardeşim neden boynunu boğazını kulaklarını sıkıp boğuyorsun.
aç hepsini sen de rahat, biz de rahat.
devamını gör...

pandemi sürecinin eğitime vermiş olduğu zarar

tarifi mümkün değil sevgili sözlük. özellikle 1 ve 2. sınıf seviyesindeki öğrencilerin durumu vahim. bir jenerasyonun dibine dinamit döşedi bu pandemi. öğrencilerin akademik olarak çok geriye gittiğini söyleyebiliriz. uzaktan eğitimle ya da ebeveynlerin özel gayretiyle kendini toparlayan öğrenciler elbette var. ama imkanı kısıtlı olan binlerce öğrenci şu an okuma yazma öğrenmeden 1.sınıfı tamamladı.

bizi bekleyen tehlikenin kimse farkında değil.
devamını gör...

türkiye'nin covid-19 günlüğü

vaka sayısının azalmadığı aksine artış eğilimi gösterdiği günlük. artık zatürre oranı ve ağır hasta sayısı gibi veriler var. yoğun bakım sayısı ve entübe sayısı kaldırıldı. sanki eski hali daha anlaşılırdı ama standart olan buymuş öyle diyor bakan. 6 ay sonra standardı yakaladık sanırım.

vaka sayısından dolayı bayramdan sonra bölgesel de olsa kısıtlamalara gidilme ihtmali varmış.

devamını gör...

ikinci covid pandemisi ve olası senaryolar

ülkemizde yaşanması halinde çok ciddi ağır sonuçları olacağını düşündüğüm husus.

hekim olmasam da iş gereği diyelim pandeminin global yayılımını, hızını, etkilerini inceledim son 3-4 gündür. elimden geldiğince kısa kısa aldığım notları ve olası oluşacak durumları özetlemek isterim.

1) ispanyol virüsü ile benzerlik gösterecek ikinci dalgada ölüm sayısı bir öncekinin 4 katı olacaktır.

2) ilk virüsün etkilerini bilmeyen dünya halkları günde 500 kişinin ölmeye başlamasının ardından evlerine çekilmiş ve hayatı durma noktasına getirmişlerdir.

ikinci dalga başladığında oluşmuş korku, yakınların ölümleri ve ölmeye başlaması inanılmaz bir durgunluğa sebebiyet verecektir.

a) ekonomik durgunluk kıtlığa sebebiyet verecek kadar ileri gidebilecektir. bu açıdan sizlerin bizim hepimizin sebepsiz olarak gördüğü altındaki yükseliş mevcut riski değil olası riski fiyatlamaktadır.

b) bankalar, hizmet sektörü, turizm gibi alanlarda yaşanacak işten çıkarmalar neticesinde 18 aylık global resesyon ihtimali ciddi olarak yükselmiştir. hükümetlerin yardım senaryoları kısmi olarak destek verecek olsa da karşılıksız basılan paranın enflasyonist etkisi daha ağır riskleri de beraberinde getirecektir.

3) sağlık çalışanlarının iş yükü, riske maruz kalma olasılığı, düşük devinim, ilaçsızlık ve tıbbi yetersizlik sebebiyle doktor, hemşirelerin pandemi sebebiyle vefat etmesi sağlık sisteminin tamamen çökmesine vesile olacaktır. bu açıdan devletlerin bir numaralı önceliği hastalardan daha çok hekimini korumak üzerine olacağı için 2.dalga da kendinizi hastane koridorlarında inleyerek ölümü bekleyeceksiniz.

4) türkiye'de rakamların saklandığı açıktır. bahsettiğim husus ölüm sayıları değil, ölümlerin sebebiyetinin saklandığıdır. yaz ortasında zatüreeden ölen yaşlı sayısındaki 3 katlık artış size bir şey ifade etmiyorsa tekrardan bazı şeyleri düşünün derim.

5) türkiye ekonomisi ne yazık ki tarihinin en kötü ve en kırılgan dönemlerinden bir tanesinde covid riskine maruz kalmıştır. düşük turizm geliri, artan hammadde maliyetleri, düşük gelir kapasitesi sebebiyle diğer ülkelere nazaran daha sert bir daralma olası durmaktadır. bu açıdan özellikle 2020 yıl sonu ve 2021 2.çeyreğe kadar genç işsizlik rakamlarımızın tepe noktalarda gezinmesi olası durmaktadır.

6) günlük vaka sayısının 8000-10000 ölen kişi sayısının istatistiki olarak yaptığım hesaplarda 80 üstüne çıktığı an şehirlerde sokağa çıkma yasağı bir önceki döneme göre daha sert şekilde uygulamaya alınacaktır. sadece polisin değil askeriyenin bile sokağa çıkma yasağında uygulayıcı olacağını düşünüyorum.

allah cc devletimize ve milletimize zeval vermesin.
devamını gör...

kleopatra

kimse alınmasın darılmasın benim şimdiye kadar gördüğüm en iyi mod.
çok yıprandığı, üzüldüğü zamanlar oldu. her şeye rağmen ikili diyaloglarında nezaketinden vazgeçmedi. aynı anda 2-3 mod kadar çalıştı. başlık açmaktan, hata düzeltmekten, soru cevaplamaktan yorulmadı. işini hep iyi yaptı, yapıyor.
bu, sözlükteki mod-yazar tarafı. gerçekte, mahlasların olmadığı dünyada ise bütün bu saydıklarımdan çok daha öte güzel bi insan.
sözlükte iyi ki tanımışım dediğim kişilerden.
devamını gör...

düğüne katılamayacağım beyanı sonrası annemler sünnetine gelmişti diye trip atmak

ulan ne hayatlar var dediğim bombastik olay. arkadaşın komşu kızları evleniyor kızda düğün davetiyesi yollamış. eleman pandemi var gelemem diye naifçe olmaz demiş. kızımızda en mutlu günüme gelmeyeceksen hiç gelme diye çemkirmiş sünnetine gelmişti bizimkiler diye fi tarihini de koyup mesaja engellemiş bunu. *

yav hanımlar romalılar ya 2 dakika şu dönemi bir düşünün, Allahınızı seversiniz erkeklere abi gelmesem olur mu diyorsun canın sağolsun diyorlar. nedir bu düğün fetişizminiz sonra kadın düşmanı diye yapıştırıyorsunuz damgayı. en aklı başında olanı şu evlilik dönemi canavara dönüşüyor. evlen la işte yemişim senin düğün resmini storyini!

gitme aslanım, hem onlar sana 1994'de çeyrek takdığında 23 kuruştu şimdi kaç olmuş gelmiyoruz..
devamını gör...