Bu Haftanın Beğenilenleri

ev almak

toplumun takıntısı. ulen ise yeni girmiş tokiye gir diyorlar adama. ya arkadaş dünya malı dünyada kalır desen de anlamıyorlar. etrafıma bakıyorum da yaklaşım 55 personeli olan bir fakültede şu an ev almayan (bekarlar hariç) sanırım 4 ya da 5 kişi kaldık.

en saçması ise ev alanın bir an evvel ev alınması gerektiğine dair makale düzeyinde bilgiler vermesi. kendi yediği halti başkası da yesin diye çok emek veriyorlar. işin faiz gibi dini tarafını geçtim ev almanın uzun vadedeki ekonomik rahatlıktan başka ne manası var çözemedim. motto belli bu ülkede bir evin olacak abi. bunu diyenler zamanla ikinci üçüncü dördüncü evi alıyor. bu yüzden mesela lojmanlar profesörlerle dolu. yaklaşık 15-20 bin arası geliri olan profesörler çok zor şartlar altında lojmanda kalmak zorunda. zira üç dört ev almak için başka seçenek yok.

ev alana karışmam. herkesin kendi hayat görüşü ve vizyonu ile alakalı. ancak ev almak kadar aptalca ve ahmakça (özellikle dünya bir kredi çekip bir de bankaya ev alıyorsan diyorum bunu) bir şey olamaz. dünya geçici bir yer ve bu dünyada bir evin seni kurtarmaz hiçnir şekilde. kendine eziyet edebilirsin bu işe girip ama başkalarına akıl vermeyi bırakın artık.
devamını gör...

derin millet

uzun süredir sözlükte olmaması dikkatlerden kaçmıyor. bir derdi, sıkıntısı olmamasını temenni ederek bir an evvel gelmesi istiyoruz. o yokken büyük resmi göremiyoruz. corona illetinin altında yatan siyasi ve ekonomik saikler hakkında teferruatlı bilgiye ihtiyacımız var. de gel gayrı.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

bugün çok pis bir espri yaptım ama yanlış kişiye yaptım o yüzden pek anlamadı. ama ben iyi güldüm kendime. iyi. baya iyi. çok güzel.

+anne merhaba. çok acıktım ne yemeği yaptın?
-ne istiyormuş benim oğlum? gerçi içli köfte yapmaya karar vermiştim ama üşeniyorum biraz. kısır da yapasım var
+bak iyi dedin içli köfte yeriz
-uff oğlum
+hadi anne ya
-...
+ya anne bak laf ağızdan bir kere çıktı "kısıra bakma" *)
devamını gör...

kalbin benim olsun diyorum

çok ciddi iddiaların dolandığı şair kalbi
mutlak seveceksin diyor hüseyin nihal atsız.
bana biraz şey geldii..

bu idraki anlamıyorum ben sanırım, ben biraz ruhsuz muyum aceb.
[**ruhum derin değil benim. copy-paste-nokta]

he ne diyorduk ;

sevda gibi bir gizli emel ruhuna sinmiş;
bir haz ki hayalden bile üstün ve derinmiş.
gökten gelerek gönlüne rüzgar gibi inmiş,
bir sır ki bu,ölsen bile açamazsın...

anlatması imkansız olan öyle bir an ki,
hülyadaki ses varlığının gayesi sanki...
bak emrediyor:daldığın alemden uyan ki,
mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın...

kalbin benim olsun diyorum,çünkü mukadder...
cismin sana yetmez mi? çabuk kalbini sök,ver!
yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!
mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...

ram ol bana,ruhun yeni bir aleme girsin...
yazmış kaderin:aşkıma ömrünce esirsin!
aklınla,şuurunla,hayalinle bilirsin.
mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...
devamını gör...

sözlükte keyif veren aktiviteler

benim için kesinlikle henüz başlığı açılmamış bir şarkı hakkında yazmak ve bir kitabın tahlilini hatta zaman zaman kendi yaşamımın tahlilini yaparak sözlük aracılığıyla aktarmaktır. sözlerime bir geçit oluyor adeta sözlük, bir tanım hakkında dönüt almak, artı almak, eksi almak,-kabul edelim tatlı bir kışkırtıcılığı var- farklı şehirlerden, görüşlerden insanlarla tanışmak ve şekilden bağımsız fikirlere yönelmek. galiba sözlük olayını her türlü seviyorum.*
teşekkürler.
devamını gör...

bilim ve teknik dergisi arşivi

geçtiğimiz günlerde erişime açılan bilim ve teknik dergisi arşivinde 1967 yılından bu yana basılmış olan bütün sayılar yer almakta. dergileri tek tek indirmeye kalktığınızda boyutu yaklaşık 6.5 gb. ancak google drive'a yüklendiğinde arşivin boyutu 2 gigabayta kadar düşüyor. bu sebeple hem zamandan hem de mekandan tasarruf etmek isteyen bilimseverler için sayıların topluca indirilebileceği bir link paylaşmak istedim: https://drive.google.com/op...
iyi okumalar dilerim.

not: tek tek kendi indirmek isteyen arkadaşların bilmesi gereken bir husus var. bazı senelerdeki bazı sayılar görünmüyor fakat yine de o sayılara ilgili sene içerisindeki herhangi bir aya ait sayının pdf linkini düzenleyerek erişmek mümkün. diyelim ki yalnızca mart ayına ait dergi sayısı görünüyor. bu sayının pdf linkinin sonunda yer alan 3 rakamı mart ayını temsil ediyor. bu sayının yerine 1 ila 12 arasında hangi sayıyı yazarsanız o sayının temsil ettiği aya ait dergiye ulaşmış oluyorsunuz.

mesela 1988 yılında şubat ve nisan ayının dergileri bulunmuyor. onlara erişmek için ocak ayına ait sayının linkini düzenleyelim:

bu durumda ilgili adresleri yukarıdaki gibi düzenlemelisiniz.
devamını gör...