Bu Ayın Beğenilenleri

dünyatest

evet sevgili yazar kardeşlerim, bir gelenek haline gelen ve aşağı yukarı senede bir defa icra edilen dünyatest'in 4. sınavı ile karşınızdayım. sizin için, tanım sayısının azaldığı, sol şeridin akmadığı, kiminin piknikte eğlendiği, kiminin ise evde kös kös oturduğu şu berbat pazar gününde küçük bir test hazırladım. cevaplar ilerleyen saatlerde açıklanacak olup istediğiniz sorudan başlama hakkına sahipsiniz. yanlışlar doğruları etkilememektedir. başarılar dilerim.


1)

bu kişi aşağıdaki yazarlardan hangisi olabilir?

a) gel bak ne buldum
b) fahrettin fahrenheit
c) derin millet
d) mu kıtası sakini2)

bu görseldeki aşağıdaki yazarlardan hangisi olabilir?

a) infinitum
b) kibirli
c) kızıl gezegeni bulan adamın kayınçosu
d) müşki hoten


3) aşağıdakilerden hangisi bir dünya sözlük yazarıdır?

a) durgun suyun kahyası
b) 1belgesel1
c) kay-kay
d) iki kişinin bildiği sıtkı4) sabahları çayın yanında boyoz yiyip akşamları çiğdem çitleyerek birasını yudumlayan bir kişi, aşağıdaki yazarlardan hangisinin yakın ikamesidir?

a) ayran shot
b) mistaka
c) mücessem
d) eyjafjallajökull diyemeyen izlandalı


5) "they man benim gamlı yaslı gönlüme" şeklinde bir espri ile karşılaştı iseniz, muhtemelen kiminle diyalog halindesinizdir?

a) derviche moderne
b) ne desem ki şimdi
c) bir bilen
d) cipiu


6)
ı) şallı bacılar
ıı) şallı hacılar
ııı) şallı karılar
ıv) şallı kadılar

dünya sözlük yazarlarının ilgi gösterdiği alanlar çoktan aza doğru sıralanırsa hangisi sondan dördüncü olur?

a) şallı bacılar
b) şallı kadılar
c) şallı karılar
d) şallı hacılar


7)
ı- muhalefetül lügateyn
ıı- muhalefetül lügateyn
ııı- muhalefetül lügateyn

yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri dünya sözlük için iftihar vesilesidir.

a) yalnız ı
b) ı ve ıı
c) ıı ve ııı
d) hepsi
devamını gör...

3 ağustos 2019 ankara kadınlar zirvesi

öncelikle katılmak istemelerine rağmen katılamayan o tan tik, seyyah, kebikec ve taze teyze aliyoni'yi* analım inşallah bir sonraki sefere nasip olur.

istanbul'dan æ ve esra rengiz konuğumuzdu tekrar şehir değiştirmek zorunda olduklarından erkenden uğurladık onları sohbete tam doyamadık. æ ile birbirimizin anti maddesi çıktık etkileşimimizden saf enerji doğdu. Muhabbette kümelenme olmadı hep birlikte konudan konuya atlanıldı. noktalı birgül'ün yazdıkları hislerimize tercüme oldu sağ olsun. bazı yazarlarımız yukarılarda durduk yere garip triplere girmiş olsun başlığımıza hareket katmış eyvallah.

tabii hiçbiriniz ne konuştuğumuzu merak etmiyorsunuz ama adettendir bahsedelim. asmafilizi geyik etiyle güveç yapmanın inceliklerini, kalecik yapımı alkolsüz şarap sunumundaki dikkat edilmesi gerekenleri anlatırken saf olmayan akıl descartes'ın cogito ergo sum çıkarımının ibni sina'nın boşlukta uçan adam metaforuyla bağdaştırmasını, gözlüklü limonata durur mu gazali'nin meşşailik eleştirilerini tadat edip masayı çoşturdu.

uffbengeldim (nöbetten çıkıp gelmesine rağmen müthiş enerjisiyle) en son hipokratı dahi eleştirdi, tüm eleştirdiklerini aklımda tutamadım bile. mona nisa sözlüğümüzün yeni yazarı neden bu kadının tek kaldığını da zirvede gördük zira güzel ve zeki olmanın kaderi genelde budur. mariyya can Mariyya sözlükte yazmasa da zirveye teşrif edip soğanların pembeleşmesi olgusundaki görecelikleri parafiskal grafiğe döküp tak diye önümüze koydu helal olsun adam smith yaşasa alnından öperdi ama namahrem zaten caiz olmazdı. æ en son nurettin topçu'nun dilinin ne kadar sade olduğundan dem vururken topçu ile frankl düşüncelerini birleştiren yeni bir ekol oluşturduğunu söyledi ayrıntılarını iki yıla hakemli dergilerde görürüz. esra rengiz sosyal medya çağının oluşturduğu insan tipolojisi other directed ile sosyolojik tespitlerini yaparken at kestanelerinin kişnememesi, alex turner tipi serserilerdeki samimiyetsizlik ve fuşya rengindeki paçozluktan da konu açıldı elbette.

her şeyden önce muhabbeti ve samimiyeti ile unutulmayacak bir gün oldu. yemekler zaten çok güzeldi ondan bahsetmeye bile gerek yok.

çok da ayrıntı vermeyelim sıkılırsınız.
devamını gör...

ak parti'nin en kötü icraati

1- başkanlık sistemine alelacele geçmek
2- reis-i her zaman tepeye koymak
3- yandaşa akrabaya peskes
4- demiryolu yerine karayolunu artırmak
5- gereksiz havalimanı yapmak
6- beton üzerine gelecek vizyonu ortaya koymak
7- ar-ge yatırımına önem vermemek
devamını gör...

sözlüğün en iyi yazarı

evet beyler bayanlar, istatistik biliminin anasını ağlatarak mevzuyu çözdüm sonunda. vay efendim ben şöyle süperim ben şöyle şahaneyimciler hodri medyan. rakamlar yalan söylemez. * *

not: tanım başına puan ortalamasına göre liste yaptığım için tematikçiler maalesef harcanmış. *
not 2: olm rakamlar, istatistik süper bi şey lan istediğiniz yerden alıp yürüyebiliyonuz. bu tablodan ülkenin tüm ekonomik hedeflerini tutturduğunu bile ıspatlayabilir insan. *
gelen itirazlara istinaden not 3: en fazla puanı olan 100 yazar arasında yapılan sıralamadır, daha yüksek ortalama puanı olan yazarların olmaması bundan.

devamını gör...

hoşlanılan beyin soyadını denemek

evlensek nasıl olur düşündesinin ilk filizi. kendi isminin yanına sevdiğin beyin soyadını koyarsın.
bunu yapmayan kız varsa ömürlük değil dönemlik seviyordur. onunla evlenilmez, eğlenilir ya da ayran gönüllü falandır hangi birinin soyadını deneyecek.

peki denedin yakışmadı. bu da gizli bir problem. benim soyadım zaten kötü daha kötüsüne varmam. soyadı çirkin beyler seri artı verip bana boşuna gelinlik hazırlatmasın.
devamını gör...