Bu Haftanın Beğenilenleri

su gurmesi

su tadıcısı.

eskiden istanbul'da 25 değişik su tadını ayırt eden gurmeler varmış. bir yudumda nerenin suyu olduğunu sana zınk diye söylermiş. şimdi iski suyuyla deniz suyunu ayırt edecek adam bile kalmadı. adam kalmadığından değil istanbul'un bütün su kaynakları kurutulduğundan dolayı.
devamını gör...

anne olunca anlarsın

kuvvetli bir koz.

doğum yapınca geldiğine inanılan bir bilgelikten söz ettiği var sayılır bu cümlenin, oysa doğum yapmakla gelen bir statüden, bir güçten ve önünde sonunda birilerinin üzerine bir baskı unsuru oluşturacak bir üstünlükten bahseder bu söz. evlada söylendiğinde çaresiz bırakıp, kimin patron olduğunu hatırlatmak için, anne olması imkansız bir kişiye söylendiğinde paramparça edip üstünlük taslamak için söylenir.

doğum yapınca bir aydınlanma gelmiyor, doğum yapınca sağlıklı bağ kuran iyi bir anne de olunmuyor. bu sözü söyleyenlerin de bu sözü söylerken iyi annelikten çok uzaklaştıklarından haberleri yok, neden yok? çünkü işte doğum yapmakla bilge olunmuyor.

tanıdığım en müşfik kadın, dünya ile ilişkisini herkese ve her şeye annelik olarak kurmuş kadın, sosyal güvencesi olmayan, geliri olmayan, anne de olamamış, yani toplumun güç diye benimsediği hiçbir şeye sahip olmayan işte bu sebeple herkes tarafından itilip kakılmış bir insan. anne değil. hayatı boyunca duymuştur bu lafı, anne olsaydın, anne olabilseydin, anlardın cümlesini. tanıdığım insanlar arasında gerçekten anladığını düşündüğüm tek kişi o.
devamını gör...

gökdelen

skyscraper'ın türkçesi. oysa scrape fiili delmek değil, kazımaktır. hemde böyle garç gırç rahatsız edici seslerle kazımaktır. rahatsız edici bir eylemdir özünde. dolayısı ile skyscraper gök kazıyıcı gibi sanki göğe karşı , insanın gökyüzüne karşı zarar veren bir eylemi gibi olumsuz bir çağrışım yapar ingilizcede, ama türkçesinde sanki insanoğlunun göğe karşı kazandığı bir zaferin(!) ifadesi gibi kibir dolu bir hal alır, sanki güçlü bir silaha verilen isim gibidir gökdelen...

o yüzden bizde bir gökdelene bakanda: "vay be adamlar ne yapmışlar ha!" hayranlığı uyandırırken, ecnebilerde genelde zengin görgüsüzlüğünün, hadsizliğinin büstü gibi algılanır. en azından kelimenin türediği yıllarda yaklaşım böyle olsa gerek.şimdilerde ecnebilerde de bilmem kaç katlı bir gökdelen dikmek veya ofisinde oturmak itibarlı bir şey sayılıyor.
devamını gör...

karakol dayağı

asayişin günümüzden çok çok iyi olduğu dönemlerde, polis ve jandarma tarafından suç üstü yakalananlara atılan " yer misin yemez misin" dayağıymış.

o dayağı yiyenler bir daha karakola düşmek istemezmiş.

karakol dayağı kalktı; lakin cezaevleri ve mezarlıklar doldu taşdı.
devamını gör...

uykuda çığlık atmak

uykuda yaşayabileceğiniz en rezalet aksiyon. bazen bir rüyada korkarak bazen ne olduğunu bile anlayamadan uykudan sıçrayarak kendi sesine uyanmakla sonuçlanır.
en son dün gece 2 kez yaşadım.
google'da başlığı aratınca gece terörü diye bir şey çıkıyor.
çözümünü bilen varsa gelen kutusunu yeşillendirsin. *
devamını gör...