Bu Haftanın Beğenilenleri

biz seçimin tekrarlanmasını istemedik

yayın başında geçmiş mevzu. evet aslında tüm oylar yeniden sayılsaydı seçime gerek kalmayacaktı. ekrem imamoğlu seçim iptali için hakkımız yendi diyor ama chp`nin tüm oyların yeniden sayılmasına karşı çıktığı/destek vermediği konusunda cevap verememiş.

yayında geçen muhabbet şöyle:

binali yıldırım oyların yeniden sayılması hususuna vurgu yapmış bol bol, oylar yeniden sayılsaydı kimsenin kafasında soru işareti kalmayacaktı fakat chp bunu istemedi, engelledi falan diyor.

imamoğlu ise chp bunu engelledi demek yanlış bir yorum bunu izah edeceğim diyor. sonra 3 dk + 3 dk boyunca 31 mart gecesini anlatıyor, hatalı oylardan falan bahsediyor, anadolu ajansına giriyor, ardından 24 binden 14 bine oy indi diyor ve zarf muhabbetine bağlıyor. sonra seçim tertemizdir deyip bitiriyor. oy sayımıyla alakalı dediği tek şey: aynı zarftaki 4 pusuladan birisinde mi hata var?

yıldırım ise aynı zarftalar ama pusulalar ayrı ayrı sayılıyor ve işleniyor bizim itirazımız buna diyor. ilçe seçimlerine itirazlardan örnekler verip bitiriyor. ikinci 3 dksında ise chp oy sayımına itiraz etmedik diyor yalan söylüyor. chp oyların tamamının sayımına itiraz etti altını çizerek söylüyorum dedikten sonra oyların tamamı sayılsaydı sonucun değişme ihtimali vardı, velev ki ekrem beyin lehine olsun ortada şüphe kalmazdı diyor.

buradan sonra söz imamoğlu`na geçiyor. moderatör yıldırım`ın oyların yeniden sayılması hususunu sık sık dile getirdiğini beyan edip sözü imamoğlu`na bırakıyor.

sonra imamoğlu yine 31 mart gecesine değindikten sonra oyların yeniden sayılmasıyla ilgili “itiraz ettik demedim bu chp`nin işi değildir dedim” diyor. ysk`nın gerekçeli kararına değinip, binali`nin birkaç falsonun söyleyip hakkımız yenmiştir diyor ve bitiyor.
devamını gör...

ibb'nin elektronik veritabanı ve altyapısının kopyalanması

16 haziran 2019 binali yıldırım ekrem imamoğlu canlı yayınında imamoğlu bunun bir "yedekleme" olduğunu belirtti.
her ne kadar binali yıldırım cevabını vermiş olsa da; biraz detay vermekte yarar var.

yedekleme ibb gibi kurumlar için hayati ve mecburi bir prosedürdür. ve ibb'de zaten anlık, günlük olarak yedekleme yapılmaktadır.
imamoğlu'nun fazladan bir "yedekleme" talebine gerek olmadığı gibi, dışardan birilerini de davet etmesine hacet yoktur.

"efendim, duyum aldım; bazı şeyleri yok ediyorlarmış" diyor muhterem. yedeklemenin ana fikri de budur zaten; bir şeyler yok edilemesin. zira yedeklenen veri tarihçesi ile birlikte yedeklenir. ve bu tarihçe yasal olarak 5 yıl saklanmak zorundadır. diyelim ki bir kişi samanlıkta iğne aramak istedi ve buldu; zibilyonlarca veri arasında yok etmek istediği bir dosyayı da yok etti. lakin o dosyayı yok etmek için yapmış olduğu her şey sistem belleğinde mevcuttur ve o belleği silemez. zira sildiği anda hapsi boylar. hadi gözü karattı, hapsi de göze aldı; en kötü senaryoda bile imamoğlu'nun elinde "duyum aldım" dediği şeyi ispatlama ve bu ispat neticesinde birilerini mahkemeye çıkarma kozu var.

bir örnekle meseleyi somutlaştırarak bitirelim.
şirket bilgisayarınızda önemli bir dosya var. bilgisayarınızın başına bir şey gelmesi ihtimaline karşı şirketin bilgisi dahilinde o dosyanın bir kopyasını yine şirkete ait ya da şirketin üzerinde hukuki hak iddia edebileceği başka bir bilgisayara koyuyorsunuz. buna kabaca yedekleme diyebiliriz.

