Bu Haftanın Beğenilenleri

duyulmuş en ilginç isim

ördek, kütük, zahrettin ilk aklıma gelenler.

meslek icabı onlarcasına denk geldim. kombinasyonlar da enteresan oluyor. ördek'in soyadı aslan, kütük ok.

fuzuli dönek gördüm geçenlerde mesela.

perişan çakarin vardı, selatin camilerinden birinde mendil satardı gariban abla. kimbilir ne haldedir şimdi.
devamını gör...

imamların haftalık izin günü

her imamın haftanın bir günü kanunen kullanma hakkı olan izin günüdür. bazı imamlar bunu kullanmazlar ve haftanın yedi günü göreve devam ederler. bazı imamlar ise izinlerini kullanırlar ve o gün asla camiye uğramazlar. bu tabi tercih meselesi. adamın izni, ister kullanır, ister kullanmaz. hatta bazı imamlar o gün cemaati bırakmak istemiyor ama kendi camisine değil de başka bir camiye gidiyor. bu da normal. ama bu konuda anormal olan bir şey var ki imamın izin günü cemaat de camiye gelmiyor. bizim camide durum bu. imam pazar günü izinli ve pazar günü cami hiç açılmıyor. cemaatten namaz kıldırabilecek olanlar da var pekala. ama pazar tatil mantığı herkese bulaşmış. koca mahallede zaten on, on iki cemaat var. onlar da haftalık izin yapıyorlar. bir mahallede bir cami açılmıyorsa bunun hesabını nasıl veririz o ayrı konu.
devamını gör...

çekirdek içlerini ağızda biriktirip topluca yemek

bu sabrı her çocuk gösteremez bu nedenle aileler bunu bir terbiye metodu olarak bile kullanabilir. çünkü bu kısa bir hayat modellemesidir. yarım saat didinip biriktirirsiniz ağzınız ise sürekli tükürük üretip emeğinizi bir an önce tüketmeniz için sizi sıkıştırır burada tükürük şeytanı, nefsi, dış dünyayı temsil eder. gelgelelim siz bu baskılara dayanıp biriktirme işinde muvaffak olmuşsanız işte o enfes hazza ulaşırsınız.
devamını gör...

marshmallow testi

zevki erteleme becerisi- marshmallow testi

burda 2 önemli şey gözlemleniyor.
• beklemenin çocuk için ne kadar uygulanabilir olduğu ve
• kendini kontrol edebilme becerisi.

deneyi yapan kişi çocuğa dışarda işi olduğunu dönene kadar bu marshmallow*u yemezse gelince bir tane daha vereceğini söylüyor. eğer yersen sadece bunu yemiş olacaksın. dışarı çıkıp çocukları gözlemliyor.
çocuk karşı konulamaz olan bu yiyecekler ile odada başbaşa bırakılıyor ve sabredip bekleyen çocuklar ile sabredemeyen çocuklar arasındaki fark gözlemleniyor.
zevklerini erteleyebilen ve ertelemeyen çocuklar ileri yaşlarında takip ediliyor. sonuç olarak zevklerini erteleyebilen çocuklar akademik olarak daha başarılı; madde alkol bağımlılık oranları daha düşük bireyler oluyor.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

gregor samsa; bir sabah uyandığında, yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştu kendini.

ben koltuğumda otururken kendimi böceğe dönüşmüş buldum, bu kadar tiksinmek kendinden, bu kadar küçülmek mümkün müydü?
devamını gör...

sözlükte kendini yalnız hissetmek

sözlüğe hevesle tekrardan yazmaya başlarım. yalnızlık hissiyatımı yenebilmek, aidiyet hissetmek, sosyalleşmek emelleriyle yaparım bunu. sonra kendim çalıp kendim oynadığımı fark ederim. burada da yalnız olduğumu anlayıp uzaklaşır başka işler yaparım. aradan aylar yıllar geçer, tekrar gelir yine denerim. şimdi son demlerim sanırım. tekrardan uzun bir ara vereceğimi tahmin ediyorum.
devamını gör...

veli toplantısı gününün akşamı evde yenmelik dayak

çocukların dayak nedir bildiği zamanların hatıratından.

iki gün yenmeyince bünyenin aramaya başladığı dayak br vesileyle yenir. arınan bünyeyle iç geçire geçire tertemiz uyunurdu.

dayağın en görkemlilerinden birisi veli toplantısı olduğu günün akşamı tadılırdı.

toplantı gününün akşamı okul dönüşü eve yaklaşılan her adımda içinde büyüyen korku bedenini kaplardı. 

şaolin tapınağındaki rahiplere de eğitim aşamalarından birisi olarak uygulanan dayak çeşidiydi bu. nice kung-fu ustası binlerce tembel ve yaramaz öğrencinin yaşadığı ve yaşayacağı terlik ve hortum bileşimli bu dayağa direnmekle level atlar ve rahiplik yolunda pişerdi.

en garibi de zamanında hortumla dayağını yediğin babanın şimdilerde çocuğuna terbiye verdiğin zamanlarda araya girip "çocuğun pisikolocisi bozulüyür bağırma" diye torununu koruması.

torunun canı canda bizimkisi eprimiş dön lastiğiydi sanki anasını satayım.
devamını gör...