Bu Haftanın Beğenilenleri

teşrîk tekbiri

bende yeri çok ayrı. bizimkiler cemaat olup namaz kıldıktan sonra getirmeye başlarlardı. çocuktum ama hatırlıyorum. ezgisinden mi kaynaklıydı ağlamam? yoksa aşırı duygusal mı geliyordu? yada sakal-ı şerif 40 bohçasından açılırken de aynı tekbir getirilir, bir gün camiideki kadınlar beni az kalsın eziyordu ve o anda kulağımda bu tını vardı, o mu hatrıma geldiği için içim bir fena olur bilemem...
devamını gör...

youtube

en son uzaylıların namaz kılma videosunu izledim. oraya kadar nasıl gittiğimi bilmediğim video paylaşım sitesi.
devamını gör...

24 siga

arapça dil bilgisinin temelini oluşturan 24 farklı kip vardır. işte bunlara arapçada 24 siga denir.

nasıl ki, türkçe'de geniş zaman, gelecek zaman, geçmiş zaman, şimdiki zaman, görülen geçmiş zaman vb. bir çok kip varsa arapçada da bunların sayısı 24 tanedir.

daha açıklayıcı olması için şöyle anlatalım ;

arapçada fiiler genellikle üç harflidir. bu üç harfli kelimelerin bazen başına bazen sonuna ve bazen de ortasına kelimeler eklenerek bu fiilerden farklı kelimeler türetilir. 24 siga da bu işe yaramaktadır.

kimi zaman farklı zaman kipleri türetilir. kimi zamanda alet, mekan ve fail türetilir.

örnek :

yardım edilecek yer (mekan) = منصر ( mensarun )
diye okunur. ya da,

yardım etme aleti = منصر bu sefer harekeleri farklı olduğu için şöyle okunur ( minsarun )
devamını gör...

eğitim ve iş haricinde yurtdışına çıkmanın para ve zaman kaybı olması

yanlış düşünce. seyahat kavramı farklı bir şeydir. insanların farklı kültürleri görmek istemesi, oralarda zaman geçirmek istemesi kadar doğal bir şey yoktur. para ve zaman kaybı bizim memleket için de geçerlidir. bunların olması için yurt dışında olmaya gerek yok memlekette alasını yapıyoruz.

her şeyde olduğu gibi burada da niyet önemli. ne için gittiğini sen bilirsin zaten.
devamını gör...

whatsapp düşmanlığı ve herkesin bip’e geçmesi

amerika ile yaşanan kriz sonrası elindeki iphone telefonla amerikan whatsapp programını kullanmaktan vazgeçenlerin alternatifi program bip olarak geldi turkcell tarafından geliştirilen bip son zamanlarda yerli ve milli diye insanların tercih ettiği uygulama olmaya başladı.
başlamasına başladı ama en ufak konuşmalar sonrası reklam mesajları aldığımız operatörlerin yazılı programını kullanmak akıl işi mi acaba?
ayrıca yarın bir gün fişlenme için kullanılmayacağı garantisini kim verebilir?
devamını gör...

kesmedi dedirtmemek için kurban kesmek

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
en'am-162
de ki: “şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, hepsi âlemlerin rabbi Allah içindir.

bu ayetten bi haber yaşamaktır.
devamını gör...

dünya sözlük

müslümanlar için amel noktasında ehemmiyeti tartışılmaz derece mühim olan teşrîk tekbiri’ni hatırlatmak için ilgili başlığın en zirve noktada sabitlendiği sözlük.
başka sözlükte yazar olamam arkadaşlar. biz ölümüne ölümüne! ..
devamını gör...

çocuk parkında sigara içmek

kendini eğitmemiş birey davranışıdır.
çocuğunu parka götüren kişi gözünün ucuyla çocuğa bakarken beklemekten sıkıldığı için sigara içer ama bunun çocuğa olan etkisini düşünmez çocuk bunu önce büyük olmanın yaptığı bir olay sanacak ardından ben büyüdüm diye sigaraya özenecek ve sigaraya başlayacaktır.
devamını gör...

maço erkek ile nazlı kadın birlikteliği

aralarında samimi bir sevgi ve muhabbet varsa, tatlı atışmalara sebep olabilecek ilişki yaşama ihtimali yüksektir. fakat maçodan kasıt, agresiflik ve kontrolsüz öfke durumu olmadığı müddetçe. maço olan bir erkek, sevgiyle bakamaz mı? nazlı bir kadın pamuk ipliğine mi dolanır hep? boş laf! gönül sevmeye görsün; bir parıltılı bakış, bir sıcak dokunuşun bile karşısında ne maço dediğin yâr kaskatı durabilir ne de nazlı sevdiceğin hassas kefesi ağır basabilir.
devamını gör...