imamoğlu'nun yaptığı ise şirkete ait bilgisayardaki dosyayı şirket ile ilgisi olmayan kişiler eliyle kişisel usb belleğe atmaktır.
devamını gör...

türkiye cumhuriyeti siyaseti

kainatın en mide bulandırıcı şeylerinden biri. kötünün iyisi yok kötünün az kötüsünü seçmeye çabalıyoruz. çirkin, medeniyetsiz, usulsüz. filler tepişiyor olan bize oluyor. aslında müdahil olmak zarar veriyor bünyelere, ne zaman siyaset tartışsam bi süre sonra bunun için kırmaya değer miydi diyorum ama sigara gibi melet girdin mi çıkamıyosun.
devamını gör...

dünya sözlük okunmuş kitap tanıtımları kulübü

bedenimiz hakkında yeterince bilgilendirilmiyor olmamız

son zamanlarda farkındalığın arttığı konu. bilhassa özel bölgeler hakkında konuşmak ayıp sayıldığı için hiçbir şey bilmeden geliyoruz bugünlere. mesela ben, vajinanın ve vulvanın * suyla fazla temas ettirilmemesi gerektiğini, hatta özel olarak yıkanmaması gerektiğini ancak 20 yaşıma geldiğimde, yanlış uygulama yaptığım için hasta olunca doktordan öğrendim.

yahu biz daha bu organları tanımaya korkuyoruz, adlarını söylemeye korkuyor, komik isimler takıyoruz. bedenimizdeki belli bölgeleri resmen yok sayıyor, sağlığını nasıl sağlamamız gerektiği ile ilgili hiçbir Allahın kulundan hiçbir bilgi almadan büyüyoruz. normal mi? hiç değil. *
devamını gör...

moderasyonumu nasıl beğendiniz

bir ismail küçükkaya sorusudur. sanırım “moderasyonum nasıl, beğendiniz mi?” ya da “moderasyonumu nasıl buldunuz” diyecekken bunu söyledi. tabi komik oldu, kendini övdürmek istiyor şeklinde anlamaya müsait bir cümle. ama ben şahsen moderasyonunda bir yanlılık görmedim. genel olarak dengeliydi, çok güzel sorular da geldi. mesela “sizden rakibinize bir soru sormanızı istesem ne sorardınız” bence gayet güzel bir soruydu.
devamını gör...

çomaroğlu çomar

#6637838

pek sevdiği reisinin gecenin tek kaybedeni olduğunu iddia etmiş. arada trol olduğunu unutuyor bu çocuk.

ben nickimi çomaroğlu çomar seçtim ama bizi kutuplaştıran reis.. bik bik..


--- alıntı ---

bu gecenin tek kaybedeni.

binali yıldırım ve ekrem imamoğlu bu akşam çıkıp medeni bir şekilde aynı mekanda, aynı masada, aynı kameralar önünde merak edilen soruları yanıtladılar, birbirlerine sorular sordular, en önemlisi kanlı bıçaklı düşman olmadıklarını tüm türkiye'ye gösterdiler.

başa geldiğinden beri kitleleri kutuplaştırma ve nefret politikası güden ve bundan beslenen sayın cumhurbaşkanımızın özellikle bu geceden sonraki hamlelerini çok merak ediyorum.


--- alıntı ---
devamını gör...

ibb'nin elektronik veritabanı ve altyapısının kopyalanması

olması gerekendi çünkü 17 yıllık bir arpalık söz konusu...

öte taraftan akp'lileri anlamak mümkün değildir, sanarsın ki ibb bilgisayarlarında ulusal güvenlik verileri var. yok efendim cia'ya veriyormuş falan.

via'ya kozmik odayı veren akp iktidarıydı, unutmayın çünkü biz unutmayacağız.

ibb'de olsa olsa hırsızlık yolsuzluk çıkar. kozmik veriler değil.
devamını gör...

argumentum ad populum

"eğer herkes yapabiliyorsa ben neden yapmayayım."benzeri durumları ifade için kullanılır. mesela derste konuşan bir öğrenciye kızan öğretmene "ama hocam sadece ben konuşmuyorum ki" demesi buna örnek olarak verilebilir.
ya da "burada hiç müşteri yok, buraya girmeyelim, ya pahalıdır ya yemekleri kötüdür." gibi bir durum için de bu söz konusu olabilir.
devamını gör...